Teraz jest 16 maja 2024, 11:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 maja 2010, 10:24 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Kamole są tam od co najmniej lata 2008r.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 maja 2010, 16:03 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Cytuj:
Kamole są tam od co najmniej lata 2008r.

To strasznie długo tam już leżą :!:
Miałam nadzieję, że prace związane z zabezpieczeniem mirowskich ruin wreszcie się zakończą :(


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 maja 2010, 21:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Mirów już został częściowo zabezpieczony - mam rację? Coś pamiętam fotorelację Michała z Piotrem - chyba zabezpieczali coś?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2010, 07:11 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Prace w Mirowie ruszą pewnie dopiero po zakończeniu działań w Bobolicach.
Z tego co pamiętam aktualnie nie były prowadzone większe prace, po za wzmocnieniem i zabezpieczeniem mocno niestabilnych fragmentów.

Tematy o obu zamkach:
viewtopic.php?f=1&t=2045&p=10720#p10720 - Mirów od wewnątrz
viewtopic.php?f=1&t=2217&start=0 - Bobolice podczas budowy

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 10:04 

Dołączył(a): 29 sie 2008, 12:01
Posty: 40
Lokalizacja: zawiercie
Miałam przyjemność uczestniczyć kiedyś w krótkim wykładzie dr Jacka Pierzaka (Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Archeologicznych) "Archeologiczna opowieść o jurajskich zamkach i ich tajemnicach". Temat rozmowy toczył się przede wszystkim o badaniach zamku w Sławkowie, ale również wspominano trochę o Bobolicach, Mirowie i pozostałych obiektach. Wg niego ingerencje w zamek w Mirowie będą dotyczyć tylko jego wnętrza - zewnętrzna bryła zamku powinna pozostać jak najmniej zmieniona. Decyzję taką podjęto z powodu wielu niezgodności wynikłych podczas odbudowy Bobolic. Jednocześnie zauważył coś bardzo istotnego - jeśli chodzi o odbudowę obiektów archeologicznych to koncepcji i decyzji jest tyle samo co ekspertów. Każdy ma własne zdanie i to czy obiekt będzie odbudowywany i jak zależy od momentu powstania takiego pomysłu i tego kto obecnie może ten pomysł zatwierdzić. Np. odbudowa Będzina wiązała się kiedyś z gromkim aplauzem, a dziś w obliczu nowych badań, krytykuje się trochę jego wygląd. Te wszystkie miejsca odbudowuje się tak naprawdę tylko na podstawie porównań , wyglądu i zarysu murów do obiektów zachowanych do dzisiaj (często leżacych w zupełnie innych częściach kraju), stąd te ciągłe wątpliwości.
Ale czekam niecierpliwie na inną sprawę, bo zapytałam czy będzie jakaś pomoc dla Smolenia i Bydlina i podobno plany już są, ale jak zawsze brakuje funduszy. Minęły czasy gdy Państwo miało otwartą kiesę na takie zbytki, jak odbudowa starych murów.
Osobiście uważam, że Bobolice nie wyglądają tak źle (choć kiedyś mocno byłam niezadowolona, że tamte romantyczne ruiny już znikną z oblicza Jury). A porównanie obydwu zamków jest dla turystów pewnie ciekawym spotkaniem z zabytkami. Tylko czy tą powstającą karczmę, rzeczywiście można nazwać "żydowską"?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 13:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
W Smoleniu i Bydlinie będą uzupełniać mury, możliwe, że zabezpieczą jeszcze to co stoi impregnatami.

W Kwaśniowie natomiast:

Cytuj:
KLUCZE. Nawet 400 tys. zł może trafić do gminy Klucze na ratowanie tamtejszych zabytków. Tak przewiduje plan dotacji celowych Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Na liście dotowanych zabytków znajduje się wieża obronno-mieszkalna w Kwaśniowie Dolnym. Dotacja w wysokości 150 tys. zł ma być przeznaczona na prace konserwatorskie przy wątkach kamiennych, portalu, pozostałościach wypraw tynkowych,...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 13:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
jeśli chodzi o odbudowę obiektów archeologicznych to koncepcji i decyzji jest tyle samo co ekspertów.
Cytuj:
Te wszystkie miejsca odbudowuje się tak naprawdę tylko na podstawie porównań,wyglądu i zarysu murów do obiektów zachowanych do dzisiaj
To ważne stwierdzenia.

Własnoręcznie wykopałem glinę i na własnoręcznie skleconym kole garncarskim ulepiłem garnek i to bardzo podobny do tego,który widziałem w książce o wykopaliskach.Mój twór przedstawia jednak wizję garnka o dwieście lat starszego niż najstarsza wykopana w Polsce skorupa.Garnek powstawał przy użyciu starej technologii.Lepiłem go odziany w skórę a popijałem przy pracy wodę oligoceńską.Wyrób jest w 80% autentyczny.Na tyle szacuję udział gliny w jego wartości.20% to moja współczesna praca.Zapraszam tłumy turystów do podziwiania jedynego w swoim rodzaju zabytku archeologicznego - rekonstrukcji najstarszego w Polsce garnka :!: Ceny biletów umiarkowane :mrgreen: Zyski przeznaczam na szlachetny cel [czytaj: TJ]

Nie używajmy słów odbudowa/rekonstrukcja dla określenia tego co spotyka jurajskie zamki.Odbudowa/rekonstrukcja to odtworzenie zniszczonego zabytku na podstawie zachowanych planów, projektów, fotografii lub szkiców. Wizja i rekonstrukcja to dwie różne bajki.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
Dawno nie czytałem takiego ...... ? Gdyby ludzie nie prowadzili rekonstrucji czy odbudowy w Posce mielibyśmy tylko zabytki po 1945 roku. !!!! Trzeba odbudowywać i to w jednym stylu... pamiętajcie że zamki budowano i 200 lat !


Ostatnio edytowano 18 cze 2010, 18:57 przez Maciej44, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 20:54 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Maciej44 napisał(a):
Dawno nie czytałem takiego bełkotu... PIS? Gdyby ludzie nie prowadzili rekonstrucji czy odbudowy w Posce mielibyśmy tylko zabytki po 1945 roku. !!!! Trzeba odbudowywać i to w jednym stylu... pamiętajcie że zamki budowano i 200 lat !


Miłe wejście :lol: może wypadało by troszkę delikatniej się wypowiadać?
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale to działa w dwie strony i równie dobrze można stwierdzić że Twój post to bełkot...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 21:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Wejście smoka :mrgreen:

Wybory idą... :roll:


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 22:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
No fakt, przepraszam.. :evil: coś we mnie wstąpiło...
ale za długo czytam te bezmyślne posty... a temat wyborów sam przyleciał... rozumiecie :D
jestem zwiazany z Jurą 40 z górą lat," i widziałem jak rozbierali zamek na stodoły, bo kamień blisko , pod ręką i na miejscu...." Dlatego jak czytam o zachowaniu ruin w takim stanie ,,,, to chętnie wysłał bym wysłał :idea: ..zainteresowanych na badania.... :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 22:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Niestety nie rozumiemy ;)

Co Ci przeszkadza w trwałej ruinie? Wyłożył byś pieniądze na wieczne nieoddanie?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
Do grosza grosz.... TAK,
to nasza Historia...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2010, 14:33 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Sugerowałbym więcej szacunku do siebie nawzajem - odbudowa zamków nie jest powodem żeby bić się na forum po głowie - można się z Alkosandrem nie zgadzać, ale nie można mu odmówić posiadania wielu argumentów przeciw odbudowie Bobolic. Dla mnie to trochę taki eksperyment - zobaczymy jak się to skończy - faktem jest, że bobolickie ruiny gorzej znosiły zwiedzanie niż mirowskie i ruinom groziło rozdeptanie i rozebranie na kawałki. Dobrze pamiętam jak to wyglądało ponad 10 lat temu. Zresztą nasi sąsiedzi zza miedzy też mają dużo ruin http://www.burgenseite.de/ i jakoś nie dręczy ich to tak jak kolegę Macieja44 :-) W każdym kraju znajdziemy średniowieczne ruiny, bo taka jest kolej rzeczy i dotyczy to nie tylko Polski ale i wielu innych krajów. My mieliśmy potop szwedzki, który przyniósł zniszczenia na Jurę, inne kraje wojnę trzydziestoletnią wcale nie łagodniejszą - wystarczy poczytać na powyższej stronie, kiedy większość zamków w Górnym Palatynacie czy Frankonii obróciła się w ruinę. Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2010, 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
Ja myślę, że ważną kwestią jest to, co odbudowujemy. Bo jakby na to nie patrzeć, odbudowa zamku zniszczonego w czasie IIWŚ jest całkwowicie zrozumiałe. Ale w przypadku Bobolic odbudowujemy coś, co, jakby na to nie patrzeć, dłużej było ruiną niż zamkiem. Bieg historii niektóre zamki oszczędził, a niektóre zmienił w ruiny. Fanatyczna odbudowa wszystkiego... Cóż, to trochę tak, jakby dokleić Sfinksowi nos :)

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 40  Następna strona

Teraz jest 16 maja 2024, 11:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL