Teraz jest 29 kwi 2024, 00:43




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 kwi 2008, 18:46 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Prowadzicie jakąś nie do końca dla mnie zrozumiałą dyskusję.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2008, 19:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Umownie nazywam to co napisałem "neutralizacja".
Tom dobrze zlokalizowal miejsce części kopalni wg mapy.
Jest lepszy niż mieszkańcy Poręby.Kiedy pokazywałem im ten kierunek to odwracali się w odwrotnym kierunku i byli zdziwieni, że ja się pytam o Drogę Kościelną akurat tam.
Inny rozmówca związany z szacownym muzeum mówi do mnie: Panie tu były tylko kopalnie odkrywkowe jakie tu szyby( tyż zajmuje się obecnie rekonstrukcją kopalni)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2008, 20:22 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
Panie tu były tylko kopalnie odkrywkowe jakie tu szyby( tyż zajmuje się obecnie rekonstrukcją kopalni)

no cóż... zapewne trafił na jedno (może dwa) źródła, akurat takie, w których napisano, że tu też przeważały kopalnie odkrywkowe ... no bo jak węgiel brunatny to kopalnie odkrywkowe muszą być...
Jeśli chodzi o ten odcinek Drogi Kościelnej to nie dziwię się - jest on trudniej dostępny; od strony Poręby (ul Chopina) po Turkową Górę jest asfaltowa, dalej szutrowa (ale szeroka i dobrze się jedzie), natomiast między skrzyżowaniem (z drogą od ul Spokojnej/Górnej do Duktu Coglowskiego) a Turzą jest fatalna (na rowerze trochę się można zmęczyć, lepiej pieszo); w zachodnim krańcu Turzy (przy krzyżu) teraz ledwo ją widać (bo dookoła pola zaorane)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 kwi 2008, 10:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
O kopalniach z końca XIX wieku nasza wiedza jest bardzo skromna. Rozwój górnictwa w okolicach Zawiercia można w różny sposób spróbować scharakteryzować. Można np na podstawie zatrudnienia i nie tylko.
W II połowie XIX wieku zwolnieni od służby w wojsku carskim byli pracownicy kopalni i zakładów hutniczych. W 1867 lista reklamowanych robotników w wieku poborowym z Poręby Mrzygłodzkiej zawierała ok 30 nazwisk a trzy lata później ponad 70 .
Warunkiem było złożenie przysięgi posłuszeństwa wobec zarządzających zakładami górniczo hutniczymi oraz carowi Rosji.
Oczywiście zakłady te podlegały nadzorowi urzędników Okręgów Górniczych.
Poniżej fragment unikatowego zdjęcia urzędników fabryki w Porębie Mrzygłodzkiej z 1909 r.
Pomiędzy nimi widzimy carskiego urzędnika w uniformie wskazującym na jego profesję.


Załączniki:
urzędnik.jpg
urzędnik.jpg [ 31.63 KiB | Przeglądane 8454 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2008, 23:00 

Dołączył(a): 05 mar 2008, 22:32
Posty: 163
Lokalizacja: Sosnowiec
Słyszałem, że w okolicy Poręby jest/był dostepny szyb starej kopalni ?
Czy ktos rozwinie temat czy to juz nieaktualne ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2008, 08:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Jak ktoś chce może kupić starą widokówkę z kopalnią w Por(ę)bie http://www.allegro.pl/item502772400_por ... remba.html Jest kopalnia, najwyraźniej stara, jest Por(em)ba :wink: ale dlaczego koło Siewierza pisało się po czesku a pocztówki wydawało się w czeskim Mistku ? :roll: Jurajska Poręba i Łazy leżą niedaleko siebie podobnie jak Poremba i Lazy z tym,że te drugie koło Orlowej w czeskim zagłębiu węglowym. W tamtej Porembie była kopalnia węgla kamiennego Alpinen-Gesellschaft .O dziurach koło naszej Poręby najlepiej niech się Młody wypowie.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 gru 2008, 08:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Szyb ten znam ze słyszenia od osoby, ktora trafila na niego w ubiegłym roku zbierając grzyby.Z pewnością nie jest on oszałowany tak jak ten, który wy eksplorowaliście. Dla bezpieczeństwa został on prze dwoch grzybiarzy zakryty drzewem i gałęziami. Na mapie mam orientacyjne połozenie. Mam obawy z tzw BHP.Była tam kopalnia działająca do I WŚ.
Rozmiary szybu- szerokość mogą wskazywać na jego raczej wentylacyjny charakter.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 00:14 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
mlody napisał(a):
Szyb ten znam ze słyszenia od osoby, ktora trafila na niego w ubiegłym roku zbierając grzyby.Z pewnością nie jest on oszałowany tak jak ten, który wy eksplorowaliście. Dla bezpieczeństwa został on prze dwoch grzybiarzy zakryty drzewem i gałęziami. Na mapie mam orientacyjne połozenie. Mam obawy z tzw BHP.Była tam kopalnia działająca do I WŚ.
Rozmiary szybu- szerokość mogą wskazywać na jego raczej wentylacyjny charakter.


Czy mógłbyś zdradzić miejsce, gdzie ten szyb się znajduje? Ostatnio udało mi się pozyskać trochę map górniczych z tych okolic, może udałoby się go zidentyfikować.

A na zachętę taka mapka (po kliknięciu w zdjęcie otworzy się w pełnym rozmiarze, około 2,5 MB)

Obrazek

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 08:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Generalnie mapka z II WŚ.
Niestety akurat na tej mapce nie ma tego miejsca ( kierunek Siewierz).Na twojej mapce są
zaznaczone pola górnicze i dwie czynne wówczas kopalnie Zygmunt i Marta. Po Marcie pozostał zaplombowany szyb. Po Zygmuncie relikty szybów to kopce zapadliska. Otwór o którym wspominałem miał dużo wcześniejszy rodowód.
Gdzie Gustaw :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 12:36 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Starszych trochę też mam, ale muszę porządek w zdjęciach zrobić. Jana Karola mam na przykład większą mapę, Romana chyba... Sprawdzę w najbliższym czasie.

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 14:51 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 135
Lokalizacja: katowice
Młody mógłbys chociaz ogólnie opisać gdzie lezy ten szyb.??


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 19:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Dobrze że przypomniałeś mi iż muszę się tam teraz wybrać.
O samym szybiku mogę powiedzieć tyle, że jest zalany i nie tak głęboki jak w pierwszym info.
Jak się zamiesza długą tyką to wydobywa się jakiś gaz.
Jak już tutaj jestem to warto w temacie ołowiu.
W XIX wiecznym opisie geologicznym odnośnie węgla brunatnego jest zdanie, które mówi iz wychodnia węgla w okolicach Mrzygłodu biegło w pobliżu nieczynnej kopalni ołowiu???

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 19:29 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 135
Lokalizacja: katowice
wstaw jakies zdjecie z tego miejsca
To na ile jest głeboki do5 metrów??
Kopalnia ołowiu na jurze????


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Mrzygłod to nie Jura. Poniżej kilka fotek : zalany szyb, relikty kanałów wodnych itp.Fotki kiepskie bo pierwszy raz wybrałem się z nowym pstrykadłem i jeszcze do tego od razu w las.


Załączniki:
dyw2.JPG
dyw2.JPG [ 260.3 KiB | Przeglądane 6681 razy ]
kan.JPG
kan.JPG [ 183.17 KiB | Przeglądane 6681 razy ]
gaz.JPG
gaz.JPG [ 133.38 KiB | Przeglądane 6681 razy ]
tyka.JPG
tyka.JPG [ 169.52 KiB | Przeglądane 6681 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2011, 23:13 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 135
Lokalizacja: katowice
znaczy szyb to które zdjęcie-3??
pisałes że to pionowe jest a tu takie jeziorko na zdjęciu??


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Teraz jest 29 kwi 2024, 00:43


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL