Teraz jest 28 kwi 2024, 09:45




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lis 2021, 18:29 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Osobliwości dendrologiczne - z uwagi na ich obce, tj. północnoamerykańskie pochodzenie. Drzewa rosną w północno-wschodniej części kompleksu leśnego Parkowe, przy żółtym szlaku.
Najprawdopodobniej zostały one zasadzone za czasów zarządzania dobrami Złoty Potok przez Włodzimierza Krzeszkiewicza (o czym było już w osobnym wątku forum). Kilkaset metrów na płd-wsch od tego "uroczyska" znajdują się nikłe ślady po domostwie w obecnie niezamieszkałym przysiółku Ludwinów Doły. Aktualnie toczą się tam jakieś roboty ziemne, być może znamionujące przygotowania do budowy nowego domu.


Załączniki:
Grupa sosen Weymoutha (Pinus strobus) zwanych potocznie wejmutkami
Wejmutki.JPG
Wejmutki.JPG [ 301.06 KiB | Przeglądane 5548 razy ]
Grupa daglezji zielonych (Pseudotsuga menziesii) z odmiany nominatywnej
Daglezje.JPG
Daglezje.JPG [ 309.48 KiB | Przeglądane 5548 razy ]
Korony monumentalnych daglezji zielonych (odmiana nominatywna)
Daglezja.JPG
Daglezja.JPG [ 313.12 KiB | Przeglądane 5548 razy ]
Pnie rosnących w szpalerze pięciu daglezji zielonych odmiana sina (Pseudotsuga menziesii var. glauca)
Szpaler daglezji.JPG
Szpaler daglezji.JPG [ 271.66 KiB | Przeglądane 5548 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2021, 18:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 260
Lokalizacja: Sosnowiec
Ale fajne drzewa!
Nie widzę ze skały Powroźnikowej sosenki:
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lis 2021, 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Marcin73 napisał(a):
Najprawdopodobniej zostały one zasadzone za czasów zarządzania dobrami Złoty Potok przez Włodzimierza Krzeszkiewicza (o czym było już w osobnym wątku forum)

Pamiętam :wink: .
Trudno oszacować z tych zdjęć rzeczywiste gabaryty tych pięknych drzew,ale widać że te z ostatniej fotki dość okazałe sztuki.
Czy w tej okolicy oprócz tych"starych" sadzonych prawdopodobnie przez wybitnego leśnika trafia się tam dużo samosiewek? Pytam bo chyba te amerykańskie iglaki nie są specjalnie inwazyjne jak chociażby dęby czerwone :?:
Mam w planach pospacerować między Złotym Potokiem a Trzebniowem jak dzień będzie dłuższy,wtedy tam zawitam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2021, 23:11 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Z opisu taksacyjnego, znajdującego się na stronie internetowej Banku Danych o Lasach wynika, iż w oddziale i wydzieleniu 284c Nadleśnictwa Złoty Potok Leśnictwo Dąbrowa, na terenie którego rosną daglezje i wejmutki (stan na 2021 r.) dominuje następujący drzewostan:
- modrzew, udział 40%, wiek 95 lat, pierśnica (średnica) 46cm, wysokość 29 m,
- sosna, udział 30%, wiek 95 lat, pierśnica (średnica) 46cm, wysokość 27 m,
- buk, udział 10%, wiek 95 lat, pierśnica (średnica) 48cm, wysokość 31 m,
- dąb, udział 10%, wiek 95 lat, pierśnica (średnica) 40cm, wysokość 28 m,
- brzoza, udział 10%, wiek 95 lat, pierśnica (średnica) 44cm, wysokość 27 m.
Biorąc pod uwagę, iż rosnące tam wejmutki i daglezje nie ustępują wysokością pozostałym drzewom, a część daglezji wyraźnie góruje nad otaczającymi drzewami, można przyjąć, iż najokazalsze z nich niewątpliwie przekraczają wysokość 30 m. Opis taksacyjny wskazuje również na miejscowe występowanie w drzewostanie tego terenu m.in. sosny wejmutki (SO.WE) oraz daglezji (DG) w wieku 95 lat.
Siewki czy też podrosty wejmutki i daglezji nie rzuciły mi się w oczy, choć powiem szczerze, że głównie zadzierałem głowę do góry. Podszyt tam bardzo ubogi, zbliżony do typowych lasów bukowych. Dodatkowo ściółka zryta przez dziki – pewnie w poszukiwaniu bukwi, co dodatkowo nie sprzyja siewkom w „wybijaniu się na dorosłość”. W ostatnich latach musiała tam zostać przeprowadzona częściowa rębnia, gdyż pojawiły się wolne przestrzenie w zwartej kiedyś powierzchni koron drzew. Być może w takich lukach możliwe jest naturalne odnowienie wejmutki i daglezji.
Wywołany do tablicy, sięgnąłem do notatek nieżyjącego już mojego Taty, który z wykształcenia był leśnikiem i miłośnikiem wszelkiego rodzaju spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. W latach 90-tych, podczas jakiejś terenowej „włóczęgi” natknął się na to „uroczysko”, które na tyle go zaciekawiło, że w 1996 r. je zinwentaryzował i opisał do tzw. „szuflady” (później, w 2002 r. korespondował z prof. Hereźniakiem, celem „sprzedania” mu tego tematu). Z notatek mojego Taty wyczytałem, iż na terenie tym rosło wówczas:
- 27 wejmutek o pierśnicach (średnicach) od 16 cm do 77 cm (w większości uchowały się do dnia dzisiejszego),
- 30 daglezji o pierśnicach (średnicach) od 23 cm do 79 cm (w większości uchowały się do dnia dzisiejszego),
- 4 sosny czarne o pierśnicach (średnicach) od 42 cm do 52 cm (obecnie już ich nie ma),
- 1 świerk czerwony lub świerk czarny lub ich mieszaniec (obecnie też go już nie ma).
Przy czym, najdorodniejsze okazy zachowanych daglezji i wejmutek rosną głównie wzdłuż wschodniej granicy oddziału 284 (będącej jednocześnie granicą lasu państwowego i prywatnych działek). Tworzą piękny szpaler, wzdłuż którego biegnie żółty szlak. Swoją okazałość zawdzięczają temu, iż kiedyś rosły na skraju lasu i pola, przez co miały swobodny dostęp do światła. W latach 90-tych, od wschodu rósł już tam młodnik. Wówczas w młodniku tym rosły pojedyncze, młode wejmutki. Być może z samosiewu, choć nie można wykluczyć, iż do obsadzenia mogły posłużyć sadzonki ze szkółki leśnej. W tamtym czasie nie było problemów z ich nabyciem. Sam takowe kupowałem w szkółce leśnej Nadleśnictwa Złoty Potok, która wówczas funkcjonowała koło wsi Lipnik. Obecnie młodnik zmienił się w las. Przy czym nie dostrzegłem w nim już wejmutek. Być może nie wytrzymały konkurencji z rodzimymi sosnami lub też wykończyła je rdza.
I ostatnia uwaga. Wygenerowana w Geoportalu mapa tego terenu według formuły: warstwa - rzeźba terenu, numeryczny model terenu – cieniowanie, ukazuje bardzo wyraźną sieć prostopadle przecinających się linii, tworzących coś na kształt odwzorowania kwater w leśnej szkółce hodowlanej. Być może była ona zapleczem do nasadzeń w parku pałacowym w Złotym Potoku?


Załączniki:
Widok na opisany teren z kierunku Ludwinów-Doły
Widok z SE.JPG
Widok z SE.JPG [ 271.07 KiB | Przeglądane 5485 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2021, 18:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Bardzo miło mnie zaskoczyłeś tak obszerną i szczegółową odpowiedzią.
Wielkie dzięki :)
Odwiedzę osobiście te miejsca z pewnością :arrow:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2021, 12:55 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 202
A mozna prosic o ilustracje tego miejsca na mapie?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2021, 19:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
kwab napisał(a):
A mozna prosic o ilustracje tego miejsca na mapie?

Ilustracje czy lokalizacje :?:
Załącznik:
l.doły.jpg
l.doły.jpg [ 76.56 KiB | Przeglądane 5384 razy ]

Link do aplikacji z mapą https://mapa-turystyczna.pl/node/zloty- ... 9.43120/15
Jak napisał Marcin73
Marcin73 napisał(a):
Drzewa rosną w północno-wschodniej części kompleksu leśnego Parkowe, przy żółtym szlaku.
Marcin73 napisał(a):
Kilkaset metrów na płd-wsch od tego "uroczyska" znajdują się nikłe ślady po domostwie w obecnie niezamieszkałym przysiółku Ludwinów Doły.

Żółtym szlakiem jak po sznurku zgodnie z podanym w tekście kierunkiem :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2021, 21:23 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Zrzuty wykonane w oparciu o mapy ze strony
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/


Załączniki:
mapa1.jpg
mapa1.jpg [ 144.7 KiB | Przeglądane 5375 razy ]
mapa2.jpg
mapa2.jpg [ 83.55 KiB | Przeglądane 5375 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 14:39 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Dorzucam kolejne dwa gatunki sosen północnoamerykańskich, które rosną na płd-zach. skraju oddziału 231 (wydzielenie 231b) - czyli całkiem niedaleko od wcześniej opisywanej lokalizacji. Jest to 5 sosen smołowych (Pinus rigida) oraz jedna sosna czarna (Pinus nigra). Opis taksacyjny dla tego oddziału i wydzielenia wskazuje, iż występują tam pojedyncze przestoje sosny czarnej w wieku 125 lat, pierśnica 33 cm, wysokość 22 m. Natomiast opis ten nie ujmuje sosen smołowych. Jednakże bez wątpienia musiały tam zostać posadzone w tym samym czasie (być może sporządzający opis taksacyjny pomylił je z sosnami czarnymi).


Załączniki:
Sosna smołowa
IMG_2852.JPG
IMG_2852.JPG [ 253.45 KiB | Przeglądane 5321 razy ]
Sosna smołowa - pień z typowymi kępkami igieł / krótkich pędów
IMG_2851.JPG
IMG_2851.JPG [ 319.29 KiB | Przeglądane 5321 razy ]
Sosna smołowa - "buława" z mocno przytwierdzonymi szyszkami
IMG_2850.JPG
IMG_2850.JPG [ 242.04 KiB | Przeglądane 5321 razy ]
Sosna czarna
IMG_2846.JPG
IMG_2846.JPG [ 273.73 KiB | Przeglądane 5321 razy ]
Sosna czarna - szyszka na tle kory
IMG_2845.JPG
IMG_2845.JPG [ 314.57 KiB | Przeglądane 5321 razy ]
Sosna czarna - pęd i szyszki
IMG_2849.JPG
IMG_2849.JPG [ 323.24 KiB | Przeglądane 5321 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 18:25 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Krótkie aczkolwiek bardzo istotne sprostowanie do treści poprzedniego posta. Sosna czarna jest oczywiście EUROPEJSKĄ sosną :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 18:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Marcin73 napisał(a):
Dorzucam kolejne dwa gatunki sosen północnoamerykańskich, które rosną na płd-zach. skraju oddziału 231 (wydzielenie 231b) - czyli całkiem niedaleko od wcześniej opisywanej lokalizacji. Jest to 5 sosen smołowych (Pinus rigida) oraz jedna sosna czarna (Pinus nigra)

Byłem przekonany że sosna czarna to europejski gatunek który został do nas sprowadzony w połowie osiemnastego wieku z cieplejszych rejonów naszego kontynentu.
Tyle o tej sośnie wyczytałem dość dawno temu w artykule prasowym,dziś już nawet nie pamiętam tytułu czasopisma.Niestety,nic w treści artykułu nie wspomniano że prawdziwa jej ojczyzna jest za oceanem,i tak sobie żyłem w nieświadomości bo i pasowała do tych naszych,igły w pęczkach po dwie sztuki,pnie okala kora która poza barwą niezbyt odbiegająca wyglądem od tej na sośnie zwyczajnej...
Dzięki :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 19:08 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
"Minęliśmy się" postami. Ja - postem prostującym moją oczywistą pomyłkę. A Marianowski - trafną uwagą. Jeszcze raz prostuję, że sosna czarna to europejska sosna. Jej ojczyzna to Austria, Włochy, Węgry, dawna Jugosławia, Bułgaria oraz Rumunia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 19:40 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
Taka nietypowa sosna jest przy drodze Bystrzanowice Dwór - Gorzków (południowy skraj Lasu Malnik)


Załączniki:
sosna.jpg
sosna.jpg [ 340.33 KiB | Przeglądane 5278 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 20:34 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Na zdjęciu Michała bezsprzecznie widzimy wejmutkę. Korona stożkowata, często spotykana u wejmutek. Poza tym rzuca się w oczy, iż jest to korona sosny 5-igielnej. Widać również wydłużone szyszki, głównie w górnej części korony. Widać również, że najprawdopodobniej zaatakowana rdzą wejmutkowo-porzeczkową, gdyż górna część korony "cosik rzadziuśka". Kora odmienna od naszej sosny pospolitej - bardziej jednolicie szarobrązowa.
Dla porównania - pień (kora) wejmutki z oddziału 284 Leśnictwa Dąbrowa, Ndl Złoty Potok.


Załączniki:
Pień wejmutki (biała, pozioma linia być może oznacza, iż drzewo to miało zostać pominięte przy wyrębie)
IMG_2756.JPG
IMG_2756.JPG [ 330.87 KiB | Przeglądane 5272 razy ]
Kora wraz z szyszką wejmutki
IMG_2838.JPG
IMG_2838.JPG [ 317.76 KiB | Przeglądane 5272 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 20:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Marcin73 napisał(a):
"Minęliśmy się" postami. Ja - postem prostującym moją oczywistą pomyłkę. A Marianowski - trafną uwagą. Jeszcze raz prostuję, że sosna czarna to europejska sosna. Jej ojczyzna to Austria, Włochy, Węgry, dawna Jugosławia, Bułgaria oraz Rumunia.

Gdy pisałem jeszcze Twojej odpowiedzi nie było,wysyłając odpowiedź też nie ma informacji że pojawiły się nowe posty i tak nieświadomie swój wpis niepotrzebnie pozostawiłem.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 28 kwi 2024, 09:45


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL