Teraz jest 29 mar 2024, 08:27




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lut 2020, 18:19 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Na stronie BIP UG Niegowa znalazłem listę zabytków w gminie Niegowa.W folderze o Niegowej jest taka oto informacja o kościele i ciekawe że jest
Cytuj:
częściowo podpiwniczony


Załączniki:
image.png
image.png [ 286.39 KiB | Przeglądane 12831 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 19:36 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To że kościół ten posiada rozległe krypty - zarówno pod prezbiterium jak i zakrystią jest pewne - wynika to choćby z opisu jaki przekazał X. Wiśniewski wspominany i cytowany zarówno przeze mnie jak i Mirów Polska. Możemy jedynie gdybać kiedy ostatni raz był dostęp do tych krypt i czy realne było złożenie w nich "figur" a których Ty wspominałeś
ps. pierwszy raz spotykam się z określeniem "podpiwniczony kościół". "Podpiwniczone" to dla mnie może być np. skrzydło klasztoru jeżeli trzymamy się budowli sakralnych; przyznaję że nie wiem jak z kaplicą ale też nie przypominam sobie bym takie określenie słyszał :?: Ale oczywiście - patrz jeden z moich wcześniejszych postów - nie wszystko co się tyczy historii architektury musiałem słyszeć :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 20:23 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
smar napisał(a):
To że kościół ten posiada rozległe krypty - zarówno pod prezbiterium jak i zakrystią jest pewne - wynika to choćby z opisu jaki przekazał X. Wiśniewski wspominany i cytowany zarówno przeze mnie jak i Mirów Polska. Możemy jedynie gdybać kiedy ostatni raz był dostęp do tych krypt i czy realne było złożenie w nich "figur" a których Ty wspominałeś
ps. pierwszy raz spotykam się z określeniem "podpiwniczony kościół". "Podpiwniczone" to dla mnie może być np. skrzydło klasztoru jeżeli trzymamy się budowli sakralnych; przyznaję że nie wiem jak z kaplicą ale też nie przypominam sobie bym takie określenie słyszał :?: Ale oczywiście - patrz jeden z moich wcześniejszych postów - nie wszystko co się tyczy historii architektury musiałem słyszeć :oops:

Smar ale to właśnie mnie zaciekawiło że kościół nie ma podziemii czy krypt tylko jest "podpiwniczony" jak zwykły dom.Co do ostatniego dostępu do krypt mógł on być w latach 1923-1926 za X.Hamarlinga gdy położono nowa posadzkę,w tym samym czasie musiano zatynkować nagrobki Lochmanów.Co do figur jedna z nich mogła przedstawiać Św. Mikołaja,przypomniałem sobie że, moja babcia mówiła, że tata jej męża a mojego dziadka widział figurę patrona kościoła,wynoszoną na zewnątrz kościoła,właśnie w okresie 1923-1930.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 21:07 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Niegowianin napisał(a):
Smar ale to właśnie mnie zaciekawiło że kościół nie ma podziemii czy krypt tylko jest "podpiwniczony" jak zwykły dom.

To tylko niefortunne stwierdzenie kogoś kto nie zreflektował się o czym pisze - w piwnicy można by co najwyżej przechowywać beczki z winem mszalnym (o ziemniakach i węglu nie wspomnę bo mało kojarzą się z kościołem :wink: ). A pod kościołem są krypty, groby ewentualnie podziemia.

Niegowianin napisał(a):
Co do ostatniego dostępu do krypt mógł on być w latach 1923-1926 za X.Hamarlinga gdy położono nowa posadzkę,w tym samym czasie musiano zatynkować nagrobki Lochmanów.

Od początku to sugerowałem w oparciu o informacje z dzieła X. Wiśniewskiego

Niegowianin napisał(a):
Co do figur jedna z nich mogła przedstawiać Św. Mikołaja,przypomniałem sobie że, moja babcia mówiła, że tata jej męża a mojego dziadka widział figurę patrona kościoła,wynoszoną na zewnątrz kościoła,właśnie w okresie 1923-1930.

Nnnno... Jeśli tak to pozostaje tylko snuć domysły dlaczego ją tam schowano (ukryto???) :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 22:26 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Przypuszczalnie figura patrona powinna mieć swój osobny boczny ołtarz.Poza tym mam kolejną hipotezę,że figurę jeśli tam jest, mogli wyjmować tylko 6 grudnia,bowiem zawsze tego dnia obraz Św.Mikołaja jest odsłaniany w ołtarzu.Po 1930 figura została zapomniana bo wejscia do podziemii zostały zaplytowane nową posadzką, a co do wejścia przed ogrojcem jestem pewien na 50% ze było tylko też zostało zamknięte.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 22:34 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Niegowianin napisał(a):
Co do ostatniego dostępu do krypt mógł on być w latach 1923-1926 za X.Hamarlinga gdy położono nowa posadzkę,w tym samym czasie musiano zatynkować nagrobki Lochmanów.

Dzieło księdza Wiśniewskiego jest z roku 1934, opisywane kościoły i kaplice zwiedzał w latach 1933-34, pomniki Lochmanów w tym czasie były widoczne, nie mogły więc być zatynkowane w latach 1923-26.


Załączniki:
Wstęp, Diecezja częstochowska....jpg
Wstęp, Diecezja częstochowska....jpg [ 65.42 KiB | Przeglądane 12748 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 22:39 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Niegowianin napisał(a):
Co do ostatniego dostępu do krypt mógł on być w latach 1923-1926 za X.Hamarlinga gdy położono nowa posadzkę,w tym samym czasie musiano zatynkować nagrobki Lochmanów.

O istnieniu nagrobków Lochmanów wspomina również ksiądz Borek w Kronice, poza istniejącymi i widocznymi obecnie (Delpacy, Paciorkowski, Marcisiewicz) pisze o nagrobkach Lochmanów, Świderskich i Jarzyńskich. Kronika jest z roku 1936, a więc ewentualne zatynkowanie/zamurowanie/rozebranie musiało nastąpić po tej dacie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 23:38 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Z tymi nagrobkami Lochmanów to rzeczywiście moje niedopatrzenie :oops: czyli posadzka została zrobiona w latach 1923-26 a ewentualne zatynkowanie/zamurowanie/rozebranie musiało nastąpić przed/w czasie/po II WŚ.
A co do pogłoski dotyczącej wejścia przed ogrojcem czy jest autentyczna,i kolkerjne pytanie czy i od kiedy w dokumentach pojawia się scena ukrzyżowania .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2020, 17:27 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Dzięki Sław Miro :D W sprawie podziemi ciekawy jest wpis o X.Pągowskim:
Cytuj:
pokrywa kostni (?)

Czy to tajemnicze "kostni" może oznaczać krypty? To muszę zweryfikować.


Załączniki:
Ks.Borek, wykaz proboszczów, cz.1_Easy-Resize.com.jpg
Ks.Borek, wykaz proboszczów, cz.1_Easy-Resize.com.jpg [ 178.77 KiB | Przeglądane 12691 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2020, 00:10 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Niegowianin napisał(a):
Dzięki Sław Miro :D W sprawie podziemi ciekawy jest wpis o X.Pągowskim:
Cytuj:
pokrywa kostni (?)

Czy to tajemnicze "kostni" może oznaczać krypty? To muszę zweryfikować.


Tajemnicze "kostni" może oznaczać coś pochodzącego od kości, być może pojade po najkrótszej linii oporu bowiem
Cytuj:
.dotyczący kości lub pochodzący od nich

Może te ”kostni" to taka "kaplica czaszek ".Nie wiem to tylko moja prosta hipoteza.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2020, 20:40 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podejrzewam, że chodziło po prostu o "kostnicy", skoro jest znak zapytania, zapewne autorowi nie udało się odcyfrować źródła.

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2020, 21:44 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Niegowianin napisał(a):
Niegowianin napisał(a):
Dzięki Sław Miro :D W sprawie podziemi ciekawy jest wpis o X.Pągowskim:
Cytuj:
pokrywa kostni (?)

Czy to tajemnicze "kostni" może oznaczać krypty? To muszę zweryfikować.


Tajemnicze "kostni" może oznaczać coś pochodzącego od kości, być może pojade po najkrótszej linii oporu bowiem
Cytuj:
.dotyczący kości lub pochodzący od nich

Może te ”kostni" to taka "kaplica czaszek ".Nie wiem to tylko moja prosta hipoteza.


W oryginale Kroniki, który niestety zaginął ten fragment brzmiał zapewne "pokrywa kostnicę".
W przepisanej na maszynie kopii Kroniki ten fragment jest ucięty, stąd Wydawca zamieścił to co było widoczne (kostni) i umieścił znak zapytania.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2020, 00:39 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Sław Miro napisał(a):
W oryginale Kroniki, który niestety zaginął ten fragment brzmiał zapewne "pokrywa kostnicę".
W przepisanej na maszynie kopii Kroniki ten fragment jest ucięty, stąd Wydawca zamieścił to co było widoczne (kostni) i umieścił znak zapytania.

:oops: , czyli chodziło zapewne o dawną kostnicę, która juz nie istnieje.Znalazłem również zdjęcie kościoła prawdopodobnie z XX w.Zastanawiające jest to wejscie w murze z tyłu kościoła. Jakby mógł to ktoś zidentyfikować,która to strona kościoła?


Załączniki:
540px-Niegowa_-_kościół_0001.jpg
540px-Niegowa_-_kościół_0001.jpg [ 193.01 KiB | Przeglądane 12543 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2020, 10:28 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To jest widok od strony prezbiterium czyli dzisiejszego Ogrojca


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2020, 15:41 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
smar napisał(a):
To jest widok od strony prezbiterium czyli dzisiejszego Ogrojca

Dzięki smar :) zastanawia mnie jeszcze ta część kościoła w miejscu ogrójca.co tam mogło być. Może to tam było wejście do podziemii.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 08:27


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL