Teraz jest 13 maja 2024, 21:47




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 paź 2020, 10:47 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Tak, jak napisał Michał nie chodzi tu o płatność, czy niepłatność - tylko o "otoczkę" wokół zabytku.
Nasza "kultura" zagospodarowanie terenu doń przyległego kla(syf)ikuje nas w jednym rzędzie z krajami Europy Wschodniej, Turcji, czy Afryki. Bliżej nam w tym względzie do krajów Unii Afrykańskiej, niż Europejskiej.
Może czas zrewidować naszą polityczną przynależność ?
Niestety większości społeczeństwa jakoś specjalnie to nie przeszkadza, dlatego, jak napisałem powyżej pozostaje tylko wprowadzić jakieś regulacje prawne ( i ich konsekwentne egzekwowanie, z czym też u nas krucho), albo pogodzić się z ukrainizacją/afrykanizacją kultury.
Podobno wszyscy pochodzimy z Afryki :? :shock:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 11:21 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Może i macie rację ale i w krajach "rozwiniętego kapitalizmu i dojrzałej demokracji" można doświadczyć odpustowości. Z tego co mnie najbardziej ruszyło mogę wymienić Carcasone i jeszcze bardziej Chambord we Francji oraz Stonehenge w Angli. A i Stratford (ten szekspirowski) to też jeden wielki jarmark :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 11:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1644
Lokalizacja: Częstochowa
Smar,Francja to kicha,kraj z wiecznymi problemami,bałagan jak u nas ale pięknie tam.Mieszkałem na Lazurach prawie trzy lata,normalnie raj,gdy jednak pospacerujesz "dokładniaj" kloszardów moc,bród i smród.Pod autostradą w Nicei która w wielu miejscach jest wiaduktem kima/mieszka mnóstwo ludzi.
W GB są miejsca że też lepiej się nimi nie chwalić i w wielu wielu krajach podobnie.
Odpustowość jak napisałeś nawet mnie sie tam podoba bo jest od święta,Francja dzień muzyki,coś wspaniałego,w GB bank holyday itp.
Jak wszędzie są ludzie i ludziska,różni ich od nas to że prawa są ciągłością nie tworem na potrzebę chwili.Szczególnie widać to w GB gdzie wiele zapisów prawnych sprzed setek lat jest nadal aktualnych.W Polsce wszyscy myślą że królowa to urząd tytularny nie wiedząc jak bardzo się mylą.
Krótko.oni mają prawo jakby zakorzenione i na tych korzeniach rośnie/tworzy się nowe zapisy,my je tworzymy,często na zlecenie tych którzy maja je głęboko gdzieś.
Największy porządek w RFN,pracuje się tam fajnie,ale na stałe nie chciałbym tam zostać.
A nasze zamki,cóż,wszyscy na wszystkim się znają...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 11:59 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
...różni ich od nas to że prawa są ciągłością nie tworem na potrzebę chwili...Krótko.oni mają prawo jakby zakorzenione i na tych korzeniach tworzy się nowe zapisy,my je tworzymy,często na zlecenie tych którzy maja je głęboko gdzieś.

Słuszne spostrzeżenie. Nam niestety korzenie odrąbano.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 00:29 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Natknąłem się dziś na dość dziwną informację.
Otóż w lipcu 1940 roku do zamku Ogrodzieniec przybył niejaki Standartenfuhrer Hans Schleif - archeolog działający z ramienia Deutsches Ahnenerbe e. V. (nazistowskiej organizacji badawczej zajmującej się Pradziejami Spuścizny Duchowej Przodków). Miał za zadanie nie tylko dokładne zbadanie zamku, ale przede wszystkim odtworzenie brakującej inskrypcji Seweryna Bonera znajdującej się jeszcze w 1914 roku nad bramą wjazdową. O istnieniu owego napisu poinformował go SS-Obergruppenfuhrer Wilhelm Reinhard, który zapisał tę informację w swoich pamiętnikach z okresu Wielkiej Wojny.
Czy na bramie wjazdowej istnieje dziś jakiś napis?


Rybak napisał(a):
Żeby znów nie wyjść na głupca, postanowiłem się upewnić, czy dobrze przetłumaczyłem niemiecki tekst. Zadzwoniłem do córki - absolwentki germanistyki we Wrocławiu - i okazuje się, że popełniłem błąd. Schleif w 1940 roku nie znalazł tablicy. Już jej nie było. Do swojej samobójczej śmierci (wraz z rodziną) 27 kwietnia 1945 w Berlinie, poszukiwał wyjaśnienia inskrypcji, opierając się na dokumencie Reinharda. O dziwo szukał jej m.in. w innych miejscowościach na Jurze.
Inaczej mówiąc informacje , jakoby na tablicy był tekst mówiący o własności Seweryna Bonera (patrz wyżej), są wyssane z palca.


Czyli ta tablica z napisem zniknęła między 1914 a 1940 rokiem?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 07:33 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak. Co ciekawsze, Schleif po powrocie z Ogrodzieńca dostaje awans na głównego archeologa Egiptu i Babilonii. Zbiory muzeum pergamońskiego w Berlinie to w dużej mierze jego "zasługa". Oczywiście przy okazji kradł też dla siebie. Chodzi mi o to, że nie był on jakimś tam sobie archeologiem, który się błąkał po Jurze z nudów, a raczej "fiszą" wyznaczoną do akcji wyjątkowych. Dlatego nie bagatelizuję incydentu z tablicą.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 10:22 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Ale gdyby ta tablica zaginęła w latach dwudziestych lub trzydziestych XX wieku to powinna być widoczna na zdjęciach z międzywojnia.
To już są takie czasy, że fotografia była popularna i są zapewne archiwalne zdjęcia tej części zamku?
Czy jedyne zdjęcie na którym dojrzałeś tę tablicę to to z 1898 roku?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 10:57 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Wilhelm Reinhard General der Infanterie na przełomie 1914/15 starał się w swoim notatniku odrysować treść tablicy. Zdjęć międzywojennych nie znalazłem.


Załączniki:
ogr 1.png
ogr 1.png [ 330.41 KiB | Przeglądane 4359 razy ]
220px-ReinhardWilhelm.jpg
220px-ReinhardWilhelm.jpg [ 11.53 KiB | Przeglądane 4359 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 13:10 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Swego czasu Maciej zamieścił link do przewodnika Michała Poleskiego z 1913r "Zamek Ogrodzieniecki na tle najbliższej okolicy, jego przeszłość i stan obecny"
Oto fragmenty dotyczące tej tablicy:
Załącznik:
Image2.jpg
Image2.jpg [ 93.9 KiB | Przeglądane 4343 razy ]

Załącznik:
Image4.jpg
Image4.jpg [ 28.29 KiB | Przeglądane 4343 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 17:07 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@smar. Dzięki. Ja znałem już wpis ze Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego mówiący: "brama jednak wjazdowa, nizka i wąska, wybornie się zachowała, nad nią strzaskana marmurowa tablica, na której można jeszcze wyczytać napiś łaciński (...) świadczący iż Seweryn Bonar (...) zamek ten wybudował". I to jest informacja z roku 1886.
Dlatego właśnie zastanawiam się dlaczego była ona tak ważna dla obu w/w Niemców.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 17:18 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Dlatego właśnie zastanawiam się dlaczego była ona tak ważna dla obu w/w Niemców.


Ale skąd wiadomo, że to tablica była dla nich ważna? Bo cudów to na niej nie było.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 17:20 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Natknąłem się dziś na dość dziwną informację.
O istnieniu owego napisu poinformował go SS-Obergruppenfuhrer Wilhelm Reinhard, który zapisał tę informację w swoich pamiętnikach z okresu Wielkiej Wojny.




A te pamiętniki Wilhelma Reinharda zostały wydane/opublikowane?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 18:41 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
sław Miro napisał(a):
Rybak napisał(a):
Dlatego właśnie zastanawiam się dlaczego była ona tak ważna dla obu w/w Niemców.


Ale skąd wiadomo, że to tablica była dla nich ważna? Bo cudów to na niej nie było.

A może chodzi o te dziwne "sigma" zastępujące "Z" (???) pisane (na marginesie...) raz w jedną raz w drugą stronę? Może to jakiś szyfr? :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 18:56 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ahnenerbe do 1939 roku zajmowało się poszukiwaniem na całym świecie dowodów na wyższość rasy aryjskiej. Himmler chciał zbudować w ten sposób Akademię SS. Po wybuchu wojny zajęto się głównie "zabezpieczaniem" dóbr materialnej kultury. Co jest istotne: nie tracili czasu! Schleif nie przyjechał do Ogrodzieńca na wycieczkę.
Informacja podana przeze mnie pochodzi z dwóch źródeł (ale być może jest ich więcej):
1 Biografia Hansa Schleifa "Stationen der Biographie eines Bauforsches im Nationalsozializmus" pdf
2. Broszura o "Ahnenerbe" pod redakcją Stanisława Tazbira z lat 60-tych. (niestety stoi w Gdańsku na półce, a ja się tam prędko nie wybieram".
O pamiętnikach Reinharda jest tylko wzmianka. Niestety nie dotarłem.
Tak czy siak sądzę, że Schleif nie po to uganiał się za tablicą, by ją zagrabić i nią chwalić. Myślę, że (wtedy już) obergruppenfuhrer SS Reinhard w 1915 doczytał na niej coś jeszcze niż to, co wszyscy wiemy.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 22:13 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
A na tym zdjęciu zamieszczonym w 1927 roku tablicę jeszcze dostrzegasz?


Załączniki:
Zamek w Ogrodzieńcu, K.Z.BTDI 11, 1927 r..jpg
Zamek w Ogrodzieńcu, K.Z.BTDI 11, 1927 r..jpg [ 152.4 KiB | Przeglądane 4271 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona

Teraz jest 13 maja 2024, 21:47


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL