Teraz jest 27 kwi 2024, 23:39




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lut 2007, 09:57 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Zawiercie > Lokalne > Bliżej Regionów - Kroczyce

Bliżej Regionów - Kroczyce

Zespół „Ziemia Kroczycka” odnosi sukcesy na festiwalach. W styczniu zdobył pierwsze miejsce w kategorii zespołów regionalnych na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

W Podlesicach działa Centralna Stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Jurze. Ratownicy mają tu sporo pracy, bo miłośników wspinaczki po jurajskich skałkach nie brakuje. Goprowcy są doskonale wyposażeni mają wszystko co potrzebne do uratowania człowieka który uległ wypadkowi na skałkach, w jaskini czy w wodzie.

W Podlesicach mieści się rezerwat przyrody "Góra Zborów" - 462,5 m n. p. m., uznana za najpiękniejsze na wyżynie skupisko skał wapiennych o fantastycznych kształtach.

W Kroczycach stoi XIX-wieczny Kościół pw. św. Jacka i Marii Magdaleny. Główny ołtarz zrobiony jest z kalcytu w kształcie Groty z Lourdes.

Warto wiedzieć

Tereny pod opieka Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych "Orlich Gniazd" zajmują 10.346 ha, co stanowi 94 procent powierzchni gminy Kroczyce.

Pomniki przyrody: Lipa na placu kościelnym w Kroczycach, której wiek szacuje się na około 500 lat.

Kroczyce walczą o unijne dotacje

Kroczyce to gmina wiejska. Ma jednak to, czego może jej pozazdrościć wiele innych miejscowości - przepiękne położenie na Jurze. Wapienne skałki, zalewy w Siamoszycach, Dzibicach i Kostkowicach kuszą turystów latem. Zimą także nie brakuje chętnych do odwiedzania tych malowniczych stron.

Ludzie chętnie inwestują w agroturystykę. Działa dobra baza noclegowa, są hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. Nic dziwnego, że gmina stawia na rozwój turystyki. To oznacza większą dbałość o wygląd Kroczyc oraz innych miejscowości w tej gminie. Jedną z ostatnich inwestycji, którą doceniają mieszkańcy, a także turyści jest modernizacja okolicy dawnego amfiteatru. Kiedyś był tam zapuszczony zbiornik wodny. Teraz, zamiast niego powstał basen, oczka wodne, wyspa, molo. Obok amfiteatr, ławeczki, latarnie. Na inwestycję wydano ponad 900 tysięcy złotych. Ponad połowę stanowi dotacja unijna.

Wójt gminy, Stefan Pantak twierdzi, że praktycznie każdą realizowaną na terenie gminy inwestycję zasilają dotacje unijne lub z innych źródeł.

- Warto poczekać nawet rok, by potem tylko uzupełnić naszymi środkami koszty danej inwestycji, zamiast w całości finansować ją z naszego budżetu - podkreśla Stefan Pantak.

Dzieki unijnej dotacji udało się m.in. kupić stroje dla Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Kroczycka". Jego kierownikiem artystycznym jest Piotr Hankus, solista chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, kierownikiem administracyjnym jest natomiast Helena Sochacka.

- Reaktywowaliśmy ten zespół przed paroma laty. Długo szukaliśmy naszych korzeni, czyli wzorów prawdziwych strojów kroczyckich i udało się. Znaleźliśmy i dzięki staraniom gminy mamy już takie same - mówi Helena Sochacka.

Przyroda górą

Bożena Gajecka wraz mężem mieszka w Siamoszycach. To malowniczo położona wieś w gminie Kroczyce. Ich dom stoi na brzegu zalewu. Z pozoru bajka. Na posesji biją źródełka, za domem zbiornik wodny, ale...

Od kilku lat w zalewie mieszkają bobry. Zadomowiły się tu na dobre. Na początku ludzie bardzo się cieszyli, że te chronione prawem zwierzaki tak dobrze czują się w wodach siamoszyckiego zalewu. Niestety, radość trwała krótko, bowiem już niebawem okazało się, że zwierzęta są sympatyczne, ale bardzo żarłoczne.

- To straszne szkodniki. W pewnym momencie baliśmy się tu mieszkać, bo podgryzały wszystkie drzewa, nawet koło domu, tak że mogły się na dom przewrócić - żali się Bożena Gajecka.

Urzędnicy wojewódzkiego konserwatora przyrody w Katowicach radzili pookręcać drzewa metalowa siatką. - Na początku to pomagało, ale potem wszystko wróciło do normy, czyli dalej zaczęły szkodzić - dodaje mieszkanka Siamoszyc.

Bobrom tymczasem spodobało się w Siamoszycach. Niestety to widać. Kiedyś na wysepce, na środku zalewu rosły drzewa. Teraz widać tylko poprzewracane kikuty. To robota gryzoni. Państwo Gajeccy zwrócili się do gminy o pomoc. Urzędnicy zgodnie z prawem powiadomili o wszystkim służby wojewódzkiego konserwatora przyrody. Ponieważ bobry są zwierzętami chronionymi, to urząd wojewódzki zajmuje się wypłatą odszkodowań. Nie są to wielkie pieniądze.

- Wyszło, że mam dostać 90 złotych. Ale żeby je otrzymać powinnam im dostarczyć, mapki, wypisy z rejestru gruntów, akt własności i tak dalej. Jak policzyłam ile mnie będzie kosztowało zdobycie tych dokumentów i paliwo za dojazd do urzędów, to doszłam do wniosku, że skórka, nie jest warta wyprawki - mówi Bożena Gajecka.

A bobry dalej spokojnie mieszkają w siamoszyckim zalewie.

Jaskinia dla wszystkich
Jaskinia Głęboka w Podlesicach jest jedną z najbardziej znanych jaskiń w gminie Kroczyce. Ma 160 metrów długości i poziomy układ korytarzy. Jeszcze niedawno była dostępna jedynie dla bardziej zaawansowanych grotołazów. Teraz mogą do niej wejść nawet panie w butach na wysokim obcasie. Wszystko dzięki inwestycjom jakie poczynił tu Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Dotacja z Ekofunduszu pomogła w wybudowaniu tu schodów prowadzących w głąb jaskini. Wejście do jaskini zabezpieczono kratą.


Spytaliśmy mieszkańców Kroczyc, jak oceniają swoją gminę

Agata Bednarz
Moja gmina jest bardzo fajna. Super się tu mieszka. Mamy nowe centrum handlowe, basen, amfiteatr. Przez cały rok odwiedza nas dużo turystów. Nie narzekam na nudę, ani na brak zajęć. W Kroczycach można ciekawie spędzić wolny czas.

Karolina Pacan
Bardzo wszystkich ucieszyło oddanie do użytku basenu. Lubię spędzać czas aktywnie. W Kroczycach mamy halę sportową, na której często z przyjaciółmi gramy. To super miejscowość, która przyciąga mnóstwo turystów. Większość z nich zazdrości nam takich krajobrazów.

Dominika Grabowska
W mojej miejscowości dobrze się mieszka, panuje tutaj miła atmosfera, wszyscy się znamy. Brakuje nam remizy, w której można organizować zabawy. Latem nie ma problemu, ponieważ dyskoteki odbywają się pod gołym niebem, ale zimą, niestety nie tańczymy.

Damian Żelezik
Brakuje nam Gminnego Ośrodka Kultury, który kiedyś istniał. Ja gram na gitarze elektrycznej, należę do zespołu Kronos. Gdyby był ośrodek, to miałby zapewne sekcję muzyczną. A tak, muzyka w Kroczycach się nie rozwija. Mało kogo stać na zakup pianina czy gitary.


Anna Dziedzic - Dziennik Zachodni

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lut 2007, 13:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
Gmina jest bardzo fajna często tam przebywam krajobrazy super przyroda super i kojarzy mi sie z dzieciństwem jak sie kompałem w Przyłubsku, Siamoszycach albo w Kostkowicach chociaż niestety stan czystości wody jest tam kiepski no i drogi muszą wkońcu zrobić

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2007, 13:03 
a gdzie się KOMPAŁEŚ ? :mrgreen:


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Teraz jest 27 kwi 2024, 23:39


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL