Teraz jest 29 mar 2024, 10:27




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 kwi 2008, 21:10 

Dołączył(a): 25 cze 2007, 20:51
Posty: 52
Lokalizacja: Częstochowa
Temat grodzenia działek, stawiania płotów wokół skałek itd był poruszany na forum wielokrotnie. Pozwólcie raz jeszcze.

Dzisiaj byłem z rodziną na niedzielnej wycieczce.
Pragnę poznawać naszą Jurę ale czasami zwyczajnie się nie da bo... ostaniec zaznaczony na mapie jest ogrodzony siatką + drut kolczasty + piesek :evil: . A to wszystko dlatego że jakiś pan kupił sobie skałkę.
Co więcej, mili państwo z miasta wybudowali urokliwe domki, prawie w stylu zakopiańskim Witkiewicza.
To dziadostwo uprawiane jest w Zaborzu.

Jak zawsze nie będę szukał rozwiązania tego stanu rzeczy w ustawach, zakazach i mandatach. Odwołuję sie jednak do dobrego smaku, kultury i zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości.


Załączniki:
PICT0266.JPG
PICT0266.JPG [ 107.4 KiB | Przeglądane 5551 razy ]
PICT0264.JPG
PICT0264.JPG [ 121.14 KiB | Przeglądane 5551 razy ]
PICT0263.JPG
PICT0263.JPG [ 97.99 KiB | Przeglądane 5551 razy ]
PICT0262.JPG
PICT0262.JPG [ 126.06 KiB | Przeglądane 5551 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2008, 22:47 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
Nie wiem czy odwoływanie się do kultury, czy przyzwoitości przyniesie skutek, choć zamiary szlachetne.
80% domków letniskowych, które razem z działkami są grodzone w wielu atrakcyjnych miejscach to własność mieszkańców aglomeracji GOP. Obiekty są użytkowane w okresie letnim weekendowo, a czasem w wakacje dłużej. W pozostałej części roku świecą pustkami i nikogo tam się nie zastanie.
Spróbuj zrobić koło takich "mieszkańców" jakąś większą inwestycję, albo zastawić im widok to się okażą nagle największymi orędownikami ochrony przyrody i wyślą petycje do wójta.
Widziałem kiedyś taką petycję. Może 10% osób z listy było zameldowanych w danej wsi.
Poza tym jak można im w ogóle przeszkadzać wypoczywać skoro oni płacą wysokie podatki, a różnego rodzaju oszołomy i urzędnicy tylko im przeszkadzają.
Zatrważające jest to, że dziadostwo się rozrasta w szybkim tempie. Przykład: spróbujcie obejrzeć strażnicę w Suliszowicach. Cała jest ogrodzona. Moim zdaniem gmina powinna wykreślić ten obiekt z listy swoich atrakcji skoro teren wokół zamieniła w osiedle letniskowe.
Może trzeba by bojkotować takie miejsca w literaturze krajoznawczej to lokalni rajcy ruszą głowami.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2008, 06:33 
Lekką ręką rozdaje się cudze dobra i pragnie się z nich korzystać. Tęsknota do komuny jest wielka.


Gora
  
 
PostNapisane: 07 kwi 2008, 07:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Po raz n-ty i do znudzenia - grodząc tereny siatkami, betonowymi płotami, pozwalając na dowolne wyprzedawanie i przekształcanie terenów rolnych na "rekreacyjne", utwardzając coraz to nowe drogi. itp. niszczymy najcenniejszą wartość Jury jaką jest krajobraz.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 kwi 2008, 07:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Jura Północna jest kolonizowana ;) przez ludzi ze Sląska i Zagłębia, Częstochowy, często są to ludzie, którzy mają działki w spadku po przodkach z Jury,

co do grodzenia, musiałbyś zobaczyć płot mojego sąsiada, miejscowego, siatka + drut kolczasty + szpetny blaszaczek pod samym szczytem wzgórza, przykłady można mnożyć, wg mnie nie ma nikogo bez winy, zarówno miejscowi jak i przyjezdni grodzą, budują szpetne budy, śmiecą

prawo pozwala na grodzenie, jeśli działka nie graniczy z drogą publiczną możesz postawić co zechcesz - najbardziej bolesny przykład http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,3 ... 22820.html

jeśli ktoś buduje budynek, ogradza działkę to znaczy, że może, ludzie mają różny gust i różną wrażliwość, od tego są plany zagospodarowania, parki krajobrazowe by to regulowały, ludzie wychodzą z założenia - co nie jest zabronione to jest dozwolone, to ich święte prawo

pod Krakowem jest jeszcze gorzej, ale było już o tym na forum


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2008, 09:40 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
w planach zagospodarowania jest zwykle mowa o zakazie grodzenia betonem od strony dróg publicznych. Jakoś gminom nie zależy na ochronie krajobrazu tylko na ochronie interesów.
parki by mogły regulować gdyby wojewoda zatwierdził plan ochrony, bo istniejące rozporządzenie o PK OG odnośnie zakazów to kopia z ustawy o ochronie przyrody, a na informacje o ochronie walorów krajobrazowych ciężko cokolwiek wskórać.
Istnieje cos takiego jak Związek Gmin Jurajskich, który promuje się i wydaje rózne publikacje, ale nie słyszałem o wypracowaniu wspólnego stanowiska ws. ochrony krajobrazu, który tak chcą promować. To tak jakby promować las i równoczesnie powoli go wycinać.
amen


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2008, 19:01 

Dołączył(a): 25 cze 2007, 20:51
Posty: 52
Lokalizacja: Częstochowa
Nie o to mi chodzi że mur czy nie mur.
Chcę podejść pod skałkę i np. uwiecznić się na jej tle. Niby mogę skoczyć przez siatkę ale muszę "strzec się psa :evil: "(foto).

Temat wyczerpany.
KONIEC
8)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 10:27


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL