Teraz jest 28 mar 2024, 09:09




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2007, 18:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Mam spory problem z lokalizacją tego obiektu. Według spisu cmentarzy i kwater wojennych powiatu olkuskiego sporządzonego w drugiej połowie lat 30 w ówczesnej gminie Wolbrom istniał cmentarz wojenny w Ogonowie. był to duży obiekt , na którym spoczywało 773 Austriaków i 81 Rosjan. Problem w tym ,że na mapach z lat 30 nie istnieje miejscowość Ogonów, nie udało mi się ustalić, czy była to jakaś nazwa zwyczajowa. w wydziale geodezji gminy Wolbrom nikt nie słyszał o Ogonowie. W trakcie komasacji cmentarzy wojennych na cmentarz w Ogonowie przenoszono zwłoki żołnierzy z innych likwidowanych obiektów i mogił np. z Lgoty Wolbromskiej ,ekshumowane w I kwartale 1936 roku szczątki 3 żołnierzy przeniesiono do Ogonowa , a nie do Pilicy Owczarni co pozwala przypuszczać, że Ogonów był bliżej. Jeżeli posiadacie jakieś informacje lub hipotezy na powyższy temat jestem niezmiernie nimi zainteresowany, być może uda się wspólnie rozwiązać tą zagadkę.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2007, 19:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Proszę uprzejmie. Podpowiedź brzmi.
Ogonowski -Ogonów płd wschód od Wolbromia "1000 kroków" od miasta. Dawniej, nie wiem
czy dzisiaj też, był tutaj staw i młyn. Teraz tylko jeszcze obejrzeć mapę z 1899 roku i będziesz miał namiary.Potem jeszcze mapa sztabowa z okresu międzywojennego też byłaby przydatnai nałożyć na współczesny plan Wolbromia.
Byłbym zapomniał chodzi o granice miasta z końca XVIII wieku.

Sprawdziłem na mapie z lat 30-tych. Przy drodze z Wolbromia na Miechów w kierunku jak wcześniej była kaplica i cmentarz( skoro go nie ma to znaczy, że był innego wyznania) z prawej strony drogi. Wychodzi na to że "1000 kroków"trzeba liczyć od rynku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2007, 21:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Na zdjęciu wolbromskiego cmentarza z I Wojny widać po lewej stronie, nad brzozowym płotem,charakterystyczny ostry łuk torów kolejowych. Zaczyna się on mniej więcej na wysokości dzisiejszego "Stomilu" i biegnie od Brzozówki do Wierzchowiska. Zgadza się wspomniany przez Młodego kierunek na Miechów, południowy-wschód od Wolbromia i -z grubsza- 1000 kroków od granic ówczesnego miasta.Do rynku jest trochę dalej.


Załączniki:
cmentarz pod Wolbromiem.jpg
cmentarz pod Wolbromiem.jpg [ 52.63 KiB | Przeglądane 17175 razy ]
mapa.jpg
mapa.jpg [ 35.86 KiB | Przeglądane 17175 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 gru 2007, 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Wygląda na to, że fotografia była robiona od strony dworca z jego prawej strony w kierunku Miechowa.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Serdeczne dzięki za Wasze odpowiedzi, teraz mam jasność, co ciekawe w Wolbromiu istniała też prawdopodobnie kwatera na cmentarzu parafialnym (tak jak np. w Kromołowie). Istnieje też możliwość , że nazwy Ogonów i Wolbrom używano w dokumentach z II RP zamiennie, a zapiski o kwaterze na parafialnym to fałszywy trop. Obecnie jest tam tylko zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich. Mam jeszcze pytanie do Aloksandra- czy prezentowane przez Ciebie zdjęcie jest datowane, według mnie przedstawia ono cmentarz w latach 1915-1917, o czym świadczy prowizoryczny charakter ogrodzenia.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 10:33 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Wiem o jeszcze jednym grobie (lub grobach), koło Wolbromia, z pierwszej wojny światowej. Też niedaleko torów kolejowych, ale na trasie Wolbrom-Olkusz. Na wzgórzu zwanym Sosnówka. Po drugiej stronie torów jest kolonia Piaski. Pamiętam to miejsce i ogrodzony krzyż z dzieciństwa. Sosnówka była ulubionym miejscem pikników niedzielnych dla Wolbromiaków. W latach 70. ubiegłego wieku wschodnia część wzgórza została wybrana pod jakieś budowy (to był piasek pewnie, taki jak na niezbyt odległych przecież pagórkach starczynowskich). Ta rana jest bardzo dobrze widoczna na mapach satelitarnych. Niestety nie wiem, czy to miejsce jest do dziś pielęgnowane.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Mam pytanie czy w wykazie na który powołujesz się (U-469) jest wymieniony cmentarz w Porębie k/ Zawiercia albo wymieniana jest inna miejscowość o tej samej nazwie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 13:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Tak, jest Poręba: kwatera na cmentarzu parafialnym pochowani pierwotnie : 1 Niemiec, 50 Austriaków, 2 Rosjan.
W I kwartale 1936 roku przeniesiono do Poręby 119 żołnierzy z cmentarza wojennego w Łazach.
W III kwartale 1936 roku na cmentarzu w Porębie "odnowiono 3 groby masowe,nadsztukowano i pomalowano olejną 32 krzyży drewnianych"
Powyższe informacje (dwie ostatnie) pochodza z kwartalnych raportów z działalności Referatu Grobownictwa Wojennego UW. Kielce.
Czy wiesz może kiedy dokładnie kwatera w Porębie została zajęta pod nowe pochówki?
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 16:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Być może odpowiem na to pytanie po 20 grudnia. Teraz nie ma ani śladu po tych grobach
dosłownie i w przenośni. Krzyż , który może znasz dotyczy innego wydarzenia, o którym pisałem przy temacie związanym z Zawierciem ( niezbyt chlubne).
Dzięki. Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 19:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Wiem o co chodzi, faktycznie średnio chlubene wydarzenie. W takim razie czekam, mam nadzieję, że uda Ci się coś ustalić.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2008, 04:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Witam


Ostatnio edytowano 19 mar 2008, 04:10 przez wr, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2008, 04:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
u469 napisał(a):
Witam.
Tak, jest Poręba: kwatera na cmentarzu parafialnym pochowani pierwotnie : 1 Niemiec, 50 Austriaków, 2 Rosjan.
W I kwartale 1936 roku przeniesiono do Poręby 119 żołnierzy z cmentarza wojennego w Łazach.
W III kwartale 1936 roku na cmentarzu w Porębie "odnowiono 3 groby masowe,nadsztukowano i pomalowano olejną 32 krzyży drewnianych"
Powyższe informacje (dwie ostatnie) pochodza z kwartalnych raportów z działalności Referatu Grobownictwa Wojennego UW. Kielce.
Czy wiesz może kiedy dokładnie kwatera w Porębie została zajęta pod nowe pochówki?
Pozdrawiam.


A czy coś napisano o cmentarzu w Niegowonicach?

Pozdrawiam
wr


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2008, 08:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
O kwatrze, nie o cmentarzu pisał np. M Świderski (rok 1997). Ogólnie pochowanych tam było 31 Austriaków. Pełniejsza informacja na temat kwatery będzie w książce, którą mam nadzieję uda się wydać w tym roku.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2008, 10:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Wiem z przekazów ustnych, że było tu łącznie około 20 mogił żołnierzy, którzy zmarli w szpitalu polowym zorganizownym w miejscowym dworze. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym w części przeznaczonej dla innowierców. Obecnie jest to już środek cmentarza. W latach 50 i 60-tych mogiły te stopniowo likwidowano. Do roku 1990 pozostała już tylko jedna, na której zachowały się tylko trzy tabliczki: dwie imienne i jedna z informacją o nieznanym żołnierzu. Około 2000 roku i tę mogiłę okrojono do wymiarów ok. 1 m. kw.
Pytam bo wydaje mi się, że mogło tu być pochowanych znacznie więcej żołnierzy niż 31

Pozdrawiam
wr


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2008, 13:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Kwatera była faktycznie przyszpitalna, ale nie znałem dokładnego polożenia lazaretu, dziękuję za ciekawą informację. Liczba pochowanych pochodzi z oficjalnych list sporządzanych przez władze polskie w dwudziestoleciu międzywojennym i jest raczej pewna. W mojej dotychczasowej praktyce z zestawień oryginalnej austriackiej dokumentacji z polską (która zresztą była wtórnikiem tej pierwszej) margines błędu jest raczej niewielki. Różnice liczbowe,jeżeli w ogóle występują dotyczą 1-2 pochowanych. Kwatera była dosyć ciekawa, ponieważ stały na niej krzyże żeliwne i drewniane (zazwyczaj zachodziła jednolitość w zakresie stosowania znaków nagrobnych) intrygujący jest też pochówek żołnierza Pospolitego Ruszenia zmarłego w roku 1917 (prawdopodobnie poniósł śmierć w jakimś wypadku). Tablica tego żołnierza zachowała się do dzisiaj.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:09


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL