Przeglądałem kiedyś księgę Leopoldowa w SR Myszków (nr rep hip 57/1 - mała jedynka u góry siódemki)
Leopoldów został wydzielony z dóbr Mzurów w 1919 r. Posiadał powierzchnię 221 mórg i 136 prętów. W 1923 r. w zamian za zrzeczenie się serwitutów wsi Mzurów z Leopoldowa przekazano im 4.9268 ha. Według pomiarów z 1938 r. folwark Leopoldów posiadał powierzchnię 116.8975 ha.
Leopold Świderski syn Faustyna nabył ten folwark od poprzedniej właścicielki Olimpii z Lochmanów Świderskiej z mocy aktu kupna sprzedaży z dnia 3/15.07.1892 r. przed notariuszem Stefanem Zlasnowskim w Żarkach za 10.000 rubli za nr aktu 295. W księdze wieczystej stwierdzono ponadto, że Leopold Świderski syn Faustyna otrzymał ten folwark wraz z dobrami Mzurów w drodze spadku po śmierci swej matki Teofili z Lochmanów Świderskiej z mocy protokołu regulacji spadku z 9/22.12.1906 r. z tą wzmianką, że sama Świderska nabyła dobra Mzurów 5/17.12.1847 r. za 9240 zł oprócz pożyczki Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego obciążającej te dobra. Trochę to dziwne, bo skoro nabył to aktem notarialnym to już nie w spadku, ale może na wszelki wypadek dodano, żeby się ktoś nie przyczepił. W 1945 r. Leopoldów został przejęty przez państwo i rozparcelowany pomiędzy 16 osób.
Księga Mzurowa ma nr rep hip 67. Przyniesiono mi jednakże tylko drugi tom, twierdząc, że pierwszego brakuje, ale nie wiadomo czy się nie zachował czy też nie mogli go odnaleźć. Proszę teraz zamówić, może się już odnalazł.
Co do rejonizacji sądu w Myszkowie to ma on większy obszar niż powiat myszkowski, dlatego są tam księgi z powiatu częstochowskiego i zawierciańskiego. Przykładowo są Cielętniki, Zarębice (a to powiatu częstochowski), są też Szczekociny (czyli powiat zawierciański). Do tego sądu należą następujące gminy: Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice, Żarki. Czyli księgi wieczyste są również z tych gmin.
To tyle jeśli chodzi o sąd w Myszkowie.
Interesujący jest dla nas też sąd w Zawierciu, bo on też ma stare księgi wieczyste. Tenże sąd w Zawierciu przekazał część starych ksiąg wieczystych do archiwum państwowego w Katowicach:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... olu=143093Niestety wyszukiwarka podaje tylko same numery rep hip, a nie podaje nazw ksiąg, a szkoda bo mogą wśród nich znajdować się interesujące miejscowości. Być może dopiero na miejscu w archiwum w Katowicach mają spis numerów i miejscowości, bo tak to człowiek nie wie co zamawiać.
Stare księgi ma też sąd w Będzinie. Generalnie to dawniej był to powiat będziński, bo dopiero w 1928 r. pojawił się powiat Zawiercie, a powiat myszkowski po II wojnie światowej.