Teraz jest 28 mar 2024, 10:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 01 wrz 2022, 19:51 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Wczoraj, nareszcie, odwiedziłam (tę słynną) Bukową Górę, leżącą w granicach administracyjnych Dąbrowy Górniczej, a konkretnie w jej dzielnicy Ujejsce. Wcześniej widziałam setki zdjęć z tego miejsca i doskonale wiedziałam, czego mogę się po nim spodziewać, ale nie przypuszczałam, że zrobi ono na mnie aż tak wielkie wrażenie :shock: .

Już sam las bukowy – wysoki, wręcz strzelisty, dający ciszę, chłód i półmrok rozświetlony tu i ówdzie słońcem migoczącym poprzez liście - nieodparcie kojarzył mi się z gotycką katedrą. Z jednej strony, nad głowami – zielono-błękitne sklepienie wsparte na smukłych, szarych kolumnach, a z drugiej, na dnie lasu – jasna, kamienna posadzka, nierówna, jakby wydeptana tysiącami stóp wiernych uczestniczących w przedwiecznych obrzędach.

I to przedziwne wrażenie przebywania w miejscu absolutnie niezwykłym … Te wszystkie kamienie, już odkryte, jedne leżące płasko, inne stojące - i to dokładnie w tych a nie innych miejscach, wskazując to, co powinny, od prawieków – zaczynają mówić. Jednak jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek wnioski z tej „przemowy”, jeszcze długo będziemy gubić się w domysłach.
My – współcześni.

Czy zrozumiemy, co chcą nam przekazać? I czy w to uwierzymy? Czy uda się dotrzeć do tego, co przykrywają i prawidłowo rozpoznać? Czy te tony przesypanej ziemi pozwolą nam choć trochę zbliżyć się do poznania historii ludzi, którzy przez stulecia przekształcali to wzgórze dla jakichś wyższych celów? Jakich celów? Po prostu magia …

Oczywiście na placu boju spotkałam Rybaka, który faktycznie wysmuklał baaardzo ;), co należy podkreślić i pochwalić :wink: . Oprowadził mnie po wykopaliskach, pokazywał i objaśniał, po czym wrócił do swoich zadań, a ja podpięłam się pod wycieczkę czterech pań z Olkusza – przewodniczek po Podziemnym Olkuszu – które słuchały opowieści szefa tego „bałaganu” – dra Dariusza Rozmusa.

Gdy tematy archeologiczne zostały wyczerpane, grupę przejął (porzuciwszy uprzednio łopatę) Rybak, by przedstawić, odkryte wraz ze @smarem i @kusmankiem, powiązania kamieni z astronomią. Oczywiście przedstawił w bardzo niewielkim zakresie, zatrzymując większość asów w rękawie :P .

I gdy tak gawędziliśmy sobie o „tu i teraz” oraz o Olkuszu i jego atrakcjach, okazało się, iż jedną z pilnych słuchaczek jest – znana nam, starym Forowiczom jurajskim – Olkuszanka! No, świat jest mały :D

Fotek „ogólnych” nie będę wstawiać, bo jest ich w sieci dość dużo. Poniżej kilka zdjęć „okolicznościowych”

„Posadzka Katedry”
Załącznik:
31.08.2022_1.jpg
31.08.2022_1.jpg [ 163.62 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Olkuskie przewodniczki słuchają dra Rozmusa
Załącznik:
31.08.2022_2.jpg
31.08.2022_2.jpg [ 192.9 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Rybak w swoim żywiole –ma audytorium i może zadziwiać opowieściami
Załącznik:
31.08.2022_3..jpg
31.08.2022_3..jpg [ 165.81 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Od tych „kamyczków” wszystko się zaczęło
Załącznik:
31.08.2022_4.jpg
31.08.2022_4.jpg [ 167.88 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Olkuszanka z Rybakiem
Załącznik:
31.08.2022_5.jpg
31.08.2022_5.jpg [ 149.16 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Rybak z Olkuskimi Przewodniczkami
Załącznik:
31.08.2022_6.jpg
31.08.2022_6.jpg [ 147.46 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Wspominany przez Rybaka wcześniej na czacie domniemany grób – rozkopany i zasypany
Załącznik:
31.08.2022_7.jpg
31.08.2022_7.jpg [ 194.09 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Płyta z wapienia wydobyta z głębi powyższego grobu. Takie wapienie nie występują w tej okolicy.
Załącznik:
31.08.2022_8.jpg
31.08.2022_8.jpg [ 162.81 KiB | Przeglądane 4538 razy ]

Czy ten pionowy kamień mógł sam się tak ustawić?
Załącznik:
31.08.2022_9.jpg
31.08.2022_9.jpg [ 159.92 KiB | Przeglądane 4538 razy ]


Czuję niedosyt. Chyba muszę TAM wrócić …


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 02 wrz 2022, 08:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
O nie wiedziałem, że tam są takie prace, chyba nie powiązałem dyskusji na forum, z miejscem.
Pod górą, to jak byłem mały kurki się zbierało...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 02 wrz 2022, 09:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Mam pytanie, jak bardzo zmieniły układ tych kamieni rosnące drzewa? Pewnie kiedyś wzgórze było wylesione?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 02 wrz 2022, 10:03 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Na moje (mocno niedoskonałe) oko wygląda tak, że buki wyrosły tam, gdzie było wolne miejsce do wykiełkowania. Skoro miejsca było mało, to i las w tej okolicy jest dość rzadki. Korzenie buków raczej oplatają leżące głazy, niż je podnoszą lub w inny sposób przemieszczają. Ale pod tymi kamiennymi płytami jest wystarczająco dużo przestrzeni, by korzenie mogły się swobodnie rozrastać, bez konieczności wykonywania zbędnej pracy.
Takie są moje spostrzeżenia. Ale może specjaliści od wykopków widzą to inaczej? Najlepiej sprawdzić to osobiście – układ jest dość statyczny :wink:

Tak, wzgórze było łyse :D , i pewnie również dlatego wybrano je na obserwatorium astronomiczne.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 02 wrz 2022, 11:32 

Dołączył(a): 29 mar 2022, 09:15
Posty: 10
Powiem szczerze, że mieszkam niedaleko Dąbrowy Górniczej, ale nigdy tutaj nie byłam. Z chęcią się wybiorę.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 02 wrz 2022, 15:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Hm...Kasiu :D
Ale to poetycko ujęłaś...
Rzeczywistość codzienna jest tu niestety bardziej prozaiczna.
Oczywiście zapraszam wszystkich od trzech miesięcy. Gdyby ktoś miał ochotę czegoś więcej na miejscu się dowiedzieć, to z ekipą pracujemy od poniedziałku do piątku między 8.30, a 14.30 i chętnie się od roboty oderwę. W najbliższe dwa dni tygodnia będę tu sam, bo szef z chłopakami wyjeżdża do Lelowa na inne wykopki, a w weekend wpadnie smar, by pomóc mi w obliczeniach.
I jeszcze słowo do Roberta:
W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia drzewa karczowano, nie wnikając w to co jest pod spodem i wiele konstrukcji naruszono.
Wykopaliska trwają do końca września.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 02 wrz 2022, 17:09 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Hmm … Rybaku :)
Tak mnie jakoś naszło …
Może dlatego, że przez długi czas towarzyszyła mi sama proza :( A tu nagle taka odmiana :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 07 wrz 2022, 10:30 

Dołączył(a): 29 mar 2022, 09:15
Posty: 10
Jak tak jeszcze popatrzyłam sobie na zdjecia, które znalazłam w internecie, to tak troszkę poprzez te skąły przypomina mi troszkę Ślężę- ja wiem, że to zupełnie inne miejsce, bo Pogórze Sudeckie, ale ... no tak mi się skojarzyło. Byliście tam kiedyś ?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 08 wrz 2022, 04:10 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Może nie tyle samą Ślężę, co jej południowe ramię - Radunię. To fakt. :mrgreen: zwłaszcza, że tam również nie do końca wszystko jest jasne

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 09 wrz 2022, 14:04 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Gdyby ktoś z Was nie miał planów na jutro, to między 11-tą, a 13-tą robimy na Bukowej podsumowanie obliczeń astronomicznych. Zapraszam :D

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 09 wrz 2022, 20:51 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Jutro to chyba nie najlepszy termin, zważywszy na przepowiednie pogodowe :cry: ...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 10 wrz 2022, 08:57 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Gdyby Jack London zwracał uwagę na to, że mu na nos trochę kapie... :wink:
Zaproszenie aktualne. Właśnie tam dojeżdżam.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Bukowa Góra
PostNapisane: 01 maja 2023, 19:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Dziś udało mi się z rodziną odwiedzić to miejsce - robi wrażenie.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 10:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL