Teraz jest 14 maja 2024, 02:22




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:19 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
A nie jest to teren po wojsku?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:29 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Nie znam tego terenu. Czasem szukam śladów po górnictwie węgla brunatnego (o czym już trochę pisałem i pokazałem fotki kilka postów wcześniej), w poniedziałek wybrałem się do lasów porębskich (gdzie sporo pozostałości po górnictwie węgla czy rud darniowych), a dokładnie w miejsce gdzie była kopalnia "Zygmunt" (lokalizację można sprawdzić na mapie WIG - także na początku tego wątku albo w załączniku do artykułu kol. młodego). Może młody coś więcej napisze (chwalił się że ma dostęp do pracy Dratha opisującej tą kopalnię).

P.S. wątek musiałem podzielić na części, gdyż wyskakiwały błędy (nie mogłem zmieścić 29 fotek w jednym poście)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:37 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Fiu, fiu :D
Piękna wycieczka i fantastyczna relacja, szacun 8)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:42 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Witaj le_szek! Maćko kiedyś obiecał, że pokaże nam sztolnię k Brudzowic... trzeba na niego poczekać... to wtedy zrobimy zbiorową wycieczkę!


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:56 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tom napisał(a):
Witaj le_szek! Maćko kiedyś obiecał, że pokaże nam sztolnię k Brudzowic... trzeba na niego poczekać... to wtedy zrobimy zbiorową wycieczkę!


Czemu nie :)
Co prawda jak znam życie ustalenie terminu pasującego wszystkim zajmie trochę czasu, ale trzeba mieć nadzieję ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 21:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Mam dostęp nie tylko do Dratha. Do lasu też.
1/ Kopce w Lesie Mrzygłodzkim mogą również oznaczać granicę pomiędzy Porębą a Mrzygłodem( las do miasta Mrzygłód należący).
2/Kopalnia w tym miejscu w źródłach pisanych nie występuje.
3/ Kopalnia Zygmunt-Stanisław ślady od strony Poręby za jednostką, w tym widoczne do dzisiaj kanały, którymi odprowadzano wodę do Czarnej Przemszy. Na drugim zdjęciu słabo widoczne elementy betonowe do których mocowno drewniane konstrukcje zabudowy szybu.

Pisząc o leśniczówkach należy pamiętać, że do II wojny światowej były to lasy prywatne.
W całym lesie można spotkać mnóstwo oczek wodnych. Krajobraz jak z dzikiej puszczy. Nie są one wytworem przyrody ale pozostałością po po eksploatacji kopalni Zygmunt na dużym obszarze.


Załączniki:
Kanał.JPG
Kanał.JPG [ 164.88 KiB | Przeglądane 8136 razy ]
szyb.JPG
szyb.JPG [ 156.09 KiB | Przeglądane 8136 razy ]
glinianka.JPG
glinianka.JPG [ 157.65 KiB | Przeglądane 8136 razy ]


Ostatnio edytowano 02 kwi 2008, 21:16 przez mlody, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 21:10 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
W tym kanale są jakieś śruby czy coś takiego?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 21:18 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Witaj kol. młody! fajnie, że dzięki mojej relacji z wycieczki kilka osób zjawiło się na forum!
zgadza się, że co do tego miejsca (w lesie mrzygłodzkim) nie ma przekazu o istnieniu tam kopalni, ale nie ma też informacji o lokalizacji wielu kopalń w okolicy Poręby... nie wydaje Ci się, że jak na kopce graniczne to za wysoki (ten pierwszy)?
co do kopalni Zygmunt, to możesz dokładniej określić lokalizację tego kanału i szybu (Twoich fotek) i czy wiesz coś na temat sfotografowanych przeze mnie miejsc?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
To nie śruby tylko dębowe kołki. Wodkaniarze z melioracji wytłumaczą do czego służą.
Inne kanały są wiele szersze i zabarwione na kolor rdzawy( glina i ruda żelaza).
Zdjęcia Toma to z jednostki obrony plot i stąd te dziwne nasypy i bunkry .Podpisy" zygmunt" wykasowałbym, bo zmyła. Żeby zobaczyć ślady wszystkich kopalni w okolicach Poręby dnia nie starczy. Co do informacji o nich . Jak to nie, jak tak.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 21:52 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
ojej :( a jednak to nie ślady po "Zygmuncie" ale jednostce wojskowej! jestem w szoku, że tak sobie chodziłem i mogłem "wylecieć" na jakiejś minie!
a jak porównać mapy to duża polana w kształcie koła (której obiekty fotografowałem jako "Zygmunt") pasują do miejsca kopalni na mapie WIG.
Ciekawe dlaczego urządzili sobie poligon na miejscu dawnej kopalni?


Ostatnio edytowano 03 kwi 2008, 16:13 przez Tom, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 22:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Wszystko przez tajne/poufne.
Dlatego gminni politycy wykupili zabudowania ha ha ha
( miało to być Eldorado dla miasta Poręba. Teraz jest pi...pi...pi... a wkrótce ma być tam więzienie).
Teraz dzięki więzieniu też ma być Eldorado. Jak chcecie pooglądać to, co na zdjęciach Toma widać, to trzeba się spieszyć. Pisano o tym w DZ. Chodzą słuchy, że część obszaru po byłej jednostce plot (ochrona lotniska Mierzęcice) leży jednak na terenie Ciągowic.
Mapa WIG jest z 1938?Ale jest to ten sam widok co z 1928 roku A eksploatacja trwała budowano nowe szyby, nowe chodniki. Na współczesnej mapce masz tory kolejowe a na mapce WIG kolejkę wąskotorową(bez linijki i cyrkla ani rusz). Część z tych stawów na terenie jednostki to też pozostałość po kopalni . Uwaga: też trzeba się spieszyć żeby je zobaczyć. Ale najstarsze ślady są całkiem gdzie indziej, w innych częściach lasu ( najmłodsze też).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 23:11 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tom, co to za mapa Compassa?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2008, 06:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
le_szek napisał(a):
Tom, co to za mapa Compassa?


Jura Krakowsko-Częstochowska, 1:50000

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 kwi 2008, 10:43 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
mapa ta jest dostępna na stronie Związku Gmin Jurajskich: http://jura.info.pl/pl/www/index.php?rid=3

na początku tego tematu gość pokazał mapę (z obecną linią kolejową) i prosił o informacje... a ja w późniejszym poście o śladach (ze zdjęciami) także opisywałem okolice Ciągowic/Turzy (ale tylko na podstawie map)... mogłeś nas ostrzec

Zapytam jeszcze o południową część lasów porębskich - tereny na zachód od Ciągowic polecał jeden z gości (na początku tego tematu) - biegnie tam szlak zielony (Skarżyce-Kromołów-Podzamcze-Chełm-Łazy-Ciągowice-Zazdrość-Kuźnica Sulikowska-Siewierz i dalej) może latem zrobiłbym sobie całodniową wycieczkę rowerową zwiedzając kawałek Jury i Siewierz... ale czy trafię na coś ciekawego za Ciągowicami?

Cytuj:
Część z tych stawów na terenie jednostki to też pozostałość po kopalni . Uwaga: też trzeba się spieszyć żeby je zobaczyć

koło tych stawów (na zachód od nich) - oddz. 69, 70 i 71 - znaleziono okazy 2 gatunków z "czerwonej listy" i kilka rzadkich-ciekawych; w ogóle większość obszaru lasów porębskich jest cenna florystycznie (w którejś części planowano utworzenie rezerwatu jeśli nie dwóch) toteż należałoby ich nie naruszać


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 kwi 2008, 18:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
mogłeś nas ostrzec
Dawałem do zrozumienia ale nikt nie słucha.
Jest tak jak pisał alkosander w jednym ze swoich postów.
Czasami mlodszy może mieć rację. To nie tragedia bo to nie praca naukowa.
Długo czekałem aby na innym forum ktoś się odezwał i napisał, że na terenie
zwiedzanym przez Toma nie było rakiet SS-20.
Ja też w zachwycie odkrywcy uważałem kiedyś , że jak znalałem już 5 interesujących przedmiotów to wszystkie następne to też rodzynki. Na szczęście było to zanim odezwałem się na forum ale coś tam zostalo...
Lepsze to co Tom próbowal niż np facet, który nie odzywa się na forum a później jak miał zostać gwiazdą zadawal sprytne pytania.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Teraz jest 14 maja 2024, 02:22


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL