Teraz jest 16 maja 2024, 06:06




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sie 2009, 20:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Nareszcie coś prawdziwego i odrobina rozsądku.
W dyskusjach forumowiczów często piszemy ,że komercja jest " be" .
Jednocześnie często forumowicze angażują się w przedsięwzięcia komercyjne.
I ja to rozumiem, trzeba zarobić aby móc później zachwycać się jurajskim krajobrazem
tak jak byśmy chcieli.
alkosander pokazuje fotki z wycieczek z różnych części Polski. Kiedy ja je oglądam uszy mi opadają bo wychodzi ubóstwo, jeżeli chodzi o ilość i nie tylko jurajskich zabytków.
Wchodzę ostatnio na stronkę konserwatora zabytków i co widzę?
Często to co gminy piszą o jakiejś budowli, że to zabytek, w ewidencji konserwatora zabytkiem nie jest . O ubogiej liczbie nie wspominam.
Pilica- figuruje tam z kilkoma pozycjami. My tutaj walimy o pałacu z grubej rury XVII wiek Warszycki albo Padniewski a może Zbaraski a oni bezwstydnie piszą "pałac z XVIII/XIX wieku. Jest tam też wzmianka o tym, że zabytkiem jest średniowieczny układ zabudowy i wymienione ulice a alkosander pisze o wielkim pożarze i wychodzi na to, że zabytkowa to jest tylko przestrzeń ulicy pomiędzy budynkami a asfaltem.
Z kapliczkami chodzi o to , że krzyż to nie kapliczka . I można w ten sposób, bardzo swoją droga w przyjemnej formie, zrobić komuś wodę z mózgu.
Współczesny turysta (nie obrażając tych , którzy w sposób bardzo wyrafinowany odbierają
i patrzą na uroki Jury) potrzebuje czegoś więcej.
I tutaj stop aby nie rozpędzać się, bo wyszedłby elaborat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2009, 21:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Każdy ma prawo do własnego zdania. Każdy ma swoja hierarchię wartości. Ja uważam,że jurajskie samorządy brną w ślepą uliczkę ulegając modzie na "rekonstrukcje".W krótkim horyzoncie czasowym,jak każda nowość może to przynieść pewne efekty finansowe.Jura zatraca jednak to co miała najcenniejszego - swoją niepowtarzalność,na którą składają się między innymi dostępne dla turystów ruiny zamków.Prędzej czy później kolejne odbudowane zamki jurajskie przestaną być dochodową atrakcją turystyczną bo ile razy można jechać do kolejnego zamku aby oglądać okładające się te same bractwa rycerskie i kupować dziecku te same badziewne miecze?
Cytuj:
Współczesny turysta (nie obrażając tych , którzy w sposób bardzo wyrafinowany odbierają i patrzą na uroki Jury) potrzebuje czegoś więcej.
Dochody spadną a koszty utrzymania obiektu pozostaną więc samorządy aby ratować tym razem nie zamki a własne stołki,głowy i inne części ciała wypchną budowle w dzierżawę. Orle Gniazda skończą jako hotele,knajpy i domy weselne. Prędzej czy później każdy z nas zastanie na zamkniętych dla pospólstwa drzwiach napis "W dniu dzisiejszym obiekt niedostępny...". Szlak Orlich Gniazd czy Szlak Warowni Jurajskich miały swój niepowtarzalny klimat.Szlak Hoteli Jurajskich to inna bajka.Można go "zrekonstruować" na dowolnym odcinku między Bałtykiem a Tatrami bez uszczerbku dla jego bliskiej zeru wartości historycznej.
Młody -o pilickim pałacu czytam z zażenowaniem na stronie UMiG ,że
Cytuj:
jest z XVII wieku i reprezentuje styl włoskiego renesansu
:mrgreen: Najwyraźniej autor ma ze dwieście pięćdziesiąt lat skoro pałac takim pamięta.Parę chorych pomysłów "rekonstrukcyjnych" też po okolicy błądzi. Mam cichą nadzieję,że zostaną na papierze.
Cytuj:
alkosander pokazuje fotki z wycieczek z różnych części Polski. Kiedy ja je oglądam uszy mi opadają bo wychodzi ubóstwo, jeżeli chodzi o ilość i nie tylko jurajskich zabytków.
Niejednokrotnie pisałem też o tym,że te perełki są przez miejscowe władze niewykorzystane.Często są tylko pomysły żeby je sprzedać prywatnemu inwestorowi a nie ma pomysłów na to jak je "sprzedać" turystom. :roll:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 sie 2009, 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Cytuj:
]Niejednokrotnie pisałem też o tym,że te perełki są przez miejscowe władze niewykorzystane.Często są tylko pomysły żeby je sprzedać prywatnemu inwestorowi a nie ma pomysłów na to jak je "sprzedać" turystom. :roll:

A może to jest właśnie pomysł na nowe i lepsze życie zabytków?
Szkoda , że ruin nie można się zapytać o ich zdanie w tej kwestii :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 00:17 

Dołączył(a): 08 paź 2008, 02:54
Posty: 13
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Cytuj:
Idąc tokiem myślenia Artura Ż. należy odbudować Ryczów,Udórz,Łutowiec i każdy inny jurajski obiekt z którego został kawałek muru


Powinni odbudować te które przynajmniej wiadomo jak wyglądały, jakieś ryciny, obrazy itp...

np: Siewierz, Będzin(dolny zamek), Ogrodzieniec i wiele innych.

Cytuj:
Dlaczego Włosi nie odbudują rzymskiego Koloseum i nie urządzą tam dla turystów pokazów walk gladiatorów aby obiekt zarabiał na siebie? Dlaczego Grecy nie odbudują Akropolu z przeznaczeniem na hotel aby zarabiał na siebie?


Popełniają błąd bo te zabytki powinny być już dawno odbudowane.

alkosander a jaki masz stosunek do odbudowanego zamku Królewskiego w Warszawie, jesteś dumny że go odbudowali czy wolał byś żeby był tam np parking dla samochodów ewentualnie Biedronka?

_________________
http://www.zaglebiedabrowskie.org


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 07:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Chyba już co nieco na ten temat było...

Bobolice z tygodnia na tydzień wyglądają coraz lepiej, ale jak dla mnie starczy już odbudowanych/wybudowanych zamków na Jurze. Reszta powinna pozostać w obecnej formie, z ew. doskonale wkomponowaną infrastruktura ułatwiającą zwiedzanie (schody, podesty, itp.), ale całkowicie bez wychodzenia poza obręb murów. Piszę tu o Olsztynie, Mirowie, Ogrodzieńcu i Tenczynie. Zamki i strażnice mocno zniszczone (Suliszowice, Przewodziszowice, Ostrężnik, Udórz, Ryczów, Bydlin itd.) powinny zostać tylko ponownie zakonserwowane w formie trwałej ruiny.

Odbudowa wszystkiego jak leci była by totalną głupotą, zdecydowana większość powinna pozostać jako zabezpieczone ruiny, oczywiście częściowo przystosowane do ruchu turyst. ale stanowczo bez śmieciowej otoczki wewnątrz i pod samym obiektem (czyli zero straganów z tandetą, zero knajp). Wewnątrz i w bezpośrednim otoczeniu powinny się znaleźć tylko i wyłącznie obiekty muzealne i ew. związane z dawnymi zwyczajami, życiem codziennym.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 07:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Dla warszawskiego Zamku Królewskiego zachowała się bogata i szczegółowa ikonografia a mimo to mam do niego zupełnie obojętny stosunek emocjonalny. W ankiecie zamek czy parking niech wypowiedzą się Warszawiacy.Dla mnie to zupełnie obcy problem. Czy na podstawie zdjęcia starego samochodu pokazującego go z jednej tylko strony można
Cytuj:
posiłkując się się ogólnym wyobrażeniem, jak budowano w danym okresie historycznym
zbudować jego replikę? Czym będzie powstały w ten sposób twór? Rekonstrukcją? Repliką? Kopią? Od biedy można go będzie nazwać wariacją na temat nawet jeśli przy budowie zastosowane stare technologie produkcyjne wytapiając żelazo w dymarkach i ręcznie kując z niego błotniki. Na XIX wiecznych rycinach przedstawiających Bobolice widać tylko jedną elewację i to w ruinie.Podobnie ma się sprawa z innymi jurajskimi zamkami.Reszta dzisiejszej "rekonstrukcji" Bobolic to fantazja współczesnego architekta oparta na
Cytuj:
posiłkowaniu się ogólnym wyobrażeniem, jak budowano w danym okresie historycznym
Mój stosunek emocjonalny do tej wariacji na temat zamku jurajskiego jest tak sam emocjonalnie obojętny jak do zamku warszawskiego.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 07:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Do odbudowy mam stosunek analogiczny do tego jaki parę postów wyżej zaprezentował Tom. Głos zabieram ponieważ nie rozumiem dlaczego mamy być dumni z faktu jakiejkolwiek odbudowy czy to zamku w Warszawie czy Bobolicach, w której w żaden sposób nie uczestniczyłem. Mogę być zadowolony lub nie ale dumny, z jakiego niby powodu, co w tym fakcie ma mnie napawać dumą? Niestety chyba chodzi tutaj o spaczone poczucie patriotyzmu graniczącego z szowinizmem, którym w Polsce można usprawiedliwić każdą bzdurę. To wynika bezpośrednio z naszych narodowych kompleksów. Patrzajcie bracia szlachta, jak senator wrażego Szweda odbudową pognębił. Jest rok 2009 i ja jakoś dumy nie czuję.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 08:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Hola , hola.
Ale wszyscy się rozpędzili: trochę patosu, trochę oryginalności i forsowanie własnej ideologii.
Jest też trochę próby "zawracania Wisły kijem". Zacznijmy od tego, że raczej już nikt współczesnych Bobolic nie rozbierze(chyba , że coś do powiedzenia będzie miał nadzór budowlany :mrgreen: ). Czy komuś się to podoba czy też nie, to co się już stało, jest już faktem dokonanym.
Nikt nie przywiązywał się wcześniej łańcuchami do bobolickich ruin a fotki z wnętrza zamku
w zbrojach rycerskich były pyszne.
Tłumy wycieczkowiczów przed Bobolicami dzisiaj to też fakt i zdecydowana większość
turystów nie odwraca się w formie protestu plecami do zamku.
Dla ścisłości powtórzę, że nie jestem zwolennikiem globalnej rekonstrukcji jurajskich warowni. Niech się ostaną też i ruiny. Pytanie tylko : jak długo?
Bo jakoś o kasie nikt nie śmie pisać. Bez niej nawet twarda obrona "trwałych ruin"to tylko koncert życzeń.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 10:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie dziwią mnie tłumy w Bobolicach bo jest to coś nowego.
Cytuj:
Prędzej czy później kolejne odbudowane zamki jurajskie przestaną być dochodową atrakcją turystyczną bo ile razy można jechać do kolejnego zamku aby oglądać okładające się te same bractwa rycerskie i kupować dziecku te same badziewne miecze?
Tak samo było z owczym pędem do budowania aquaparków.W każdym miały być tłumy i zyski :mrgreen: a tymczasem rynek szybko nasycił się.Kto o tym myślał w przedwyborczych obietnicach? Nie jest prosto wymyślić coś oryginalnego i nie jest prosto zrobić do tego mądry i realny biznesplan. Przeczytałem chyba wszystkie,stworzone na wiele lat jurajskie plany i strategie samorządowe. Niestety zazwyczaj nie tworzyli ich radni a wynajęte firmy.Efekt jest taki,że konkretów jest niewiele,analiz ekonomicznych jest jak na lekarstwo,króluje myślenie życzeniowe a objętość,jak w pracy semestralnej na studiach nabija niepotrzebny w takim dokumencie wykład co to jest SWOT,misja,wizja i kolorowe obrazki itp :mrgreen: Padają piękne słowa odbudujemy,zrekonstruujemy,zbudujemy ale rzetelnej rynkowej analizy realności,kosztów i dochodowości tego bajkopisarstwa nie ma nawet śladu.Obawiam się,że po okresie,w którym "Unia dała",a który wiecznie trwał nie będzie, przyjdzie czas na samodzielność finansową i urzędnicy rozwleczeni rozdawnictwem łatwego pieniądza rozłożą bezradnie ręce.To teraz jest czas na inwestycje,które przyniosą dochody w przyszłości. Michale zgadzam się,że
Cytuj:
...zero straganów z tandetą...
Co do
Cytuj:
zero knajp
mam już mieszane uczucia. Knajpy
Cytuj:
związane z dawnymi zwyczajami, życiem codziennym.
jeśli to nie będą budki z hot-dogami to czemu nie? Chętnie bym skosztował duszaków czy kapuśniaku drewniana łyżką z glinianej michy :)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 11:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Tak się składa że moja praca polega na nadzorowaniu pod względem technicznym budynku w Częstochowie który został wpisany do rejestru zabytków (dlaczego to już inna historia). Każdy kto pisze że zamek wybudowany z kamienia wapiennego powinno się zabezpieczyć jako trwała ruina, to niech taki pomysł zapoda a potem spróbuje go przepchnąć (czyt. skonsultuje) u konserwatorem zabytków. Ja niestety mimo usilnych prób nie zdołałem poznać takiej metody dla polskich warunków, podobnie jak nie znam sposobu zabezpieczenia takich murów przed wilgocią.
Osobiście nie chciałbym być właścicielem żadnych "zabytkowych ruin" jurajskich. Chcecie zabezpieczenia ruin - no to są zabezpieczone w granicach możliwości ich właścicieli: zamknięty Mirów, zamknięte Suliszowice, zamknięty Tęczyn, zamknięty Siewierz. Dlaczego ? Bo jako osoba prywatna wchodząc na taki obiekt mogę sobie zrobić krzywdę, np.: poślizgnąć się w sandałach i wybić górną jedynkę. Teraz trzeba znaleźć winnego - Właściciel Obiektu. Dlaczego go nie zabezpieczył ?! Przynajmniej jakimś ogrodzeniem !? Jakby było to bym tam nie wlazł i zęba nie wybił. Nikt krytykować mnie nie będzie że łaziłem po skalach w sandałach bo przecież mam do tego prawo - gorąco było.

Teraz może bardziej sprecyzuje moje zdanie w tej sprawie. Laseccy zrobili bardzo dobrą robotę z odbudową zamku w Bobolicach.

Dlaczego powyższy tekst wytłuściłem. Nie dlatego że uważam się za jakąś ważną personę (jestem małym szarym człowieczkiem), ale chciałem się jasno określić że byłem i jestem za odbudową zamku w Bobolicach - to do tych nie zdecydowanych po której stronie stanąć.
Możecie strzelać !!! :cry: Ja niegodzień tegoż forum. :twisted:

P.S. W 1993 roku kapela Defekt Muzgó wydał płytę N.U.D.A.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 15:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Młody, jasne, że rycerze wyglądali fajnie. Z Bobolicami to już fakt dokonany i w tym przypadku zważywszy na opłakany stan pierwotny samej ruiny nigdy nie byłem zdeklarowanym przeciwnikiem odbudowy. W moim poście chodziło bardziej o teatralną argumentację zasadności rekonstrukcji, która znalazła się w cytowanym na początku artykule. Owczy pęd do odbudowy skończy się pewnie wkrótce znaczną obniżką asygnowanych na to kosztów. W sumie każda gmina może mieć swój zamek, sprzedają fajne dmuchańce, są tanie, przaśnie kolorowe a przy tym bardzo bezpieczne :wink:
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 19:43 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
@Egzor - nikt strzelać nie będzie, chyba :twisted:
Natomiast dlaczego nie da się zabezpieczyć ruin, wszak to co wykonano w latach 50-70-tych XXw. trzymało się bardzo dobrze. Wiadomo, że to kosztuje, ale chyba warto by Szlak Orlich Gniazd nie zatracił charakteru z ostatnich 2 wieków...

@Alkosander - chodziło mi głównie o paskudztwa z parasolami i podłym żarciem (w sensie frytki, hamburger, cola, piwo, itp.), stylowa karczma jak najbardziej jest na miejscu, jednak i ona wymaga przemyślanego menu, wystroju i obsługi.

Może i posty są "życzeniowe", ale forum jest przeglądane przez znacznie szerszy krąg osób niż garstka aktywnych uczestników i zapewne są wśród nich osoby "mogące więcej". Więc naprawdę warto pisać o wszystkich plusach i minusach, wszak prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Trzymając się tematyki chciałbym (tak chciałbym, jako mieszkaniec/turysta/przewodnik/... mimo iż moje chciejstwo nic nie znaczy), aby teren Grzędy pozostał w stanie półnaturalnym, czyli tak jak obecnie z okresowym wycinaniem krzaków, bez znaczącej ingerencji w krajobraz (kilka miejsc do odpoczywania z ławkami takimi jak obecnie, ew. utwardzenie wąskiej ścieżki górą i pod skałkami ale tylko i wyłącznie naturalny tłuczniem wapiennym). Od strony zachodniej Mirów w formie trwałej ruiny z udostępnionym do zwiedzania (za niewielką opłatą) zamkiem górnym i odbudowane Bobolice, nawet gdyby zamek nie był dostępny dla zwykłych turystów, ale żeby go można było bez przeszkód obejrzeć z każdej ze stron. Karczmy pod zamkami, oby usytuowane jak w Bobolicach nie będą przeszkadzać, za to wpuszczenie pod zamek straganów z tandetą było by strzałem w kolano.

Dlaczego na Jurze tak mało wyrobów/pamiątek z naturalnych surowców surowców (kamień/minerały/skamieniałości), rękodzieła i sztuki, a dominuje chińska tandeta???

Tłumaczenie że ludzie to kupują jest śmieszne - kupują bo nie ma wyboru...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 20:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
paskudztwa z parasolami i podłym żarciem (w sensie frytki, hamburger, cola, piwo, itp.),
Michale nie bądź jurajskim Talibem :mrgreen:
Cytuj:
Chętnie bym skosztował duszaków czy kapuśniaku drewniana łyżką z glinianej michy :)
..i popił to dobrym piwem najchętniej jednak takim warzonym według starych oryginalnych recept,serwowanym z beczki a nie z puszki :wink:
Z uporem godnym ortodoksyjnego górala środkowo-jurajskiego twierdzę,że upływ czasu,związane z nim procesy fizykochemiczne oraz powstające w wyniku ich działania ruiny są naturalnym elementem historii.Odbudowa zabytku to próba odwracania biegu czasu czyli próba pisania historii na nowo.Przerabialiśmy już to w pewnym minionym okresie i podobno takie działania były bardzo,bardzo be :mrgreen: Mam do odbudowy taki sam stosunek jak do silikonu i do operacji plastycznych.Nie jest to zgodne z naturalnym upływem czasu. Żadna ingerencja medyczna nie da nam nieśmiertelności i żadna odbudowa/rekonstrukcja/konserwacja nie zapewni jurajskim zamkom wiecznego trwania.Pewne procesy można jedynie w miarę możliwości technicznych i ekonomicznych przyhamować.Co ma nadejść to nadejdzie... i dla tych zrujnowanych i dla tych zrekonstruowanych.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 sie 2009, 21:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Natomiast dlaczego nie da się zabezpieczyć ruin, wszak to co wykonano w latach 50-70-tych XXw. trzymało się bardzo dobrze.

Na szczycie murów utworzono czapę z betonu z domieszką jakiegoś środka wodoszczelnego np szkło wodne. Trzymało się dobrze ? Raczej się szybko się nie rozsypało teraz dopiero zaczyna się sypać. Teraz trzeba wydać pieniądze na zabezpieczenie zabezpieczeń.

Tak na marginesie przytoczę pewną tezę którą wypowiedział "NA GŁOS" pewien bIEGŁY sĄDOWY z zakresu budownictwa na temat zburzenia Wież World Trade Center:
Jak oni to beznadziejnie zaprojektowali że te wieże zawaliły się w dół. Jakby poleciały na bok to by się może więcej ludzi uratowało :neutral: :neutral:
Autentyk którego byłem świadkiem ! Wieże leżały by na boku a ludzie by wysiedli z nich jak z tramwaju. :razz:
Niestety ale podobni ludzie decydują o tym co można zrobić z zabytkiem aby go uświetnić a czego robić się nie powinno ! Komu dać dotację a komu nie. :razz:

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 sie 2009, 06:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Ciekawa koncepcja.Ci z najwyższych pięter musieli by tylko po spadochroniarsku ugiąć nogi w kolanach przy lądowaniu :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona

Teraz jest 16 maja 2024, 06:06


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL