Teraz jest 28 mar 2024, 12:31




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sie 2008, 13:38 

Dołączył(a): 11 sie 2008, 20:56
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
Witam,

Znalazłam to forum szukając jakichś informacji o tym, co widziałam na trasie kolejowej dojeżdżając z warszawy do zawiercia. może ktoś będzie mógł pomóc?

jadac intercity wwa-zawiercie-sosnowiec-bielsko biala juz drugi raz zauwazylam przy samej trasie cos co mi sie spodobalo i nie moge nic znalezc w necie o tym blizej. tam jest chyba wlasnie jura krakowsko-czestochowska wiec by pasowalo.

otoz jakies 40 moze minut (ale ine daje glowy czy nie wiecej lub zwlaszcza mniej) pociagiem za zawierciem jak sie jedzie w strone wwy jest po prawej stronie zalesiona gora i wystaje z niej mniej wiecej w polowie pojedyncza, duza, okragla skala ktora wyglada jak twarz. poza tym tylko bory i lasy i jakis kawalek dalej jest spore jezioro przy ktorym sie porozkladlai ludzie z przyczepami kempingowymi itp. widok na te skale jest super, czy ktos moze wie jak to sie nazywa lub kojarzy ten widok?

sredniej wielkosci zalesiona gora i jak sie na nia patrzy z boku, z pociagu to tak jakby w polowie stoku ktos nakleil na to wielkie skalne plaskie koło na ktorym jest jakby plaskorzezba-twarz.

jeszcze to wyglada najpodobniej pod wzgledem ksztaltu ale to tez nie to, bo raczej za male

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image ... 3%B3w2.jpg

charakterystyczna jest wlasnie ta bliskosc torow jakby ktos sie znal na jurze i mogl pomoc bylabym wdzięczna

Pozdrawiam :>


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2008, 13:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
To masyw Góry Zbrów w Podlesicach po drodze z Żarek do Kroczyc.
Skała to prawdopodobnie Jastrzębnik, a jezioro(zalew) znajduje się w Kostkowicach.

A w drugą stronę wygląda to tak


Załączniki:
IMG_0840.jpg
IMG_0840.jpg [ 48.8 KiB | Przeglądane 19033 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 sie 2008, 13:58 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Dokładnie tak jak napisał Sandwich - Skaliste wzgórze to Góra Zborów z przyległościami, czyli Biblioteką i Kołoczkiem na którym jest taka spora ściana (Wodna Skała/Głowa Cukru), ale nie wiem czy jest widoczna z okien pociągu (linia biegnie w wykopie).
Jest za to widoczny Jastrzębnik, a kawałek dalej zalew z Kostkowicach.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 sie 2008, 14:42 

Dołączył(a): 11 sie 2008, 20:56
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
dzieki za odpowiedzi. widac wlasnie doskonale, gora i 'skalna twarz' jest blisko torow


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 17:14 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie wiedziałem gdzie wpisać moje pytanie. Ale z całą pewnością potrzebna jest mi opinia znawców.
Niebieskie źródła. Można je znaleźć w paru miejscach w Polsce. Co powoduje, że woda jest niebieska? Przeryłem internet, ale nie do końca rozumiem co w nim jest napisane...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 20:21 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wapienne lub dolomitowe podłoże?

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 20:47 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie wiem. Nie rozumiem mechanizmu. Miałem poprawkę z chemii w liceum.
Może wyjaśnię dlaczego pytam:
Znalazłem międzywojenny przewodnik turystyczny i tamże informację, że te niebieskie źródła pod Tomaszowem to pikuś przy identycznych w Juliance.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 22:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Niebieskie źródła z Julianki,tak prezentowały się w kwietniu tego roku.Wywierzyska na dnie południowo wschodniej zatoki zalewu między Zalesicami a Julianką.Bez problemu znajdziesz to miejsce na mapie oznaczone właśnie taką nazwą,nie chodzi tu chyba o kolor wody z nich bijącej ale o turkusowy zafarb "raf piachu" które tworzą bijące w dnie źródła.Wywierzyska przykrywa metr lub trochę więcej krystalicznie czystej wody nadając im właśnie turkusowo niebieskawy odcień i stąd chyba taka nazwa.
Załącznik:
001.JPG
001.JPG [ 107.39 KiB | Przeglądane 17034 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 23:36 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
No tak, ale krystalicznie czysta woda nie ma koloru :)
Związki wapnia mogą nadawać właśnie niebiesko-turkusowy kolor - zerknij sobie na przykład na Vintgar w Słowenii albo rzekę Tagliamento we Włoszech: https://www.google.com/maps/@46.3353016 ... 312!8i6656

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2019, 10:27 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Załącznik:
P15007850001.JPG
P15007850001.JPG [ 333.99 KiB | Przeglądane 16991 razy ]
Załącznik:
P15007840001_2.JPG
P15007840001_2.JPG [ 347.48 KiB | Przeglądane 16991 razy ]

Turkusowa woda w jeziorze Budzisławskim - pierwsza klasa czystości wody.

Załącznik:
P15103580001_1.JPG
P15103580001_1.JPG [ 205.69 KiB | Przeglądane 16991 razy ]

Woda w tym zbiorniku poeksploatacyjnym jeszcze kilkanaście lat temu miała kolor zieleni Veronese'a do błekitno-turkusowej. W ostatnim czasie prawdopodobnie wskutek wzrostu żyzności i eutrofizacji traci ten ocień, podobnie jak kilka bardzo czystych jezior rynnowych Pojezierza Kujawskiego.

Załącznik:
Obraz 4980001.JPG
Obraz 4980001.JPG [ 222.8 KiB | Przeglądane 16991 razy ]
Załącznik:
Obraz 5050001.JPG
Obraz 5050001.JPG [ 269.16 KiB | Przeglądane 16991 razy ]

Skrajny przykład "lazurowych jezior" - osadniki popiołów z elektrowni opalanych węglem brunatnym.
Woda ma odczyn silnie zasadowy - bardzo zmiękcza skórę :wink:

Wszystkie powyższe zbiorniki mają jeden wspólny mianownik - wapienne (kredowo-białe do szarego) podłoże. W przypadku jeziora Budzisławskiego w niektórych miejscach można dosłownie zapaść się do kolan w oklejającą, szarą maź, którą niełatwo potem z nóg zmyć.
Wydaje się więc (jak to już le_szek napisał), że wpływ na ten kolor wody mają związki wapnia.
Woda ma często delikatny zapach mleka wapiennego.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2019, 17:30 

Dołączył(a): 16 gru 2006, 12:54
Posty: 36
Niebieskie zródła pochodza od piasków cenomanskich pietro kredy kótre sie na dnie ich odsłaniaja w zasadzie to zielonkawo-niebieskie piaski glaukonitowe


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2019, 19:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Niebieskie źródełko jest też w Lgotce k. Podlesic

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 maja 2019, 16:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Niebieskie, bo się niebo odbija i od czystości wody zależy ile tego nieba odbija. Woda w górach choćby nie wiem jak czysta z powodu wartkiego strumienia nieba nie odbije. Niebieska Pogoria. No zależy też od związków chemicznych, ale niebieski to raczej czyta woda.


Załączniki:
_DSC5811.jpg
_DSC5811.jpg [ 276.55 KiB | Przeglądane 16866 razy ]

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 wrz 2019, 19:48 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tym razem jest to pytanie do Katarzyny.
Jak szybko merystem przyranny zakrywa nacięcia na buczynie? Czy jest możliwe, że kora buka nie zasklepia wyrżniętych w niej znaków przez powiedzmy sto lat?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 wrz 2019, 21:54 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Niestety zupełnie nie jestem znawcą tego tematu.
Zazwyczaj rany, szczególnie cięte, zabliźniają się dość szybko. Przyczyną niezarastania zranionego miejsca na drzewie mogą być np. pasożyty zasiedlające taką ranę. Drzewo produkuje wówczas gumowatą substancję mającą chronić uszkodzenie kory. Proces ten to gumoza, najczęściej występuje u pestkowych drzew owocowych (wiśnia, czereśnia).
Nie wiem, jak to wygląda u buków.
Sorry. :?


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:31


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL