Teraz jest 28 kwi 2024, 09:32




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 23 gru 2013, 08:19 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Fotki fajne ale o dawnym klimacie Smolenia możemy zapomnieć :cry:
Czy to wokół studni zamkowej to wylewka samopoziomująca? :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 23 gru 2013, 08:52 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
Nie, "dziedziniec" wyspany jest drobnym grysem chyba nawet wapiennym.
Po wcześniejszym klimacie śladu nie ma, zresztą wg mnie zamek stracił klimat w momencie wycinki dużych drzew na jego terenie, ale chyba taka wersja niż Bobolice, prawda?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 sty 2014, 15:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sie 2008, 21:22
Posty: 40
Lokalizacja: Będzin
Cześć
Dawno nie pisałem, więc pozwolę sobie napisać kilka słów od Siebie.

A ja powiem, że mi się podoba...bardzo podoba.
Panowie urzędnicy gminni mieli po prostu "jaja", że uratowali tą ruinę od niechybnej katastrofy i przy okazji stworzą/stworzyli atrakcję turystyczną.

Powiedzmy otwarcie, kogo interesuje, jaką zaprawę użyto, kamień itd. dla osób odwiedzających zamek, jak dla mnie tylko dla garstki pasjonatów.
Wystarczy posiedzieć na parkingu w słoneczny letni dzień i zobaczyć, że 99% procent odwiedzających zamek to osoby, które chcą tylko odwiedzić zamek, bez wnikania w "szczegóły jego budowy"….zwiedzają go z 15 minut i za chwilę odjeżdżają samochodem do następnego zamku.

Przydałoby się, aby jeszcze ktoś z "miejscowych" postawił tam punkt małej gastronomii i zarabiał na godziwe życie.

Pozdrawiam

_________________
Tomek z miasta z zamkiem królewskim.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 sty 2014, 15:18 

Dołączył(a): 26 sty 2012, 19:17
Posty: 812
post skasowany na życzenie usera /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 sty 2014, 16:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Myśląc tak jak kolega tomek_bedzin, sam zamek w sumie nie jest tam konieczny. Można go z powodzeniem zniwelować i postawić coś naprawdę fajowego np. (jak w którymś ze stanów USA), największy zwój szpagatu albo kobietę o trzech .... (dla wycieczek szkolnych i pielgrzymek w wersji soft - z brodą) lub też sam punkt gastryczny, serwujący juraserburgery (z wapienną lub kalcytową posypką), golonkę, flaki i inne przysmaki i też będzie OK.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 11 sty 2014, 21:17 

Dołączył(a): 14 lip 2008, 16:04
Posty: 17
Lokalizacja: Katowice
tomek_bedzin napisał(a):

Powiedzmy otwarcie, kogo interesuje, jaką zaprawę użyto, kamień itd. dla osób odwiedzających zamek, jak dla mnie tylko dla garstki pasjonatów.
Wystarczy posiedzieć na parkingu w słoneczny letni dzień i zobaczyć, że 99% procent odwiedzających zamek to osoby, które chcą tylko odwiedzić zamek, bez wnikania w "szczegóły jego budowy"….zwiedzają go z 15 minut i za chwilę odjeżdżają samochodem do następnego zamku.


Mnie interesuje i te osoby, dla których ważna jest prawda o tym jak ten zamek wyglądał naprawdę, a nie makieta mająca być tylko lepem na turystów. Wierz mi, że źle oceniasz zwiedzających, bo oni nie są tak naiwni i bardzo często widzą, że to co im się pokazuje to zwykła ściema.

tomek_bedzin napisał(a):

Przydałoby się, aby jeszcze ktoś z "miejscowych" postawił tam punkt małej gastronomii i zarabiał na godziwe życie.


Właśnie to jest tragedia, że zabytki traktuje się jako sposób do robienia geszeftów, a nie jako miejsca mające świadczyć o naszej historii i kulturze. Czym to się kończy widać w Ogrodzieńcu, gdzie zamek właściwie "zabito" zasłaniając go budami z szaszłykami i plastikowym badziewiem made in China, nad którym unoszą się dźwięki disco-polo. Teraz jest to miejsce przerażające, które niestety nigdy już pewnie nie będzie miało tego niesamowitego piękna i uroku, który pamiętam sprzed 15 lat.

_________________
http://www.forum.zamki.pl - zapraszam!


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 11 sty 2014, 21:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Lukasz napisał(a):

Mnie interesuje i te osoby, dla których ważna jest prawda o tym jak ten zamek wyglądał naprawdę, a nie makieta mająca być tylko lepem na turystów. Wierz mi, że źle oceniasz zwiedzających, bo oni nie są tak naiwni i bardzo często widzą, że to co im się pokazuje to zwykła ściema.




Popadacie w paranoję. Zamku nie odbudowano, tylko zabezpieczono ruinę, by się nie rozsypała, co już następowało. Nic więc nie zmieniono w oryginale.
Zapewne preferowalibyście takie metody


Niestety gmina nie ma tyle pieniędzy, co Wy pasjonaci.
Ewidentnie wygląda to teraz sztucznie, ale za parę lat nikt nie odróżni nowego od starego.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 11 sty 2014, 23:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
"Oryginalne,nastrojowe ruiny",które teraz waszym zdaniem "zbeszczeszczono przez urzędnicza ignorancję" oryginalnymi wcale nie były.Za kilka lat biały dzisiaj kamień z szarzeje,pokryje się tu i tam roślinnością i dla będzie tchnął "oryginalnym średniowiecznym duchem" :mrgreen:


Załączniki:
Gotycki "oryginał" niedługo przed pracami...
1.jpg
1.jpg [ 319.61 KiB | Przeglądane 6897 razy ]
...i na początku lat pięćdziesiątych.
2.jpg
2.jpg [ 98.54 KiB | Przeglądane 6897 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 23 lut 2014, 15:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2010, 20:08
Posty: 253
Lokalizacja: Jura
Wazne ze zakończona została "rozsypka ruin" jak mówi alkosander za pare lat kolor wapienia "się wyrówna i będzie pieknie ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 23 lut 2014, 17:20 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Maciej44 napisał(a):
Wazne ze zakończona została "rozsypka ruin" jak mówi alkosander za pare lat kolor wapienia "się wyrówna i będzie pieknie ;)

Kolor wapienia tak, sposób łamania kamienia i wątek murów nie. Poprzednie XX wieczne naprawy były robione tak, by upodobnić je do średniowiecznych - współczesne nie. Być może był to nawet celowy zabieg (mówie szczerze :!: ) lecz mnie osobiście ten poprzedni sposób konserwacji bardziej przekonuje...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 31 mar 2014, 13:37 

Dołączył(a): 12 kwi 2007, 20:27
Posty: 125
Lokalizacja: Zawiercie
Wczoraj latałem nad zamkiem w Smoleniu, są już zwiedzający na wieży.
Kilka fotek z rekonesansu.


Załączniki:
IMGP2333.jpg
IMGP2333.jpg [ 232.43 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2344.jpg
IMGP2344.jpg [ 251.39 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2347.jpg
IMGP2347.jpg [ 260.1 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2351.jpg
IMGP2351.jpg [ 293.95 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2374.jpg
IMGP2374.jpg [ 173.58 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2378.jpg
IMGP2378.jpg [ 228.27 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2401.jpg
IMGP2401.jpg [ 256.84 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
IMGP2403.jpg
IMGP2403.jpg [ 347.98 KiB | Przeglądane 6598 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 10 kwi 2014, 18:15 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Do dyskusji o Smoleniu nie włączałem się do dziś, bo właśnie znalazłem coś takiego: patrz niżej. i przyznam, że nie wiem - powinienem czuć się zaskoczony?


Załączniki:
Smoleń 1.png
Smoleń 1.png [ 58.31 KiB | Przeglądane 6514 razy ]
Smoleń 2.png
Smoleń 2.png [ 79.77 KiB | Przeglądane 6514 razy ]
smoleń 3.png
smoleń 3.png [ 57.21 KiB | Przeglądane 6514 razy ]
Smoleń 4.png
Smoleń 4.png [ 55 KiB | Przeglądane 6514 razy ]
Smoleń 5.png
Smoleń 5.png [ 48.01 KiB | Przeglądane 6514 razy ]
Smoleń 6.png
Smoleń 6.png [ 43.41 KiB | Przeglądane 6514 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 10 kwi 2014, 18:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
A co Cię tak zaskoczyło? Bo mnie poza lekko bełkotliwym i nieprecyzyjnym językiem to ten Sieciech Pierwszy. O palatynie Sieciechu (tu:"Drugim") tom oczywiście słyszał i czytał ale o tym "Pierwszym" to pierwszy raz czytam :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 10 kwi 2014, 19:24 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Zdziwiło mnie nieco "grabstwo" - Pilca, Ogrodzieniec, Mrzygłód, Włodowice. Naprawdę coś takiego istniało?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 10 kwi 2014, 19:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Rybak napisał(a):
Zdziwiło mnie nieco "grabstwo" - Pilca, Ogrodzieniec, Mrzygłód, Włodowice. Naprawdę coś takiego istniało?

A urząd hetmana w czasach Bolesława Chrobrego Cię nie zdziwił? Swoją drogą ten Sieciech I był hetmanem wielkim czy polnym :?: :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Teraz jest 28 kwi 2024, 09:32


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL