Teraz jest 28 mar 2024, 12:12




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 cze 2019, 18:23 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Olbrzymie kopce w lasach, wały sypane w czworobok i głębokie fosy biegnące równolegle od wschodu ku zachodowi - to największa terenowa tajemnica (wciąż nieodkryta!) Włodowic w powiecie zawierciańskim (woj. śląskie), o której wzmiankuje ks. Marian Wnuk w książce "Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja we Włodowicach (1708 - 2008)", wyd. Sopot 2008.

Książka, choć poświęcona w znacznej części historii i wydarzeniom związanym budowlą kościelną i parafią, porusza też inną tematykę.

Znajdziemy w niej rozważania o pochodzeniu określenia "Włodowice" - od nazwy osobowej Włod, czy może od głodu (Głodowice), a może od Góry Głowiennej (miejsca kultu).

Pierwsze wzmianki o miejscowości Włodowice pochodzą z dokumentów biskupa krakowskiego Iwo (1220) i króla Władysława Łokietka (1327). Dalej autor omawia kolejne zmiany właścicielskie: po okresie własności klasztornej i kościelnej wspomniane są rodziny Włodka z Charbinowic, Włodka z Ogrodzieńca, Salomonowiczów, Rzeszowskich, Pileckich, Bonarów z Krakowa, którzy wprowadzili do parafii arianizm i księdza Jakuba Sylwiusza z żoną Katarzyną.

Parafię rzymsko - katolicką przywrócili kolejni właściciele, Firlejowie. Po nich Warszyccy (ich czasom w XVII wieku przypisywane jest powstanie Pałacu we Włodowicach, który obecnie jest w stanie ruiny). Dalej - Męcińscy, a w ich kontekście odnotowano nocleg króla Jana III Sobieskiego w Pałacu we Włodowicach w roku 1683. Po Męcińskich właścicielami zostali Szembekowie i Polescy. Z ciekawostek, Jan III Sobieski nie był jedynym królem goszczącym w pałacu, drugim był August III Sas w roku 1734.

Michał Poleski założył we Włodowicach szkołę ogrodniczą, bibliotekę, laboratorium chemiczne, a pałac i cała miejscowość zyskała wówczas przydomek "Ateny Olkuskie", których okres świetności trwał do roku 1880.

Najważniejsze miejsce w książce zajmuje historia parafii notowana od roku 1373 i dziś istniejącego kościoła, powstałego w 1703 roku. Ze stosunkowo niedawnych wydarzeń historycznych na uwagę zasługuje opisanie zmian terytorialno-parafialnych wymuszonych ustanowieniem granicy III Rzeszy Niemieckiej z Generalnym Gubernatorstwem i podzieleniem terenu parafii na dwie części. Efektem tego było powstanie ekspozytury w Kotowicach (Generalna Gubernia) obejmującej Kotowice - wieś, kolonię i folwark, Hucisko, Zdów - wieś, młyny i dwór, Górę Włodowską - wieś i kolonię oraz Rzędkowice. Włodowice znalazły się wówczas w III Rzeszy.

Opisane zostały parafialne wydarzenia z historii najnowszej, podane wykazy księży wikariuszów i proboszczów wraz z krótkimi notami biograficznymi, wykazy księży i sióstr zakonnych pochodzących z parafii we Włodowicach (w tym m. in. ks. Jan Merta - kapelan, uczestnik walk pod Monte Casino oraz współautor sprowadzenia szczątków majora Henryka Sucharskiego z Włoch na Westerplatte). Odrębnie przedstawione zostały zabytkowe i artystyczne elementy budynku kościoła.

Książka zawiera kolorowe fotografie na ponad 50 stronach i o wiele więcej stron z fotografiami czarno-białymi. Wśród nich m. in. komunijne zdjęcia dzieci z lat od 1929 do 2008 (nie jest to album rok po roku, zawiera ubytki).

Twarda okładka, 16 x 24 cm, kredowy papier, 219 stron, bez ISBN, niedostępna w bibliotekach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2019, 14:12 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Mirów Polska napisał(a):
Olbrzymie kopce w lasach, wały sypane w czworobok i głębokie fosy biegnące równolegle od wschodu ku zachodowi - to największa terenowa tajemnica (wciąż nieodkryta!) Włodowic w powiecie zawierciańskim (woj. śląskie), o której wzmiankuje ks. Marian Wnuk w książce "Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja we Włodowicach (1708 - 2008)", wyd. Sopot 2008.


Tzn.? Wspomina o nich, ale nie podaje lokalizacji?

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2019, 18:35 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Dokładnie tak. Wspomnienie jest ze źródła pt. Słownik Geograficzny królestwa Polskiego, ten:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/
ale tam również lokalizacji nie ma tego. Trudno nawet powiedzieć, czy to nie pomyłka z jakimiś innymi Włodowicami, nie wiem, ale brzmi to fajowo.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2020, 20:36 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak na marginesie wątek włodowicki jest też tutaj.
A zdjęcia z Wielkiej Wojny są w wątku "Włodowice - 1914".
Przydałoby się kiedyś to zapakować razem :P
Gdyby moderator zrobił z tego co napisałem linki (bo ja nie umiem) i przekleić do bieżących działów i potem skasować mój post, to zrobiłoby się jaśniej.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL