Teraz jest 16 maja 2024, 21:46




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 kwi 2011, 19:23 

Dołączył(a): 13 mar 2011, 22:02
Posty: 15
Witam!! W sobotę planuje wypad do Olsztyna i okolic. W zamiarze jest przejście w Sokole Góry, może gdzieś jeszcze w najbliższej okolicy. Jeśli ktoś móglby doradzić gdzie jeszcze z Olsztyna można się wybrać na krotki spacer niech rzuci jakąś propozycje;)
Jeśli byłby ktoś chętny na taki wypad to myślę żeby na rynku w Olsztynie być ok 10 30. Wszystkich chętnuch serdecznie zapraszam:)

_________________
Tam na dole zostało wszystko, wszystko to Cię męczy. Patrząc z góry w około świat wydaje się lepszy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2011, 19:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Z Olsztyna spacer to tak na dobrą sprawę:
- zamek + okoliczne ostańce i kamieniołom Kielniki
- Sokole Góry (tu można spędzić naprawdę sporo czasu),
- rez. Zielona Góra z przyległościami (viewtopic.php?f=8&t=3336&p=26097) + Góry Towarne i miejsce straceń

Dłuższa pętla:
Olsztyn - Sokole - Zrębice - Skalki św. Idziego - bunkry w Przymiłowicach/Ciecierzynie (http://www.artnoise.pl) i dawny kamieniołom (Duży Kamień files/170610_9.jpg ) - Turów - Przymiłowice (Łysa Góra i kamieniołom Kielniki) - Olsztyn

Lasy w kierunku Korwinowa są dość monotonne i raczej mało ciekawe.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 kwi 2011, 20:02 

Dołączył(a): 13 mar 2011, 22:02
Posty: 15
Zastanawiałem się nad Górami Towarnymi i dalej w kierunku Zielonej Góry. Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje to chętnie wysłucham:)

_________________
Tam na dole zostało wszystko, wszystko to Cię męczy. Patrząc z góry w około świat wydaje się lepszy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 22:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
(...)Lasy w kierunku Korwinowa są dość monotonne i raczej mało ciekawe.

No z tym się zgodzić nie mogę. Super tereny do Nordic Walking i wypadzik o zabarwieniu survivalowym :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 14:12 

Dołączył(a): 13 mar 2011, 22:02
Posty: 15
Mimo wszystko lasy nie są moimi ulubionymi szlakami na Jurze;)

_________________
Tam na dole zostało wszystko, wszystko to Cię męczy. Patrząc z góry w około świat wydaje się lepszy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 16:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Na prośbę hangmen wstawiam schematyczną mapkę z propozycją wędrówki po okolicach Olsztyna.
Nie wiem ile to km, jak ktoś chętny może sobie zmierzyć na maps.google.pl ale wg mnie to akurat na popołudniowy spacer :P

Teraz objaśnienie:

-start/meta na Rynku w Olsztynie,
- idziemy za wzgórzem zamkowym na przełaj na Lipówki (jest polna droga między gospodarstwami),
- dalej via Biakło do lasu pod Sokolimi i tam szlakiem zielonym/czarnym do granicy rez. Sokole Góry, - stąd w prawo żółtym pieszym do skały Pielgrzym,

teraz trudniejszy odcinek

Jaskini Pochyłej idziemy w górę na pkt widokowy na szczycie Sokolej Góry, skąd kierujemy się na południowy-wschód ścieżką biegnącą +/- granią. Ścieżka jest dobrze wydeptana, kiedyś biegła nią żółta ścieżka edukacyjna, ale oznakowanie jest w zaniku (http://juratrek.com/trasdyd_01.html). Ścieżka doprowadzi nas do Jaskiń Koralowej (nie do zwiedzania) i Olsztyńskiej (można wejść, obok sa fajne schroniska i wyrobiska szpatu). Stąd schodzimy po stopniach w dół, gdzie troszkę w prawo i jesteśmy na czerwonym pieszym Orlich Gniazd.

- dochodzimy do zabudowań Zrębic i po lewej szukamy studni oraz polnej drogi odchodzącej do widocznej w polach kapliczki i dorodnych drzew (warto iść do centrum wsi gdzie jest drewniany kościółek św. Idziego),
- od kapliczki cały czas niebieskim szlakiem pieszym
- koło skraju Przymiłowic przecinamy drogę nr 46 i za piaszczystym zejściem idziemy w las szukać bunkrów (na stronie http://www.artnoise.pl/?ciecierzyn-turow,11 jest mapka i opis),
- kolejny punkt to Duży Kamień i stary zarośnięty kamieniołom skąd dalej niebieskim pieszym w kierunku Turowa.
- za rozdzielnią w lewo polną drogą skrajem Łysej Góry do Przymiłowic(tu trzeba sprawdzić na geoportal.gov.pl jak wyglądają drogi, ostatnio jechałem tam rowerem dawno dawno temu)
- kawałek asfaltem a na zakręcie w prawo i do kamieniołomu Kielniki (można iść 2 prawo jak i w lewo od bramy Archiwum Rdzeni Wiertniczych),
- w kamieniołomie jest Jaskinia w Kielnikach (uwaga na głowy) a obok J. Magazyn.
- z kamieniołomu ścieżką edukacyjną pod zamek.

Przed wycieczką jeszcze raz polecam obejrzeć na zdjęciach satelitarnych drogi polne w okolicach Turowa/Przymiłowic.

materiały kartograficzne zamieszczone za wiedzą i zgodą Wydawnictwa Compass
Obrazek


Załączniki:
Image30101.jpg
Image30101.jpg [ 251.81 KiB | Przeglądane 10367 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 20:51 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Michale, a czy Twoja trasa w rezerwacie leśnym Sokole Góry nie prowadzi poza szlakiem?
Czy to nie jest powtórka z Tomka?
I żeby było jasne czepiam się jak nie wiem co i zawsze będę się czepiał jeżeli będą promowana zachowania niezgodne z przyjętymi zasadami. Są fajne mapy i różne narzędzia do ich prezentacji, więc bardzo proszę rysujcie te trasy tak jak powinny iść. Ludzie na pewno szukają informacji jak spędzić wolny czas na Jurze. Po co podsuwać im pomysły na zadeptywanie i niepokojenie środowiska przyrodniczego?
Jestem przeciwny ,,jaraniu" ognisk w lesie bez względu na to czy ktoś tam palił ognicho wcześniej, czy nie? Jestem przeciwny łażeniu poza szlakami w rezerwatach i parkach narodowych! Już tak mam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 21:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
Pieszy ruch turystyczny na terenie rezerwatu przyrody "Sokole Góry" dopuszcza się po następujących szlakach i ścieżki:
1. czerwonym szlakiem turystycznym "Orlich Gniazd"
2. zielonym szlakiem turystycznym "Walk 7 Dywizji Piechoty"
3. czarnym szlakiem turystycznym "im. Barbary Rychlik"
4. trasą ścieżki edukacyjno - przyrodnicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
5. trasą "Dróżki św. Idziego"
6. po istniejących ścieżkach, najkrótszą drogą w celu dojścia do udostępnionych jaskiń i skałek,
7. w obiektach jaskiniowych:
- "Schronisko w Amfiteatrze"
- "Studia w Amfiteatrze"
- "Jaskinia Olsztyńska" (z wyłączeniem odcinka należącego do "Jaskini Wszystkich Świętych") w terminie od 15 kwietnia do 15 listopada

http://www.olsztyn.ug.gov.pl/sokole.php


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 22:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Endrju62 napisał(a):
Michale, a czy Twoja trasa w rezerwacie leśnym Sokole Góry nie prowadzi poza szlakiem?
Czy to nie jest powtórka z Tomka?

Trasa jest jak najbardziej legalna. Na Mapie Compass'a którą wstawił Michał nie ma zaznaczonej ścieżki edukacyjnej przez Sokole Góry a to właśnie nią proponuje wędrować przez rezerwat.

Obrazek

@Endrju62 przejrzyj wszystkie linki które podał Michał oraz post Roberta to zobaczysz że legalniej się Sokolich Gór zobaczyć nie da.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 kwi 2011, 00:46 

Dołączył(a): 13 mar 2011, 22:02
Posty: 15
Wielkie dzięki za wszelkie materiały! Mimo iż jestem z okolic i dość często zdarzało mi się bywać na Jurze nie znam niestety zbyt dobrze topografii regionu... Mam nadzieję, że znajdą się chętni spacerowicze na sobotnią wycieczkę:)

_________________
Tam na dole zostało wszystko, wszystko to Cię męczy. Patrząc z góry w około świat wydaje się lepszy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2011, 07:21 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
@Endrju62 - jak już napisał Robert i Egzor, czytaj dokładnie, bo "czepiasz się" nie zapoznawszy z treścią.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 kwi 2011, 08:40 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Pozostaje mi zwrócić honor Michałowi w temacie opisanej trasy, chociaż dopiero post Egzora, unaocznił legalność trasy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2011, 09:49 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Oznakowanie tej ścieżki w Sokolich Górach pozostawia wiele do życzenia - tablice edukacyjne w rozsypce, znaki na drzewach malowane oszczędnie. Jeśli tak to wygląda to nie dziwi, że turyści łażą po rezerwacie tu i tam. Skoro się ludzi wprowadza na teren rezerwatu, to trzeba zadbać, aby bez zbędnego błądzenia dotarli od punktu startu do końca trasy. Są zatem dwa wyjścia - albo porządnie wyznaczyć trasę, albo ją zlikwidować. W tej chwili pozostaje mieć przy sobie mapę typu "Zamek Olsztyn - Sokole Góry" skala 1:10000 (Compass). PS. Propozycja na weekend dla wędrujących po Sokolich Górach i nie tylko - wracając z trasy zabierzcie z rezerwatu chociaż jedną czy dwie butelki lub puszki i wrzućcie do kosza. Mała sprawa a pożyteczna :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2011, 13:48 

Dołączył(a): 13 mar 2011, 22:02
Posty: 15
[/quote] PS. Propozycja na weekend dla wędrujących po Sokolich Górach i nie tylko - wracając z trasy zabierzcie z rezerwatu chociaż jedną czy dwie butelki lub puszki i wrzućcie do kosza. Mała sprawa a pożyteczna :)[/quote]
Popieram inicjatywę kolegi. Wczoraj wybrałem się na mały spacer po Górach Towarnych i to co zastałem szczerze mówiąc przeraziło mnie. Jedno wielkie wysypisko...

_________________
Tam na dole zostało wszystko, wszystko to Cię męczy. Patrząc z góry w około świat wydaje się lepszy


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Teraz jest 16 maja 2024, 21:46


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL