Teraz jest 28 mar 2024, 10:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 mar 2011, 19:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
alkosander napisał(a):
Zgodnie z wolą Admina Forum Jurajskie jest apolityczne więc darujmy sobie w tym miejscu dyskusje wkraczające na śliski grunt przekonań politycznych i tych dzisiejszych i tych przebrzmiałych.



Z całym szacunkiem, ja tu nigdzie nie wyraziłem swoich poglądów politycznych.

Wyraziłem tylko wątpliwości w ocenie historycznych wydarzeń.

"Historia nie jest czarno biała. I tak jak w PRL-u odsądzano od czci AK, a wystawiano laurki utrwalaczom władzy, tak teraz postępuje się dokładnie na odwrót."

Z powyższego zdania nikt nie jest w stanie określić, czy jestem "za a nawet przeciw".

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 20:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Popieram rozsądny punkt widzenia @sandwicha. Ideologiczne zabarwienie pewnych kwestii wpływa na ich nadmierną idealizację i generalizuje a raczej inklinuje jedynie słuszną ocenę zjawiska, które nie zawsze było jednolite.
Pozdrawiam.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 21:50 

Dołączył(a): 06 lut 2011, 14:26
Posty: 17
“Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.”
sir W.Churchill.
Uważam, w swoim skromnym zdaniu ,że w tym cytacie nalezy w wiekszosci doszukiwac się kwintesencji do oceny postaci artystycznie nazwanych przez wspólczesnych -"ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH".
Bilans ich działalności na terenie Jury jest znamienny. Dla jednych -powodem do chwały,dla drugich- niezatartą tragedią . Proza naszej narodowej epopei !


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 22:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
dystans powinien być już wystarczający...
Po rozmowach na interesujące mnie tematy wojenne z ludźmi będącymi świadkami tamtych wydarzeń mam co do tego poważne wątpliwości. Ten dystans to dalej często jest cienka czerwona linia.Na dodatek niewiele osób parających się historią potrafi patrzeć na tamte lata bezstronnie bez współczesnego ideologicznego podkładu.Nie da się szarego rozdzielić na białe i czarne.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 mar 2011, 06:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jak ktoś się zachwyca budową karabinu, to już wtedy można się doszukiwać wątków ideologicznych, a cóż dopiero gdy za karabinami widzimy ludzkie twarze.
Mógłbym wątek filozoficzny pociągnąć dalej ale nie zależy mi na tym, aby dyskusja szła w tym kierunku.
Wtedy okazałoby się, że kary śmierci i wykonane wyroki na siedmiu członkach grupy
" Żelisławskiego" dla jednych będą czymś delikatnie mówiąc absurdalnym a dla drugich "słusznym wyrokiem niebios".
To też jest obok tragedii ludzkiej- ideologia.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2011, 19:05 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
1. Andrzej Wiktor Gała "Niepodległościowe Podziemie Zbrojne Częstochowy i okolic 1944-1956",Częstochowska Oficyna Wydawnicza,1993.
2. Pod redakcją Wacława Dubiańskiego "Pierwsze lata komunizmu w powiecie zawierciańskim (1945-1947)",IPN Katowice.WTN "Societas Vistulana",2007.

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2011, 21:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Za daleko odeszliście od Jury.
Nie bez kozery zapytałem wcześniej o oddziały NSZ i AL( jest tablica na skale z AL a teraz okazuje się,że fałszywka) na naszym obszarze bo ich nie było, a nagadaliście się,że ho,ho.
Jurajczyk kilkakrotnie cytował wydawnictwo IPN o Zawierciu . Dla tych co nie mieli tego w ręku przyda się info,że gdyby wyciąć info o Polsce i Śląsku, z książki zrobiłaby się książeczka.
Jest tam też o "Twardym" (jak i na powoływanej stronce dawnezawiercie). Wychodziłoby z tekstów ,że postać pomnikowa zarówno w kontekście wydawnictwa IPN jak i wspomnianej stronki.
Postać z tekstów pasuje do schematu rysowanego przez Jurajczyka działacza niepodległościowego. Tymczasem projekt upamiętnienia Stanisława Wencla pamiątkową tablicą został odrzucony między innymi przez przedstawicieli środowisk kombatanckich.
Odnośnie drugiej strony tj tzw "utrwalaczy". Ostatnio słyszałem opowieść o aresztowaniu mieszkańców Zawiercia, którzy wysadzili pomnik wdzięczności Armii Czerwonej( raczej był to obelisk) . Młodzi zawiercianie uniknęli kary dzięki temu ,że trafili na prokuratora, który również nie pasuje do powielanych schematów. Skupcie się na faktach i obszarze, który interesuje forumowiczów.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2011, 13:40 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Śląskie Epizody Historyczne "Oddział partyzancki Twardego" Jan Kantyka,1986,Śląski Instytut Naukowy.

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2011, 14:32 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
A wracając do tego co najważniejsze w temacie...W związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zawierciu http://www.kultura.zawiercie.eu/aktualnosci/2389 pojawił się artykuł i apel w sprawie upamiętnienia działań Żołnierzy Wyklętych w regionie:

"Żołnierze wyklęci.
We wtorek, 1 marca br. po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40., 50. i na pocz. lat 60. XX w. walczyli o suwerenność państwa polskiego.
O chwilę zadumy w tym dniu poprosili Prezydent Miasta Zawiercia Ryszard Mach, kombatanci i władze samorządowe Zawiercia.
Do dzisiaj żyją nieliczni świadkowie tamtych czasów. Żyją też ostatni „Żołnierze Wyklęci”. Czy będziemy mogli Nazwać Ich po Imieniu ? Czy doczekają się szacunku, dokumentacji historycznej i odznaczeń?
Apelujemy do tych, którzy żyją i pamiętają, do rodzin o pomoc w udokumentowaniu czynu zbrojnego zawiercian w okresie II wojny światowej w walce i konspiracji zarówno przeciwko hitlerowskim Niemcom, jak i stalinowskie Rosji.
1 marca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz samorządowych – zastępca prezydenta miasta - Marek Kozieł, przewodniczący Społecznej rady Kombatanckiej - Władysław Gorzelak oraz Władysław Żuk wraz z żoną zapalili znicze.
W Zawierciu znajdowała się siedziba Zawierciańskiego pułku GL PPS WRN. Wiemy o nim niewiele. O narodowej konspiracji w naszym mieście jeszcze mniej. A symbolem tego czasu może być fakt przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Zawiercie (z noclegiem w Blanowicach). Po II wojnie światowej różnie układały się losy Zawiercian. A przynależnością do konspiracji spoza „jedynie słusznych” formacji raczej się nie chwalono. Dziś przyszedł czas pamięci i pochylenia głowy nad zmarłymi i żywymi nieznanymi bohaterami.
Dobrze byłoby też, aby młodzi ludzie, dla których tak jak kiedyś, dla ich rówieśników, liczy się tylko prawda, rozejrzeli się wokół siebie i poszukali ostatnich świadków historii. Abyśmy mogli „policzyć ich i zawołać po imieniu”.
Wszelkie informacje o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego, „Żołnierzach Wyklętych” przyjmuje Wydział Upowszechniania Kultury Rekreacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Zawierciu (Michał Oleś, podinspektor)."
(źródło: http://www.kultura.zawiercie.eu/aktualnosci/2389)

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Ostatnio edytowano 20 gru 2011, 19:49 przez Michał, łącznie edytowano 2 razy
likwidacja koloru tekstu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2011, 13:40 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Dyskusja ciekawa - sam dziś podpytam babcię o parę szczegółów z czasów wojennych (babcia rocznik 1919) - jej starsi bracia brali udział w działaniach zbrojnych (AK) na Jurze i pograniczu - od Olsztyna i Bukowna (tego północnojurajskiego) po Cielętniki. Babcia pamięta pseudonimy więc można będzie ustalić jakieś fakty po zestawieniu z nazwiskami. Z tego co w tej chwili jestem sobie w stanie przypomnieć, to jeden był nauczycielem w Bukownie, inny zaś pracował w tartaku w majątku Steinhagenów w Cielętnikach. Babcia też tam bywała jako młoda kobieta i wspominała Bogdana Steinhagena, mocno zaangażowanego w działalność AK, co opisane jest w książkach. Koniec wojny nie przyniósł uspokojenia lecz kolejne problemy. Dwóch braci babci musiało po wojnie wyjechać na Dolny Śląsk (najpierw do Milicza, później do Wrocławia), aby zniknąć z oczu UB. Ludzie po okupacji hitlerowskiej chcieli zacząć normalnie żyć, wielu jednak nie było to dane po 1945. Steinhagenów wladze PRL wygnały z Cielętnik - już niemieckie nazwisko było niemile widziane, a rodzina była przecież z Częstochową i Polską silnie związana. Podobno babcia ma też jakieś zdjęcia, więc może to być ciekawe. PS. Rozumiem pewne emocje w wypowiedziach, bo generalnie historia to zapis politycznych działań państw, ich przywódców itd. Skutki często ciągną się do naszych czasów. Tym bardziej nas to zobowiązuje do rzetelnego spojrzenia na sprawę. Zachęty Jurajczyka do sięgnięcia po literaturę to byłby pierwszy krok - inna sprawa to świadectwa ludzi, którzy jeszcze żyją - wysłuchać, zapisać - myślę, że bezcenne.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2011, 21:44 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Podzieliłem temat, starałem się zostawić tu tylko posty w temacie, przez co oba watki są lekko poszatkowane, ale o to miejcie pretensje wzajemnie do siebie.

edit:
Pozostałe posty są tu: viewtopic.php?f=19&t=4758

było:
Posty nie na temat są ...

Pisałem nie raz - nie moja tematyka nie jestem w stanie oddzielić tak żeby wszyscy byli zadowoleni.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 mar 2011, 22:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Faktycznie pomieszałeś. Ja uważam, że moje posty były w temacie. Nie ja rządzę.
Zmieniłbym nazwy podzielonych tematów np
1/ Ruch oporu 1939-1945.
2/ Podziemie poakowskie.
Nie będzie zmyły , gdy ktoś będzie szukał ściągi..

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2011, 19:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Warto wiedzieć,że istnieje coś takiego.


Załączniki:
s1.JPG
s1.JPG [ 94.72 KiB | Przeglądane 15888 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 14:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
W jednej z tych pozycji są wykazy składów osobowych oddziałów partyzanckich.
Kilka lat temu starsza pani opowiadała jak jej mąż wziął długopis do ręki i skreślał część nazwisk obok innych stawiał znaki zapytania( oddział "Twardego").
Przy powstawaniu tej pracy naukowej mieli pomagać żyjący jeszcze wówczas partyzanci, którzy regularnie spotykali się na działce w Przyłubsku. Kiedy mieli przekazać swoją listę członków oddziału okazało się ,że już ktoś to za nich zrobił. To tak na marginesie jeżeli chodzi o czytanie i prawdę historyczną.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 15:21 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Co zaś tyczy się list członków czy list osób współpracujących z poszczególnymi oddziałami oczywiście są niepełne.Przykład rozprowadzanie podrobionych kartek żywnościowych ze zdobytego papieru z Myszkowskiej Fabryki Papieru.Dla zmylenia Niemców większych zakupów na te kartki dokonywano np w Łodzi czy Bielsku.O robieniu takich akcji zakupowych w Bielsku słyszałem od dwojga nieżyjących już niestety mieszkańców jednej z wsi powiatu zawierciańskiego.

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL