Teraz jest 29 mar 2024, 06:39




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2007, 08:43 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Wraca sprawa budowy zjazdu z autostrady A4 w miejscowości Rudno. Otwarcie drogi wygeneruje ogromny ruch samochodowy przez lasy nadleśnictwa Krzeszowice, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamku w Rudnie (już obecnie bardzo zagrożonych), miejscowości Rudno i Tenczynek.
Artykuł na ten temat, a także zestaw innych artykułów prasowych dotyczacych Jury na http://www.jura.eko.org.pl w dziale "Prasa"


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 lip 2007, 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
ale zjazd Alwernia/Krzeszowice/Rudno od strony Katowic jest 'od zawsze' ostatnio nie dało się zjechać wprost na północ bo remontowany był wiadukt nad A4 (oczywiście nie opisany na A4 :| więc władowałem się na długi objazd bo cofnąć się nie da) więc ruch nie zwiększy się chyba zbytnio, wątpię by rozbudowanie węzła do pełnego aż tak bardzo uatrakcyjniło dojazd płatną A4 od Krakowa, tym bardziej, że Stalexport na pewno postawi tam bramki

to tak w ramach wyjaśnienia bo oczywiście wolałbym ten rejon pozostawić cichym i nietkniętym, będzie jednak to trudne, aglomeracja Krakowa się rozrasta i będzie duże parcie na zabudowę i infrastukturę


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2009, 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
ciąg dalszy sprawy, korzystam z innego forum

Interpelacja nr 1705 minister infrastruktury
29-05-2008

Zapytanie w sprawie możliwości realizacji węzła "Rudno-Grojec" na autostradzie A4

Zarządcą autostrady A4 na podstawie umowy koncesyjnej jest Stalexport Autostrada Małopolska SA. Aktualnie na autostradzie A4 w miejscu, gdzie planowana jest budowa węzła Rudno-Grojec znajduje się zjazd z autostrady z kierunku Katowice-Kraków oraz wjazd na autostradę w kierunku Krakowa. Brak pełnego zjazdu uniemożliwia swobodne i szybkie poruszanie się po regionie Małopolski Zachodniej oraz wielokrotnie jest przeszkodą w pozyskiwaniu inwestorów. Budowa węzła w sposób oczywisty przyczyni się do ożywienia gospodarczego, uruchomienia inicjatyw gospodarczych a także pozwoli w pełni wykorzystać potencjał turystyczny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a tym samym zapewni rozwój gospodarczy gmin Alwernia i Krzeszowice, które do tej pory nie miały sprawnego dostępu do większych aglomeracji Śląska i Małopolski.

Z dotychczas uzyskanych informacji wynika, że główną przeszkoda do rozpoczęcia realizacji tego przedsięwzięcia jest zły stan techniczny drogi powiatowej łączącej Alwernię z Krzeszowicami. W związku z tym w ramach opracowywania przez koncesjonariusza planu działań ratowniczych administratorzy dróg powiatowych nie wyrazili zgody na wyprowadzenie na nie ruchu awaryjnego pojazdów ciężkich ze względu na ich zły stan techniczny i nieprzystosowanie do obciążeń. W tej kwestii pozwolę sobie zacytować fragment pisma podpisanego przez starostę krakowskiego pana Józefa Krzyworzekę: Strategia Rozwoju Powiatu Krakowskiego formułuje jako kluczowe cele poprawę i rozwój infrastruktury drogowej; a co za tym idzie, zapewnienie bezpieczeństwa na drogach dla jej użytkowników i mieszkańców powiatu.

Realizując wymienione cele w maju 2008 r. zostanie złożony wniosek pt. Przebudowa ciągu dróg powiatowych nr 1033K, 2186K, 2191K, 2189K wraz z przebudową mostu nr 86 w Krzeszowicach i budową mostu nr 73 w Tenczynku w ramach 4.1 C Drogi Powiatowe - Małopolski Regionalny Program Operacyjny.

Przygotowana inwestycja ma zoptymalizować komunikacje drogową w gminach. Inwestycja uwzględnia część wspólną pasa drogowego Tenczynek-Rudno do projektowanego zjazdu z A4, ponadto łączy dwie drogi krajowe 79 w Krzeszowicach i 774 w Kryspinowie. Zadanie wpisuje się w racjonalizacje układu sieci dróg wewnętrznych, zwiększa ich dostępność, zmniejszając zarazem natężenie ruchu.

Istotną sprawą, z punktu widzenia skutecznego planowania inwestycji jest brak przeszkód własnościowych (teren przeznaczony pod zjazd jest w całości własnością Skarbu Państwa) oraz formalnych - zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego przewidują realizację węzła autostradowego.

1. Czy zapisy umowy koncesyjnej zobowiązują koncesjonariusza do rozbudowy węzła Rudno-Grojec w taki sposób, aby odpowiadał parametrom autostradowym?

2. Jeśli tak, to czy koncesjonariusz wywiązuje się w pełni z realizacji umowy koncesyjnej w tym zakresie?

3. W jakim terminie koncesjonariusz powinien zrealizować tę inwestycję?

4. Czy są jakieś inne przeszkody w rozpoczęciu realizacji tego przedsięwzięcia, poza wspomnianym złym stanem dróg dojazdowych, niezależne od koncesjonariusza?

Z wyrazami szacunku

Posłowie Tadeusz Arkit

i Jacek Krupa

Warszawa, dnia 9 maja 2008 r.

odpowiedź:

Quote:
Zbigniew Rapciak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Zapytanie w sprawie możliwości realizacji węzła "Rudno-Grojec" na autostradzie A4

Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do zapytania panów posłów: Tadeusza Arkita i Jacka Krupy z dnia 9 maja 2008 r., przekazanego przy piśmie z dnia 14 maja 2008 r., znak: SPS-024-1705/08, w sprawie budowy węzła Rudno na autostradzie A4, uprzejmie przekazuję następujące informacje.

Realizacja węzła Rudno została przewidziana w wydanej w dniu 10 czerwca 1996 r. decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady. Zgodnie z zapisami tej decyzji węzeł ma zostać zlokalizowany na skrzyżowaniu z drogami powiatowymi Grojec-Rudno oraz Bolęcin-Nieporaz. W trakcie budowy autostrady A4 na odcinku Kraków-Chrzanów w latach siedemdziesiątych w miejscu planowanego węzła Rudno zlokalizowano plac budowy z docelowym przeznaczeniem go na punkt utrzymania autostrady. Z tego też powodu zrealizowano podłączenie drogi powiatowej Rudno - Alwernia do jezdni prawej, które obecnie funkcjonuje jako zjazd i wyjazd z autostrady na kierunku Katowice - Kraków.

Zgodnie z podpisaną umową koncesyjną z firmą Stalexport Autostrada Małopolska SA realizacja przedmiotowego węzła wraz z punktem poboru opłat należy do koncesjonariusza. Realizacja przedmiotowej inwestycji została podzielona na dwa etapy, przy czym budowa węzła Rudno została przewidziana w drugim etapie. Ponadto w umowie koncesyjnej zawarte zostały również zapisy warunkujące realizację omawianego węzła od osiągnięcia odpowiedniego poziomu zysków. Zakładany termin ewentualnego rozpoczęcia budowy węzła przewidziany jest na 2010 r.

Odnosząc się do ostatniego pytania zawartego w wystąpieniu, uprzejmie informuję, iż oprócz wskazanych powyżej czynników realizacja węzła uzależniona jest także od możliwości połączenia z drogą powiatową łączącą Alwernię z Krzeszowicami, w szczególności biorąc pod uwagę jej zły stan techniczny oraz brak zgody zarządców dróg powiatowych na wyprowadzenie na nie ruchu awaryjnego pojazdów ciężkich.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Zbigniew Rapciak

Warszawa, dnia 5 czerwca 2008 r.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 06:39


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL