Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Kultura przeworska na Jurze
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=36&t=5389
Strona 1 z 1

Autor:  Tomekarcheo [ 29 mar 2012, 11:37 ]
Tytuł:  Kultura przeworska na Jurze

Gdyby kogoś interesowało to proszę bardzo:
http://jagiellonian.academia.edu/Tomasz ... ozytnosci_

Praca obejmuje schyłkowe fazy kultury przeworskiej, kiedy to na Jurze widać jej gęste i dosyć niecodzienne osadnictwo. Napisana kilka lat temu, więc nie znajdują się w niej później opublikowane lub przebadane materiały, m.in.:
- nowy artykuł o Jaskini Kroczyckiej z materiałami pozyskanymi w 1983 r.
- okucie końca pasa datowane na wędrówki ludów z Jerzmanowic
- nowe materiały z jaskini w okolicach Kostkowic
- nowo odkryta osada z Imbramowic

Raczej w niej nie ma plagiatu :mrgreen: Gdyby ktoś miał jednak jakieś uwagi to jestem otwarty na dyskusję.
Można sobie ściągać do woli, jednak jeśli ktoś by wykorzystywał w jakiejkolwiek formie to wymagam cytacji!

Autor:  Galman [ 13 kwi 2012, 21:43 ]
Tytuł:  Kultura przeworska na Jurze

bardzo ciekawy to materiał!! zawsze zastanawia mnie dlaczego tak trudno naukowcom przekonąc sie do tego że niektóre jaskinie były cmentarzyskami i miejscami kultu.

Autor:  Tomekarcheo [ 14 kwi 2012, 08:18 ]
Tytuł:  Kultura przeworska na Jurze

Problem z interpretacją znalezisk kości ludzkich w jaskiniach Jury jest złożony. Po pierwsze jaskinie te zostały poniszczone poprzez:
- kopanie namulisk pozyskiwanych na nawóz (głównie w XIX wieku)
- szpaciarstwo (XIX do poł. XX wieku)
- niemetodyczne prace wykopaliskowe (głównie XIX i pocz. XX wieku, jednak nawet obecnie niektórzy archeolodzy kopiący jaskinie specjalizujący się w paleolicie nadal ignorują zabytki młodsze wyrzucając je na hałdę bądź nie uwzględniając należycie w opracowaniach)
- osoby rozkopujące namuliska w celu pozyskania, tzw. skarbów
- "niedzielnych" turystów
- "niedzielnych" grotołazów samowolnie rozkopujących namuliska
- głupotę, wandalizm
Wszystkie te wymienione wyżej przyczyny niszczenia jaskiń powodują, że z terenu Jury nie znamy do tej pory żadnych szczątków ludzkich, które można by z powodzeniem datować metodami archeologicznymi. W efekcie mamy sytuację, gdy posiadamy z jurajskich jaskiń bardzo dużo ludzkich szczątków jednak prawie nic pewnego nie jesteśmy w stanie o nich powiedzieć. Ani o datowaniu, ani o kontekście. Dlatego nie można powiedzieć jaką funkcję pełniły jurajskie jaskinie chociażby w epoce żelaza. Nie wiemy, czy szczątki ludzkie znajdowane w jaskiniach Jury można wiązać z niecodziennym obrządkiem pogrzebowym, śladami kultu, najazdów, chorób, czy czegoś jeszcze innego.
Problemem jest także to, że mało kto zdaje się ten problem dostrzegać. Osadnictwo jaskiniowe młodsze od epoki kamienia wciąż budzi zdziwienie u niektórych. Próbuję z tym walczyć i zwrócić uwagę na ten problem. Tymczasem jaskinie były zasiedlane intensywnie w epoce brązu, żelaza, średniowieczu i nowożytności. Nie powstał niestety kompleksowy program badania jaskiń Jury pod tym względem. W latach 60. i 70. funkcjonował jedynie program badań w jaskiniach Jury pod kątem neolitu kierowany przez Ewę Rook. W ostatnich latach widać zaczątki badań jaskiń pod kątem średniowiecza, miejmy nadzieję, że ten program się jeszcze szerzej rozwinie. Epoka brązu i żelaza wciąż pozostaje niezauważona na tych stanowiskach choć jest światełko w tunelu do zmiany - zespół kierowany przez prof. Bursche nastawiony jest na badania schyłku kultury przeworskiej na przykładzie jednej z jaskiń (szczegóły tutaj: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/ht ... 1435329121)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/