Teraz jest 15 maja 2024, 02:27




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 gru 2007, 16:04 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Myszków > Lokalne > [url=Na Jurze mamy i gorące źródła, i rzadkie metale]Na Jurze mamy i gorące źródła, i rzadkie metale[/url]

Na Jurze mamy i gorące źródła, i rzadkie metale

Jurajskie gminy szukają szans na szybszy rozwój, dochody dla swych budżetów i miejsca pracy dla mieszkańców pod ziemią. Widoki powodzenia są duże, gdyż z danych geologicznych wynika, że jurajskie skały kryją pod spodem prawdziwe skarby.

O wybornej wodzie mineralnej wiadomo od wieków, zresztą wydobycie trwa w najlepsze choćby w Postępie koło Myszkowa i Rzeniszowie. Okazało się jednak, że prawdziwe "jurajskie morze" znajduje się też koło Janowa i Przyrowa. Na razie produkcja wody mineralnej ruszyła w Złotym Potoku.

- Pod nami zalegają dwa potężne zbiorniki wód kredowych i jurajskich, zwłaszcza te drugie mają znakomitą jakość. Kiedyś wody te miały być wykorzystane dla potrzeb Częstochowy, ostatecznie ujęcia dla miasta powstały gdzie indziej. Staramy się te zasoby chronić i szukamy inwestorów. Nie ma co kryć, że liczymy na miejsca pracy - mówi Robert Nowak, wójt gminy Przyrów.

Wójt Janowa Adam Markowski argumentuje, że mimo silnej konkurencji "Jurajskiej" z Postępu produkcja wody w Złotym Potoku idzie w najlepsze. Decyduje znakomita jakość, na którą zwraca uwagę coraz więcej klientów.

W inną stronę poszli samorządowcy w Olsztynie. Pod Sokolimi Górami mają udokumentowane zasoby wód geotermalnych o temperaturze do 30 stopni. Choć olsztynianie na brak turystów na pewno nie mogą narzekać, ich bolączką od wielu lat pozostaje brak w okolicy kąpieliska. Tylko starsi mieszkańcy pamiętają mały zalew przy drodze do Biskupic. Lustro wody obniżało się z roku na rok. Ale to właśnie tu w opinii geologów z krakowskiego oddziału PAN znajdują się złoża ciepłej wody.

Problem jednak w pieniądzach. Koszt jednego odwiertu może sięgać od miliona złotych do nawet trzech razy więcej. Gra jest jednak warta świeczki, zasoby geotermalne mogą sięgać aż do Mstowa.

O rudach molibdebnu, wolframu i miedzi w ziemi pod Myszkowem wiadomo od ćwierć wieku. Ale tu też kwestia eksploatacji rozbija się o finanse. Jest jednak nadzieja, że będzie tu Eldorado. Złożami zainteresowany jest inwestor australijski.

- W tym tygodniu przyjeżdża przedstawiciel inwestora australijskiego - powiedział nam wczoraj Adam Kłys ze Śląskiego Towarzystwa Wiertniczego Dolbis, które prowadzi odwierty w Myszkowie. - Będziemy wiedzieć do dalej. Inwestor ma koncesję na kilkanaście odwiertów do 1200 metrów. Właśnie w jednym z nich zeszliśmy na 700 metrów.

Trzeba stwierdzić na jak dużym obszarze występują poszukiwane pierwiastki i jak silna jest ich mineralizacja. Na wykonanie wszystkich dwunastu odwiertów potrzeba około 4 lat. Przy założeniu, że eksploatowana będzie tylko jedna wieża wiertnicza.

Konieczne jest nie tylko sprawdzenie samej mineralizacji złoża, ale także np. temperatury jaka panuje na głębokości 1200 metrów, gdzie przyszłoby pracować górnikom. Od tego m.in. zależy technologia budowy kopalni, jaka będzie potrzebna wentylacja. Aby zarobić na kopalni powinna działać 30-50 lat.

Od informatyki do Kosmosu

Molibden, wolfram, miedź odkryto pod Myszkowem w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Problem z myszkowskim złożem to przede wszystkim głębokie zaleganie rud - nawet poniżej 1000 metrów. Koszty eksploatacji byłyby wysokie - co najmniej 350 mln zł budowa samej kopalni. Ponadto niezbędne jest uruchomienie zakładów przetwarzania rud. Współczesne technologie umożliwiają już przetwórstwo bezpośrednio w kopalni, co ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska. Jednak gros procesów technologicznych musi się odbywać w hutach. Gdyby powstała kopalnia powiat z pewnością byłby jednym z najbogatszych w Polsce.

P.Piesik, J. Strzelczyk - POLSKA Dziennik Zachodni

***
O geotermalnych pod Sokolimi nie wiedziałem, ale 30st to nie dużo... /Michał

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2007, 15:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
30 stopni to tyle co nic. Weźcie sobie pod uwagę, że taka woda nie może być wykorzystana bezpośrednio (zawartość pierwiastków promieniotwórczych, zanieczyszczeń mineralnych) tylko musi iść przez wymiennik co powoduje, że użyteczna temperatura byłaby jeszcze niższa.
Skończy się więc na "fakcie prasowym".
To już ojciec Rydzyk ma lepsze źródła, choć i tak poniżej granicy opłacalności.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2007, 18:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
chyba, że nazwą te baseny leczniczymi, wtedy im bardziej zasolona i świecąca woda, tym zdrowsza


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2007, 19:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Pozwolę sobie wkleić cudzą mapkę:
Obrazek
z której jasno wynika, że geotermia i Jura to dwa sprzeczne pojęcia. Jeżeli ktoś pisze takie pierdoły do gazety, że odkryto wielkie ilości wody o temperaturze 30°C to mogę temu autorowi powiedzieć, że to rekordowo niska temperatura jak na możliwości Polski.

Oraz wkleić cudzy tekst:
Cytuj:
W Polsce wody geotermalne mają na ogół temperatury nie przekraczające 100 °C. Wynika to z tzw. stopnia geotermicznego, który w Polsce waha się od 10 do 110 m, a na przeważającym obszarze kraju mieści się w granicach od 35 – 70 m. Wartość ta oznacza, że temperatura wzrasta o 1 °C na każde 35 –70 m. Mapę zasobów geotermalnych w Polsce przedstawia rysunek - Zasoby energii geotermalnej w Polsce.

Wody geotermalne w Polsce występują na obszarze około 2/3 terytorium kraju. Nie oznacza to, że na całym tym obszarze istnieją obecnie warunki techniczno-ekonomiczne uzasadniające budową instalacji geotermalnych. Przy znanych technologiach pozyskiwania i wykorzystywania wody geotermalnej w obecnych warunkach ekonomicznych najefektywniej mogą być wykorzystane wody geotermalne o temperaturze większej od 60°C. W zależności od przeznaczenia i skali wykorzystania ciepła wód oraz warunków ich występowania, nie wyklucza się również przypadków budowy instalacji geotermalnych, nawet gdy temperatura wody jest niższa od 60°C.


Tak więc samorządowcom gminy Olsztyn polecam... powrót do szkoły, bo jeśli ktoś nie ma elementarnej wiedzy to zaradni wciskacze kitu za grube pieniądze wykorzystają to i będą starali lobbować.


źródło - serwis internetowy Bełżyc

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 gru 2007, 19:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
powołują się na krakowski PAN, raczej porządna firma


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2007, 20:13 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
no fakt... ale mogli źle zinterpretować - ucieszyli się tymi 30° :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 gru 2007, 20:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Jak będę się widział z jednym takim miłym moim imiennikiem z Krakowa to zapytam co wie na ten temat. Tak z ciekawości sprawdziłem jaka jest miąższość samej jury i dla Biskupic (otwór 25-BN) do 291,80m są jeszcze warstwy blanowickie (pliensbach, jura dolna), a dla Zrębic (33-BN) spąg jury jest na 456,70m. Pytanie czy te wody "geotermalne" są jeszcze w jurze czy poniżej, bo wiercić tak głęboko to koszty spore...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 13:36 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
powiat częstochowski zleci opracowanie "studium geotermalnego" - poz. 1 w przetargach: http://powiat-czestochowski.4bip.pl/ind ... 8&x=4&y=84


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 15:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Energetyka geotermalna to nie tylko "gorące źródła ".To również podziemne zasoby wody o niższej temperaturze.Z mapy zasobów wynika,że z "drugą Islandią" na Jurze mogą być kłopoty jednak niskotemperaturowa energetyka geotermalna jest realna.W Słomnikach pracuje już od kilku lat ciepłownia o mocy 3,5 MW na źródle położonym na głębokości 300 m i o temperaturze wody 17 stopni wykorzystując oczywiście pompy ciepła.W Zespole Szkół w Wierbce od kilku lat pracuje ogrzewanie z wykorzystaniem pomp ciepła a źródłem jest woda o temperaturze 17,5 stopnia pobierana z dawnego odwiertu geologicznego.Nie jest to jak się popularnie sądzi "darmowa energia" bo uwzględnić trzeba między innymi niemałe koszty energii elektrycznej i cały łańcuszek innych kosztów eksploatacyjnych.Koszt odwiertu to tylko fragment kosztów całego przedsięwzięcia.Nie należy popadać w hurra-optymizm zwłaszcza ten przedwyborczy i obiecywać typowe gruszki na wierzbie.Skupić się trzeba na wiarygodnym rachunku ekonomicznym całego przedsięwzięcia zwłaszcza w tym zakresie,który uwzględnia zagrożenia.Tu najczęściej popełnia się błąd zaniechania wobec tych hipotetycznych zdarzeń,które psują wynik ekonomiczny.
Jakoś to będzie :roll:
Kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam 8)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 21:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Kiedyś robiłem analizę dla niedalekiego przecież Lublińca, gdzie mają ujęcie wody o temperaturze +18°C. Zwrot inwestycji w pompę ciepła wyszedł na poziomie 20 lat, żywotność urządzeń niewiele większa. Brałem oczywiście wszelkie koszty do wyliczeń - tanie to nie jest.
Tak więc jest to sztuka dla sztuki.

Cała odnawialna energetyka ma to do siebie, że gdyby nie dofinansowanie to jej opłacalność jest bardzo mizerna. Jedyna co się szybko zwraca to kogeneracja czyli jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2009, 10:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
tanie to nie jest.
100 % racji
Cytuj:
Cała odnawialna energetyka ma to do siebie, że gdyby nie dofinansowanie to jej opłacalność jest bardzo mizerna
następne 100% racji czyli razem 200% racji :) Jeżeli dofinansowanie wynika z geopolityczno-futurystycznych racji albo zdynamizuje ono lokalny rynek w różnych branżach to jest to do przyjęcia bo można go traktować jako rodzaj inwestycji.

Są co najmniej dwa zapalne punkty w każdej długoterminowej analizie - kursy walut oraz ceny różnych rodzajów paliw,ropy,gazu,węgla a tym samym ceny konkurencyjnych źródeł energii i ich dostępność.Kilka lat temu pompy ciepła miały ceny z innej bajki niż kilka miesięcy temu.Teoretycznie jak każdy produkt techniczny powinny tanieć z dnia na dzień a w praktyce w wyniku skokowego wzrostu kursów walut jest zupełnie inaczej.Trzecim zapalnym punktem przy dużych inwestycjach jest geopolityka.Na to nie ma mocnych więc najprościej jest tego problemu nie zauważać albo "zauważać" go jedynie w korzystnym aspekcie. Analiza długoterminowych inwestycji to,mimo całej naukowej otoczki błądzenie we mgle (przykład -kryzys ,który właśnie mamy).Przy tych samych założeniach można dojść do odmiennych wyników jeśli taka jest wola zamawiającego analizę ;) Zawsze możne on zamówić kolejne opracowanie tym razem p.t. "Obiektywne przyczyny klęski" :mrgreen: Im dłuższy okres realizacji i im dłuższy planowany okres eksploatacji tym łatwiej w tej informacyjno- prognostycznej mgle wpaść do jakiejś dziury.Często w pewnym momencie cała analiza ekonomiczna sypie się ale ze względu na już poniesione koszty inwestycyjne brnie się dalej.Robiłem kiedyś biznesplan dla dużej inwestycji energetycznej opartej na gazie koksowniczym.W momencie powstawania opracowania był to złoty interes.Przez pewien czas z ciekawości śledziłem jak się to zmieniało podstawiając aktualne dane wejściowe. Bez względu na wynik całego przedsięwzięcia interes robił dostawca turbiny i firma leasingowa [oraz jak po cichu sądzę tak zwani decydenci]. Inni byli raz na wozie raz pod wozem :wink: "Płytka" geotechnika jest mniej efektywna ale bardziej przewidywalna."Głęboka" geotechnika jest dużo bardziej nieprzewidywalna.Bywały nietrafione odwierty,bywały przeszkody natury geologicznej,bywały też awarie,które stawiały na głowie cały rachunek ekonomiczny.Koszty odwiertów nie rosną przecież proporcjonalnie do długości i tak na prawdę można o ich poziomie mówić dopiero po skończeniu prac. Nie ma też dwóch identycznych inwestycji więc twierdzenie,że jeśli coś opłacało się w jednym miejscu to na pewno będzie się opłacało w drugim (i na odwrót) jest ryzykowne.Z naszego punktu widzenia odsalanie wody morskiej nie ma ekonomicznego sensu.Arabscy szejkowie inaczej na to patrzą.W przypadku Wierbki kluczem było wykorzystanie istniejącego odwiertu.Co będzie jeśli Częstochowa zainwestuje w energię geotermalną a Zawiercie w kopalnię rud i zakłóci tym dotychczasową równowagę wód podziemnych? Kto będzie ważniejszy? Kto komu powinien ustąpić? Długo można na ten temat pisać jednak jak na forum turystyczno-historyczno-relaksujące i tak za dużo tu mało widowiskowej ekonomii ;) Ważna jest jedna informacja- darmowa energia nie istnieje.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lip 2009, 09:38 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
http://czestochowa.powiat.pl/index.php? ... acz&id=851


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lis 2009, 10:36 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
kolejne inicjatywy geotermalne:
Cytuj:
Zasilany podziemnymi ciepłymi źródłami kompleks ma być kolejną atrakcją Olsztyna. Olsztyn pójdzie śladem słowackich i austriackich ośrodków wypoczynkowych, mających w ofercie obiekty termalne ... Powołana już została spółka Geotermia Olsztyn, która ma się zająć przygotowaniem pierwszego odwiertu badawczego. Na bazie ciepłych źródeł, gmina chce się starać o pozyskanie inwestorów. Mają wybudować kompleks hotelowo-rekreacyjny, jakiego w regionie na próżno na razie szukać. W północnej części województwa śląskiego będzie to bowiem pierwsza tego typu inwestycja. A olsztynianie mają udokumentowane zasoby wód geotermalnych o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza ... Choć na brak turystów gmina nie może narzekać, to jej poważną bolączką jest od wielu lat brak kąpieliska ... Naukowcy zapewniają, że już około pięćset metrów pod ziemią znajdziemy naturalne zbiorniki wody, która nie jest, co prawda, na tyle gorąca, żeby ją wykorzystać do ogrzewania różnych obiektów, ale za to wystarczająca na potrzeby basenu kąpielowego, a nawet całego nowoczesnego parku wodnego - mówi wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski ...

http://slask.naszemiasto.pl/turystyka/a ... 70317.html
oraz:
Cytuj:
3 listopada w obecności Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego oraz premiera Styrii Franza Vovesa wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski podpisał list intencyjny z Centrum Internacjonalizacji Styrii w sprawie współpracy w zakresie realizacji Termy Olsztyn na bazie wód geotermalnych ...

http://olsztyn.ug.gov.pl/austriacypomoga.php


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 sty 2010, 22:11 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Gmina Olsztyn robi kolejny krok - na początku lutego będzie konferencja: http://olsztyn.ug.gov.pl/forumgospodarcze2010.php


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Teraz jest 15 maja 2024, 02:27


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL