Teraz jest 02 mar 2024, 02:25
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 paź 2010, 15:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3644
Gazeta Krakowska

Cytuj:
Olkuskie: zamkna kopalnię, zabraknie wody!
Obrazek

Za sześć lat powiat olkuski czeka olbrzymia rewolucja. Zakład Górniczo-Hutniczy Bolesław zostanie zlikwidowany. Nie dość, że ponad 1,2 tysiąca ludzi obecnie tam pracujących straci zatrudnienie, to gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze stracą główne źródło wody pitnej! W tej chwili 94,5 procent wody dostarczanej do 16 tysięcy domów na terenie tych czterech gmin pochodzi z wód wypompowywanych z kopalni.

Co minutę z trzech kopalń Zakładu Górniczo-Hutniczego Bolesław, kopalń Pomorzany, Olkusz i Bolesław, wypompowywane jest ponad 250 metrów sześciennych wody. Wielka rzeka wody kanałami i korytami innych rzek odprowadzana jest do Przemszy. Niecałe pięć procent tej wody wykorzystuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Woda, po oczyszczeniu z nadmiaru metali ciężkich, cynku, ołowiu i kadmu, doprowadzana jest do 16 tysięcy domów w czterech gmniach - Olkusz, Klucze, Bukowno i Bolesław. Za sześć lat to źródło wody wyschnie. kopalnia zaprzestanie eksploatacji i zatopi podziemne korytarze.
Wtedy gotowe już muszą być inne źródła zaopatrzenia w wodę.

- Od dziesięciu lat pracujemy nad tym problemem - zapewnia Alfred Szylko, dyrektor olkuskich wodociągów. Gotowe są cztery scenariusze. Zostaną przedstawione pod koniec października. Nad nimi będą obradować władze gmin, starostwa powiatowego i ZGH Bolesław. Wybiorą z nich jeden do realizacji. Pierwszy i drugi z nich zakładają, że woda pozyskiwana będzie ze źródeł zewnętrznych. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Przedsiębiorstwo Usług Wodociągowych HKW, dostarczające wodę na całym Śląsku zaproponowały swe usługi. Obydwa dostarczają wodę ze zbiorników otwartych i studni głębinowych. Trzeci i czwarty wariant zakłada, że woda pozyskiwana będzie na terenie powiatu. Nie może to jednak być woda z okolic kopalni. Po zalaniu zakładu i podniesieniu poziomu wód podziemnych, woda w okolicy nie będzie nadawała się do picia przez najbliższe kilkadziesiąt lat! Za dużo w niej będzie siarczanów.

Trzeci wariant mówi o rewizji istniejących, ale słabo wykorzystanych ujęć wody na terenie powiatu olkuskiego. W tej chwili olkuskie wodociągi 94,5 procent wody czerpią odpompowywanej z kopalni. Pozostałe pięć i pół procenta pochodzi z 13 małych studni głębinowych. Z każdego z tych ujęć prawdopodobnie można by uzyskać o wiele więcej wody. - Głównie chodzi o ujęcia w Kolbarku, Bydlinie, Witeradowie. Mają dobrej jakości złoża, które - w ocenie naukowców - nie ulegną działaniu trującego leja - wyjaśnia Alfred Szylko. Czwartym pomysłem jest budowa nowych studni głębinowych. Najmniej kosztowałyby dwa pierwsze warianty. Mają jednak minusy. Powiat musiałby uzależnić się od innych. - Warto zastanowić się też nad jakością wód ze zbiorników wodnych. Woda ze studni głębinowych jest o wiele lepszej jakości i co ważne - pewniejszym źródłem ze względu na mniejszą obawę o zanieczyszczenie, na przykład przez powodzie - dodaje dyrektor Szylko.
Największym minusem trzeciego i czwartego wariantu są koszty.

- Mogą wynieść nawet do 50 milionów złotych - twierdzi Marek Kajda, dyrektor do spraw techniczych PWiK. Takich pieniedzy nie ma. PWiK, które przez najbliższe lata budować będzie kanalizację na swoim terenie, nie dostanie już kredytu. Skanalizowanie gmin, które ma być zrealizowane do 2015 roku, ma kosztować prawie 200 mln zł. Unijna dotacja pokryje tylko 60 procent wydatków. Resztę muszą ze środków własnych wydać wodociągi. Już planują zaciągnięcie kredytów na maksimum swoich możliwości. Kolejnych pieniędzy nie da im żaden bank. Na razie nie ma pewnego źródła finansowania. Część pieniędzy dołożą samorządy. Wodociągi starać się będą o pieniądze rządowe i z urzędu marszałkowskiego. Gros środków do pokrycia jednak spadnie na mieszkańców powiatu.- Niestety, podwyżki cen wody są nieuniknione - nie ukrywa złych wiadomości Marek Kajda.

Na razie za metr kwadratowy wody doprowadzonej do domów w okolicy Olkusza płaci się 4,23 zł plus siedem procet vatu. - To i tak dużo za dużo. Na przykład w Krakowie jest taniej - denerwuje się Marian Wardęga z Olkusza. Co miesiąc z przerażeniem patrzy na kolejne rachunki do zapłacenia. Już niedługo woda może podrożeć o kolejne kilka, albo kilkanaścia groszy za metr - dodaje zdegustowany. Nawet gdy za te sześć lat Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą mieć nowe źródła zasilania w wodę, to ich eksploatacja też tania nie będzie. Pompowanie wody ze studni głębinowych jest kosztowne. Może nawet droższe niż obecne uzdatnianie wód kopalnianych. Rocznie klienci PWIK wykorzystują 5 mln metrów sześciennych wody i przynajmniej tyle wody musi być do ich domów dostarczone także za sześć lat.


Troszkę redaktorkę poniosło, bo zlikwidowana będzie część kopalniana, huta pozostanie.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 paź 2010, 16:29 

Dołączył(a): 22 gru 2009, 12:04
Posty: 188
Lokalizacja: Olkusz
Gazeta Krakowska napisał(a):
metr kwadratowy wody

Tu też poniosło :)

A może wodę ze Sztoły brać?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2010, 17:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3644
Myślę, że tyle wody, ile płynie ze źródeł to ciut mało.
Jakieś dwa miesiące wstecz czytałem o pomyśle ze studniami głębinowymi pod Górami Bydlińskimi i wtedy właśnie podawali koszt 50 mln zł.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 paź 2010, 16:02 

Dołączył(a): 30 lis 2008, 13:23
Posty: 77
Lokalizacja: jura
Kto napisał ten artykuł,jakieś brednie,jak można zalać kopalnie wodą,jakie byłyby tego skutki pomyslał ktos o tym?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2010, 18:50 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ami napisał(a):
Kto napisał ten artykuł,jakieś brednie,jak można zalać kopalnie wodą,jakie byłyby tego skutki pomyslał ktos o tym?


Erm, takie same jak w przypadku zalewanych nieczynnych kopalń węgla? Czemu Cię to tak dziwi? Maja pompować wodę w nieskończoność w nieczynnej kopalni? Tak się robi tylko, jeśli w sąsiedztwie są czynne kopalnie, które mogłyby zostać zalane.

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2010, 19:36 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
Grzesiek ,jak można brać wodę ze Sztoły jak Sztoła to właśnie woda z kopalni.jak przestaną wypompowywać wodę to pewnie i rzeka zniknie (niestety).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2010, 09:54 

Dołączył(a): 22 gru 2009, 12:04
Posty: 188
Lokalizacja: Olkusz
Hę?
Sztoła to Sztoła - wypływa sobie z lasu za Żuradą (punkt niebieski).

A woda z kopalni to woda z kopalni (punkt różowy) - płynie sobie wzdłuż torów kolejowych do samego Bukowna i wpada do Sztoły w punkcie czerwonym. Inna sprawa, że tak naprawdę to Sztoła wpada do wód z kopalni (na mapie "Baba", do której de facto nie wpadają wody z kopalni, tylko odwrotnie), które to dalej nazywają się "Sztołą" :).

Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2010, 20:17 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
Grzesiek ,mieszkasz w Olkuszu i ciekawy jestem czy byłeś kiedyś u źródeł Sztoły. Jeśli nie to się wybierz , a jak byłeś to powinieneś wiedzieć jak wygląda "nurt" rzeki.Zresztą na forum były chyba ze dwa tematy dotyczące Sztoły.Sama mapa nie wystarczy do ogarnięcia wiedzy na ten temat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2010, 11:13 

Dołączył(a): 22 gru 2009, 12:04
Posty: 188
Lokalizacja: Olkusz
blusik napisał(a):
na ten temat.

Na jaki temat, bo się zgubiłem. Gdzie są źródła Sztoły, czy czy wystarczy wody ze Sztoły?

Byłem przy źródle Sztoły jakiś tysiąc razy - ale nie znam się na gospodarce wodnej i pewnie nikt z nas, więc sobie tak tylko powiedziałem. Wiem, że Rudawa (jest oczywiście dużo większa z licznymi dopływami) dostarcza wody na ok. 150000 mieszkańców Krakowa. Sztoła znowu nie musi pokrywać całego Olkusza, tylko część.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2010, 12:09 

Dołączył(a): 17 lut 2010, 08:29
Posty: 65
Lokalizacja: Bukowno
Nie wiem czy by na parę dni wystarczyło .I dlaczego Olkusza , a nie Bukowna :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2010, 10:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3644
Cytuj:
Ożyła Przemsza

POWIAT. Suche od ponad trzydziestu lat koryto Białej Przemszy od źródeł w okolicach Cieplic, do miejsca gdzie łączy się z płynącą od Wolbromia rzeką Centarą, jest pełne wody. Czyżby zmniejszył się lej depresyjny, jaki powstał w wyniku eksploatacji górniczej i który doprowadził do wyschnięcia źródeł Przemszy?

- To, że uaktywniły się źródła Przemszy, to efekt anomalii hydrologicznych, z jakimi mamy do czynienia w tym roku. W wyniku obfitych opadów deszczu, poziom wód gruntowych podniósł się w niektórych miejscach prawie o 2 metry. Dlatego w źródłach Przemszy wytworzył się tzw. ponik, czyli źródło okresowe. Kiedy przyjdzie suchy rok, źródło znów wyschnie i woda przestanie płynąć - tłumaczy Józef Niewdana, emerytowany geolog ZGH "Bolesław", a obecnie prezes stowarzyszenia "Szansa Białej Przemszy".

Lej depresyjny wokół kopalni ZGH "Bolesław" liczy prawie 400 km kw. i łączy się innym lejem, jaki wytworzył się wokół ujęcia głębinowego w Błędowie, z którego pompuje się tyle wody ile z olkuskich kopalni. Każdej minuty do kopalnianych chodników napływa 250 m sześć. wody, którą trzeba wypompować na powierzchnię, aby móc prowadzić eksploatację. Rocznie do zasilenia pomp potrzeba 110 GWh energii elektrycznej. Czy zamknięcie kopalń "Bolesław" i "Olkusz" nie mogło jednak spowodować zmniejszenia się leja depresyjnego i stałego podniesienia lustra wód podziemnych?

- To mało prawdopodobne. Kopalnia "Bolesław" była dość płytka, a woda z zamkniętej kopalni "Olkusz" nadal jest pompowana, gdyż z chodników kopalni "Pomorzany" jest tam eksploatowany tzw. podpoziom. Jeśli wyczerpią się złoża rud cynku i ołowiu i dojdzie do zatopienia kopalni, to samoczynna likwidacja leja depresyjnego potrwa kilkanaście lat. Ten rok jest tak wyjątkowy, że przed miesiącem z naszych kopalń trzeba było pompować o 20 proc. więcej wody, niż zwykle - mówi Józef Niewdana.

O tym, jakie będą skutki zatopienia kopalń dla mieszkańców znacznej części powiatu mówi opracowanie "Społeczne i środowiskowe skutki likwidacji kopalni ZGH Bolesław S.A. przez ich zatopienie" zamówione przez ZGH "Bolesław".

Przypuszcza się, że odrodzą się źródła, które zanikły po rozpoczęciu eksploatacji górniczej na wielką skalę. Problemy mogą mieć właściciele nowych domów postawionych na dawnych, wyschniętych bagnach i torfowiskach, a także naturalnych ciekach wodnych.


Ps kilka lat temu (ok 4-5) źródło w Cieplicach również "odżyło", jednak trwało to około roku. Podobna sytuacja była na Zimkówce koło Pazurka.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2010, 08:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3644
Jest już wstępna analiza naukowców z AGH:


Gazeta Krakowska
Cytuj:
Olkusz: po zamknięciu kopalni woda zaleje pola i wsie

Wstępne badania naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nad skutkami likwidacji kopalni ZGH Bolesław są niepokojące. W okolicy Olkusza odrodzą się rzeki i strumyki, bo podniesie się poziom wód gruntowych.

Miejsca, które po osuszeniu gruntu przez odwodnienia kopalni stały się suche, znów podmokną. Tymczasem na wielu z nich pobudowali się ludzie. Mieszkańcy Chechła, najniżej położonej wsi gminy Klucze, są przerażeni. Już teraz po deszczach w piwnicach mają pełno wody.

- Co będzie potem? Aż strach myśleć - mówi Józef Karasiński, mieszkaniec wsi. Dobrze pamięta, gdy przed uruchomieniem kopalni Pomorzany, w 1974 roku, na Pustyni Błędowskiej były stawy i rozlewiska, a
łąki, pola, a nawet wieś, często stały w wodzie. Po uruchomieniu kopalni woda ze stawów odpłynęła, potem zabrakło jej w przydomowych studniach. I ludzie zaczęli budować tam, gdzie kiedyś było to niemożliwe.
- Pamięć jednak mamy dobrą. Tu nie buduje się piwnic. Ci, co je pobudowali, mogą tego żałować - mówi Stanisław Guzik. Sam w latach 70. wybudował dom, ale na wysokiej podmurówce.

Prof. Jacek Motyka, hydrogeolog z AGH, nie ma wątpliwości. - Poziom wód gruntowych może się bardzo podnieść, i to nie tylko do stanu sprzed 1974 roku. Kopalnia istniała tu przecież dużo wcześniej. Od XIX wieku wydobycie, a zarazem odwadnianie obniżało poziomy wód. Teraz to może wrócić - ostrzega.
Analizy skutków zlikwidowania kopalni zamówił ZGH Bolesław. Znają wstępne wyniki.

- Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by te złe skutki likwidacji kopalni były jak najmniej bolesne dla mieszkańców - zapewnia Andrzej Trepka, dyrektor ds. technicznych zakładów. Kopalnia już opracowuje projekty odwadniania zagrożonych terenów. Profesor Motyka nie ma jednak wątpliwości. - Przy takiej ilości wody, jakiej się spodziewamy, odwadnianie może nie spełnić pokładanych w nim nadziei - tłumaczy profesor.

Problem zalewanych terenów może dotyczyć kilku miejscowości, na czele w Chechłem i Bukownem.
Wójt Klucz, Małgorzata Węgrzyn czyta wszelkie opracowania na ten temat. Liczy, że do czasu likwidacji kopalni naukowcy rozwiążą problem. - Może rzeczywistość nie będzie aż tak straszna jak opracowania - mówi z nadzieją. Naukowcy mają sześć lat na znalezienie rozwiązania. Wtedy zaczyna się likwidacja kopalni.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2010, 18:37 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Cały artykuł to brednie.
Kopalnie zamkną ale ludzi nie zwolnią. Mają powstać nowe szyby - miały być w Zawierciu ale ludzie się nie zgodzili.
Co do wód. W Olkuszu jest kilka studni głębinowych- wodociągi dobrze wiedzą gdzie są i do kogo należą. Nawet teraz możnaby było niektóre osiedla zaopatrzyć w tą wodę. Napewno woda jest czystsza i tańsza niż ta kopalniana. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze o chodzi o .....


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2010, 23:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3644
Odnośnie kopalni w Zawierciu - fakt, w 2008 roku radni się nie zgodzili, natomiast miesiąc temu ZGH "Bolesław" przedstawił kompleksowy plan budowy, funkcjonowania, zatrudnienia i zakończenia eksploatacji złoża "Zawiercie", do zapoznania się przez radnych. Później wkleję artykuł na ten temat.

Gdzie są głębinówki w Olkuszu? Ja kojarzę jedną koło Biedronki (dawny Merkpol). Ciekawe, jaką mają wydajność.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 paź 2010, 15:51 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Strzał w 10. A co do wydajności to podobno okoliczne osiedle mogłaby zaopatrzyć w wodę.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 02 mar 2024, 02:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL