Teraz jest 19 mar 2024, 07:42




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 maja 2013, 10:21 

Dołączył(a): 06 maja 2013, 08:38
Posty: 10
Lokalizacja: Koniecpol
W dniach 11 - 17 maja 2013 roku przeszedłem Szlak Orlich Gniazd etapami wyznaczonymi przez Grega, tzn.:
Dzień 1: Kraków - Pieskowa Skała
Dzień 2: Pieskowa Skała - Golczowice
Dzień 3: Golczowice - Smoleń
Dzień 4: Smoleń - Podlesice
Dzień 5: Podlesice - Trzebniów
Dzień 6: Trzebniów - Olsztyn
Dzień 7: Olsztyn - Częstochowa
Mimo 42 lat na karku dałem radę :-)
Korzystałem z noclegów, które Greg proponował. Wszystkie ok.
Szedłem samotnie - szlak bezpieczny, ludzie bardzo życzliwi. Teraz przymierzam się do niebieskiego.
Pozdrawiam.
Wojtek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2013, 11:13 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Panowie, teraz czekamy na relacje, dzień po dniu.
Kilka fotek mile widzianych.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2013, 21:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2007, 19:55
Posty: 44
Lokalizacja: Pabianice
Ja już ze swojej strony co nieco więcej napisałem w wątku viewtopic.php?f=10&t=822#p62168. Podejrzewam, że Wojtek nie miał tego okazji jeszcze przeczytać, a jestem bardzo ciekaw czy po przejściu ma podobne odczucia do moich.
Co do zdjęć to podczas ostatniej wyprawy za wiele ich nie zrobiłem. Taszcząc 3 kg sprzętu w plecaku (2 kg Dynax 7D + 1 kg Jupiter 21M) po cichu liczyłem na to, że kwietniowa pogoda będzie na tyle łaskawa, że pozwoli mi na ustrzelenie Tatr ze Smolenia i z Góry Zborów. Była super, ale do dalekich obserwacji to niestety nie wystarczyło :(
Porobiłem natomiast trochę zdjęć w celu przygotowania minipanoram z Góry Granicznej (pomiędzy Sułoszową i Zadolem Kosmolowskim), z wieży zamkowej w Smoleniu oraz z Góry Zborów. Jak tylko skończę - efekty pracy zamieszczę na forum. Gdyby ktoś jednak chciał zerknąć na moje wcześniejsze zdjęcia z Wyżyny zrobione podczas poprzednich wypadów w październiku 2006 i listopadzie 2007 to zapraszam na stronę http://pabianiciana.pl/roznosci/var_mojajura.php.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2013, 16:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2007, 19:55
Posty: 44
Lokalizacja: Pabianice
Witam

Wrzeszcie po długim czasie udało mi się przygotować kilka panoram i zdjęć z wycieczki, które chciałbym Wam zaprezentować.

Kraków - Krowodrza Górka - początek szlaku Orlich Gniazd. Zdjęcie było już prezentowane w wątku, ale wybaczcie - nie mogłem się powstrzymać.
Załącznik:
Krowodrza-Gorka.jpg
Krowodrza-Gorka.jpg [ 35.97 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Na obrzeżach Krakowa przecinamy ulicę Na Zielonki, przy której znajduje się most widoczny na poniższym zdjęciu, będący "częścią" szlaku Twierdzy Kraków. Swoją drogą ciekawe jaka będzie przyszłość tego mostu, ponieważ dokładnie przez to miejsce ma przechodzić kiedyś obwodnica Krakowa...
Załącznik:
Most.jpg
Most.jpg [ 60.72 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Kilka zdjęć z Grodziska:
Załącznik:
Grodzisko1.jpg
Grodzisko1.jpg [ 39.54 KiB | Przeglądane 28258 razy ]

Załącznik:
Grodzisko2.jpg
Grodzisko2.jpg [ 66.48 KiB | Przeglądane 28258 razy ]

Załącznik:
Grodzisko3.jpg
Grodzisko3.jpg [ 63.75 KiB | Przeglądane 28258 razy ]

Załącznik:
Grodzisko4.jpg
Grodzisko4.jpg [ 42 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Cel pierwszego dnia wędrówki - Pieskowa Skała.
Załącznik:
Pieskowa-Skala.jpg
Pieskowa-Skala.jpg [ 27.11 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Drugi dzień wędrówki był dniem szczególnym, ponieważ odcinek od Pieskowej Skały do Olkusza pokonywałem po raz pierwszy. Gdyby ktoś kiedyś miał wątpliwości czy warto iść drogą polną ~3km na Górę Graniczną to poniżej prezentuję widok jaki się z niej rozpościera. Aby zobaczyć poniższe panoramy oraz następne w pełnej krasie należy na nie kliknąć.
Załącznik:
Gora-Graniczna_m.jpg
Gora-Graniczna_m.jpg [ 17.34 KiB | Przeglądane 28258 razy ]

Załącznik:
Gora-Graniczna-II_m.jpg
Gora-Graniczna-II_m.jpg [ 7.88 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Kolejny dzień - kolejna panorama. Tym razem z zamku w Smoleniu.
Załącznik:
Smolen_m.jpg
Smolen_m.jpg [ 7.9 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Dzień czwarty - co prawda bez panoramy z Góry Zborów, ale z fajnym (tak mi się wydaje) widoczkiem na Bobolice i RTCN Niegowa.
Załącznik:
Bobolice.jpg
Bobolice.jpg [ 86.3 KiB | Przeglądane 28258 razy ]

Poniżej panorama ze Skał Mirowskich na zamki Bobolice i Mirów
Załącznik:
Bobolice-Mirow_m.jpg
Bobolice-Mirow_m.jpg [ 24.88 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


Pomiędzy Moczydłem a Trzebniowem szlak przechodzi przez wzniesienie (niestety nie pamiętam nazwy), z którego jest jak na razie bardzo fajny widok na Mirów oraz - jak się później okazało po analizie zdjęć - na Ogrodzieniec. Piszę "na razie", ponieważ wzniesienie zaczyna mocno zarastać i wkrótce ten widok może przejść do historii. Pierwsze ze zdjęć zrobiłem w 2005 r., natomiast panorama jest z roku 2011. Obecnie wierzchołki młodych drzew zaczynają zasłaniać zamek w Mirowie :(
Załącznik:
Mirow.jpg
Mirow.jpg [ 77.29 KiB | Przeglądane 28258 razy ]

Załącznik:
Mirow-Ogrodzieniec_m.jpg
Mirow-Ogrodzieniec_m.jpg [ 18.49 KiB | Przeglądane 28258 razy ]


No i to już chyba wszystko na temat mojej wyprawy.
Pozdrawiam

Grzesiek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 sie 2013, 10:05 

Dołączył(a): 18 sie 2013, 19:43
Posty: 2
Lokalizacja: Łódź
Witam szanownych forumowiczów :D
Jestem świeżo zarejestrowanym użytkownikiem, ale od dłuższego czasu zaglądam głównie do tego wątku.

Wraz z rodzinką udało nam się pokonać szlak z Częstochowy do Krakowa (tą "krótszą" wersję :mrgreen: ). Spędziliśmy na Jurze 15 dni (01-15.08.13r.), w tym 11 dni marszu.
Maszerowaliśmy "na ślimaka", opierając się na skromnej, niestety, bazie namiotowej. Korzystaliśmy również z noclegów pod dachem.
Biwakowanie na dziko dopuszczaliśmy jedynie w ostateczności - tylko w Złotym Potoku z konieczności rozbiliśmy się wraz z napotkaną grupą rowerową, na byłym polu nad "Amerykanem".

Po drodze spotkaliśmy 3 (słownie: trzy) osoby podążające szlakiem w kierunku Częstochowy.
Byli to: jeden samotnik i jedna para.
Nie spodziewaliśmy się tłumów, ale takiej pustki też nie...

W każdym bądź razie, dawno nie mieliśmy tak udanego urlopu :D


Chciałbym tutaj podziękować przede wszystkim Bogusławowi za jego relację z trasy. Korzystaliśmy z niej w czasie naszej wycieczki. Posty pozostałych spacerowiczów również były pomocne.
Dobra robota :!: Dzięki :D

Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2013, 07:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Wędrowanie z plecakiem zdecydowanie umiera, w dobie wygodnictwa, samochodów, quadów, grila i piwa taka "rekreacja" jest anachronizmem.
Sam pamietam, a jestem młodą osobą, jak jeszcze z jakieś 10 lat temu, jak spędzałem całe wakacje na Jurze, to szlakiem niebieskim (warowni Jurajskich) codziennie chodziło po kilka osób z wielkimi plecakami, a jak wiadomo, szlak warowni nie pokrywa się z SOG.
Aktualnie pieszego turyste na niebieskim nie widziałem od dobrych kilku lat.
Szkoda, bo "Jedynie wyprawiając się samotnie w ciszy i bez bagażu człowiek może dotrzeć do serca dziczy. Wszystkie inne podróże to głównie pył, hotele, bagaże i gadanina."

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2013, 22:12 

Dołączył(a): 18 sie 2013, 19:43
Posty: 2
Lokalizacja: Łódź
To chyba najbardziej oklepana fotka w tym wątku, ale i tak postanowiłem ją wkleić :)
Dla nas, to był koniec szlaku: finish w Krowodrzej Górce - Kraków:


Załączniki:
Finish
DSCN4203.JPG
DSCN4203.JPG [ 94.63 KiB | Przeglądane 28070 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2013, 18:50 

Dołączył(a): 06 sie 2009, 12:30
Posty: 28
Lokalizacja: Chełmno
Witam

Wielkie Gratuluje
kudłaty998, greg, Wojtek_red, adalbert i innym którzy przemierzyli szlak Orlich Gniazd

szczególne gratulacje dla dzielnej Córeczki - kudłaty998,

bardzo się cieszymy że nasz wątek cieszy się takim zainteresowaniem. Fajnie że przydały się zamieszczone informacje.
to fakt na szlakach coraz trudniej kogoś spotkać,
tworzy się nowe trasy nordikwolking, ścieszki dydaktyczne i bardzo dobrze że coś się dzieje tylko szkoda że stare szlaki piesze idą w zapomnienie, tylko w Tatrach coraz więcej ludzi.

my staramy się w każdej wolnej chwili gdzieś wędrować. nasze tereny to okolice Chełmna i Bory Tucholskie. Kilka relacji zamieściłem na http://wirtualneszlaki.pl/ ,
Mamy plany że jak kiedyś znajdziemy czas to znów wybierzemy się na dłuższą wyprawę z plecakiem a pięknych terenów i ciekawych szlaków w Polsce nie brakuje.

Pozdrawiamy

do zobaczenia na szlaku :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2013, 11:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Dawno na FJ nie byłem więc nie wiem czy ktoś już to linkował ale poglądowa mapa całego szlaku Orlich Gniazd (udało mi się wyodrębnić bezpośredni link) pochodzi ze strony: Szlak Orlich Gniazd.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 kwi 2014, 06:43 

Dołączył(a): 06 maja 2013, 08:38
Posty: 10
Lokalizacja: Koniecpol
Hej Greg,
Szedłeś może kiedyś niebieskim Szlakiem Warowni Jurajskich? Potrzebuję informacji na jego temat...
Wojtek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2014, 21:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
W Lipcu wraz z kolegą mamy zamiar przejść SOG z Czewy do Krakowa w 7/8 dni, każdy nocleg na dziko.
Z tego też powodu szukam źródeł wody pitnej znajdującej się wzdłóż szlaku, badź w najbliższym sąsiedctwie tegoż szlaku.
Posiada ktoś takową rozpiskę, ewentualnie przytoczy pojedyńcze źródła? Będę wdzięczy za pomoc.

PS: Prosiłbym też o namiary na różne muzea które warto zwiedzić, nie tylko przyroda człowiek zyje ;-)
Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku, co jeszcze warte uwagi? Bobolice odpadają ;-)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2014, 06:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Z obiektów muzealnych położonych na SOG:
- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Cz-wie (nie na samym szlaku, w parku pod Jasną Górą),
- Ekspozycja OPN

Z wodą pitną problemu nie będzie, zawsze można nabrać w mijanych domach. Natomiast typowych źródeł wzdłuż szlaku zbyt wiele nie ma:
- Źródło św. Idziego w Zrębicach (nie przy samym szlaku, zresztą to płytka woda podskórna),
- źródła w Dolinie Wiercicy
- Źródło spod Skały i źródła na Młynach (między Zdowem a Kostkowicami),
- źródło Tarnówki pod Grodziskami w Dol. Wodącej (trzeba zejść z SOG)
- w Dolinie Prądnika profilaktycznie wody pitnej ze źródeł bym nie brał, umyć się i ochłodzić jak najbardziej.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2014, 06:47 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jak już będziesz zwiedzał dworek Krasińskich, to podejdź do kościoła św. Jana Chrzciciela. Proboszcz jest po historii sztuki, a w 2012 zakończyły się tam prace konserwatorskie. Niesamowite historie wylazły spod odkutych grubych tynków.. nie mówiąc o najstarszych na Jurze dzwonach :D

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lip 2014, 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
OK, dzięki za pomoc, ale może macie jakies propozycję z serii MUST SEE w najbliższym sąsiedztwie SOG?
Jaskinie, drzewostan, skałki etc. warte uwagi? Chce z trasy wyciągnąc jak najwięcej a nie jej po prostu "zaliczyć" ;-)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2014, 22:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Źródło św. Idziego w Zrębicach (nie przy samym szlaku, zresztą to płytka woda podskórna),

To zródło ma charakter kultowy,wielu wierzy że woda ma dar uzdrawiania. To odrenowana studnia jakich wiele w gospodarstwach,a wizualnie woda jest mętna,zapewne z powodów o których już Michał wspomniał.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 07:42


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL