Teraz jest 28 kwi 2024, 06:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lis 2023, 22:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
W ramach wspomnien a zarazem zaległości poględze Wam trochę o czerwcowym wypadzie pod Kielce,pewnie też przełamie troszeczke monopol Admina w tym temacie :wink:
Przejeżdżać tamtędy zdażało mnie sie wiele razy ale skansenu jak dotąd nie odwiedziłem,jak mawiają,co ma wisieć nie utonie i stało się.Skansen w Tokarni robi wrażenie od pierwszych chwil po przekroczeniu bramy,to jakby portal do podróży w czasie.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 118.34 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Poruszasz się w przestrzeni pełnej starowiejskiej architektury,czuć klimat świętokrzyskiej starej osady,bo to oryginalne nie rekonstrukcyjne gadżety.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 185.05 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 158.6 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 162.01 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Wszystko skrupulatnie opisem podparte,słowo plus"żywy"obraz świetnie pomaga zrozumieć jak wtedy funkcjonowało ludowe rzemiosło czy farmaceuci.Przykład apteki z własnym zielnikiem.
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 242.05 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Wiejskiej rzeczywistości dopełniają zwierzęta w zagrodach,ale i pasące sie na łąkach też są.
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 165.78 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Idąc taką ścieżką można się absolutnie zapomnieć,wrażenie że to nie skansen a nadal funkcjonalna osada nieodparte niemal.Przęsła pełne sztachet jakby na późny wieczór sobotni czekały...
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 229.48 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Na zewnątrz pięknie a wewnątrz niesamowicie jak w tym młynie wiatrowym.
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 145.85 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Wnętrze gospodarskie pełne rolniczych ówczesnych maszyn.
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 150.09 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Chłopska chata od środka.
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 138.16 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Warsztat sitarza i powroźnika.
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 138.16 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 115.92 KiB | Przeglądane 576 razy ]


Załączniki:
12.JPG
12.JPG [ 136.25 KiB | Przeglądane 576 razy ]
11.JPG
11.JPG [ 127.01 KiB | Przeglądane 576 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2023, 23:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Doktorski dom wraz z medycznym jak i prywatnym wyposażeniem.
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 202.11 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 124.81 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 100.27 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Kościółek od środka.
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 152.85 KiB | Przeglądane 572 razy ]

I jeszcze takie ciekawostki,jak widać nikt nie oszpecił tych wspaniałych wozów strażackich,nadal pokrywa je choć już wyblakły to jednak stary lakier.
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 181.13 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Ciekawostką była też ekipa filmowa robiąca klapsy do nowego filmu Sami swoi.
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 193.76 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Mógłbym bardziej szczegółowo,jeszcze dłużej ale myśle że zainteresowani taką tematyką już nabrali apetytu po tym małym ułamku jaki wybrałem z tamtejszej wspaniałej całości.Wróce tam z pewnością.
W czerwcu dzien długi a Chęciny rzut beretem,więc teraz zamek.
Rynek w Chęcinach,piątek,niby godziny szczytu,w Tokarni wycieczki bylo widać a tu niemal pusto.Zamek króluje nad okolicą,wzgórze robi respekt.
Zmęczyć sie można ale jednak miło choć pod góre gdy takiego spaceru do zamku nie zakłóca straganiarski odpust.
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 87.09 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Towarzyszą figury rzeźbione w drewnie przedstawiające ludzi bezpośrednio kojarzone z zamkiem.U wrót zamku przykładowo taka gustowna armata.
Załącznik:
27.JPG
27.JPG [ 194.63 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Zamek typu ruina po remoncie,schludny dziedziniec,
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 181.42 KiB | Przeglądane 572 razy ]

i troche wyżej.
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 134.88 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Przypomina szkockie czy angiekskie ruiny przeznaczone do zwiedzania,nie chodzi mi o architekture ale o bezpieczeństwo zwiedzających.
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 190.14 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Eksponaty tego typu to w sporej części reprodukcje.
Załącznik:
26.JPG
26.JPG [ 200.75 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Duża wysokość względna wzgórza daje spojrzeć daleko na okolice Gór Świętokrzyskich,na lewej stronie fotki widać drogę na Zalejową.Tak zaczynaliśmy z Robertem wycieczkę po okolicy w marcu 2017go roku.Relacja jest gdzieś w dziale.
Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 105.54 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Sklepik jest na dziedzincu lecz na tyle dyskretny że nie oszpeca zamkowego dziedzinca.
Załącznik:
28.JPG
28.JPG [ 196.42 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Korzystając z oferty sklepiku mam pamiątke po tym dniu,świętokrzyski minerał,krzemień pasiasty.
Załącznik:
29.jpg
29.jpg [ 124.45 KiB | Przeglądane 572 razy ]

Ten niewielki kamólek,a raczej spojrzenie na niego zachęciło mnie do napisania tej relacji.Obok leżą pamiątki z innych zakątków,może i one naklonią mnie do skrobnięcia czegoś w podobnym dziale tego Forum.Dla mnie to miłe osobiste wspomnienia mam nadzieje że dla Was przynajmniej nie nudne.
Pozdrawiam. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2023, 08:17 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
Tokarnia koniecznie jak jest pusto, klimat jest super :)
Przydał by się karczunek koło wiatraków, zostawienie samych jałowców i kserotermów jak to dawniej na tych pagórkach było. A one w wielu miejscach bardzo podobne do jurajskich są, częściowo nawet te same skały je budują.

Tak swoją drogą jeszcze dwie dekady temu trafiały się kompletne zagrody jak ze skansenu gdzieś na głębokich wioskach. Teraz już tylko pojedyncze budynki, a strzecha to totalny ewenement...

Fajnie pooglądać, tym bardziej że jesień mi w tym roku "uciekła" i nigdzie nie pojeździłem.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 lis 2023, 21:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Tokarnia koniecznie jak jest pusto, klimat jest super :) .

Mogę sobie tylko wyobrazić bo jednak jacyś zwiedzający byli lecz nie aż tyle żeby spowalniało zwiedzanie.Wnętrza spokojnie bez dodatkowego towarzystwa podziwialiśmy.
Michał napisał(a):
...
Przydał by się karczunek koło wiatraków, zostawienie samych jałowców i kserotermów jak to dawniej na tych było...

Tak swoją drogą jeszcze dwie dekady temu trafiały się kompletne zagrody jak ze skansenu gdzieś na głębokich wioskach. Teraz już tylko pojedyncze budynki, a strzecha to totalny ewenement....

Dokładnie to samo pomyśleliśmy,sosny są tak "szybkie" że za chwilę wiatraki będą ledwo zauważalne.
Strzechy nawet gdy są jeszcze na jakichś starych chatach są to obiekty w bardzo lichym stanie bo już nie eksploatowane,więc prędko niszczeją.Jesteśmy świadkami końca tamtej epoki ...


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 28 kwi 2024, 06:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL