Teraz jest 08 cze 2024, 15:34




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sie 2007, 20:32 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,81807,4406383.html

O jurajskich warowniach w Mirowie i Bobolicach słyszało wielu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że obie są własnością prywatną - należą do najbogatszego polskiego senatora i jego rodziny
Jarosław Lasecki, rodem z Myszkowa, nie był jeszcze senatorem, gdy w 1999 roku wspólnie z bratem Dariuszem od chłopskiej rodziny kupił ruiny zamku w Bobolicach wraz z otaczającymi je nieużytkami. W swoim oświadczeniu majątkowym ruiny traktuje jako składnik gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni 230 hektarów i wartości 7,5 mln zł.

W ubiegłym roku rodzina senatora od wspólnoty gruntowej kupiła położone półtora kilometra od Bobolic ruiny zamku w Mirowie. - Ale ja nie jestem ich współwłaścicielem - podkreśla Lasecki.

Za to uczestniczy w restauracji obu warowni. Bobolice są rekonstruowane. A ponieważ w historycznych dokumentach nie zachowały się żadne informacje o tym, jak wyglądał bobolicki zamek, odtwarzany jest jego prawdopodobny wygląd. - Na przełom tego i przyszłego roku planujemy zakończenie pierwszego etapu prac polegającego na rekonstrukcji murów zamku górnego wraz ze stropami i przykrycie dachem - mówi Lasecki. - Jeśli pogoda pozwoli, równolegle będą kontynuowane prace na dziedzińcu zamku dolnego. W 2009 roku powinny być zakończone prace rekonstrukcyjne w pomieszczeniach zamku górnego. Oddanie obiektu do użytku turystów przewidywane jest na rok 2010, czyli 750 lat od prawdopodobnej daty powstania zamku w jego pierwotnej formie. Obecnie turyści mogą zwiedzać go tylko w soboty i niedziele w godz. od 10 do 18.

Mirowa bracia Laseccy nie chcą odbudowywać. - Ma być zachowana obecna sylwetka zamku, ale mury zostaną zabezpieczone - zapewnia senator. - Chcielibyśmy natomiast zrekonstruować pomieszczenia wewnątrz zamku i udostępnić je zwiedzającym.

Kilka dni temu w Mirowie pojawili się archeolodzy, by zbadać, jak przebiegał mur wokół zamku, gdzie była wieża, a gdzie wjazd na zamek, jak rozległy był dziedziniec i jaki rozkład miały pomieszczenia. Architekci i historycy z kolei mają się zająć odczytaniem układu przestrzennego zamku i opracować koncepcję rekonstrukcji wnętrz bez naruszania aktualnej sylwetki zamku.

Mir i Bobol

Przed wiekami zamki także należały do braci - Mira i Bobola. Tak przynajmniej mówi legenda. Mir rządził w Mirowie, Bobol - w Bobolicach. I nie najlepiej się to skończyło. Mir z jednej z wypraw wojennych przywiózł piękną brankę. Niespokojne czasy nie pozwoliły mu długo cieszyć się szczęściem - znów musiał wyruszyć na wojnę. Pod jego nieobecność młodszy brat uwiódł dziewczynę. Zaślepiony zazdrością i nienawiścią Mir zabił brata i ukochaną. Od tego czasu dziewczyna pokazuje się na murach. Mieszkańcy gminy Niegowa nazywają ją Białą Damą.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Teraz jest 08 cze 2024, 15:34


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL