Teraz jest 28 mar 2024, 13:15




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 sty 2015, 18:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dawno temu myślałem o tym, by Jura nie kojarzyła się tylko ze świętym Bratem Albertem - Adamem Chmielowskim. Malarzem, uczestnikiem bitwy pod Mełchowem. Mamy znamienity poczet Świętych. Być może są jeszcze inni związani z Jurą. Spotkałem się z zarzutem, że "lecę niszowo". Może to fakt :mrgreen:
Temat nie tylko dla bibliofilów.... cokolwiek to słowo znaczy... :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 sty 2015, 19:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
Jan Sarkander, w niektórych publikacjach Johann Fleischmann[1] (ur. 20 grudnia 1576 w Skoczowie, zm. 17 marca 1620 w Ołomuńcu) – katolicki prezbiter, męczennik, święty katolicki, patron dobrej spowiedzi.
W czerwcu 1619 roku, krótko po wybuchu wojny trzydziestoletniej, za namową parafian zdecydował się wyjechać z Holeszowa. Odbył wtedy pielgrzymkę do Częstochowy. Przebywał przez pewien czas w Krakowie i Ołomuńcu

Jan Kanty, również Jan z Kęt, (ur. 23 lub 24 czerwca 1390 w Kętach, zm. 24 grudnia 1473 w Krakowie) – prezbiter, polski święty Kościoła katolickiego.

Mając 23 lata udał się do Krakowa na studia, które ukończył w 1418 ze stopniem magistra sztuk; potem przyjął święcenia kapłańskie w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie, obecnie sanktuarium ojców redemptorystów. Od 1421 przez osiem lat prowadził szkołę klasztorną u miechowskich bożogrobców. Tam również zaczął przepisywać rękopisy, co robił przez resztę życia, oraz głosił kazania. W 1429 zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, równocześnie studiując w niej teologię – magisterium otrzymał w 1443. W tym czasie został kanonikiem i kustoszem w Olkuszu. Z probostwa tego jednak szybko zrezygnował.

Rafał Kalinowski, właśc. Józef Kalinowski (ur. 1 września 1835 w Wilnie, zm. 15 listopada 1907 w Wadowicach) – katolicki prezbiter, karmelita bosy, święty Kościoła katolickiego.
Zmarł po 11 miesiącach choroby w klasztorze w Wadowicach, którego był budowniczym i przeorem w latach 1892–1894, 1897–1898 oraz w 1906. Został pochowany na cmentarzu klasztornym w Czernej.

Alfons Maria Mazurek, również: Alfons Maria od Ducha Świętego OCD, właśc. Józef Mazurek (ur. 1 marca 1891 w Baranówce, zm. 28 sierpnia 1944 w Nawojowej Górze) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, był polskim duchownym katolickim, karmelitą bosym.
Był profesorem i rektorem seminarium karmelickiego i dyrektorem tercjarzy w klasztorze w Wadowicach. W 1930 został przeorem klasztoru w Czernej. W 1936 został pierwszym w Polsce wizytatorem tercjarzy karmelitańskich. Napisał dla nich w 1937 Statuty. Pozostawił także w rękopisie opracowane pieśni kościelne (jest autorem Tam wśród ciszy sinych borów). W Czernej prowadził na wysokim poziomie chór kościelny. Przygotował do druku brewiarzyk dla tercjarzy oraz wznowienie tekstów rekolekcyjnych napisanych przez karmelitę trzewiczkowego o. Marcina Rubczyńskiego. Publikował artykuły na łamach „Głosu Karmelu” (listy z „kolegium na Gorce” oraz teksty dla tercjarzy).
Odłączony od grupy zakonników i mieszkańców Czernej, którzy mieli pracować przy fortyfikacjach, zginął śmiercią męczeńską 28 sierpnia 1944 zastrzelony przez żołnierza SS.


Tyle sobie przypominam
Cytaty z Wikipedii


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 19:07 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No cóż. Muszę podziękować autorowi powyższego posta, ponieważ... temat okazuje się wcale niełatwy :|
Sam znalazłem Świętosława de Susseci Kartuza. Urodzony najprawdopodobniej w Sławkowie w XV wieku, zmarł 15 kwietnia 1489 w Krakowie. Pochowany w kościele Wniebowzięcia NMP tamże. Mistyk i asceta. Patron spowiedników i spowiadających się. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1997 roku...
Wpływ na mieszkańców Sławkowa ma taki, że jego imię nosi największy odsetek mężczyzn niż gdziekolwiek w Polsce :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 22:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Moja Mama urodziła się w Rajczy. w 1936. Dziś zadzwoniłem do niej pytając kto ją chrzcił...
Ksiądz Michał Rapacz. Proboszcz w Rajczy w latach 1933 - 1937. Urodzony 16 września 1904 w Tenczynie, zmarły 12 maja 1946 w Płokach pod Trzebinią. Zamordowany przez komunistyczną bojówkę.
Proces beatyfikacyjny ruszył w roku 1992. reszta jest.... (wikipedia)

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 23:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2006, 22:24
Posty: 264
Zapomniałem chyba o miejscu z którym jest związanych najwięcej świętych .

Przytoczę peny opis ze strony parafii Ojców - Grodzisko
http://ojcow-grodzisko.pl/index.php?opt ... a&Itemid=4

Pustelnia w Grodzisku składa się z trzech zasadniczych trzonów, zestawionych w miejscu o naturalnej dramaturgii i wyjątkowym pięknie. W jedną spójną całość łączy się tutaj zachwycająca przyroda i architektura.


Bramy PustelniPierwszym z elementów jest zespół otoczony kamiennym murem cmentarnym, a w nim kościół Wniebowzięcia Marii z plastycznym Ogrójcem, wysoka Kolumna Błogosławionej Salomei i tzw. Dom Kapelana. Mur posiada trzy bramy, w tym dwie na jednej wspólnej osi.

Na niej też od południa, już poza murem, znajdowała się tzw. Tęcza: sztuczna skała z niezachowana figurą Chrystusa biczowanego.

Figury na murach Mur zaś zdobią pełno plastyczne rzeźby z przedstawieniami osób związanych z Księżną Salomeą i z Grodziskiem. Są to : jej brat Bolesław Wstydliwy i bratowa – Kunegunda – św.Kinga, mąż Salomei – król halicki Koloman poległy w bitwie z Tatarami oraz św.Jadwiga Śląska i jej mąż książę Henryk Brodaty. Były to trzy żyjące w XII wieku pary małżeńskie – świetlany wzór dla chrześcijańskich małżonków wielu następnych stuleci. Warto dodać, że figura księcia Henryka jest znacznie starsza od pozostałych i reprezentuje wyższą klasę artystyczną. Wykonana została w 1528 roku w warsztacie Bartłomieja Berrecciego z przeznaczeniem do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, jako przedstawienie biblijne Króla Dawida (miała ona stać na zewnątrz wraz z figurą Judyty). Jest to więc cenne dzieło włoskiego renesansu w jego krakowskiej odmianie. Obecnie oryginał rzeźby znajduje się w Muzeum Wawelskim w Krakowie. Na kolumnie i pod wspomnianymi figurami widać zegary słoneczne.


Groty i obelisk na słoniuNa człon drugi założenia składają się trzy sztuczne groty – kaplice, mieszczące się w jednym budynku: Jaskinia św.Marii Magdaleny, Pusty grób Marii i Jaskinia św. Jana Chrzciciela. Przed budynkiem, pośrodku niewielkiego dziedzińca, niegdyś obwiedzionego murem (rozebranym w 1919 roku), widnieje okazały monument, a mianowicie słoń ze strzelistym obeliskiem na grzbiecie. Jest to – czytelny dla ludzi czasów kontrreformacji, ujęty w kategoriach symbolicznych - pomnik cnót Marii , Niepokalanie Poczętej Matki Bożej, królowej nieba i ziemi.


Trzecim trzonem założenia jest położony niżej mały taras, na którym stoi domek będący swego swego rodzaju rekonstrukcją pustelni księżnej Salomei. Pustelnia ta przedstawiona została jako miejsce spotkania ludzkiej duszy z Bogiem. Schodzi się tam po szerokich, miękko poprowadzonych schodach, nazwanych przez ks.Piskorskiego stopniami różańcowymi.

Przybywających Grodzisko wita bardzo dobrze zachowanymi kamienno- glinianymi wałami o półkolistym kształcie z suchą obecnie fosą oraz dużymi fragmentami starych zamkowych murów.
============================
Błogosławiona Salomea (ur. 1211 lub 1212, zm. 17 listopada 1268) – księżniczka polska, żona Kolomana, króla Rusi Halickiej, klaryska, dziewica i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Na jej prośbę Bolesław V ufundował klasztor tego zgromadzenia w Zawichoście, przeniesiony w 1260 do Grodziska w Gminie Skała i z jej inicjatywy powstała biblioteka przyklasztorna oraz założono na prawie niemieckim miasto Skała.

Jej grób znajduje się w bazylice Franciszkanów w Krakowie.

Herb miasta Skała przedstawia w polu srebrnym bramę miejską czerwoną z sześcioblankowym krenelażem, bez wrót i brony, o trzech wieżach, z trójblankowym krenelażem i jednym czarnym oknem każda; w bramie stojąca błogosławiona Salomea w czarnym habicie, z krzyżem i lilią w dłoniach, ze złotym nimbem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2015, 19:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Kiedyś pytałem sandwicha o to, czy Krowodrza w Krakowie należą do Jury. W it-jura znalazłem, że da się "podciągnąć". ale nie chcę tu wszczynać nowej dyskusji...
Sługa Boża (proces beatyfikacyjny rozpoczęty) - Zofia Tajber.ur. 1890 w Białej Podlaskiej, zm. w opinii świętości w Siedlcu k. Krzeszowic. Pochowana w Prądniku Białym. Zakonnica. Założycielka Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana.
dane z wiki i opoka.org.pl

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 sty 2015, 17:26 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
skoro już o błogosławionych i będących w trakcie procesu mowa, to nie można pominąć bł Ludwika Rocha Gietyngiera i bł Maksymiliana Binkiewicza. Z sąsiedztwa Jury kandydatem na ołtarze jest Ignacy Trenda z Lelowa.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 sty 2015, 18:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Pilicę reprezentuje o.Narcyz Turchan. Proces beatyfikacyjny Marii Magdaleny Epstein jest w toku.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 sty 2015, 21:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Hmmm. Jakby ktoś zebrał wszystkie wartościowe posty z tego forum, to by niezła książka o Jurze powstała z tego. Zresztą inwencja forumowiczów co do możliwych tematów i potem szeroki merytoryczny odzew nie zna granic.
Aby nie odbiegać od tematu dodam:
Bernardyna Maria Jabłońska (ur. 5 sierpnia 1878 w Pizunach k. Narola, zm. 23 września 1940 w Krakowie) − polska zakonnica katolicka, albertynka, błogosławiona Kościoła katolickiego, dziewica i duchowa córka św. Alberta Chmielowskiego, współpracownica i kontynuatorka jego dzieła miłosierdzia.
(reszta na Wikipedii)

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 gru 2019, 16:42 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Opis Kościoła i pustelni bł. Salomei w Grodzisku z 1861 roku


Załączniki:
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.1.jpg
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.1.jpg [ 101.77 KiB | Przeglądane 14478 razy ]
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.2.jpg
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.2.jpg [ 73.52 KiB | Przeglądane 14478 razy ]
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.3.jpg
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.3.jpg [ 61.73 KiB | Przeglądane 14478 razy ]
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.4.jpg
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.4.jpg [ 54.59 KiB | Przeglądane 14478 razy ]
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.5.jpg
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99, cz.5.jpg [ 109.54 KiB | Przeglądane 14478 razy ]
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99.jpg
Grodzisk, Św.Salomea, 1861, T.I.99.jpg [ 258.09 KiB | Przeglądane 14478 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2019, 22:45 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Artykuł na temat Jana Kantego z 1862 roku oraz rysunek...drzwi


Załączniki:
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r., cz.1.jpg
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r., cz.1.jpg [ 92.87 KiB | Przeglądane 14449 razy ]
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r., cz.2.jpg
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r., cz.2.jpg [ 109.51 KiB | Przeglądane 14449 razy ]
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r., cz.3.jpg
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r., cz.3.jpg [ 64.38 KiB | Przeglądane 14449 razy ]
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r..jpg
drzwi mieszkania św.Jana Kantego w Olkuszu, 1862 r..jpg [ 122.93 KiB | Przeglądane 14449 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2020, 16:16 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Poniżej rysunki z wycieczki do Grodziska, do kościoła bł. Salomei, będące ilustracjami do listów z podróży po kraju.
Listy i rysunki opublikowane w 1887 roku w tygodniku "Kłosy", a ich autorem jest bardzo znany rysownik, ilustrator i malarz.


Załączniki:
Skała Św. Salomei, Kłosy 1154, 1887 r..jpg
Skała Św. Salomei, Kłosy 1154, 1887 r..jpg [ 97.36 KiB | Przeglądane 14014 razy ]
Kościół Św. Salomei, Kłosy 1154, 1887 r..jpg
Kościół Św. Salomei, Kłosy 1154, 1887 r..jpg [ 126.02 KiB | Przeglądane 14014 razy ]
Obelisk ze słoniem, Kłosy 1154, 1887 r..jpg
Obelisk ze słoniem, Kłosy 1154, 1887 r..jpg [ 85.33 KiB | Przeglądane 14014 razy ]
Święta Kunegunda, Kłosy 1154, 1887 r..jpg
Święta Kunegunda, Kłosy 1154, 1887 r..jpg [ 53.41 KiB | Przeglądane 14014 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 13:15


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL