Teraz jest 28 mar 2024, 09:54




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 02 lis 2005, 08:53 
Zapraszałem Was na dokładną penetrację Złotego Potoku i okolic. Niestety nikt nie wyraził ochoty wyjazdu. Pojechałem więc sam.
Czasu nie miałem zbyt wiele, dlatego zrobiłem tylko część planu.
W parku pałacowym wyszukałem większość ciekawych drzew, które opisane są metalowymi tabliczkami. Żadne jednak nie kwalifikuje się do bycia pomnikiem przyrody. Jeśli nie wiecie to szkoła ukryta na zapleczu ma związek z OPN, ale jaki to zagadka.
Niegdyś słynna pasieka szkoleniowa to obecnie ruina. Szklany ul w którym można było podglądać pszczoły niestety nie istnieje.
Obchodząc staw Irydion napotkałem zadbaną kapliczkę MB z herbami które muszę dopiero zidentyfikować.
Na zbadanie północnej części parku nie starczyło czasu więc jeśli ktoś zna to proszę o relację.
Dalej pojechałem zlokalizować mogiły z 1939r przy leśnej drodze do Dziadówek.
Przydrożne tablice wskazują miejsca zaniedbanych grobów. Na mapie wykazano 4 szt po lewej stronie drogi. W terenie okazuje się ,że już pierwszy jest po prawej stronie.
Najlepiej zachowana jest mogiła harcerzy z oksydowaną płytą i wyszczególnionymi nazwiskami.
W Dziadówkach sprawdzałem przydatność ośrodka rekreacyjnego do możliwości dużej grupy. Jaka nazwa taki ośrodek. Do środka nie udało mi się wejść ale PRL- owskie domki nie zachęciły mnie zbytnio. Murowane budynki noszą znamiona remontu ale może Wy wiecie coś więcej na ten temat?
Pogoda była piękna więc pomknąłem do Olsztyna ,żeby kliknąć kilka fotek. Przed Olsztynem na górce stoi samotny krzyż ,może ktoś zna jego historię?

Szlaku kosmicznego nie udało mi się przejechać ale wybiorę się tam kiedyś.

Na razie to tyle.


Gora
  
 
PostNapisane: 02 lis 2005, 11:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
skuter28 napisał(a):
(...)W Dziadówkach sprawdzałem przydatność ośrodka rekreacyjnego do możliwości dużej grupy. Jaka nazwa taki ośrodek. Do środka nie udało mi się wejść ale PRL- owskie domki nie zachęciły mnie zbytnio. Murowane budynki noszą znamiona remontu ale może Wy wiecie coś więcej na ten temat?(...)

W ośrodku Dziadówki byłem kilkakrotnie kiedy to jeszcze należał do Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka”. Domki posiadają niewielkie kuchnie bez bieżącej wody oraz toalety. Nie mają też żadnego ogrzewania więc można w nich mieszkać wyłącznie latem, jest ich ogólnie około 40 z 3-4 łóżkami w domku. Kibelki są umiejscowione w murowanym budynku mniej-więcej pośrodku całego ośrodka i w nich też mieszczą się prysznice zazwyczaj tylko z zimną wodą (tak było dawniej). Największy murowany budynek mieści dawną stołówkę oraz świetlicę. Przy bramie wjazdowej znajduje się sklep oraz recepcja. Dawniej całego ośrodka pilnował gościu który jest spowinowacony rodzinnie z leśniczym z Dziadówek (są tam w pobliżu takie dwa gospodarstwa). Na wschód od ośrodka był zbiornik przeciwpożarowy z wodą a w latach 80 (czasy świetności ośrodka) jedno z lepszych w tych okolicach kąpielisk (molo, kajaki, rowery wodne).
skuter28 napisał(a):
(...)
Pogoda była piękna więc pomknąłem do Olsztyna ,żeby kliknąć kilka fotek. Przed Olsztynem na górce stoi samotny krzyż ,może ktoś zna jego historię?
(...)

W okolicach Olsztyna jest mnóstwo krzyży na górkach. Są to krzyże pielgrzymkowe pod którymi odprawiane są msze dla pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę (np.: góra Grodzisko – dz. Mirów, Częstochowa to już maszynka do robienia kasy na pielgrzymach).

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 04 lip 2012, 22:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Temacik odwietrzyłem (znacznie) ale może się komuś takie informacje przydadzą.

Pod koniec czerwca 2012 roku udało mi się spędzić trzy noce w ośrodku Caritasu w Poniku (Dziadówki). Zmiany tu nastąpiły ogromne w stosunku do tego co pisałem powyżej. Większość domków wyposażona jest w toaletę i aneks kuchenny (lodówka i kuchenka) a cena 120 zł za dobę + prąd (cztery osoby), wydaje mi się niewygórowana.
Z tego co się dowiedziałem, we wakacje organizowane są przez Caritas kolonie dla dzieci więc indywidualnie można się tam wybrać od maja do października. Jest staw w którym można się wykąpać, dla większej grupy także można zamówić obiady.

Dla mnie rewelka ! Takiej ciszy nie uświadczyłem już bardzo dawno, tym bardziej że byliśmy jedyną rodziną na ośrodku bo to był ostatni tydzień przed przyjazdem dzieci, więc nie wynajmowano już domków.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 15 wrz 2014, 16:08 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Czy ktoś wie jaką głębokość ma staw Irydion i co w nim pływa?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 15 wrz 2014, 16:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Informacji na temat ichtiofauny pochodzącej z zarybień,niestety nie najaktualniejszych znajdziesz otwierając link.
http://wedkarstwo.czest.pl/index.php?/t ... ym-potoku/


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 15 wrz 2014, 16:48 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dzięki ... :mrgreen: miałem nadzieję co prawda, że ten staw jest głębszy.. ale karp potrzebuje wody płytkiej. amur też. bez ciepłej nie rosną. Pidło tam ma wysokość ok 2 m, ale wiadomo, że im dalej , tym płycej. Jak wlazlem na pidło stawu Elżbietki zapadłem się po... no.. głęboko. stopę miałem w powietrzu. Tak czy siak z linku wynika, że między 2 - metr. jeszcze raz dzięki. Pod Amerykanem oferują suma. ciekawe czy ta ryba też zadowala się tą głębokością...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 15 wrz 2014, 21:04 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bo sum to taki zwierzak, co do 2 metrów dochodzi. To jakim cudem w stawach złotopotockich się mieści? no. chyba, że sprowadzają go tu jakoś...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 15 wrz 2014, 21:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Krótko żeby nie robić OT,bo to nie wędkarskie forum.
Sum (Silurus glanis)to faktycznie ryba dorastająca do imponujących rozmiarów,a woda dwa metry głębokości jest myślę ani głęboka ani za płytka dla tej rybki,większym problemem może być odpowiednia ilość biomasy potrzebnej dla normalnej egzystencji tej ryby.Natura pod pojęciem równowagi biologicznej takie kwestie doskonale rozwiązuje o ile człowiek za bardzo w nią nie ingeruje.
Wędkarze tworząc"burdele",bo tak często nazywa się łowiska komercyjne,taką logiką się nie kierują,i gdy robią to na wodach zamkniętych (stawy powyrobiskowe itp) to pal licho,gorzej na rzekach czy jeziorach,czyli wodach otwartych tworzących naturalny ekosystem.
Do takich łowisk za kase trafiają także jesiotry które znacznie przewyższają rozmiarem i wagą suma.Zazwyczaj jednak są one jesiotrami tylko z nazwy,bo w rzeczywistości to Sterlety i inni jego pobratyńcy.Jesiotr zachodni w naszych wodach wyginął w latach sześćdziesiątych.
Te sumy oferowane w okolicy Amerykana to jeśli na talerzu mogą być również jakimś wynalazkiem z Azji czy Afryki hodowanym w Polsce ze względu na mega szybkie przyrosty w ciągu jednego czy dwóch sezonów,albo tylko importowane.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 22 wrz 2014, 20:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Czy ma ktoś więcej informacji o osadzie z X/XI wieku zlokalizowanej na zachodnim zboczu doliny, nad Pstrągarnią?

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 22 wrz 2014, 21:16 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
W tym miejscu osady nie było. Były natomiast kurhany. Wiadomo - osiedle Wały, Styks i te rzeczy..
Zawsze chowano zmarłych "za wodą". Ireneusz Bartkowiak z Urzędu Gminy Janów wie o nich prawie wszystko. Prawie, bo osobiście poznałem jednego niecnotę, co przekopał to miejsce poszukując skarbów, zanim zjawili się tam archeolodzy. Potłuczono gliniane urny spodziewając się Bóg wie czego. Do dziś można jeszcze conieco znaleźć. Ale trzeba być wytrawnym grzybiarzem :P
A propos... znacie dowcip o grzybiarzu? :lol:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 22 wrz 2014, 21:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
A propos... znacie dowcip o grzybiarzu?

Dawaj...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2014, 21:43 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
PostTen post został usunięty przez markpm 22 wrz 2014, 21:49.

Powod:

Dubel.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 22 wrz 2014, 21:43 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No.. nie mogę.. bo sprośny straszliwie. :mrgreen: zaraz mnie admin dojedzie, że nie w temacie itp

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 22 wrz 2014, 21:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Rybak.... to, że do czegoś nie dotarłeś nie znaczy, że tego nie ma. Polecam bardzo ciekawą książeczkę M. Zwoliński "Szkice monograficzne Janowa i okolicy" - z wysyłką wyszło mi to jakoś 10 zł.

A tu cytat:

"W 1976 r. odkryta została w Potoku Złotym osada zlokalizowana powyżej pstrągarni, na lewej, lepiej nasłonecznionej terasie Wiercicy.
Na podstawie badań sondażowych obejmujących powierzchnię 125 m^2, odkryto sześć obiektów o różnym przeznaczeniu m.in. jamy zasobowe, paleniska i chatę oraz 21 dołków i jam o niewyjaśnionym przeznaczeniu."
Więcej w książce :)

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Złoty Potok
PostNapisane: 22 wrz 2014, 21:47 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Masz ci los... Zwolińskiego poznałem osobiście tydzień temu... wybacz, ale nie jestem taki mądreńki. Czerpię od autorytetów. Myślę, że Zwoliński jednak określił położenie kurhanów. Jedna chata wioski nie czyni.. Ok. sprawdzę, ale z tego co wiem i co powtarza się w całej kulturze IX - XI wiek, to grzebanie zwłok było po "drugiej stronie".

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Ostatnio edytowano 22 wrz 2014, 21:53 przez Rybak, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:54


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL