Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Przewodnictwo
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=13&t=6271
Strona 1 z 1

Autor:  Caesar [ 01 sie 2014, 19:22 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

Nie wiedziałem, w którym dziale umieścić ten wątek, pomyślałem, że "pozostałe" obejmie również to. Chciałem się dowiedzieć, krótko mówiąc, jak zostać przewodnikiem jurajskim? Kto wydaje takie uprawnienia? Kto organizuje kursy? Gdzie mogę o tym zebrać informacje?
Z góry dzięki za wszelkie informacje.

Autor:  v3rt [ 04 sie 2014, 10:58 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

PTTK takie kursy organizuje, ale nieregularnie chyba. Wpisz sobie "kurs przewodnicki" w wyszukiwarkę forum, znajdziesz jakieś stare wątki. OPN chyba ma też jakieś specjalne kursy wewnętrzne dające uprawnienia na obszar parku.

Autor:  Caesar [ 04 sie 2014, 14:55 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

Oj, nie wiedziałem, że te kursy takie drogie... W sumie ja bym się mógł sam uczyć, kwestia tylko egzaminu. W OPNie to pewnie będzie na sam OPN. A chodzi mi np. o coś takiego, jak jest na Górze Zborów. Tam przewodnicy oprowadzają właściwie tylko po Jaskini Głębokiej. Może Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które opiekuje się tym obiektem, nadaje jakieś uprawnienia na sam ten obiekt? :D Nie wiem, jestem zielony w tej tematyce.

Autor:  v3rt [ 04 sie 2014, 15:56 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

Nie przystąpisz do egzaminu przewodnickiego PTTK bez ukończenia kursu.

Co do Góry Zborów to nie wiem kto tam oprowadza i jakie mają uprawnienia, pewnie by trzeba było pytać o źródła.

Autor:  Olkuszanka [ 16 sie 2014, 19:38 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

Dziś generalnie każdy może zostać przewodnikiem, zwłaszcza jurajskim. Od stycznia tego roku zawód przewodnika terenowego został zderegulowany, co jednych cieszy, innych niekoniecznie.

Tak więc, nie potrzebujesz żadnych oficjalnych uprawnień, aby oprowadzać wycieczki po Jurze.
Co innego kwestia zleceń...

W ramach PTTK będzie można zrobić uprawnienia przewodnickie, ale będą to tylko uprawnienia "petetekowskie", czy będą one miały znaczenie dla biur podróży i innych organizatorów turystyki czas pokaże...

Z tego co mi wiadomo, na razie żaden z Oddziałów PTTK nie planuje organizacji takowego kursu, od lat jest zawsze ten sam problem - brak chętnych. Teraz kiedy nie ma potrzeby posiadania oficjalnych uprawnień z chętnymi może być jeszcze większy problem.

Co do OPN-u, aby uzyskać "oficjalne" uprawnienia przewodnika ojcowskiego musisz najpierw posiadać uprawnienia przewodnika jurajskiego. Czy w związku z deregulacją zawodu przewodnika zajdą w tej materii jakieś zmiany w OPN, tego nie wiem? Na razie jest po staremu.

Autor:  czatal [ 07 paź 2014, 22:35 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

jeśli masz parcie próbuj obdzwaniać oddziały PTTK w woj. śląskim , ja bym zaczął od Katowic, Bytomia, Dąbrowy, Częstochowy itp. możesz zajrzeć też tutaj http://www.przewodnicy.beskidy.pl/pages/samorzad-przewodnikow-woj.slaskiego.php

jeśli nie będzie kursu na jurajskiego można pokusić się o kurs po woj. śląskim - łapiesz kawał Jury a wtedy i po OPN pozwolą CI zrobić kurs (sprawdzone - mamy w kole takie 2 osoby).

od zlikwidowania konieczności posiadania uprawnień temat kursów generalnie przycichł...

Autor:  Caesar [ 21 lip 2015, 13:45 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

Czyli jak sobie będę ogłaszał, że robię jakąś wycieczkę i brał za to kasę, to mnie nikt nie dziabnie za to? A moglibyście podać jakąś podstawę prawną, która zaczęła działaś "od stycznia"?

Autor:  czatal [ 11 sie 2015, 21:33 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

a tu się kłania ustawa o usługach turystycznych. Bycie przewodnikiem to jedno (świadczysz usługi, wcześniej był wymóg posiadania "prawa jazdy" - dziś można prowadzić grupy wycieczkowe bez "prawa jazdy") a organizowanie wycieczek to drugie. Nie zadałem sobie trudu przeczytania ustawy, ale jak wpiszesz w wyszukiwarkę "ustawa o usługach turystycznych" to będziesz miał czarno na białym.

Autor:  Przemmo [ 04 sie 2017, 15:16 ]
Tytuł:  Przewodnictwo

Cytuj:

Sierpień 04, 2017
Kurs przewodników terenowych po Wyżynie Krakowsko – Częstochowsko – Wieluńskiej

Częstochowski Oddział Przewodników PTTK im. Jana Długosza zaprasza chętnych do współpracy miłośników turystyki i krajoznawstwa na kurs przewodników terenowych po Wyżynie Krakowsko - Częstochowsko - Wieluńskiej

Kurs będzie obejmował zajęcia teoretyczne z zakresu historii, geografii, architektury, historii kultury i sztuki, ochrony przyrody i środowiska, terenoznawstwa, metodyki prowadzenia wycieczek, przepisów prawa w tym zakresie oraz szeregu innych zagadnień związanych z zawodem przewodnika, w zakresie ogólnym i szczegółowym, dotyczącym regionu.

Część teoretyczna będzie obejmowała szkolenie podstawowe i specjalistyczne. To szkolenie obejmie łącznie około 250 godzin wykładowych, prowadzonych przez instruktorów przewodnictwa PTTK oraz przez zaproszonych specjalistów z różnych dziedzin.

Ważną częścią kursu będą wycieczki szkoleniowe prowadzone przez uprawnionych instruktorów przewodnictwa PTTK. Odbędzie się co najmniej 5 jednodniowych wycieczek autokarowych w różne części terenu przyszłych uprawnień, połączonych ze spotkaniami z osobami o szczególnie dużej wiedzy na temat odwiedzanych obiektów oraz obszarów turystycznych.

W trakcie jednej z wycieczek planujemy spotkanie z pracownikami i ratownikami Jurajskiej Grupy GOPR, połączone z podstawowym przeszkoleniem w zakresie ratownictwa i udzielania I pomocy.

W miarę potrzeb i możliwości będą także organizowane tematyczne piesze kilkugodzinne wycieczki po Częstochowie.

Ukończenie kursu będzie udokumentowane certyfikatem ukończenia kursu, który będzie podstawą do dopuszczenia do egzaminu na Przewodnika Terenowego po Wyżynie Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej, przed Wojewódzką Komisją Egzaminacyjną PTTK województwa śląskiego.

Koszt kursu wynosi 1500 zł, płatne w 3 równych ratach.

W kursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, posiadające wykształcenie minimum średnie oraz dobry stan zdrowia, potwierdzony przez lekarza.

Zgłoszenia prosimy kierować do Prezes Zarządu Częstochowskiego Oddziału Przewodnickiego PTTK - kol. Darii Pałecz - tel.: 503 095 232 lub e-mail : >d.palecz@o2.pl lub do kol. Andrzeja Ładygina

tel. 797 111 806 lub e-mail : >aladygin@o2.pl

W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, e-mail, miejscowość zamieszkania i nr tel. na wypadek gdyby e-mail zawiódł.

Zgłoszenie zostanie przyjęte poprzez przesłanie regulaminu do potwierdzenia oraz potwierdzenie wpłaty I raty w wysokości 500 zł.

Gdyby kurs nie doszedł do skutku z winy organizatora, kwota ta podlega zwrotowi, w wypadku rezygnacji z kursu przez uczestnika przed terminem jego rozpoczęcia, kwota ta nie podlega zwrotowi.

Planujemy rozpoczęcie kursu na początek października 2017, ze wstępnym terminem zakończenia w połowie maja 2018.

Szczegółowy plan zajęć podamy przez e-mail lub pocztą po zgłoszeniu minimum 20 osób chętnych.


http://powiatczestochowski.pl/lelow/kur ... elunskiej/

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/