Teraz jest 28 kwi 2024, 09:59




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sie 2013, 12:10 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Kościół pw Sw.Marii Magdaleny w Koziegłowach. Freski na prezbiterium z 1440 roku. Jak wiadomo w tym momencie dziejowym zakon templariuszy nie istniał. A jednak...


Załączniki:
z11491633Q,Freski-w-Kozieglowach.jpg
z11491633Q,Freski-w-Kozieglowach.jpg [ 100.56 KiB | Przeglądane 12068 razy ]
Kościół-pw-Św-Marii-Magdaleny-Koziegłowy.jpg
Kościół-pw-Św-Marii-Magdaleny-Koziegłowy.jpg [ 65.4 KiB | Przeglądane 12068 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 sie 2013, 12:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A to zacheuszek typowy dla kościołow Pomorza, Ziemi Chełmińskiej. Ciekawy jestem gdzie na południu poza w/w kościołem wystepuje w identycznej formie 8)


Załączniki:
thumbnail1.php.jpg
thumbnail1.php.jpg [ 7.91 KiB | Przeglądane 12061 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 sie 2013, 13:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2006, 07:27
Posty: 167
Lokalizacja: Zawiercie
W pilickiej farze


Załączniki:
źródło: www.parafia-pilica.pl
pilica.JPG
pilica.JPG [ 130.13 KiB | Przeglądane 12000 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 sie 2013, 14:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jeżeli południe Polski to i Gliwice.
Kościół i parafia św. Bartłomieja powstały około 1232 r. Swój początek zawdzięczają podobno zakonowi Templariuszy, który przybył na Śląsk z Moraw. Potwierdzeniem tej tezy miałby być Czerwony Krzyż Maltański – symbol Zakonu – stanowiący część zachowanej polichromii kościoła.


Załączniki:
templariusze.jpg
templariusze.jpg [ 58.8 KiB | Przeglądane 11978 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2014, 13:48 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Czytałem dziś sobie o tzw liniach geomantycznych. Liniach, które łączą miejsca mocy, kamienne kręgi, czakramy itp.
Jedna z głównych europejskich linii łączy Kaplicę Rosslyn (znaną z filmu Kod da Vinci), z kościołem Balatlar w Synopie (Turcja) - gdzie odnaleziono relikwie krzyża Chrystusa. Ciekawe jest to , że przechodzi ona m.in. przez Hamburg, Wrocław, Wawel w Krakowie, ale także przez.... zamek w Będzinie :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 maja 2014, 17:51 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Przez który dokładnie punkt we Wrocławiu? A w Krakowie to przez Wawel? Po najkrótszym łuku czy po loksodromie? Wybacz Rybak że tak pytam o szczegóły ale pierwsza przymiarka wyszła mi przez... dworzec w Sosnowcu :!: :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2014, 19:59 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
We Wrocławiu Psie Pole a w Krakowie - Wawel. Tam był jeszcze Berlin po drodze :D
A dworzec w Sosnowcu? Widocznie niewiele się pomyliłes :mrgreen:
Z tych "naciąganych' ciekawostek to jest oczywiście jeszcze historia Drogosława herbu Zerwikaptur z Koziegłów, Piotra Włostowica z Ołbina herbu Labędź - fundatora (domniemanego) kościółka św, Jana Chrzciciela w Siewierzu { wiem, wiem... Koziegłowy i Siewierz to nie Jura, ale blisko. ponadto w Żarkach też podobno był zamek i wcale niewykluczone, że któregoś z tych panów}, jego zięcia Jaksy z Gryfitów małopolskich - Lipowiec.
Swego czasu Jan Matejko namalował obraz pt "Piotr Włostowic sprowadza cystersów do Polski"
Ciekawostką tego dzieła jest m.in. to, że w prawym dolnym rogu jest koleś z czerwonym krzyżem na płaszczu albo klucz znajdujący się dokładnie w centrum malowidła, a w kształcie róży templariuszy,,, :wink:


Załączniki:
Matejko_Piotr_Wlostowic 1.jpg
Matejko_Piotr_Wlostowic 1.jpg [ 228.47 KiB | Przeglądane 11558 razy ]
klucz z różą templariuszy.jpg
klucz z różą templariuszy.jpg [ 23.2 KiB | Przeglądane 11558 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 maja 2014, 20:19 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Założyciel i opat klasztoru cystersów w Clairvaux, (późniejszy) święty Bernard był autorem pierwszej reguły zakonu templariuszy.
Swoją drogą wszystkie obrazy Matejki mają mają bardzo dużo "ukrytych" treści które artysta w nich zawierał. Ciekawy jestem jak historyk sztuki opisałby przesłania w nim zawarte.
ps.
Przyznam, że pierwszy raz widzę ten obraz :oops: Gdzie on jest wystawiany?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 08:37 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Trochę poszperałem w sieci i już wszystko wiem :mrgreen:
Obraz znajduje się w Warszawie albo (wedłóg innych źródeł) we Wrocławiu. Namalowany jest na "mahoniowej desce" 109x163cm choć niektóre źródła piszą o nim "płótno". Templariusz - bo opiekuje się pielgrzymem ( a to - przynajmniej w teorii - miało być głównym zadaniem templariuszy). Z kolei jako pielgrzym najprawdopodobniej został przedstawiony sam Bernard z Clairvaux który chciał wizytować klasztor w Jędrzejowie ale choroba na którą zapadł w czasie podróży uniemożliwiła mu dotarcie do Polski (zapewne dlatego pielgrzym na obrazie jest przedstawiony jako słaby/chory)
ps. trafiłem też całkiem spore opracowanie w którym ten obraz i Matejko łączeni są z tajemnicą Graala jednak choć tematyka gralowa jest mi bliska to zadowoliłem się prostrzym, "niegralowym" wyjaśnieniem


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 16:56 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Smar. Matejko machnął też Hołd Ruski. jakby Cię to interesowało... :P
Ale wracając do tematu: Czy nie jest dziwnym fakt, że Księstwo Siewierskie powstaje w roku 1312 :!:
Wcześniej o Ziemię Lelowską wykłócali się wszyscy. Szczytem bójki był konflikt między Henrykiem Brodatym , a Konradem z Mazowsza. Tłukli się właśnie tu. Budowali strażnice, aż przyszli Tatarzy i pozamiatali wszystko... Templariuszy do Polski sprowadził Henryk. A bratu swemu zaoferował propozycję szwagra Andrzeja Węgierskiego dotyczącą Krzyżaków. Wiedział od siostry żony co przygotowywali w kraju naszych Bratanków... Taka mała zemsta... Dziwne jest dla mnie to, że w dzielnicy śląskiej nadań Templariuszy jest tak wiele, a w Małopolsce tylko jedna - w Łukowie... No i to Księstwo Siewierskie.... na dwa lata przed stosem Jakuba de Molay....

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 17:36 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Trafiony - zatopiony! O "Hołdzie ruskim" też nie słyszałem.
A z tymi nadaniami dla Templariuszy to może było tak, że im dalej na zachód tym było ich więcej a w ogóle to przez polskie ziemie przebiegała wschodnia "granica zasięgu" tych nadań. (Nie wspominając o tym, że taki Śląsk zawsze był bardziej w "orbicie europejskich wpływów" niż pozostałe dzielnice Polski)
A w roku 1312 nic szczególnego nie widzę - każdy inny z przedziału 1307 - 1320 byłby tak samo dobry :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 17:44 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No dobra. A to, że pierwszy władca Ksiestwa Siewierskiego Mieszko Bytomski po roku panowania staje się Joannitą to pryszcz? Nie mówiąc o tym, że potem szybko się bogaci i dwa lata później pretenduje do stanowiska przeora komandorii węgierskiej.. dopiero w 1318 papież zmusza go do rezygnacji....
PS. Hołd Ruski przedstawia cara Dymitra Szujskiego na kolanach przed Zygmuntem Wazą... ech łza się w oku kręci...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 18:11 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Rybak napisał(a):
No dobra. A to, że pierwszy władca Ksiestwa Siewierskiego Mieszko Bytomski po roku panowania staje się Joannitą to pryszcz? Nie mówiąc o tym, że potem szybko się bogaci i dwa lata później pretenduje do stanowiska przeora komandorii węgierskiej..


To kiedy zaczynamy szukać tego skarbu :?:

Rybak napisał(a):
PS. Hołd Ruski przedstawia cara Dymitra Szujskiego na kolanach przed Zygmuntem Wazą...


Już obejrzałem :D

Rybak napisał(a):

PS. Hołd Ruski przedstawia cara Dymitra Szujskiego na kolanach przed Zygmuntem Wazą... ech łza się w oku kręci...


Nie politykuj bo Cię zabanują :mrgreen: A poza tym polityka wschodnia była gwoździem do trumny I Rzeczypospolitej...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 18:12 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Post wysłał się dwa razy :(


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2014, 18:45 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie wysłał się dwa razy .... spoko spoko...
Nie będziemy szukać skarbu, bo to nie forum eksploracyjne. :mrgreen: przykro mi... :P
Ale jest jeszcze jedna ciekawostka.. Mianowicie Templariusze posiedli takową nazwę, ponieważ prowadzili posługę w kościele w Jerozolimie. W 1128 roku otrzymali własną regułę zakonną i wtedy ich poprzednicy - Kanonicy Regularni - pozostawili im opiekę nad świątynią i wrócili do Europy. Czy nie jest zbiegiem okoliczności, że zaledwie 17 lat później z inspiracji wymienianego już w tym wątku Piotra Włostowica powstaje klasztor w....... Mstowie :?:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 28 kwi 2024, 09:59


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL