Teraz jest 29 mar 2024, 06:29




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 paź 2009, 23:56 

Dołączył(a): 29 paź 2009, 22:40
Posty: 8
Lokalizacja: WIERBKA
Witam wszystkich.
Czytając to forum doszedłem do wniosku, iż te kilka fotek które posiadam nie mogą pozostać tylko w moim zbiorze, postanowiłem więc je pokazać wszystkim zainteresowanym. Jestem w ich posiadaniu od kilkunastu lat i za każdym razem gdy je oglądam ogarnia mnie podziw i niedowierzanie jak zmieniła się okolica z tych właśnie zdjęć. Mam w planach zrobić kilka fotek tych zdjęć w wersji dzisiejszej.
Tak na koniec - może ktoś ma podobne materiały dotyczące Wierbki, Pałacu, Moesów itp. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem spisania wszystkich tych informacji w całość.

pozdrawiam



[center]Obrazek[/center]
[center]Droga od Sławniowa ( krzyżówki ) w kierunku Zakładu[/center]


[center]Obrazek[/center]

[center]Wizyta duchownego ewangelickiego z Kielc, [/center]
tyle wiem o tym zdjęciu na drugim planie widać kominy papierni oraz przepompownię gdze mieściły się turbiny elektrowni wodnej

[center]Obrazek[/center]

[center]Linia produkcyjna papieru[/center]
Z tego co wiem cała księgowość i administracja w owych czasach to były 4 osoby dziś jest pewnie trochę więcej ;), papier ten w rulonach był transportowany wozami konnymi do miejscowości "TUNEL" k/ Charsznicy gdzie był załadowywany na pociągi do Warszawy tam mieściła się hurtownia Arkuszewskich

[center]Obrazek[/center]
[center]Widok na Pałac od strony dzisiejszego parkingu obok kościoła[/center]


[center]Obrazek[/center]
[center]Widok na pałac od frontu[/center]
Po lewej stronie widać kaplicę która została w 50 latach rozebrana stanowiła ona integralną część pałacu. Ja zobaczyłem ją po raz pierwszy właśnie na tym zdjęciu


[center]Obrazek[/center]
[center]Widok na stawy przepompownię oraz zamek od strony dzisiejszej szkoły [/center]

Widok stawu wraz z groblą, która oddzielała dwa stawy ( nie jestem pewien ) prowadziła do domu Państwa Gruszczyńskich ( też nie jestem pewien nazwiska ale może ktoś to potwierdzi ) do tego stawu opustom, której fragment jeszcze istnieje wpuszczano wodę z dawnego koryta rzeki Pilicy, które biegnie obok szkoły


Ostatnio edytowano 31 paź 2009, 12:09 przez Jones, łącznie edytowano 2 razy

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 06:45 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
Czy to ten sam obiekt?
Smuci mnie taka dewastacja naszej historii.

PROBLEM. NIE MOGĘ WYSŁAĆ SWOICH ZDJĘĆ.

Tak. Zdjęcia miały po 900kb. Już zmieniam i wysyłam.
Sory za zamieszanie.


Załączniki:
Wierbka 4.jpg
Wierbka 4.jpg [ 59.41 KiB | Przeglądane 11740 razy ]
Wierbka 3.jpg
Wierbka 3.jpg [ 91.48 KiB | Przeglądane 11740 razy ]
Wierbka 2.jpg
Wierbka 2.jpg [ 87.03 KiB | Przeglądane 11740 razy ]
Wierbka 1.jpg
Wierbka 1.jpg [ 94.29 KiB | Przeglądane 11740 razy ]

_________________
Rafał


Ostatnio edytowano 30 paź 2009, 20:23 przez RafRaf, łącznie edytowano 2 razy
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 07:51 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
RafRaf napisał(a):
PROBLEM. NIE MOGĘ WYSŁAĆ SWOICH ZDJĘĆ.

Tzn? jaki komunikat dostajesz?
Może są za ciężkie, waga ograniczona jest do 350KB

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 09:46 

Dołączył(a): 29 paź 2009, 22:40
Posty: 8
Lokalizacja: WIERBKA
Tak niestety to ten sam obiekt. W latach 80-tych był tam ośrodek "MONARU" wtedy pałac po raz pierwszy od wojny piękniał w oczach no ale jak wiadomo spalił się. Dziś stanowi miejsce niezbyt ciekawe. Sam park topnieje w oczach, okoliczni mieszkańcy zaopatrują się tam w opał.

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek [/center]

[center]Obrazek [/center]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 10:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Witam sąsiada :) Moesowie to temat-rzeka, nad którym meczę się od kilku lat. Problem w tym przypadku, polega na nie tylko na tym,że każda próba wymazania "białej plamy" w historii po zagłębieniu się w dokumenty,nawet jeśli cokolwiek rozjaśni to przy okazji spowoduje powstanie kilku nowych "białych plam". To taka historyczno-archiwalna odmiana hydry :mrgreen: Ten sam problem mam na przykład z Elżbietą z Pilczy. Im więcej papierów przewertuję tym więcej powielanych dotychczas informacji kwalifikuje się do "bajek z mchu i paproci".Ma to swój urok ale końca poszukiwań nie widać.U Moesów problemem jest dużą liczebność rodziny i jej działalność nie tylko w Pilicy czy w Wierbce ale i w Łodzi, w Zgierzu i w Choroszczy.Ch.A.Moes miał piętnaścioro dzieci,z których dziesiątka dożyła starszego wieku! Na całe szczęście jego brat był bezdzietnym.Jeżeli chodzi o zdjęcie wizyty duchownego ewangelickiego to mógł nim być:Müller,Zande,Wernitz,Hilkner albo Tochtermann,którzy w różnym okresie byli pastorami odwiedzającymi społeczność ewangelicką w Pilicy.Fotografia jest pewnie niedatowana więc tylko poszukiwania w archiwach i w starych gazetach mogą przynieść rozwiązanie zagadki.
Dwie konstrukcje stojące obok siebie na zdjęciu nie są raczej kominami.Na wszystkich znanych mi starych zdjęciach i na starych planach był jeden.[2.jpeg;3.jpeg] Według dawnych planów fabryki [1.jpeg] w tym miejscu powinny znajdować się urządzenia uruchamiające zastawki na kanale wody roboczej a komin stał w innym miejscu wykluczającym takie uchwycenie na zdjęciu.To mogą być jakieś konstrukcje zawierające mechanizm napędzający zastawki. Mogę też mylić się :)


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 28.86 KiB | Przeglądane 12172 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 89.5 KiB | Przeglądane 12172 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 84.76 KiB | Przeglądane 12172 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 11:34 

Dołączył(a): 29 paź 2009, 22:40
Posty: 8
Lokalizacja: WIERBKA
Witam
Dzięki za zainteresowanie
Masz zapewne rację odnośnie kominów, był jeden choć wygląda jak by były dwa.
Komin to ten od lewej na zdjęciu. Na fotce z łódką i duchownym była z tyłu data (chyba 18XX ) ale byłem tak podniecony tym co widzę :) ,że umknęła mi, może kiedyś będę miał jeszcze okazję to sprawdzić. Mam też reprodukcję zdjęcia 3.jpg gdzie widać groblę oddzielającą staw od drugiego stawu. Bo były chyba 2 stawy na miejscu dzisiejszego boiska i cmentarza
Fotkę tę wstawię na końcu pierwszego postu by nie zaśmiecać.

pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 23:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ja nie wykluczam istnienia dwóch kominów. Ostatecznie sprawa wyjaśniłaby się przy ustaleniu dokładniejszych dat fotografii. Przed I WŚ w papierni miał miejsce spory pożar, hale stawiane były nowe to i kominy pewnie też były przerabiane, technika budowy kominów też ulegała zmianom. Dla mnie hitem jest niewątpliwie widok kaplicy familijnej i do tego ewangelickiej. Nie dość . że dzieło architektury to jeszcze w skali regionalnej unikat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 08:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Tajemniczo wyglądają te konstrukcje.Jak na maszynownie zastawek wydają się trochę dziwne. Dlatego nie twierdzę że na 100% to nie są kominy.Teoretycznie wyglądają "kominowato" :mrgreen: Przeciwko temu,że mamy na zdjęciu dwa kominy przemawia:
-Ekonomia - jeden komin ma o 1/3 mniejszą powierzchnię ściany niż dwa kominy mające sumarycznie ten sam przekrój więc powinien być sporo tańszy.
-Lokalizacja przy brzegi stawu gdzie warunki gruntowo-wodne były raczej mało korzystne dla posadowienia takiego obiektu.
-Położenie obu budowli blisko siebie.Ze względu nakładające się w gruncie naciski nie jest to dobrym rozwiązaniem.Jeden taki komin mógł ważyć około 300-400 ton.
-Obecność trzeciego komina,tego najstarszego,który widać na innych fotografiach i na planach.Trochę ich dużo.
-Brak informacji o dwóch kominach w którymkolwiek opisie zakładu.W starych opisach Wierbki [i Sławniowa] jest zawsze mowa o kominie.
Nie jestem przekonany,że zdjęcie przedstawia widok z kierunku,który pokazałem na planie.Może drewniany budynek ze zdjęcia i budynek turbiny z planów to dwa różne obiekty? Jeżeli coś co widać w tle między gałęziami to budynek,który pokazuję na zdjęciu to fotografia robiona była z zupełnie innego kierunku niż zakładałem i [po lewej?] widać na niej komin,ten ze zdjęć i planów a obok niego coś jeszcze.Niekoniecznie drugi komin.

Inną nierozwiązaną zagadka jest dla mnie zasilanie stawu w wodę.Tego nie widać na znanych mi starych planach.Rzeka w pobliżu zakładu była położona sporo niżej.Staw pełnił rolę akumulatora wody w okresach suchych i dawał możliwość wykorzystania jej energii w wyniku sporego spadku na krótkim odcinku kanału zasilającego.Patrząc na dzisiejszą różnicę poziomu między rzeką a boiskiem trudno wyobrazić sobie grawitacyjne zasilanie stawu.Na żadnej ze starych map nie wypatrzyłem kanału a powinien on mieć sporą długość. Kanał zasilający grawitacyjnie zakład w Sławniowie istniał i jego ślady można jeszcze wypatrzyć w terenie.Może budowla,którą widać na zdjęciu to pompownia zasilająca staw w wodę z rzeki?


Załączniki:
x.jpg
x.jpg [ 291.5 KiB | Przeglądane 12068 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 09:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Bawię się starymi panoramami fabryk. Kiedy się patrzy na widoczki na pozór zero zmian. Po uważnym jednak spojrzeniu okazuje się, że komin jest troszkę inny no i parę milimetrów w prawo albo w lewo a fotki robione z tego samego miejsca. Tutaj mamy dwie budowle niby takie same( szkoda że niepełny widok) ale podstawy przy ziemi różne.
No i na planie jak i na fotografiach nie widać wieży wodnej ?.
Jeżeli chodzi o kanał zasilający to proponuję wycieczkę do Marianki można sobie tam podejrzeć jak to drzewiej wyglądało.Trochę stawów fabrycznych w Częstochowie widziałem
i nie zawsze w bezpośrednim sąsiedztwie rzek.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 09:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Jak to drzewiej bywało z systemami wodnymi XIX-wiecznych zakładów napatrzyłem się do oporu w sierpniu w Nietulisku,Bobrzy,Samsonowie czy Maleńcu.Trochę inna skala jeżeli chodzi o moc i przepływ wody ale idee rozwiązań te same.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 18:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Zapomniałem w tym całym zamieszaniu , że technika i postęp faktycznie przywędrowały ze wschodu. Wybiorę się tam jeszcze raz.

P.S.
Ostatnio byłem deczko zajęty i dopiero dzisiaj sobie przypomniałem o dyskusji nad nazwą miejscową Engliszówka.
W pierwszej połowie XIX wieku w Pilicy mieszkał facet o nazwisku Englisz.
Z notlki albo dwóch wynika , że był on osobą znaną i znaczącą w miasteczku..


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 20:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Ja się tam jeszcze nie raz wybiorę bo miejsc związanych z historia techniki jest tam co najmniej pół setki a tylu na pewno nie zwiedziłem :oops:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Raczej ciężko tam o wzorce zwłaszcza , że rodzący się przemysł w Małopolsce Zachodniej
doprowadził do upadku wiele manufaktur-kuźnic właśnie z kierunku twoich wycieczek i stąd migracje specjalistów np kuźników w kierunku Zagłębia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 21:16 

Dołączył(a): 29 paź 2009, 22:40
Posty: 8
Lokalizacja: WIERBKA
Wracając do tematu stawy były zasilane wodą z rzeki Pilica a rozwiązanie było proste. Mianowicie w/w rzeka płynęła w swym dawnym korycie obok stawów, został jeszcze fragment opusty na zakręcie do szkoły. Cała ta grobla przed szkołą to dawne koryto Pilicy. W latach 1950 - 60 ( nie jestem pewien ) rzekę zmeliorowano i puszczono dzisiejszym korytem stąd do stawów docierała woda. Podnoszono poziom potem spuszczano przez przepompownie napędzając turbiny i tak w koło, ktoś mądry to wymyślił.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2009, 21:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jakie to proste :oops: Niepotrzebna okazuje się była przepomownia. Zapominamy :roll: , że rzeki w przeważającej większości przypadków nie płyną już dawno swoimi starymi korytami.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 06:29


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL