Teraz jest 29 kwi 2024, 04:15




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2009, 11:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie udało mi się wyrwać na forumowy spacer po Będkowskiej więc powodowany frustracją zagrzebałem się w papierach.Zacząłem porządkować zapiski dotyczące Pileckich bo coraz trudniej było mi poruszać się w gąszczu notatek.Wynik jest ciekawy.Im dalej w las tym więcej...królowych :) Doliczyłem się czterech ukoronowanych pań,w których żyłach płynęła "pilicka krew". Księżniczek były hektary więc to wam odpuszczę.Pierwsza z monarchiń to oczywiście Elżbieta z Pilczy ale kto następny? Kim są X,Y,Z? Dla ułatwienia zamieszczam fotografie potomkiń Elki.Kombinujcie :mrgreen:


Załączniki:
x.jpg
x.jpg [ 107.07 KiB | Przeglądane 6069 razy ]
y.jpg
y.jpg [ 107.46 KiB | Przeglądane 6069 razy ]
z.jpg
z.jpg [ 106.72 KiB | Przeglądane 6069 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 14:27 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
X to Barbara Radziwiłłówna
Y - Katarzyna Opalińska
Z - Maria Leszczyńska


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 14:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Gratulacje :!: :!: :!: O Barbarze Radziwiłłównie pewnie wszyscy słyszeli.Dla mniej zorientowanych informacja że Z-Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska,żona Ludwika XV była córką Y-Katarzyny Opalińskiej,żony Stanisława Leszczyńskiego.

Jak się ma takie praprapra...wnuczki to nie mogą dziwić słowa kronikarzy dotyczące Elżbiety. Marcin Bielski nie mógł się co prawda zdecydować
...Ta białogłowa musiała być subtelna i cudna... przy okazji dodając: potem królowi nie wiedzieć z czego się podobała, iż ją pojął, bo była już stara i wyschła od suchot...Ale inni opisywali Elżbietę jako piękną kobietę.Bartosz Paprocki pisał: ...Helżbieta, córka Ottona , była za Granowskim; ta potem będąc wdową, dla pięknej urody, acz w leciech podeszła, szła za Jagiełłę... Podczas przygotowywania grobowca dla króla Stefana Batorego dokonano ekshumacji zwłok królowej Elżbiety.Uczestniczący przy czynnościach i oglądający jej zwłoki kronikarz napisał: wyjęto jej kości z trumny, z których znać było, że białogłowa musiała być subtelna y cudna... Nie ma niestety żadnego pisanego czy malowanego świadectwa z czasów kiedy Elżbieta żyła.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 15:25 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
no fakt - te dwie ostatnie mniej znane, ale na Wikipedii są takie same zdjęcia, więc dzięki temu udało się :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 16:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Tym bardziej gratuluję bo trzeba było paręnaście koronowanych głów przejrzeć :!:
Historia związku Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny jest bardzo podobna do losów Elżbiety i Władysława Jagiełły. Obie panie zostały królowymi po burzliwym życiu i wbrew ówczesnym zwyczajom. Genealogiczne poszukiwania rzuciły mnie między Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich, Czartoryskich, Sieniawskich, Rzewuskich, Branickich i Sapiehów.W każdym z tych rodów, jest na przełomie XVII-XVIII wieku gałąź zawierająca odrobinę pilickiej królewskiej krwi.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 cze 2009, 19:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Pogoda mizerna więc tak jak pisałem na shoutboxie liczyłem królewny :mrgreen: Zagadki nie ogłaszam bo byłaby bezsensownie trudna a zdjęć nie daję,żeby Toma nie kusić :wink: Wynik jest ciekawy.W swojej genealogii jako odległego przodka (przodkową brzmi głupi :roll: a na przodkinię korekta warczy ;) ) ma Elżbietę z Pilczy:
9 królowych (6 Zagranicznych i wcześniej wymienione 3 polskie)
12 królów
2 cesarzy,
3 małżonki władców chyba oficjalnie niekoronowane ale z królem sypiały.
2 cesarzowe,nie wiem czy koronowane.
1 mąż królowej.Bez korony ale należy mu się szacun bo żona nim rządziła.

Główna w tym zasługa niepozornej Marii Leszczyńskiej. Jako żona Ludwika XV urodziła osiem córek i dwóch synów,którzy przez koligacje weszli w najważniejsze europejskie rody. Rachunki jeszcze nie zakończone bo jestem dopiero w XIX wieku.Może doszukam się żyjących w Polsce potomków Elżbiety z Pilczy? Na pewno nie będzie to nikt z żyjących Pileckich chociaż zazwyczaj chętnie się takimi koligacjami chwalą.Wszystkie znane linie rodu biegnące od Elżbiety prędzej czy później wygasły. Zbieżność nazwisk z rodem Pileckich jest przypadkowa.Nazwiska mogą jedynie pochodzić od jednej z trzech Pilic a to już inna bajka.W grę wchodzą potomkowie w niektórych liniach rodów Czartoryskich, Potockich, Lubomirskich czy Zamojskich.Za granicą żyjącym potomkiem jest jeden pretendentów do portugalskiego tronu i na tym pewnie nie koniec.Przy okazji naczytałem się sporo o ciekawych postaciach,do których biogramów,gdyby nie pomysł na liczenie władców,pewnie nigdy bym nie dotarł.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 cze 2009, 22:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 mar 2009, 20:50
Posty: 61
Szczerze mówiąc pogrzebałem trochę w w/w temacie w necie i zacząłem się gubić. Zdjęcia (obrazy) w/w Pań pomieszane i strasznie to wszystko skomplikowane - jak cała nasza historia...
Pozdrowienia


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2009, 19:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Grzebanie w necie to połowa problemu.Tyle tu radosnej twórczości i pospolitego śmiecia :) Poza tym działa jakieś niezbadane prawo funkcjonowania internetu,w myśl którego bzdury mnożą się wielokrotnie szybciej niż rzetelne informacje.Trzeba więc każdą informację weryfikować w solidnych źródłach pisanych co też nie chroni od wpadek bo w herbarzach bywają brednie a w PSB trafiają się zdezaktualizowane informacje. Problem pojawia się zwłaszcza kiedy w jednym rodzie co pokolenie powtarza się to samo imię. U Pileckich była moda na Janów,Mikołajów a i Stanisławów nie brakowało.Był też Stanisław nie wiedzieć czemu zwany również Janem... oszaleć można :roll: Elżbietę-matkę czyli Granowską z Elżbietą-córką,żoną Bolka V ks.opolskiego też często się myli.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 29 kwi 2024, 04:15


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL