Teraz jest 06 cze 2024, 21:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2009, 13:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Kontynuując kolejny artykuł z DZ

Cytuj:
Budowa kopalni molibdenu i wolframu w Myszkowie może ruszyć za 4 lub 5 lat

Polska Dziennik Zachodni Krzysztof Suliga

2009-12-08 00:15:53 , Aktualizacja 2009-12-08 08:38:54

Pod Myszkowem jest co najmniej 726 milionów ton rud wolframu, molibdenu i miedzi. Ich eksploatacja zajęłaby 100 lat. Tak oszacowała na podstawie przeprowadzonych już odwiertów złóż australijska firma Coffey Mining.

Wiercenia na będuskich polach potwierdziły występowanie bogatych złóż molibdenu, wolframu i miedzi

- Przeprowadzanie kalkulacji ekonomicznej na tak długi czas nie jest możliwe, więc raport Coffey Mining koncentruje się jedynie na centralnej części złoża zawierającej około 100 mln ton i programie wydobycia na pierwsze dwadzieścia lat - wyjaśnia Andrew Zemek, dyrektor europejskiego projektu Strzelecki Miting Ltd, spółki, która jest zainteresowana eksploatacją myszkowskich złóż.

- Kopalnia może być wielką szansą na pozbycie się przez gminę niedostatków finansowych i na zlikwidowanie bezrobocia. Z drugiej strony trzeba mieć też świadomość pewnych uciążliwości związanych z sąsiedztwem kopalni - mówi burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk.

Najbardziej zaniepokojeni budową kopalni są mieszkańcy domów stojących w sąsiedztwie pól będuskich. Niektórzy sprzeciwiają się inwestycji, inni, choć mają obawy, wiedzą, że jest to dla całej okolicy wielka szansa.

- Niektórzy ludzie się boją, ale kopalnia przecież nie powstanie w samym Myszkowie. Większej szansy dla naszego regionu nie będzie. Cały przemysł padł tu w latach 90. Można zrobić referendum, ale to niczego nie zmieni. Jeżeli kopalnia nie powstanie, to Myszków upadnie - twierdzi Józef Sypniewski, mieszkający w pobliżu terenów, pod którymi są cenne złoża.

Koszt inwestycji szacowany jest na 427 milionów dolarów, z czego 224 mln USD to budowa kopalni, a reszta - postawienie zakładu wzbogacania rudy.

Wydobycie rudy planowane jest na poziomie od 5 do 7 milionów ton rocznie (dla porównania KGHM Lubin wydobywa rocznie 30 mln ton). Okres eksploatacji przyjęty do rachunku ekonomicznego wyniesie więc 17-20 lat.

- Nie znaczy to, że kopalnia zostanie po tym okresie zamknięta. Jakiś horyzont trzeba jednak przyjąć, bo nie sposób przeprowadzać tak długofalowej kalkulacji ekonomicznej - twierdzi Zemek.

Budowa kopalni może ruszyć za 4 lub 5 lat. Przekazanie jej do eksploatacji nastąpiłoby po około 2 latach. W pobliżu kopalni powstanie zakład przetwórczy. Jego lokalizacja nie została jednak na razie ustalona. Kopalnia produkować będzie trzy oddzielne koncentraty: molibdenu, miedzi i wolframu.

Zmielona skała, po odzyskaniu metalu, składowana będzie w zbiornikach odpadów poflotacyjnych. Studium przewiduje jednak, że 73 proc. tych odpadów trafi z powrotem do pustych wyrobisk kopalni.

- Takie rozwiązanie jest bardzo przyjazne dla środowiska, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na stawy osadowe na powierzchni - wyjaśnia Zemek.

Studium przewiduje, że kopalnia sięgnie na głębokość od 200 do 800 metrów. Zdaniem autorów raportu całkowita powierzchnia zbiorników osadowych w ciągu 20 lat istnienia kopalni obejmie 56 hektarów.

W praktyce może to oznaczać powstanie kilku mniejszych zbiorników. Starsze akweny będą zamykane i rekultywowane, a nowe - otwierane. Dla porównania, powierzchnia zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most w KGHM Lubin ma ponad 1400 ha.

Studium zawiera szereg zaleceń i rekomendacji, co do przeprowadzenia dalszych, szczegółowych badań w różnych dziedzinach, w tym środowiskowych, hydrologicznych, metalurgicznych itp.

Niezbędne są również dalsze wiercenia w celu bardziej precyzyjnego zdefiniowania kształtu złoża.

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2009, 10:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6898
Lokalizacja: Śląsk
Cytuj:
Studium przewiduje jednak, że 73 proc. tych odpadów trafi z powrotem do pustych wyrobisk kopalni.


Tyle teoria, w praktyce może okazać się, że urosną spore hałdy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2009, 14:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Robert napisał(a):
Tyle teoria, w praktyce może okazać się, że urosną spore hałdy.


Jeśli podpiszą takie zobowiązanie to musieli by przestrzegać tego :x

Dz.Z. napisał(a):

Kopalnia się opłaci

Polska Dziennik Zachodni Krzysztof Suliga

Wczoraj 08:25:52

Australijska firma konsultingu technicznego Coffey Mining opracowała studium koncepcyjne dotyczące złóż metali pod polami będuskimi


Coffey Mining opracowała studium koncepcyjne dotyczące złoża wolframu molibdenu i miedzi zlokalizowanego pod polami będuskim w Myszkowie. Raport potwierdził wcześniejsze, obiecujące kalkulacje.

- Wydobycie całego znanego obecnie złoża szacowanego na 726 milionów ton rudy potrwałoby około 100 lat. Przeprowadzanie kalkulacji ekonomicznej na tak długi okres nie jest praktyczne więc raport Coffey Mining koncentruje się jedynie na centralnej części złoża zawierającej około 100 mln ton i programie wydobycia na pierwsze 20 lat - mówi Andrew Zemek, dyrektor europejskiego projektu Strzelecki Miting Ltd związanego ze złożem w Myszkowie i jego okolicach.

- Jeżeli chodzi o stronę finansową, to kopalnia jest nadzieją na pozbycie się przez gminę trosk finansowych i rozwiązanie problemu bezrobocia. Z drugiej strony trzeba mieć też świadomość pewnych uciążliwości związanych z sąsiedztwem kopalni - mówi burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk.
Najbardziej zaniepokojone budowa kopalni są osoby mieszkające w sąsiedztwie pół będuskich. Niektórzy jawnie sprzeciwiają się inwestycji, inni, choć maja obawy, wiedzą, że jest to dl miasta wielka szansa.Koszt inwestycji szacowany jest na 427 milionów dolarów, z czego 224 mln na budowę kopalni i 203 mln na budowę zakładu wzbogacania rudy. Wydobycie rudy planowane jest na poziomie od 5 do 7 milionów ton rocznie (dla porównania KGHM Lubin wydobywa rocznie 30 mln ton). Okres eksploatacji przyjęty do rachunku ekonomicznego wyniesie więc 17-20 lat.

- Nie znaczy to, że kopalnia zostanie po tym okresie zamknięta. Jakiś horyzont trzeba jednak przyjąć, bo nie sposób przeprowadzać kalkulacji ekonomicznej w nieskończoność - twierdzi Zemek.

Budowa kopalni może ruszyć już za 4-5 lat. Przekazanie do eksploatacji nastąpiłoby po około 2 latach. W pobliżu kopalni powstanie zakład przetwórczy. Jego miejsce nie jest na razie ustalone. Kopalnia produkować będzie trzy oddzielne koncentraty: molibdenu, miedzi i wolframu. Zmielona skała, po odzyskaniu metalu, składowana będzie w zbiornikach odpadów poflotacyjnych. Studium przewiduje, że 73 proc. tych odpadów trafi do do pustych wyrobisk kopalni.

- Takie rozwiązanie jest bardzo przyjazne dla środowiska, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na stawy osadowe na powierzchni - wyjaśnia Zemek.

Kopalnia powstanie na głębokości od 200 m do 800 m. Wywóz urobku będzie się odbywał szybem pionowym, a transport maszyn i urządzeń oraz zaopatrzenia kopalni w materiały, poprzez spiralny tunel. Całkowita powierzchnia zbiorników osadowych w ciągu 20 lat istnienia kopalni wyniesie jedynie 56 ha. Może to oznaczać kilka mniejszych zbiorników. Starsze będą zamykane i rekultywowane, a nowe otwierane. Powierzchnia zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most w KGHM Lubin wynosi ponad 1400 ha.

Studium zawiera szereg zaleceń i rekomendacji, co do przeprowadzenia dalszych szczegółowych badań w różnych dziedzinach, w tym środowiskowych, hydrologicznych, metalurgicznych itp. Niezbędne są również dalsze wiercenia w celu bardziej precyzyjnego zdefiniowania kształtu złoża.

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2011, 11:22 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
i jeszcze GW http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10217610,Australijczycy_beda_wiercic.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2012, 16:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6898
Lokalizacja: Śląsk
Ciąg dalszy.

"Eliza Kwiatkowska
09.01.2012 , aktualizacja: 09.01.2012 22:09
A A A Drukuj
Śląsko-Krakowska Kompania Górnictwa Metali znowu wierci na polach będuskich w Myszkowie. Okazało się, że tamtejsze złoże molibdenowo-miedziowo-wolframowe jest jednym z dziesięciu największych na świecie

Pierwszy z zaplanowanych sześciu odwiertów rozpoznawczych ruszył w listopadzie 2011 r. Jednak o powstaniu kopalni w Myszkowie mówi się od bardzo dawna. Blisko 20 lat temu geolodzy z górnośląskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego stwierdzili w myszkowskiej ziemi występowanie rud miedzi, wolframu i molibdenu. Najlepiej zbadali tzw. pola będuskie w Myszkowie. Nie zdołali jednak udokumentować złoża, czyli potwierdzić takiego nagromadzenia rudnych minerałów, które pozwalałoby na opłacalną eksploatację.

Od pięciu lat prace w tym kierunku prowadzi Śląsko-Krakowska Kompania Górnictwa Metali, która otrzymała od resortu środowiska koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża. Koncesja obejmuje obszar około 211 km w rejonie Myszkowa, Żarek i Koziegłów. Kompania twierdzi, że to jedno z dziesięciu największych złóż molibdenu na świecie.

Firma długo była własnością australijskiej, notowanej na giełdzie spółki Strzelecki Metals, która poszukuje i wydobywa złoża metali rzadkich. Uwagę Australijczyków na okolice Myszkowa zwrócił związany ze spółką krakowski geolog Wiesław Bogacz. Mieszkał w Australii od początku lat 80. i jako absolwent i pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie miał sporą wiedzę na temat występowania rzadkich minerałów. Jego syn Bart Bogacz jest obecnie dyrektorem w Kompanii.

W marcu ubiegłego roku Strzelecki Metals pozbył się 55 procent udziałów w Kompanii na rzecz amerykańskiego inwestora - Electrum Group. To firma zarządzająca inwestycjami, skupiona głównie na sektorze surowców naturalnych i zaangażowana w poszukiwanie i rozpoznawanie surowców w różnych częściach świata.

Kompania wykonała dotychczas trzy odwierty na Jurze: jeden rozpoznawczy w Myszkowie i dwa poszukiwawcze w gminach Koziegłowy i Żarki. Bo firma nie chce się ograniczać do poszukiwania złoża na polach będuskich. Tym bardziej, że badania naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego potwierdziły możliwość występowania złoża także w Mysłowie pod Koziegłowami. W odwierty Kompania zainwestowała dotąd około 15 mln zł. W listopadzie ruszyła z kolejnym - na polach będuskich. W planie ma jeszcze pięć odwiertów rozpoznawczych w tym miejscu.

- Zależy nam na dalszym rozpoznaniu zasobów myszkowskiego złoża - mówi Bart Bogacz. - Teraz dzięki bliskiej współpracy ze znaną na świecie firmą Electrum mamy możliwość podniesienia standardu prac. Dostaliśmy nie tylko silne wsparcie finansowe, ale i możliwości skorzystania z szerokiej wiedzy technicznej i geologicznej Electrum. Istotne jest dla nas, aby prace były prowadzone zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi ochrony środowiska oraz najlepszymi praktykami stosowanymi w przemyśle.

Kompania dopiero po przeprowadzeniu odwiertów będzie mogła stwierdzić, czy wydobycie będzie dla niej opłacalne i czy w ogóle zwracać się do ministerstwa o pozwolenie na eksploatację złoża. Najbardziej zyskowna byłaby metoda odkrywkowa, ale w przypadku myszkowskich rud molibdenu, wolframu i miedzi nie wchodzi ona w grę. Nadające się do eksploatacji rudy leżą na głębokości od kilkuset do tysiąca metrów pod ziemią, a nad nimi znajdują się pokłady wodonośne.

Koszt całej inwestycji oceniany był dotychczas przez inwestora na 300 mln euro.

Więcej... http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... z1j4IprmkL


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Teraz jest 06 cze 2024, 21:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL