Teraz jest 09 cze 2024, 20:13




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lip 2010, 21:21 

Dołączył(a): 17 paź 2007, 19:07
Posty: 97
Lokalizacja: Sosnowiec
Zdecydowanie tez Park z Ogrodzienca ma lepsze opinie,reklamy i narazie wszystko inne niz ten nowo powstały pod Czestochową w Janowie.Bo na temat tego w Janowie nastała cisza,a to na poczatku jest nie wskazane.

_________________
Strona o Turystycznych Pamiatkowych Stemplach:

http://www.stempleturystyczne.bloog.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lip 2010, 21:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Mylisz się Jarku, nasz naród przede wszystkim krytykuje, potem chwali. Zauważ, że opinie na temat parku w Piasku są w zdecydowanej większości pozytywne, natomiast odnośnie parku ogrodzienieckiego nie jest już tak różowo.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lip 2010, 21:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jeżeli chodzi o sam pomysł , uznaję osobiście wyższość Piasku( pewnie z uwagi na czas spędzony tam na koloniach letnich).
Odnośnie Ogrodzieńca dokonując zapisu w książce bynajmniej nie związanej z historią, napisałem ostatnio "wymiana ogrodzieńca" . Co to znaczy siła sugestii.
Mnie nie przeszkadza , że są zwiedzający i że im się podoba.
Na forum dyskutanci i śledzący jednak mają troszeczkę inne podejście do zabytków i historii. Ja wiem co mi przeszkadza ale mnie za to nie płacą. Więc tylko jednym zdaniem.
Brak klarownej koncepcji a w wyniku tego, choć to brzmi brzydko, do jednego śmietnika wrzucono co się da i jak się da i na płasko.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 06:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Park w Pisku też sobie obejrzałem i szczerze mówiąc z zachwytu nie pieję. Ogólnie wygląda to przyzwoicie, chociaż materiał nieco z bliska przypomina lastryko. Otwarcie także nastąpiło zanim jeszcze park został dokończony, mówcie co chcecie ale to trochę nieuczciwe, ponieważ do parku miniatur idzie się oglądać miniatury a nie miniatury w trakcie budowy. Moją uwagę zwrócił fajnie zrobiony hełm na wieży zegarowej Pieskowej Skały - precyzyjna robota z lutowanej blachy miedzianej. Miniatura pustyni Błędowskiej trochę mnie rozbawiła - wywrotka rozgarniętego piachu z tabliczką informacyjną. Ogólnie porównać obu parków się nie da - są to zupełnie inne koncepcje i jak na razie Ogrodzieniec wygląda dużo profesjonalniej pod względem infrastruktury okołoparkowej i rozplanowania przestrzeni.
Pozdrawiam.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 07:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
A zamek w Sławkowie ktoś będzie rekonstruował?

W ogóle to chętnie bym zobaczył chociaż na obrazie rekonstrukcje tego zamku.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 07:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
u469 napisał(a):
mówcie co chcecie ale to trochę nieuczciwe, ponieważ do parku miniatur idzie się oglądać miniatury a nie miniatury w trakcie budowy.

I tutaj się zdziwisz. Byłem ostatnio w trochę większym parku- w budowie. Przypadkowo rozmawiałem
z osobami, które po raz drugi odwiedzały to miejsce i z ciekawością dzieliły się uwagami o zmianach jakie nastąpiły.Zresztą, jak sam napisał park miniatur, w Ogrodzieńcu też pomysł jest jeszcze nieskończony.
Jako komercyjne przedsięwzięcie( park rozrywki), bo tak na to patrzę, będzie się cieszył powodzeniem i kasa będzie. Jakoś o cenach gustu nikt nie dyskutuje.Przyjmuję więc ,że jest to w porzo jak na "parę metrów kwadratowych".

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 08:29 

Dołączył(a): 17 paź 2007, 19:07
Posty: 97
Lokalizacja: Sosnowiec
sandwich napisał(a):
A zamek w Sławkowie ktoś będzie rekonstruował?

W ogóle to chętnie bym zobaczył chociaż na obrazie rekonstrukcje tego zamku.


o np o tym zamku troszke zapomniano,ja chetnie go bym zobaczył
markpm napisał(a):
Mylisz się Jarku, nasz naród przede wszystkim krytykuje, potem chwali. Zauważ, że opinie na temat parku w Piasku są w zdecydowanej większości pozytywne, natomiast odnośnie parku ogrodzienieckiego nie jest już tak różowo.


o Parku w Piasku wiemy jeszcze wciaz za mało

_________________
Strona o Turystycznych Pamiatkowych Stemplach:

http://www.stempleturystyczne.bloog.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 14:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Zaraz jadę zobaczyć Park, wrażenia będą wieczorem ;)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 14:57 

Dołączył(a): 17 paź 2007, 19:07
Posty: 97
Lokalizacja: Sosnowiec
poprosimy tez o zdjecia

i o pieczatke w przyszłosci

Obrazek

_________________
Strona o Turystycznych Pamiatkowych Stemplach:

http://www.stempleturystyczne.bloog.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 21:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Zdjęć mam dużo, ale wrzucę je dopiero jutro.

Dziś tylko krótkie wrażenia, przede wszystkim z perspektywy studenta zarządzania :roll:

Cena: 10 zł - byłem raz, ostatni raz :? Na bilecie cena wynosi 14 zł, a kwota 10 zł to cena promocyjna... Może ktoś to kupi po podwyżce, na pewno nie ja.
Tydzień temu byłem w Disneyland'zie w Inwałdzie - zapłaciłem 15 zł (znów cena - 15 zł to ulgowy, do 26 roku życia :!:, a nie do 12 jak w Podzamczu). Mogłem zobaczyć o wiele, wiele więcej miniatur. Niektóre są lepiej wykonane, niektóre gorzej, natomiast całość prezentuje się przyzwoicie - miniatury, trawa, woda, aleje. Wiem, że w Inwałdzie nie są ograniczeni zakresem tematu, ale naprawdę odnośnie Jury nie powinno brakować pomysłów - strażnice, charakterystyczne ostańce, odwzorowanie wzgórz - jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jury. Dodatkowo w Inwałdzie w cenie biletu mogłem skorzystać dwukrotnie z wesołego miasteczka. Plac zabaw w takim miejscu to chyba standard.

Promocja: Dotyczy grup pow. 20 osób oraz dzieci do 12 lat. Patrz wyżej... :roll:

Produkt: Niestety zwiedzanie zacząłem od prawej (północnej) strony. Gdybym wiedział co mnie czeka, na pewno bym to pominął :wink: Wieża starościńska olsztyńska to jakieś nieporozumienie. Prostopadłościan pomalowany sprejem... To samo na zamkach obok (niezrozumiałe kolory w Tenczynie, Siewierzu...) Natomiast bardzo podobały mi się zamki wykonane przez B.M. Bujasa. Zdecydowanie dopracowane, kolor typowo jurajski. Na znajomych Smoleń wywarł bardzo pozytywne wrażenie. Rabsztyn to perełka, ale to moje osobiste zdanie.

PS: To też moje osobiste odczucie - Olsztyn przy Siewierzu, Siewierz przy Tenczynie... Szkoda, że zamki nie są poukładane według szerokości geograficznej. Przy okazji - pomiędzy Mirowem a Bobolicami można by odtworzyć Grzędę mirowską - efekt byłby niesamowity :wink:


PS 2: Poprawcie ten żwir przy zamkach, bo pianka montażowa wystaje :wink:


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 lip 2010, 12:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
A zamek w Sławkowie ktoś będzie rekonstruował?
W ogóle to chętnie bym zobaczył chociaż na obrazie rekonstrukcje tego zamku.

Jedyna próba rekonstrukcji Sławkowa na jaką natrafiłem.Odbiega ona trochę od zarysu murów znanego z różnych wydawnictw i stron internetowych. Nie podejmuję się rozstrzygnąć kto ma rację :)


Załączniki:
slawkow - rekonstrukcja.jpg
slawkow - rekonstrukcja.jpg [ 76.8 KiB | Przeglądane 5025 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 lip 2010, 12:48 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Ja znalazłem coś takiego

Obrazek
Źródło:
Jacek Pierzak
"Średniowieczny Sławków odsłania swoje tajemnice"


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 lip 2010, 21:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 14:39
Posty: 346
Lokalizacja: Gliwice
Kilka dni temu też byłem w Parku Zamków Jurajskich w Podzamczu. Sam pomysł jego stworzenia jest odpowiedzią na "zapotrzebowanie społeczne". Wszelkiego rodzaju parki mnożą się jak grzyby po deszczu - widocznie jest na nie "zbyt".

Myślę, że trzeba oceniać całość założenia. Jest to po prostu park rozrywki z bardzo dobrze zorganizowaną częścią zabawową i miłą obsługą, a miniatury są jego częścią.
Dzieci z radością skorzystają z pierwszej, rodzice i młodzież obejrzą drugą i jakąś wiedzę o wyglądzie zamków w okresie ich świetności wyniosą. A wcale nie jest prosto wyobrazić sobie, że dzisiejsze ruiny były kiedyś np. drugim Wawelem.
Nie wypowiadam się na temat historycznej wierności modeli - nie mam dość wiedzy na ten temat, ale myślę, że charakter parku rozrywki różni się nieco od charakteru muzeum.

W otoczeniu zamków rzeczywiście przydałoby się odtworzyć nieco więcej terenu - ożywiłoby to znacznie całość. Grzęda Mirowska chyba jednak w tej skali wyszłaby poza ogrodzenie ;)
Część modeli wykonana są bardzo starannie, z dbałością o szczegóły, część sprawia wrażenie kartonowych wycinanek - wyraźnie widać że to produkcja dwóch różnych firm.
Ogólne wrażenie raczej pozytywne - ceny, cóż - porównywalne z innymi parkami (może w cenie zawrzeć darmowe lody?)
Zastanawiam się tylko czy aura nie sprowadzi szybko miniatur do dzisiejszego stanu oryginałów?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, 09:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Przegląd Olkuski
Cytuj:
Budowniczy
Obrazek


Kto to budował? Kto wybudował te piękne zamki na Jurze, dziś, niestety, w ruinie, a które i w tej postaci budzą podziw? Pytamy o to działacza PTTK, przewodnika turystycznego, byłego pracownika Jurajskich Parków Krajobrazowych, znawcę Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pana Marka Nowaka.

- Nazwisk tych ludzi, niestety, nie znamy. Ale wiemy, że byli to muratorzy. Jak widać, byli doskonałymi planistami i rysownikami i znali się na budownictwie, skoro na takim niepewnym podłożu, jak skała wapienna, potrafili stworzyć takie wielkie, ciężkie budowle, które przetrwały do dziś w całości, jak zamek w Pieskowej Skale, lub tylko w części. Zapewne taki murator robił „dokumentację”, zadbał, aby zamek czy pałac pasował do istniejącego stylu i szedł z nią do fundatora, a po uzyskaniu akceptacji przystępował do pracy. Przygotowania trwały lata, bo dosyć powiedzieć, że wapno z piaskiem leżakowało w ziemi 10 do 15 lat. Wszystkie budowle były tynkowane. Wcześniej fundator musiał uzyskać zgodę na budowę i lokalizację od króla, księcia czy królewskiego administratora. Biurokracja jest nieśmiertelna! Nie wiemy, ilu okolicznych mieszkańców dobrowolnie czy przymusowo było zatrudnionych przy takiej budowie, ale możemy się domyślać, że wielu.

I oto, jak już o tym pisaliśmy, mamy zamki jak nowe, tyle tylko, że w skali 1:25. Stoją u podnóża zamku w Ogrodzieńcu. Jedni są zachwyceni, inni, jak to Polacy - kręcą nosami. A co na ten temat sądzi Marek Nowak?

- Uważam, że rzecz wykonana jest z należytą starannością. Naturalnie, nigdy nie odtworzymy wszystkiego do ostatniego kamienia, ale jeśli twórcy są fachowcami i przykładają się do dzieła, powstają miniatury z dużą dozą prawdopodobieństwa. Przykładowo: makietę zamku w Ogrodzieńcu można porównać z zachowanymi ruinami naprzeciwko…
Udajemy się zatem do Olkusza, do pana Jarosława Olczyka, który wykonał 10, a więc większość makiet, wśród nich makietę zamku w Rabsztynie. Pracowania pełna komputerów, laserów, skomplikowanych urządzeń technicznych, zapasy kolorowych materiałów.

-Jestem technikiem budowlanym, ale od wielu lat nie pracuję w zawodzie, zajmuję się wraz z żoną projektowaniem i wykonywaniem reklam, makiet, które można zobaczyć na sklepach, firmach i domach użyteczności publicznej w Olkuszu, w Krakowie i w wielu innych miastach Polski oraz Austrii i Norwegii. Powiem nawet, że stworzyliśmy swój styl reklam, który odróżnia nasze prace od konkurencji.
I teraz znalazłem się wśród twórców miniatur zamków jurajskich. Drugą część miniatur wykonali specjaliści z Poznania. Traktuję to jako uczestnictwo w wielkiej przygodzie intelektualnej i technicznej. Jako wyzwanie: połączyć wiedzę twórcy reklam, modelarza z „budownictwem” historycznym. Wykonywanie miniatur nie jest zresztą dla mnie czymś zupełnie nowym. To była moja pasja od dzieciństwa, prawie od lat 30.

- Modelowanie obecnie staje się modne...

- Istotnie, jest jakaś moda, powiedziałbym „boom”, przypuszczam, że dla inwestorów atrakcyjny finansowo. Jest park miniatur w Poznaniu, Kowarach, Ogrodzieńcu, Inwałdzie, powstają nowe w okolicach Częstochowy, Tyńca, i z tego co wiem, jeszcze kilka na terenie Polski. Zresztą mnożą się i pracownie modelarskie.

- Porozmawiajmy, jak wygląda praca nad takimi miniaturami.

-To praca wymagająca ogromnej cierpliwości, precyzyjna do najmniejszego detalu. Musiałem do niej zakupić specjalistyczne urządzenia oraz oprogramowania. Maciej Bujas, entuzjasta wiedzy o zamkach, przedstawił mi 10 projektów, nad którymi pracował wiele lat, a ja musiałem rozpracować każdy - do kształtu miniaturowego okienka, firanki, herbu, skali. Zapewne dawny murator nie miał tylu kłopotów, co ja, szczególnie że praca, jak sobie życzyli inwestorzy, musiała być wykonana w ciągu 6-7 miesięcy. Sezon wakacyjny był tuż, tuż. Maciek pilnował, żeby nic nie umknęło mojej uwadze, żeby wszystko było jednorodne stylistycznie. Doprawdy, zegarmistrzowska robota. Ubolewam, że np.: malarza, rzeźbiarza, fotografa nazywa się artystą, a nas, twórców miniatur, zbywa się wzruszeniem ramion.

- A te kolory? Zielone, niebieskie…?

- A, to nie do mnie…Na moich obiektach tych kolorów nie ma. Chyba że chodzi o trawę.

- Czy Pan wykonywał te wszystkie większe i maleńkie detale własnymi rękoma?

- Tak. Ale do złożenia w całość zaprosiłem zawodowych modelarzy i „złote rączki”. Prawdziwych pasjonatów. I sam się uczyłem. Szperałem po książkach, po archiwach, dowiadywałem się, co to jest hurdycja, boniowanie, krenelarz, matolety itp... Przygoda była super. Teraz, po okresie próbnym, po niezbędnych poprawkach, zostanie po mnie na tych minibudowlach mały napis: wykonał Jarosław Olczyk.

- A z czego te budowle są zrobione?

-To są specjalnie dobrane materiały. Na przykład ściany to płyta ze spienionego PCV, imitacje skał to ręcznie profilowany styrodur, konstrukcje dachów, by były stabilne wymiarowo, to kompozyt aluminiowy, a na to koronkowa robota, czyli minidachówka. Całość malowana ręcznie specjalnymi farbami. Miasteczko w Ogrodzieńcu przeszło pierwszą próbę ognia, niemal dosłownie, bo próbę ostatnich upałów. Zobaczymy, jak ją wytrzymało.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, 10:33 

Dołączył(a): 14 lip 2008, 16:04
Posty: 17
Lokalizacja: Katowice
alkosander napisał(a):
Ta sterylność jest moim zdaniem największym mankamentem modeli.Dla porównania Będzin z Podzamcza i Będzin z Inwałdu.Przy okazji warto zwrócić uwagę na istotne różnice w wyglądzie obu rekonstrukcji stworzonych przy udziale autorytetów w dziedzinie architektury obronnej.

Muszę przyznać, że jestem trochę rozczarowany tym, że nie pokuszono się o próbę rekonstrukcji zamku w Będzinie wraz z zamkiem dolnym i wykanano makietę stanu z XIX wieku (Podzamcze) oraz stanu obecnego (Piasek). To co obecnie widzimy z Będzinie to właściwie pół zamku i niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten obiekt był w średniowieczu znacznie bardziej rozległy. Oczywiście nie do końca jest jasne jak on wyglądał, ale nie bardziej niż np. Ostrężnik czy Smoleń. Jednak pomimo tej uwagi cieszę się, że taki park powstał, za co należy podziękować inwestorom. Szkoda, że, jeśli jest prawdą to co przeczytałem w tym wątku, firma z Wielkopolski nie wykonała makiet tak dokładnie jak zespół Pana Bujasa, ale mam nadzieję, że z czasem wszystko zostanie poprawione.

_________________
http://www.forum.zamki.pl - zapraszam!


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Teraz jest 09 cze 2024, 20:13


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL