Teraz jest 12 maja 2024, 14:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 lip 2020, 13:03 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Rybak napisał(a):
Poniżej cytat z książki Unisława Górskiego pt."Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu" wydanej w 1995 roku:
Włodowice "czasy pogańskie" - na Górze Głowiennej było miejsce słowiańskiego kultu pogańskiego i uroczysko. [...] Pierwotne Włodowice leżały bardziej na wschód. W miejscu tym istniały wały sypane i głębokie fosy, a w lasach były olbrzymie kopce. Ślady te mówią nam, że pierwotnie Włodowice były miejscowością obronną, która być może występowała pod inną nazwą.

Rybak napisał(a):
Tak czy siak, wały i fosy zostały zapewne zniwelowane przez producentów dzięcieliny i zboża (piszę zboża, bo nie odróżniam) .
Jeżeli coś ocalało, to w niewielkim fragmencie, w miejscu niedostępnym, którego zaorać się nie dało.
Jeśli zaś chodzi o ogromne kurhany, to na lidarze powinny być widoczne w formie małych kraterów, bo zakładam, że zostały rozkopane.

Które "wały i fosy" wg. Ciebie zostały zniwelowane? Bo dla mnie Górski pisząc "Pierwotne Włodowice leżały bardziej na wschód. W miejscu tym istniały wały sypane i głębokie fosy, a w lasach były olbrzymie kopce" pisze dokładnie o tym co wspomina Słownik i na co natknęliśmy się w niedzielę. Co masz na myśli pisząc "kurhany"? Bo jeżeli te "olbrzymie kopce" to patrz zdanie wcześniej


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 14:48 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Wczoraj byłem potwornie zmęczony. Przejechałem spod Słupska przez Grzybnicę i Siemczyno tropem gockich osad, cmentarzysk i grodzisk. W konsekwencji użyłem skrótu myślowego nie podając przyczyn, za co bardzo przepraszam.
Chodzi mi o to, że ze smarem natknęliśmy się chyba na relikty sporego cmentarzyska kurhanowego. I ta hipoteza wyjaśniałaby użycie przez "Słownik" opisu: "wielkie mogiły (...) długie groble biegnące równolegle do siebie". Uważam tylko, że konkluzja "Słownika" jest błędna. Nie chodzi o osadę. Ta sugestia jest po prostu nieprawidłowa.
Ponad sto lat temu widać było zapewne więcej. Ale cmentarzyska też miały swoje wały i groble. I to nie pojedyncze wokół kręgów czy owali, ale dalsze - obejmujące cały obszar, nie zawsze koncentryczne.

A o niwelacji spowodowanej rolnictwem napisałem w kontekście osady właściwej lub grodziska. Piszę "lub", bo w takim Siemczynie grodzisko i osada to dwa oddalone od siebie miejsca.
Oczywiście nie powinienem przerzucać schematu gockiego na włodowicki, bo pochodzenia tego drugiego nie znamy, ale można zaryzykować istnienie podobieństwa.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 18:01 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Na pewno żadnych wałów i fos nie zniwelowano w okolicy Włodowic. Nie ma po nich najmniejszych śladów. Jedyne czego nie można wykluczyć to góry Głowiennej gdzie dziś stoją bloki. Teren jest bardzo mocno przekształcony i nie ma możliwości zweryfikować czy na Głowiennej coś stało czy nie bez przeprowadzenia pełnych badań archeo.

Tu dla przykładu zniwelowany zamek w Żarnowcu. Nie dość że widać fosę jak na dłoni to do tego zarysy fundamentów budynków. Skanowanie Lidar jest tak dokładne że idzie znaleźć pojedyncze kurhany w lesie istniejące lub te rozmyte w terenie niewidoczne gołym okiem.

Poza ew. Głowienną w okolicy Włodowic nie było żadnych wałów czy fos.


Załączniki:
żarnowiec.jpg
żarnowiec.jpg [ 80.55 KiB | Przeglądane 2656 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 18:07 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak. Tylko, że Żarnowiec to XIV wiek, a cmentarz kurhanowy i ewentualna osada może (nie musi) pochodzić nawet z czasów kultury przedłużyckiej (1550 - 1200 p.n.e.)

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 19:23 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Maćko napisał(a):
Poza ew. Głowienną w okolicy Włodowic nie było żadnych wałów czy fos.

A co powiesz na temat tych w Lesie? :wink:
Tak jeszcze raz przeanalizowałem wszystkie wątki i nasunęła mi się pewna hipoteza...
Na Głowiennej było miejsce kultu - być może ktoś w starożytności zauważył że na horyzoncie widnieje skała która idealnie wyznacza początek wiosny i porę siewów gdy Słońce wschodzi na jej linii. A osada znajdowała się... niżej, dalej na wschód, w miejscu wałów i fos w lesie (sic!). Tyle że wtedy trzeba by zupełnie inaczej analizować tę osadę. Była bardzo duża, owal to tylko centralny gród a wały wokół wyznaczają podgrodzia. Odstęp między kolejnymi wałami jest na tyle duży że mieszczą się w nim jakieś zagrody. A wały nie są - jak sam sugerowałem - okopami ułatwiającymi podejście wrogowi ale kolejnymi liniami obrony! Tylko że przy takiej analizie ten gród urasta naprawdę do rangi stolicy Jury! (nnno, może drugiej - po Krakowie). Z drugiej strony musiałby być bardzo krótko użytkowany skoro prawie nic po nim się nie zachowało (najpóźniej XIII w i najazd Tatarów; wcześniej - sam nie wiem... :?: )


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 20:28 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bardzo odważna hipoteza .
Ja się upieram przy innej. Michał wspomniał o cieku wodnym, który być może płynął między tym co znaleźliśmy, a szosą Włodowice-Morsko. Na lidarze widać koryto. Czysto logicznie i analogicznie: gdyby Owal był częścią cmentarzyska, to grodu należałoby szukać na wschód od Grdynia. Ale niedaleko.

Sprawdziłem informacje archeologiczne z tego rejonu. Puszcza dziewicza. Z jednym wyjątkiem. W 1953 roku we Włodowicach było kilku badaczy: prezes zarządu głównego PTA w Stalinogrodzie Lucjan Balcerowski, Włodzimierz Błaszczyk, Anna Stankiewicz i Zygmunt Węgrzyk. Generalnie przyjechali z misją propagandową, ale co robili "po godzinach" nie wiadomo.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 20:53 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Rybak napisał(a):
Michał wspomniał o cieku wodnym, który być może płynął między tym co znaleźliśmy, a szosą Włodowice-Morsko. Na lidarze widać koryto. Czysto logicznie i analogicznie: gdyby Owal był częścią cmentarzyska, to grodu należałoby szukać na wschód od Grdynia. Ale niedaleko.

Bez urazy i żadnych podtekstów -a dlaczego akurat tam?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bo:
Gdyby przesunąć grodzisko o pół kilometra na wschód od Grdynia, to byłby to środek między Morskiem, a Głowienną.
Analogicznie do wielu stanowisk przy rzece: cmentarz za wodą.
Gdyby Grdyń był stołpem, to tylko w kierunku wschodnim wzgórze opada łagodnie.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:14 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Sugerujecie że zwykła wydma (pod Grdyniem) porośnięta sosną jest grodziskiem czy cmentarzyskiem? Średniowiecznymi Włodowicami?

:roll:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:22 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Maćko napisał(a):
Sugerujecie że zwykła wydma (pod Grdyniem) porośnięta sosną jest grodziskiem czy cmentarzyskiem? Średniowiecznymi Włodowicami?
:roll:

Jeżeli już, to nie jest to wydma ale kilka koncentrycznych wydm z których - na dodatek - część układa się w owal. Cytując naszego Admina:
Michał napisał(a):
Natomiast czy struktura naturalna czy antropogeniczna? Mając na uwadze lokalizację, typ podłoża i potencjalne procesy rzeźbotwórcze nie kojarzę tego typu tworów naturalnych.

A Twoim zdaniem co to jest?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@Maćko. Nie ma gwarancji, że jest to wydma. Owalna i zamknięta. Ty widzisz wydmę, ale źródła, z których czerpiemy i nasz rekonesans wydają się mówić coś innego. Bierzemy też pod uwagę sugestie Michała. Może spotkamy się tam razem i wspólnie to ocenimy? Wiesz ile razy "machnąłem" się na lidarze? Lidar nie jest jedyną rękojmią. Łatwo jest ocenić coś patrząc tylko na ekran. Sam się wiele razy dałem nabrać.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:45 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Jest to wydma. Wydmy zazwyczaj układają się w owal (przynajmniej jest to częste zjawisko). Jak najbardziej jest to naturalne ukształtowanie terenu. Obok zresztą jest wiele starych i nowszych odkrywek piachu z których okoliczni czerpią od dziesięcioleci ten surowiec. Mogę się założyć że jest to naturalny twór. Szukacie na siłę czegoś czego nie ma.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:49 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Większy sceptyk od smara. Tego jeszcze nie było. :P
A słownik geograficzny Królestwa Polskiego? Łże Twoim zdaniem?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 21:53 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
@Rybak @Maćko - Rybak to wie a Maćko niech również się upewni: to nie było tak że "coś" znaleźliśmy na LIDARze a później "na siłę" dopatrzyliśmy się tego w terenie. Na te struktury natknęliśmy się (przypadkowo - to prawda...) błądząc po lesie a dopiero później znalazłem je w Geoportalu
Tak pisałem o tych strukturach:
smar napisał(a):
Uważam że to na co natknęliśmy się z Rybakiem można z dużym prawdopodobieństwem utożsamiać z tym "czymś" o czym pisał "Słownik" - to znaczy że informacja w słowniku nie jest wyssana z palca. Natomiast nie twierdziłem że w słowniku dokonano prawidłowej interpretacji tego jako grodzisko. Jeżeli jest to struktura antropogeniczna - o czym wcale nie jestem w 100% przekonany -to może równie dobrze być to jakiś krąg kultowy lub diabli wiedzą co.

Próbujemy dociec co to może być niczego nie przesądzając. Ale - biorąc wszystko pod uwagę - bardzo wątpię by była to "wydma"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 22:23 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jeszcze słowo do Maćko. Jeśli spojrzysz na lidar, to naprzeciw Osiedla Wały, po drugiej stronie Wiercicy znajdziesz jedno stanowisko kurhanowe. Jak się dopatrzysz, to może znajdziesz dwa. A ja wiem o czterech. Wiem, bo spotkałem osoby, które je splądrowały i zniwelowały. Dziś trochę się tego wstydzą. Lidar nie jest wyrocznią. Jest pomocą.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona

Teraz jest 12 maja 2024, 14:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL