Teraz jest 16 cze 2024, 14:27




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2006, 23:15 

Dołączył(a): 14 sty 2006, 23:09
Posty: 14
Witam wszystkich!
Poszukuję osób które interesują się powstaniem styczniowym na jurze krakowsko-częstochowskiej , a w szczegolności na terenie Złotego Potoku i Janowa.
Pozdrawiam!


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: powstanie
PostNapisane: 15 sty 2006, 20:31 

Dołączył(a): 11 lut 2005, 21:40
Posty: 307
Lokalizacja: Za-cie
Masz informacje ,którymi chcesz sie podzielić ,czy szukasz informacji?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: powstanie
PostNapisane: 16 sty 2006, 09:45 

Dołączył(a): 14 sty 2006, 23:09
Posty: 14
Oczywiście że mam informacje i to bardzo ciekawe!
Od wielu lat poszukuję schowka z depozytem powstańczym.
Jeżeli śledzisz temat możemy wymienić się spostrzeżeniami.
Pozdrawiam!


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: powstanie
PostNapisane: 16 sty 2006, 09:50 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
magic napisał(a):
Od wielu lat poszukuję schowka z depozytem powstańczym.

Tego w kościółku na kueście :mrgreen:

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 sty 2006, 10:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Miejscowa legenda mówi o ukrytych proporcach powstańczych w grocie w Skale Rzędowej.
Legendy mają to do siebie że czasem tkwi w nich ziarenko zapomnianej prawdy.
Prosze tylko nie jezdzic na skałe Rzędową z kilofami, łopatami, wykrywaczami metali, młotami pneumatycznymi i koparkami. Wystarczy ze działają już tam wydobywacze surowca do skalniaków :x


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2006, 10:23 

Dołączył(a): 14 sty 2006, 23:09
Posty: 14
Konkretnie chodziło mi o depozyt ukryty przez dowódcę oddziału powstańczego Zygmunta Chmieleńskiego.
Depozyt ukryty jest na terenie Złotego Potoku , trop że w jaskini jest błędny!
Ciekawostka: widziałem autentyczne raporty Chmieleńskiego dotyczące tej sprawy!
Wtajemniczonych zapraszam do dyskusji!!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2006, 10:29 

Dołączył(a): 26 gru 2005, 23:58
Posty: 63
24.IV.1863r. w Jaworzniku miała miejsce duża potyczka powstańcza,niestety
ponieśliśmy porażkę. Z okrążenia wydostało sie kilku powstańców może dlatego ruiny
kościółka wskazywane są jako miejsce ukrycia depozytu.

W Myszkowie na tzw. Wierzchowinie znajdują się coraz mniej widoczne kopce
legenda mówi że są to mogiły powstańców wiecie coś w tej sprawie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2006, 10:44 

Dołączył(a): 14 sty 2006, 23:09
Posty: 14
W bitwie pod Jaworznikem został rozbity oddział Anastazego Mossakowskiego. Oddział odpoczywał po ciężkich marszach i potyczkach na "moczarach" pod wsią Jaworznik. Na śpiących natarli moskale, rozbili doszczętnie oddział powstańczy...
Mossakowski wraz z kilkoma ludzimi (Skąpski, Wierzbiński i adiutant) zdołali uciec, lecz uważam że trop z kościołem jest mylny. To tylko legenda.
Mossakowski ukrył kasę powstańczą przed bitwą na terenie wsi Czepurka. Kasa został wydobyta w okresie II wojny.
Ja podążam śladami Zygmunta Chmieleńskiego i jego depozytu!
Wtajemniczonych zapraszam jeszcze raz do dyskusji!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2006, 13:48 

Dołączył(a): 26 gru 2005, 23:58
Posty: 63
Kasa została wydobyta w czasie II wś przez kogo i gdzie była ukryta?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: kasa
PostNapisane: 16 sty 2006, 14:17 

Dołączył(a): 14 sty 2006, 23:09
Posty: 14
Była ukryta w okolicach wioski Czepurka , zakopana w piaszczystej drodze.
Ludzie którzy wydobyli kasę wyemigrowali do Szwecji!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2006, 10:38 
Tak czytam ... może wiesz lub nie. W polach między Źurawiem a Kolonią Lusławicką (właściwie to się nazywa Jeziórko) stoi duży stary drewniany krzyż. Byłem latem i mu robiłem zdjęcia .... trzyma się jeszcze nieźle :)) i ludzie o niego dbają bo były świeże kwiaty.

Znam te miejsca bo sporo czasu tam spędziłem jako dzieciak w czasie wakacji.

Dokładnie nie pamiętam ale dziadek mi obowiadał że tam ponoć zginęli powstańcy styczniowi i stąd ten krzyż. Może to też jest mogiła ... niestety nie wiem.

Trochę dalej ... już w samej Kolonii Lusławickiej facet wyorał w polu karabin i szablę (grubo ponad 20 lat temu). Widziałem je rzeczy - szabla była mocno skorodowana ale karabin wyglądał całkiem nieźle ... nie było oczywiście kolby ale cała reszta całkiem spoko.
Po kształcie widać było że to była stara broń.


Gora
  
 
PostNapisane: 31 sty 2006, 10:57 
PS. jadąc drogą przez Żuraw, mija się Lipnik i się wjeżdża w rejon Rezeratu Stawki ... tam jest w jedym miejscu kapliczka. Za tą kapliczką ludzie czegoś szukali .... kupe dołów było. To wszytsko jest w sumie na linii Czepurki idąc oczywiście na przełaj polami...


Gora
  
 
PostNapisane: 31 sty 2006, 22:47 

Dołączył(a): 14 sty 2006, 23:09
Posty: 14
Ciekawe szczegóły znasz Art! Rzuć maila do siebie to będzie szansa na ciekawe spostrzeżenia!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2006, 13:16 
Posiadam odpis raportu Chmielnickiego z okresu kiedy przechodzil przez Janow, Potok zloty itd. jego oddział. Odpis zrobil moj dziadek. Ponoc mial orginal w reku. Pisze tam dokladnie gdzie schowano "Skarb". Miejsca nie da sie w tej chwili dokladnie wskazac. Pewne drzewa zostaly wyciete. Natomiast miejsca o ktorych pisza koledzy powyzej sa miejscami gdzie ow "skarb" byl czasowo przechowywany przez powstancow. Jednak miejsce wlasciwego schowania skarbu jest gdzie indziej. Moja rodzinna pochodzi z terenow Jury znam wiele miejsc gdzie cos sie dzialo i ponoc cos jest zakopane. Niestey nie posiadam wykrywacza. Osoby chetne do wspolpracy posiadajace konkretny sprzet do poszukiwan zapraszam. kontakt :zaporra@o2.pl


Gora
  
 
PostNapisane: 08 maja 2006, 20:38 
Ciekawe rzeczy piszecie
Tez spotkalem sie z raportem dowódcy oddzialu powstanczego ,ale ten jest podpisany pzez
ZYGMUNTA HMIELEWSKIEGO .
Ciekawi mnie jak jest datowany twój odpis raportu ?


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Teraz jest 16 cze 2024, 14:27


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL