Teraz jest 19 mar 2024, 03:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 18 lut 2010, 11:59 

Dołączył(a): 22 gru 2009, 12:04
Posty: 188
Lokalizacja: Olkusz
blusik napisał(a):
Otóż , Sztoła o której mówicie to w całości woda z kopalni Olkusz ,która dostaje się do potoku Baba.Woda jest na tyle czysta ,ze po uzdatnieniu słuzy mieszkańcom powiatu olkuskiego do spożycia i nie tylko. Piszę ,że nie tylko ,ponieważ w dolnym biegu przed wpadnieciem do Przemszy w Ryszce jest ujecie wody dla m.in.Maczek.Natomiast właściwa Sztoła ,która wypłwa ze źródełek pod Żuradą kończy swój bieg za Podpolisem ,kiedyś wpływała do zalewu pod Leśnym Dworkiem , teraz wcześniej utworzony drugi zalew dla wędkarzy i tam się kończy jej bieg.

Biorąc pod uwagę, że Baba nie istnieje przez cały rok, oprócz roztopów i dużych deszczów, a Sztoła zanika przed Leśnym Dworem to wniosek jest taki, że wody Sztoły (tej Sztoły płynącej przez Bukowno i dalej aż do Przemszy) to wody z olkuskiej kopalni. Choć odwiedzając czasem Leśny Dwór widziałem przelewającą się wodę przez zaporę, co by świadczyło, że Sztoła wpada do wód kopalnianych (te zresztą zostały ochrzczone Babą na wszelakich mapach). Stanowi to i tak malutki procent wód dalszej Sztoły.

Co do koloru wody w zalewie, o którym ktoś wcześniej wspominał. Przed wejściem na zaporę, za tabliczkami o różnych zakazach, spoglądając w lustro wody można zauważyć rurę, z której coś wpływa do wód zalewu. Nie wiem co to jest i skąd wypływa, ale może to jest przyczyną tego dziwnego koloru.

blusik napisał(a):
teraz wcześniej utworzony drugi zalew dla wędkarzy i tam się kończy jej bieg.

blusik, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy jest jeszcze na Sztole jakiś zalew przed tym na Leśnym Dworze?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 18 lut 2010, 12:15 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
Do Roberta -wydaje mi się ,ze jednak to ja mam rację ,fakt ,że ze dwa lata nie byłem na wycieczce w okolice źródeł , ale ostatnio bedąc na Młynach (Podpolis ) widziałem tylko puste koryto gdzie wczesniej płynęła Sztoła.Jak mi czas pozwoli to w tym roku pofatyguję się pieszo wzdłuż rzeczki i zobacze czy i gdzie ona ginie.
Do Grześka - ta rura to doprowadzenie wody z kanału (Baba) , a ,że się przelewa woda to napewno nie zasługa dopływu wody ze Sztoły.Zalew to moze ,za dużo powiedziane , poprostu po zagrodzeniu odpływu woda wypełnia nieckę rzeczki,słyszałem ,że łowią tam ryby członkowie koła wędkarskiego.I jeszcze jedno stojąc na moście koło dawnego Lesnego Dworku w dole widać rozpoczęte prace budowlane -ma tam powstać mała hydroelektrownia , ale po tempie prac to chyba nie szybko będzie dawać prąd.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 23 lut 2010, 12:53 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
Te ruiny na stronie drugiej to chyba są pozostałości po młynie ,który kiedyś funkcjonował na Sztole za mostem kolejowym do Szczakowej .takich młynów w tamtym rejonie było dwa .Jeden należał do Nabiałka ,drugi do Lennera ,


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 26 lut 2010, 21:18 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Z tego co wiem elektrownia już działa od pewnego czasu

parę zimowych fotek
pierwsza fotka to jeden zestawów Leśnego Dworu - są trzy
Obrazek

Reszta zdjec to staw Leśny Dwór

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 12 mar 2010, 12:04 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
W dniu 18 września 1996 r. Uchwal Nr XIX/161/96 Rada Miejska w Bukownie
wprowadziła ochronę indywidualn ą „Doliny rzeki Sztoły wraz ze stref ą ochronn ą”.
Dolina rzeki Sztoły posiada ogromny walor krajobrazowy z uwagi na swój kształt – głęboko
wciętej w luźne piaski znajduj ące się w jej podłożu. Dolina jest przeważnie kręta o stromych
zboczach, szczególnie w górnym biegu. W środkowym biegu jej przepływy s ą wysokie.
Woda ma lekko turkusowe zabarwienie (wody głębinowe pompowane z utworów
wapiennych), co dodatkowo wzmacnia walory krajobrazowe. Pocz ąwszy od dolnej części
środkowego biegu rzeki dno doliny się rozszerza. Od tego miejsca zaczynaj się tworzyć
rozlewiska. Koryto Sztoły posiada całkowicie naturalny charakter.
Dolina Sztoły ulega silnej antropopresji, polegaj ącej na ci ągłych zmianach stosunków
wodnych w jej obszarze zlewniowym, na skutek działalności górniczej. Obecnie rzeka w
części górnej biegu okresowo wysycha, a w pozostałej jej części po poł ączeniu z kanałem
południowym jej stany są stale wysokie.
Szata roślinna porastaj ca zbocza i dno doliny jest stosunkowo uboga i mało urozmaicona.
Tworz ą ją głównie gatunki borowe i siedlisk łęgowych, których nieduże powierzchnie
s ąsiadują z nurtem rzeki. Efektem znacznej jednorodności warunków siedliskowych jest
niewielkie zróżnicowanie roślinności. Zbiorowiska roślinne zwią zane z siedliskami
wilgotnymi i żyznymi wykształcone są fragmentarycznie. Większe powierzchnie zajmują one
jedynie w niedużych rozszerzeniach między osadami Polis i Podpolis oraz w dolnym biegu
rzeki. Tam rozlewa się ona najszerzej i silnie podtapia szersze w tym miejscu płaskie dno
doliny.
W szacie roślinnej nie występują rzadkie w skali kraju gatunki i zbiorowiska roślinne.
Stwierdzono występowanie 16 gatunków chronionych, objętych ochroną ścisłą , ponadto 7
gatunków jest objęte ochroną częściową .
Dolina Sztoły wraz z otuliną obejmuj cą przylegają ce do niej lasy jest proponowana do
ochrony w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.
Fragment Raportu ochrony Środowiska dla miasta Bukowno z 2005 roku.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 12 mar 2010, 19:20 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Przy ulicy Reymonta (chyba nazw ulic nie pomyliłem) sa schodki schodzące w las w kierunku rzeki.
Przy samej rzece jest polana i na tej polanie znajduje sie dosyc duży mur biegnący do samej Sztoły. szerokosć tego muru to ok.1 m, długość ok 15 m wysokosć ok 1m. Jestem ciekaw co to było do czego on słuzył


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 12 mar 2010, 21:08 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
Nic tajemniczego , to tylko odpływ wody z basenu


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 12 mar 2010, 21:19 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
dla mnie dziwne było tylko to że w pewnym momencie ten mur wyglada jakby go niedokończono.
Dzieki za info


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 28 mar 2010, 16:31 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Po drugiej stronie drogi na Jaworzno

Obrazek

Rozlewisko Sztoły
Obrazek





Obrazek



Za piaskownią

Obrazek

wyschnięte stare koryto Sztoły

Obrazek

ruiny budynku w okolicy Ryszki (na starych mapach był tam tartak i młyn)

Obrazek

ruiny starego gospodarstwa

Obrazek

Obrazek

Sztoła za ujeciem wody Ryszka

Obrazek

Wejscie Sztoły do Przemszy z lewego brzegu Przemszy

Obrazek

widok z prawego brzegu Przemszy

Obrazek

Stary most na Przemszy
Obrazek


Ostatnio edytowano 24 maja 2010, 10:49 przez Pinus, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 28 mar 2010, 19:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Może wreszcie dogadamy się odnośnie zwiedzania okolic?:)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 28 mar 2010, 19:46 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
jeszcze mi brakuje źródeł Sztoły.
Ale zawsze mozna sie dogadać- na razie tylko weakendy.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 23 maja 2010, 12:09 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Niedaleko Doliny Sztoły na ulicy Wapiennej znajdują sie pozostałosci po straym Wapienniku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 23 maja 2010, 20:21 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
No do doliny Sztoły to trochę jest :D , bliżej do potoku Warwas. A przy okazji jak byleś w wapienniku to źródełka też znalazłeś ?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 24 maja 2010, 09:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Ostatnie zdjęcie super :!:

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Sztoły
PostNapisane: 24 maja 2010, 10:30 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
blusik
Jesli chodzi o te pomniedzy kościołem i wapiennikiem to coś tam płyneło.
ALe nie wiem czy to to.
Jakbyś mógł daćnamiary na te źródełka gdzie je szukać.

Kil dzieki


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 03:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL