Teraz jest 28 mar 2024, 10:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 26 kwi 2010, 08:20 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
Wszystko wskazuje na to, że znajdą się pieniądze na ratowanie zabytkowego kopca Krakusa. Zniszczone po zimie wzgórze ma szansę odzyskać dawny blask. W jego naprawę zaangażowało się miasto. Również Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa deklaruje, że zrobi wszystko, by pomóc...

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/38 ... ,id,t.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 12 gru 2014, 15:36 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Byłem wczoraj w Krakowie i ... dziś zgłupiałem przeczytawszy poniższą stronkę. :roll: przyznam, że nie miałem o tylu kopcach pojęcia. A Wy? znacie te "Jurajskie"?
www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_kopce

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 13 gru 2014, 14:12 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Większość z tych kopcy jest opisanych w pozycji Grzegorza Gilla "Kopce w krajobrazie kulturowym Polski" Kiedyś przypadkiem znalazłem link do pdfa z tą książką i ściągnąłem ją sobie. Niestety teraz jakoś nie mogę na niego trafić... :(


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 13 gru 2014, 17:09 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
a.. masz może foty kopca z Żarnowca i może też... kopca żołnierzy pruskich w Goleniowach? (to co prawda opłotki, ale wciąż powiat zawiercie). pozostałe trzy pozakrakowskie znalazłem...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 13 gru 2014, 17:55 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Żarnowiec, kopiec Koścuszki: https://www.google.pl/maps/@50.4742845, ... NPrZqA!2e0

Kopiec Prusaków:
Obrazek
(http://jurapolska.com/wycieczki/rowerowa_22082010.php)
lub
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=25&t=20362

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 13 gru 2014, 22:16 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dzięki. Zastanawiam się tylko, czy aby wszystkie kopce wymienione są na w/w liście... brakuje np kopca powstańczego w Pilicy...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 14 gru 2014, 14:50 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jeśli Michał uzna, że to co teraz napiszę trzeba przenieść do offtopa - nie pogniewam się.
Pomyślałem tylko, że kontekst jest przedświąteczny i częściowo związany z kopcami...
Wracając na chwilkę do kopca Kraka, wiecie zapewne, że jest on pozostałością kultury celtyckiej w tym rejonie. Ciekawą rzeczą jest fakt, że stojąc na szczycie kopca 1 maja słońce wschodzi dokładnie na czubku kopca Wandy.. czyli w dniu jednego z dwóch najważniejszych świąt Celtów - Beltane. Święto dzielące rok na dwie części i wyznaczające początek lata. Odpowiednio 1 listopada słońce zachodzi za kopcem Kraka.. Zatem można powiedzieć, że oba kopce konstruują swego rodzaju pierwotny kalendarz.
Czy myśleliście kiedyś dlaczego akurat określone dni odpowiadają określonym świętom kalendarza gregoriańskiego/ juliańskiego ?
Św. Mikołaja, Św, Łucji, Boże Narodzenie, Nowy Rok i Trzech Króli?
zamieszczę poniżej tabelkę wschodów i zachodów słońca. dane pochodzą z obserwatorium warszawskiego z 1927 roku. Gdyby ktoś dostrzegł coś niezwykłego niech się podzieli :mrgreen:


Załączniki:
1927 1.jpg
1927 1.jpg [ 73.38 KiB | Przeglądane 16076 razy ]
1927 5.jpg
1927 5.jpg [ 86.33 KiB | Przeglądane 16076 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 15 gru 2014, 18:27 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Szczerze powiedziawszy liczyłem na Marianowskiego.. :wink: ale może te cyferki takie niewyraźne...
Dobrze. Kalendarz to jak się okazuje nie taka prosta sprawa. Celtowie, Goci, Awarowie itd mieli w naszej szerokości geograficznej zadanie na tyle utrudnione, że oznaczając w kręgach kamiennych, na kopcach tudzież widnokręgu momenty zetknięcia tarczy słonecznej z ziemią, napotykali czasem na zwykłe zachmurzenie albo mgłę. Przez to czas budowy kalendarza trwał nieraz całe pokolenia. Oprócz tego musieli sobie poradzić z naszym obecnym 29 lutego...
Walka światła z mrokiem , walka zwycięska.
6 grudnia jak pokazuje tabelka słońce na zachodzie się zatrzymuje. Dnia (na zachodzie) zaczyna przybywać 20 grudnia, ale tak na prawdę już w połowie okresu między tymi dniami - 13 grudnia Św. Łucji. Wiedzieliście? Marianowski. Ty wiedziałeś..
Cały proces wyhamowania wędrówki słońca kulminuje nie 22, a 25 grudnia - tabelka. I dlatego Rzymianie, Nabatejczycy, Egipcjanie, Chrześcijanie etc właśnie tego dnia wielbią symbole solarne. "Ja jestem światłością świata".
Potem dzieje się to samo, tyle, że dotyczy wschodów. W Nowy Rok i Trzech Króli...
No to się nagadałem

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 15 gru 2014, 19:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak widziałem wczoraj Twój post i wybacz dzisiaj o nim zapomniałem :oops: Wczoraj byłem zakręcony jak trąba powietrzna ale z odczytaniem treści sobie poradziłem,tyle że sklecić posta tak aby miał ręce i nogi już sił brakło,efekt spędzenia dwóch dni z kuzynostwem :mrgreen:
Wracając do rzeczy,dzięki zjawisku które poruszyłeś powstaja podchwytliwe zagadki na forach,zlotach,itd astronomicznych np.kiedy jest napózniejszy/najwcześniejszy zachód/wschód słońca.Jak nie trudno się domyślić wielu odpowiada że w pierwszym dniu astronomicznej zimy,że tak nie jest wiadomo to choćby z tabelki którą wkleiłeś.
Ty opisałeś konsekwencje wynikające z tego faktu pobieżnie ale bardzo sensownie,wiedza starożytnych może zaskoczyć,to co wiedzieli na temat cykli księżycowych odsłaniają nam badania wielu kamiennych kalendarzy,nie przypadkiem nazwa miesiąca pochodzi od księżyca w niektórych językach.
Ja od siebie tylko dodam że odpowiedzialne jest za to kilka czynników z których najważniejsze to eliptyczna orbita ziemi która sprawia że zimą ziemia jest o pięć milionów kilometrów bliżej słońca niż latem,co za tym idzie prędkość ruchu zięmi wokół słońca nie jest jednakowo stała co wynika z prawa Keplera.Ale najważniejszy jest kształt orbity.W efekcie takie perturbacje w czasie,dziś świetnie pokazuje to analema,powstaje ona na fotografii w kształcie ósemki odwzorowując położenie słońca o tej samej godzinie w ciągu roku.
Zdjęcie pobrane z netu,przedstawia gnom zegara słonecznego na tle analemy gdzieś z Arizony,jak widać kąt nachylenia "wskazówki"zegara nie jest przypadkowy


Załączniki:
G_02022.jpg
G_02022.jpg [ 78.08 KiB | Przeglądane 15989 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 15 gru 2014, 20:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dzięki :mrgreen:
Żeby Admin nie stracił cierpliwości to mam jeszcze dwa pytania.
1. rok przestępny. różnica błędu wyłazi raz na 128 lat, bo te 6 godzin dodawane co 4 lata nie są precyzyjne. ile to jest dokładnie?
2. czy poza kręgiem kamiennym pod Kwaśniowem są na Jurze znane inne obiekty typu "obserwatorium"? Góra Zborów?
uprzedzam, że nie znam odpowiedzi :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 15 gru 2014, 21:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Zanim zreformowano kalendarz rok przestępny był co cztery lata więc trwał mniej więcej 365.25,tak średnia niedokładna dlatego co rok ubywało 0.007801 dnia.Skąd taka liczba? to proste wystarczy od tej średniej liczby odjąć rzeczywistą długość roku czyli 365.25 - 365.242199 = 0.007801,i niby taka niewielka różnica daje nam jeden dzień na 128 lat.
Rybak jeszcze kręci mi się w dyni :mrgreen: więc nie policze ile to jest dokładnie,ale każdy może to zrobić znająć magiczną liczbę 0.007801.
Czy satysfakcjonuje Kolegę taka odpowiedź :?: :mrgreen:
A zapomniałem,na drugie pytanie nie znam odpowiedzi.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 16 gru 2014, 08:14 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Oczywiście, że mnie satysfakcjonuje ! Jedyna wątpliwość, to co robić z tym dodatkowym dniem? dodać raz na 128 lat? zrobić 30 lutego? biada tym, którzy chcieliby hucznie obchodzić urodziny tak rzadko... :P
Jeszcze odnośnie Góry Zborów. Nazwa ewidentnie coś sugeruje.. na prawdę nikt nic nie słyszał? nie czytał? :(

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 16 gru 2014, 10:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_przest%C4%99pny
Cytuj:
Lata przestępne zostały pierwszy raz wprowadzone w 238 roku p.n.e., kiedy to w Egipcie zaczęto uwzględniać dodatkowy dzień co cztery lata (zob. datowanie sotisowe). W roku 45 p.n.e. dekretem Juliusza Cezara wprowadzono taką samą rachubę w Rzymie (stąd określenie kalendarz juliański). Dodatkowy dzień zyskał najkrótszy miesiąc - luty. Błąd tej rachuby wynosi 1 dobę na 128 lat. Do dziś ten system jest stosowany w różnych kalendarzach kościołów prawosławnych (w niektórych w 1923 r. wprowadzono tzw. kalendarz nowojuliański). Obecnie powszechnie stosuje się rachubę zgodną z kalendarzem gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku dekretem papieża Grzegorza XIII, w której rok przestępny (liczbowo) spełnia następujące warunki: jest podzielny przez 4, ale nie jest podzielny przez 100 lub jest podzielny przez 400. Błąd tej rachuby wynosi 1 dobę na nieco ponad 3322 lat. Przed reformą kalendarza za rok przestępny uważano każdy rok, który był podzielny przez 4. :(

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 16 gru 2014, 12:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak trochę się zakręciłeś,Przemmo to zauważył i przytoczył cytat z wiki,dziś po reformacji gregoriańskiej tego problemu nie ma.Dokładność dzisiejszej rachuby to 0.000301 na rok,co daje nam już wspomniany w cytacie Przemma błąd jednej doby raz na 3322 lat,a wszystko dzięki przyjętym sprytnym regułom o których również czytamy w cytacie.W ten sposób np rok 2100 nie będzie rokiem przestępnym.
Więc jak widzisz optymistycznie patrząc to problem nie najbliższych pokoleń,a pesymistycznie to czy cywilizacja dotrwa aby zmierzyć się z problemem.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: kopiec Kraka
PostNapisane: 16 gru 2014, 18:38 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Fakt. troszkę namieszałem... :P z Górą Zborów też... nazwa pochodzi od Zborowskich i Berków, którzy onegdaj mieli spore połacie ziemi w okolicy..
Czy to prawda, że w jaskiniach wokół Wzgórza 502 znaleziono ślady bytności ludzkiej sprzed 200 tys. lat? nie pytam pod kątem Incydentu Jerzmanowickiego. Kiedyś gdzieś czytałem o związku astronomicznym tej skały z Pieskową Skałą...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL