Teraz jest 07 cze 2024, 19:54




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 maja 2009, 10:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Dzięki markpm. Słyszałem już o tym artykule w "Ziemi Olkuskiej" i o zawartych w nim bredniach ale z recenzją w "Bajkach z mchu i paproci" czekałem na obiecany egzemplarz,który jeszcze do mnie nie dotarł.Ciekawe opinie Olkuszan o brukowcu ,w którym znalazło się miejsce na przedstawione na skanie wywody znalazłem w internecie. W zasadzie te opinie wystarczą za recenzję ale nie oprę się przed przedstawieniem mojej oceny artykułu a jest ona krótka:chory bełkot niezrównoważonego człowieka. :mrgreen: Najwyraźniej w "Ziemii Olkuskiej" płacą od linijki tekstu bez względu na zawartość merytoryczną.Pseudo-gawędziarski i pseudo-fachowy styl bez zwracania uwagi na fakty i na rzetelną informację jest zresztą charakterystyczny dla pana Dziechciarza ale tym razem granice minimalnego poziomu kulturalnego zostały przekroczone.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lis 2009, 20:55 

Dołączył(a): 26 wrz 2009, 00:24
Posty: 7
Lokalizacja: gliw - chli
Tomekarcheo napisał(a):
Była w tym wątku kiedyś mowa o domniemanym portrecie Elżbiety Pileckiej. A ja tymczasem natrafiłem na taką oto ciekawostkę. Obraz nieznanego malarza z 1779 roku, właśnie ją przedstawiający. Kilka lat temu poszedł na aukcji za 15 500 złotych. A więc tym samym jest to chyba najwcześniejszy pewny, znany dzisiaj portret Elżbiety.


Gdzie można zobaczyć ten obraz? :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2009, 20:56 

Dołączył(a): 26 wrz 2009, 00:24
Posty: 7
Lokalizacja: gliw - chli
Tomekarcheo napisał(a):
Była w tym wątku kiedyś mowa o domniemanym portrecie Elżbiety Pileckiej. A ja tymczasem natrafiłem na taką oto ciekawostkę. Obraz nieznanego malarza z 1779 roku, właśnie ją przedstawiający. Kilka lat temu poszedł na aukcji za 15 500 złotych. A więc tym samym jest to chyba najwcześniejszy pewny, znany dzisiaj portret Elżbiety.
Obrazek


Gdzie można zobaczyć ten obraz? :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2009, 21:02 

Dołączył(a): 26 wrz 2009, 00:24
Posty: 7
Lokalizacja: gliw - chli
alkosander napisał(a):
.... Znana jest "w okolicy" fotokopia portretu przedstawiającego podobno Elżbietę. Nie mam pojęcia,który to z wymienionych portretów (jeśli w ogóle) bo fotokopia jest mizernej jakości. Ostatnio natrafiłem na reprodukcję obrazu pochodzącego niewątpliwie ze średniowiecza podpisanego jako przedstawiający Elżbietę,żonę Jagiełły.Nic więcej na razie o nim nie wiem więc wstrzymam się z jego publikacją na Forum póki sprawa się nie wyjaśni.
Obrazek


Gdzie można znaleźć ten portret Elżbiety? :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2009, 21:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Ten obraz znam tylko z fotografii.Nie wiem czy to ten z kościoła czy ten z zamku.Może zupełnie inny?Zanim sprowadziłem się do Pilicy portret z fary już zniknął.Informacje są sprzeczne-skradziony lub zniszczony w konserwacji. Portretów na zamku też już nie było Autochtoni przysięgają,że na zdjęciu jest portret Elki. Na pewno to nie jest ten obraz,o którym pisałem w poście
Cytuj:
...pochodzącego niewątpliwie ze średniowiecza
.To była rycina według podpisu przedstawiająca podobno Elżbietę i jej lekarza.Informacji i jej źródła nie udało mi się zweryfikować.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 lis 2009, 22:14 

Dołączył(a): 26 wrz 2009, 00:24
Posty: 7
Lokalizacja: gliw - chli
alkosander napisał(a):
..... To była rycina według podpisu przedstawiająca podobno Elżbietę i jej lekarza. Informacji i jej źródła nie udało mi się zweryfikować.

Znam zupełnie inną rycinę przedstawiającą Elżbietę i lekarza, ta nie jest mi znana, a nie wie gdzie tą można znaleźć i potwierdzić.
Z jakich źródeł pochodzi ta rycina - książka, drzeworyt itp?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2009, 19:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Znam zupełnie inną rycinę przedstawiającą Elżbietę i lekarza, ta nie jest mi znana
Chyba się nie zrozumieliśmy.Ryciny przedstawiającej Elżbietę i lekarza nie pokazywałem na Forum Jurajskim.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 lis 2009, 18:42 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
bogdan69 napisał(a):
Gdzie można zobaczyć ten obraz? :)

Nie mam pojęcia, przecież napisałem, że:
Tomekarcheo napisał(a):
Kilka lat temu poszedł na aukcji za 15 500 złotych.

A więc wynika z tego, że jest on w rękach prywatnych.

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2011, 21:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Zrobiłem sobie mały zwiad po internecie i teraz wiem, że jest dużo gorzej niż było. Trwa zalew informacji pisanych przez autorów,którzy nie mają pojęcia o czym piszą. Najważniejsze jest aby zaistnieć. Już dawno odpuściłem sobie prostowanie takich herezji jak te poniżej bo to zawracanie Wisły kijem. To tylko kilka przykładów wybranych spośród kilkudziesięciu, które znalazłem przez jeden wieczór:

-Trzecia żona Władysława Jagiełły Elżbieta Granowska pochodziła z Granowa k. Grodziska . Najpierw zabrakło mi powietrza a potem słów. Firmuje to portal "Region Wielkopolska.Baza wiedzy o Wielkopolsce" pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu :shock:

-Jan Pilecki (wojewoda ruski) h. Leliwa (?-1496) – syn Wincentego Granowskiego, wojewoda ruski i sandomierski, starosta przemyski. [Wikipedia]. Nie syn tylko wnuk... albo jeśli już Jan [Granowski], syn Wincentego to nie ta data zgonu [+1476] :roll:

-Stanisław Pilecki Otta zw. Ocicem (Pileckim herbu Leliwa ) z Pilczy, (zm. 1527)... Ojciec jego Jan Pilecki (wojewoda ruski), (zm. 1496)...Stanisław ożenił się z Jarosławską... Stanisław Pilecki Otta zmarł w 1527 r. i pozostawił trzech synów; Andrzeja, Mikołaja i Stanisława [Wikipedia,która najwyraźniej szykuje się powoli do unii z Nonsensopedią ] :mrgreen:

Tutaj dokładnie pomieszano Stanisława Ocica zwanego tak bo był synem Oty czy jak kto woli Ottona Pileckiego [Nie Ottona z Pilczy! Ten był jego pradziadkiem] z jego kuzynem Stanisławem Pileckim synem Jana Pileckiego. Stanisław Ocic zmarł,a właściwie zginął na skutek nieszczęśliwego upadku z konia, jako kawaler i to oficjalnie bezdzietny ;) w roku 1523

Nie byłoby problemu gdyby dla tysięcy internautów Wikipedia nie była wyrocznią bo w ten sposób plaga bzdurnych informacji rozprzestrzenia się jak błyskawica.

Na koniec graficzny kwiatek ze strony Regiopedii, na której pani z zamieszczonego poniżej portretu, pomimo widocznego jak byk napisu Elżbieta Siostra Kazimierza Wielkiego ... „robi za Elżbietę Granowską” :?

Koniec świata pani Popiołkowa :D


Załączniki:
103790-elzb.jpg
103790-elzb.jpg [ 14.55 KiB | Przeglądane 9495 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 cze 2011, 18:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Alkosandrze. Czeka kawał roboty i dużo sprostowań na tych stronkach ( wspomnienia o kowalu z Pilicy też).
Siedzę na biogramem Juliusza Isaaka.
Wszędzie te głąby (nawet wikipedia) podają datę śmierci 1923 rok.
Tylko na stronce jura pilica znajduje się prawidłowa i jedynie słuszna data 1926 rok.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2011, 05:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Oparłem się na wspomnieniu pośmiertnym zamieszczonym w "Polskim Piśmie Entomologicznym".

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 cze 2011, 06:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
a pochodzi z linku obok którego widnieje data-1923 r.
Mógłbyś zrobić przyjemność pilickim filatelistom i dopisać iż Juliusz Isaak był projektantem znaczków pocztowych z 1915 r. Notabene szybko wycofanych z obiegu ale nie za jego przyczyną..

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2011, 07:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie wiedziałem.Dopiszę.

p.s.Znam tylko kilku pilickich "numizmatyków" namiętnie kolekcjonujących współczesne banknoty :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 cze 2011, 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Siedzę nad notką biogramu Ottona zdaje się, że pochodził z Pilczy. Próbuję zweryfikować własne notatki w oparciu o stronki i aż się bojem.
Oto na jednej ze stronek jak wół pisze iż;
Otto z Pilczy był człowiekiem wyjątkowo ustosunkowanym. Należał do kręgu najbardziej zaufanych dworzan Jana Kazimierza. Za namową króla kupił w połowie 14 wieku ziemię pszczyńską, do której należały wówczas Mysłowice.
Chcę coś napisać o Stasiu Warszyckim ale nie wiem gdzie znajdowała się historyczna już rzeczka
Liwara ( Liwarta).

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2011, 06:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Najpierw sprawdziłem swoja stronę bo jak się pisze po nocach to wszystko jest możliwe :roll: Od pewnego czasu mam w fan-clubie :wink: p.Krysię która bezlitośnie weryfikuje każdy tekst pod względem literówek,stylistyki czy interpunkcji ale błędy merytoryczne mogła przepuścić. Przy okazji pozdrowienia i duża buźka za tą niewdzięczną pracę. Odetchnąłem z ulgą. To nie u mnie są te rewelacje :D

Linku w poście nie ma. Zakładam,że to w związku z życzeniem Michała aby nie upolityczniać FJ :mrgreen: Nie wiem zresztą czy myślimy o tej samej stronie. Dwie,na których znajduje tekst przytoczony przez Ciebie [Jedna z nich to blog pewnego polityka - ktoś od kogoś słowo w słowo odpisał] zawierają więcej kwiatków:
Cytuj:
Za namową króla kupił w połowie 14 wieku ziemię pszczyńską, do której należały wówczas Mysłowice.
Lenno to nie zakup a Mikołaj I to książę opawsko - raciborski a nie król.
Cytuj:
W Pilicy znajduje się przepiękny, pochodzący z tamtych czasów kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Czyżby to jeden z tropów prowadzących do rozwiązania zagadki, czy w herbie naszego miasta faktycznie widnieje podobizna tego świętego?
Otton nie żył od kilkunastu lat kiedy fundowano pilicki kościół. Na szczęście ostatnio jakby mniej tam informacji o pobytach Elżbiety z Pilczy w miejscowym grodzie. Może tajemnica sensacyjnych informacji tkwi w dalszej części tekstu gdzie napisano:
Cytuj:
Brakuje nam niestety wykwalifikowanych przewodników turystycznych,
A Michał narzeka,że wiosną bywa bezrobotny :roll:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Teraz jest 07 cze 2024, 19:54


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL