Teraz jest 28 mar 2024, 11:12




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 maja 2020, 12:34 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
Miejsce usytuowania "Naszego krzyża" zaznaczone jest na Naszej Mapie Google
https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... 64721&z=16

Krzyża nie widać spod Skały Janosika. Żeby go zobaczyć trzeba wdrapać się na wierzchołek. Jest to możliwe bez sprzętu.

Więcej zdjęć na moim fb blogu" Jurajskie Skałki z Obiektami Sakralnymi" pod Nr 4
https://www.facebook.com/Jurajskie-ska% ... _todo_tour


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2020, 13:48 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
A to link do wpisu na moim blogu rowerowym z 2015 r ze zdjęciem "Naszego krzyża" na Janosiku

http://krzara.bikestats.pl/1413115,Duzo ... iezki.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2020, 20:09 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Na (spóźnione) rozpoczęcie sezonu rowerowego wybrałem się do Pabianic by wyjaśnić (przede wszystkim sobie :wink: ) na której to skale znajduje się ten krzyż z "Janosika". Jechałem od strony Piasku na szczęście pierwsze zboczenie z leśnej dróżki i jestem przy skale którą JA nazywam Janosikiem. Wiem, że tam krzyża nie ma bo @anwi i @krzara skałę tę nazywają "Z dziurawym okapem" Za to mnie nie wiem czemu szczytowa część tegoż okapu będąca jakby wygiętym w formę diademu murkiem kojarzy się z nakryciem głowy Harnasia :!: :mrgreen:

Próbuję to pokazać na fotkach choć zdjęcia spłaszczają obraz i może niezbyt to widać
Schodzę z "Janosika" i kieruję się na zachód w stronę skały którą z kolei @Rybak nazywa Janosikiem. Jestem pewien że to na jej szczycie znajdę krzyż.
I wyobraźcie sobie moje rozczarowanie jak go tam nie znalazłem :?
Burza krążąca po okolicy z którą do tej pory nie miałem kolizyjnego kursu zaczyna się przybliżać więc ja zaczynam się powoli oddalać "na z góry upatrzone pozycje" :mrgreen:
Kieruję się jeszcze ciut na zachód i widzę kolejną skałę:
Podstawa zarośnięta jak diabli więc przedzieram się przez pokrzywy i dzikie róże a następnie wspinam na szczyt. Trawersuję szczyt w jednym kierunku i nic... Odwracam się i... Eureka! Yes, yes, yes :!:
Mam tylko jedną uwagę: wg. mnie ta skała to nie Janosik. Np. występuje w Inwentarzach jaskiniowych i nikt jej tam tak nie nazywa. Na mapach Janosik też jest zaznaczany jakby dalej na wschód. Pewnie tą skałę miał na myśli @Rybak pisząc o skale "obok" Janosika
Dla mnie skałą Janosik pozostanie ta z "Dziurawym okapem" - z przyczyn które podałem wyżej :mrgreen:
ps. nie wiem czemu zdjęcia dodały się w odwrotnej kolejności i nie po opisach ale chyba wszyscy zainteresowani skojarzą :wink:


Załączniki:
6a.jpg
6a.jpg [ 247.47 KiB | Przeglądane 10996 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 245.8 KiB | Przeglądane 10996 razy ]
4a.jpg
4a.jpg [ 125.23 KiB | Przeglądane 10996 razy ]
3a.jpg
3a.jpg [ 224.8 KiB | Przeglądane 10996 razy ]
2a.jpg
2a.jpg [ 228.55 KiB | Przeglądane 10996 razy ]
1a.jpg
1a.jpg [ 226.04 KiB | Przeglądane 10996 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2020, 22:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
ps. nie wiem czemu zdjęcia dodały się w odwrotnej kolejności i nie po opisach ale chyba wszyscy zainteresowani skojarzą

A na pewno tak to robiłeś :?:
Załącznik:
wklej-1000x562.jpg
wklej-1000x562.jpg [ 39.15 KiB | Przeglądane 10974 razy ]

Po wybraniu i dodaniu trzeba kliknąć "Wstaw w linii" i tak za każdym kolejnym razem bo inaczej nic z tego, sie zdarza czasm zapomnieć coś kliknąć bo akurat gadam przez telefon :mrgreen:
No to teraz liczę na relację z wycieczki rowerowej,bo po Twoim poście widzę że potencjał u Ciebie jest :wink:
ps.sorry,zrobiłem taką łopatologię bo wcześniej ktoś mnie juz pytał o podobne rzeczy,może się komuś nada.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2020, 08:55 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Pomijałem Punk 4 algorytmu :cry:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2020, 09:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Pomijałem Punk 4 algorytmu :cry:

Następnym razem się uda :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2020, 15:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2007, 19:55
Posty: 44
Lokalizacja: Pabianice
W Pabianicach jest jeszcze jedna skała z obiektem sakralnym - z figurą Matki Bożej Zawierzenia. Zajrzyjcie proszę na moją stronę z galerią zdjęć, które otrzymałem w 2008 r. od pani Tomzy z Pabianic: http://www.pabianiciana.pl/pabianice-ma ... aleria.php
Są tam trzy zdjęcia z tą kapliczką w skale. Natomiast sama kapliczka została postawiona kilka lat wcześniej więc może koło roku 2005.
Niestety ja nie wiem, gdzie dokładnie ta skała się znajduje i sam nigdy tej kapliczki nie widziałem, ale na pewno jak zapytacie jakiegoś pabianiczanina to wskaże Wam to miejsce.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2020, 19:07 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Greg- dziękuję za informację. Znamy tę skałę z figurą Matki Bożej. Jest ona zaznaczona na naszej mapie (link do mapy jest w pierwszym poście tego wątku).
Co do Skały Janosika to na pewno wrócimy do tego tematu. Rzeczywiście z nazwami skał mogliśmy coś pomylić.
A tak odnośnie nazw skał - byliśmy niedawno w Łutowcu przy kolejnej skale z krzyżem (są tam trzy skały z krzyżami). Skała ta wśród wspinaczy nosi nazwę Polny Kamień natomiast miejscowi mówią na nią Barak. Natomiast na mapach pod nazwą Barak jest grupa trzech innych skał, z których zresztą środkowa (Słoń) ma krzyż na szczycie. Trzecia skała z krzyżem, ta najmniejsza, nosiła nazwę Zegarkowa.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2021, 10:27 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
Anulowałem, przeniosłem do wątku "Atrakcje regionu..."


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2021, 11:24 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
Jak wspomniałem przy zakładaniu tego wątku, razem z anwi zbieramy materiały dotyczące Jurajskich Skał z Obiektami Sakralnymi.
Wczoraj dotarliśmy do 86 takiego miejsca. Jest nim Grób wojenny z 1914 roku położony w lesie na wzgórzu Skałki koło Pabianic.
Temat ten był już komentowany przez Rybaka.
Cytuję: "Krzyż, mały, kiedyś drewniany stoi tam dlatego, że obok pod głazem spoczywa szkielet strzelca rosyjskiego z listopada 1914."
Miało tam być stanowisko obserwacyjne a nawet dwa.
Wspomina o mogile również Jerzy Zygmunt w swojej wspaniałej książce Jaskinie okolic Olsztyna (2013).
My zastaliśmy tam wczoraj drewniany krzyż z współczesną tabliczką, oparty o blok skalny co nie daje pewności, że to jego pierwotne miejsce. Nie wiemy też czy to był krzyż prawosławny z trzema belkami w tym z ukośną dolną, która być może zaginęła po złamaniu krzyża, czy był to krzyż typu karawaka z dwoma poziomymi belkami tak jak na zdjęciu.
Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś kolejne informacje na temat tej mogiły albo jakieś archiwalne zdjęcie?
[url=//photo.bikestats.eu/photo/828343/grob-wojenny-1914-wzgorze-skalki-kolo-pabianic]Obrazek[/url]


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Teraz jest 28 mar 2024, 11:12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: JakubŁukasik i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL