Teraz jest 14 maja 2024, 08:50




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lip 2008, 12:42 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Ryszard Jakubowski

SZLAK ORLICH GNIAZD

Seria Nasze Pamiątki i Krajobrazy


Wydawnictwo Ossolineum
ISBN 978-83-04-04928-4,
wyd. 1, 2008,
286 s.,
format 163 × 234 mm,
opr. twarda,
cena 49,00 zł

Edit:
w okresie wakacyjnym, tzn do końca sierpnia, książka jest dostępna po obniżonej cenie - 30,38 zł.
Link bezpośredni: http://www.ossolineum.pl/ksiazka.php?kid=2505

Książka poświęcona jest średniowiecznym obiektom obronnym położonym w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Autor opisuje nie tylko zabytki architektury i sztuki, ale także zjawiska krajobrazowe, przyrodnicze, historyczne i etnograficzne. W tekst wplata umiejętnie miejscowe legendy i anegdoty.
Wędrówka rozpoczyna się na Wawelu, następnie podążamy Drogą Królewską do Ojcowskiego Parku Narodowego, przez Olkusz i Rabsztyn do Pustyni Błędowskiej, a następnie przez Bydlin, Smoleń, Pilicę do Ogrodzieńca. Na trasie do Jasnej Góry zwiedzamy jeszcze okolice Złotego Potoku, Łutowiec, Żarki, Ostrężnik, Sokole Góry i Olsztyn.

źródło: Wydawnictwo Ossolineum


Załączniki:
NPiK_Szlak Orlich Gniazd.jpg
NPiK_Szlak Orlich Gniazd.jpg [ 77.28 KiB | Przeglądane 10444 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Ostatnio edytowano 23 lip 2008, 10:38 przez Michał, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 lip 2008, 18:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Drogo!
Dla porównania - przewodnik Nyki po Tatrach Słowackich liczba stron ponad 400, zawartość merytoryczna bezdyskusyjna. Cena 30zł.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2008, 18:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
Nyka sprzedaje się już kolejnemu pokoleniu, zarobił na siebie wiele razy, też twarda oprawa ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2008, 19:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
Oprawa miękka - ale ja w sumie wole miękką w terenie a twardą na półce.
Wydaje mi się że własnie "klasyk" powinien być w cenie :) a nie "pionier"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2008, 07:36 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Nie miałem książki w ręce, zamieściłem tylko info podesłane przez Ossolineum.
Cena faktycznie dość wysoka, no chyba że zawartość to w pełni rekompensuje...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lip 2008, 07:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
RIEMMANN napisał(a):
Drogo!

Ja bym to ujął inaczej...
...OKROPNIE DROGO lub ZADROGO !

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lip 2008, 07:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Gość się ceni. Poza przypowieściami pewnie 3/4 książki znamy z innych wydawnictw i ze stron internetowych


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lip 2008, 10:37 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Poniżej uzupełniająca informacja z wydawnictwa:

Cytuj:
w okresie wakacyjnym, tzn do końca sierpnia, książka jest dostępna po obniżonej
cenie - 30,38 zł. Także na wiele innych publikacji oferujemy duże rabaty.
Zapraszam na stronę http://www.ossolineum.pl


Link bezpośredni: http://www.ossolineum.pl/ksiazka.php?kid=2505

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lip 2008, 11:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Ktoś z Ossolineum czyta to forum? 8)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lip 2008, 12:09 

Dołączył(a): 15 maja 2008, 11:47
Posty: 10
Lokalizacja: częstochowa
Cena rzeczywiście dość wysoka ale mimo tego kupie, myśle że jeśli przewodnik firmuje Ossolineum musi być na prawde solidny :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2008, 13:29 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
piter napisał(a):
jeśli przewodnik firmuje Ossolineum musi być na prawde solidny :)

I tu właśnie nie jest tak! Przewodnik jest beznadziejny wg mnie. Zawiera mnóstwo błędów i przekręceń. Lepiej z niego nie korzystać. Przywołam kilka kwiatow, które zapamiętałem z przeglądania tego przewodnika:
1. Kulturę przeworską autor nie wiedzieć czemu nazywa cieszyńską :mrgreen:
2. Błędów jest sporo jeśli chodzi o Pilicę i Smoleń (a na tym się skupiłem bo to moja działka :wink: ), np. twierdzi, że powszechnie (sic!) sądzi się, że farę pilicką oficjalnie utworzono w 1612 roku (choć zauważa że to nieprawda)
Bez komentarza...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2008, 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie miałem jeszcze w ręku tego przewodnika więc bardzo jestem ciekaw jak w nim napisano: "Dolina Wodąca" czy "Dolina Wodącej".To taki mój szybki test na "okołopilicką" rzetelność. Jeśli jest "Wodącej" to pewnie "Pilica utraciła prawa miejskie za liczny udział mieszkańców w powstaniu styczniowym" itd. itp. Zazwyczaj niestety jurajskie (i nie tylko) przewodniki powstają na zasadzie "kopiuj-wklej" a błędy przechodzą z pokolenia na pokolenie ;) Cena przewodnika przy takiej objętości odstrasza tym bardziej,że odkrywczych nowinek pewnie w nim niewiele.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 paź 2008, 20:07 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Przymierzam się do recenzji tej pozycji, ale nie mam czasu żeby spokojnie ją w całości przeczytać :oops:

Jednak jednym odczuciem muszę się podzielić - mimo zastosowanego podziału na mniejsze regiony, wg mnie nie należy tej książki traktować jak przewodnika w dzisiejszym znaczeniu vide Pascal, Bezdroża, itp. czy netowe jura.art.pl.

Oczywiście błędy są (kto ich nie popełnia?), ale książkę czyta się bardzo przyjemnie :D

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 kwi 2009, 20:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Przed spacerem po okolicach Ostrężnika postanowiłem zerknąć co na temat tamtejszych ruin internetowe wróble ćwierkają.To,że na większości stron jest to zamek Kazimierza Wielkiego,jeden ze słynnej choć więcej niż wątpliwej linii obronnej,to normalka.Nie warto prostować.Łatwiej byłoby Pilicę kijem zawracać. Historycy,którzy usiedli nad dokumentami z tamtych czasów a nie nad współczesnymi mapami ustalili,że w okolicy nie było posiadłości królewskich,które mogłyby na utrzymanie zamku zapracować a stoi to w sprzeczności z ówczesną Kazimierzowską polityką i praktyką. Podczas internetowych poszukiwań trafiłem jednak na perełkę.Na początek rewelacje a na końcu szok.Oto rewelacje:
Cytuj:
Wieść gminna głosi, że w ostrężnickim zamku mieszkali rycerze – rozbójnicy....Na co w takim razie rozbójnikom tak duże podzamcze?Czyżby było ich tak wielu, że brakowało miejsca w górnym zamku?
Nie wiem co powiedzieć. Rozbójnicy to legenda.Podzamcze to fakt.Łączenie tych dwóch spraw w ciąg argumentów to chyba przesada.
Cytuj:
Wspomina się czasem, że “Ostrężnik” mógł być więzieniem.Ilu w takim razie więźniów mogło przebywać na zamkniętym terenie o powierzchni ponad 7000 m. kw.? 1000, może nawet więcej. Może więc był to tajny obóz dla jeńców wojennych? To bardzo prawdopodobne.
Śmiać się czy płakać? Jurajskie Klewki :?: :wink:
Cytuj:
Niedawno pojawiła się nowa hipoteza. Otóż twórcą ostrężnickiego zamku mógł być rycerz Marcin z Potoka herbu Szreniawa. Zamek mógł powstać w ósmym lub dziewiątym dziesięcioleciu XIV wieku.
Z tą hipotezą fachowcy już się rozprawili Marcina z Potoka nie było stać na taki wydatek.
Cytuj:
Możliwe, że z jakiegoś powodu został zburzony na rozkaz Łokietka podczas walk o koronę Polski.
Taaa... bo Łokietek nie miał nic lepszego do roboty tylko tracił czas na rozwalaniu murów. Ciekawe po co? Nie lepiej po prostu zdobyty zamek obsadzić własną załogą?
Cytuj:
Już prędzej można zgodzić się z tezą, iż zamek został zniszczony przez Jagiełłę podczas pamiętnej karnej ekspedycji przeciwko Władysławowi Opolczykowi.
I znowu pytanie po co burzyć?Historycy już dawno rozprawili się z tą tezą.W dokumentach z tamtych czasów nie ma śladu po Ostrężniku.
Cytuj:
A może był to jeden z tajnych zamków - skarbców zakonu templariuszy, który zburzono po jego likwidacji, albo który zdewastowali średniowieczni poszukiwacze skarbca tych nadzwyczaj bogatych zakonników?
Fachowo nazywa się to jazdą po bandzie :mrgreen:
A teraz szok:
Cytuj:
Powyższy fragment pochodzi z mojej [nie mojej tylko autora ] książki "Szlakiem Orlich Gniazd", którą lada chwila wyda Ossolineum.

Ciekawe czy ktoś w wydawnictwie zadał sobie trud zweryfikowania tych "rewelacji" w oparciu o wyniki badań naukowych? Dla mnie Ossolineum było dotychczas synonimem wydawniczej rzetelności.Niestety,zmieniam zdanie.

O ciekawych i mocnych hipotezach historyka,pana Jacka Laberscheka,na temat historii Ostrężnika opowiem w plenerze :)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 kwi 2009, 23:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ach jakaż radość dla moich zmysłów wzroku i słuchu. Pan Jacek i opis ziemnych obwarowań Kromołowa i zachwyt czytających o tym mieszkańców najstarszej dzielnicy Zawiercia( w tym przypadku zero ryzyka utraty naukowego autorytetu - kto z naukowców
czyta "dzielnicowy" periodyk "Kromołów wczoraj i dziś" ale inne opracowania nauk.
można poczytać bo są przydatne czasami).


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 14 maja 2024, 08:50


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL