Teraz jest 29 mar 2024, 07:09




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 29 paź 2014, 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Tym razem postanowiłem pospacerować w rejonie Przełomu Warty,dawno tam nie byłem.
Jesień temu miejscu nadaje kolorytu czyniąc je na swój sposób szczególnym.
Wędrówkę rozpocząłem od Bramy Mirowskiej by następnie zatoczyć pętle wędrując wzgórzami po południowej stronie oferującymi niesamowite krajobrazy,oraz po przekroczeniu rzeki spokojnym spacerem dotrzeć do Balikowej Skały,czyli kresu tej krótkiej wycieczki.
O ile Brama Mirowska traci swój walor(hałas),to wschodnia i środkowa część przełomu pozwala w pełni obcować i delektować się przyrodą.Nie licząc asfaltowego odcinka,na całej trasie spotkałem jedynie troje ludzi,wędkarzy.
Widoki miejscami zapierają dech w piersiach,mało mamy miejsc na w sumie suchej Jurze gdzie średnia rzeka ociera się o spore wzgórza,szkoda że zdjęcia nie potrafią rzetelnie odtworzyć takich chwil.Kilka fotek,może one lepiej powiedzą co widziałem.


Załączniki:
materiały kartograficzne zamieszczone za wiedzą i zgodą Wydawnictwa Compass
mapa.jpg
mapa.jpg [ 124.43 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Balikowa Skała widziana z południowego brzegu rzeki
1.jpg
1.jpg [ 63.43 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Jaś i Małgosia zarośnięte w 3D... i nie mam tu na myśli tej zacnej technologi
2.jpg
2.jpg [ 124.87 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Konie w tym miejscu na stałe się już wpisały,ty widać jakie są różnice w poziomach w terenie,rzeka jest ładnych pare metrów niżej.
pegaz.JPG
pegaz.JPG [ 104.38 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Koniec asfaltu,teraz robi się znacznie przyjemniej.
3.JPG
3.JPG [ 175.7 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Schodząc w dół szlakiem nagle odsłania się taki pejzaż.
4.jpg
4.jpg [ 42.41 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Tu rzeka niemal przykleja się do stromych zboczy,jedyny odpór stanowi droga,wiedzie do samej Balikowej
5.JPG
5.JPG [ 176.74 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Góra z grodziskiem,tu fajnie widać jej majestat,szkoda że pod słońce
6.JPG
6.JPG [ 100.12 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Warta i widok na górę z grodziskiem
8.JPG
8.JPG [ 67.89 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Jaś i Małgosia widziane z północnego brzegu Warty.
9.JPG
9.JPG [ 92.45 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Widok z Balikowej na oświetloną niskim słońcem doline
10.jpg
10.jpg [ 73.44 KiB | Przeglądane 11783 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 30 paź 2014, 13:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Jak obecnie wygląda czystość wód Warty ? Klarowna, nie czuć ściekami ?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 30 paź 2014, 15:51 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Bardzo lubię ten fragment, w tygodniu jak jest cicho coś wspaniałego. Szkoda że ciecz w Warcie słabo czystą wodę przypomina.
@Robert, wg mnie marne szanse by Górna Warta i Górna Pilica były klarowne. Zanieczyszczenia antropogeniczne to jedno, ale osady w których jest koryto + spływy powierzchniowe swoje robią i kryształu spodziewać się nie należy.

p.s.
Odnośnie fotek - niektóre warto wyostrzyć.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 30 paź 2014, 20:53 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Robert napisał(a):
Jak obecnie wygląda czystość wód Warty ? Klarowna, nie czuć ściekami ?

Kochani! Nie pamiętacie Warty z przełomu... lat 60 i 70 ubiegłego wieku! To był totalny, cuchnący ściek bez śladów życia organicznego (nnno, może jakieś bakterie beztlenowe i najbardziej odporne szczepy wirusów żółtaczki). Teraz to Warta jest "czyściutka". Codziennie widzę przy niej wędkarzy :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 30 paź 2014, 21:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Jak obecnie wygląda czystość wód Warty ? Klarowna, nie czuć ściekami ?

Połowa tego spaceru odbyła się wzdłuż rzeki oraz w bliskim jej sąsiedztwie,dominuje tam zapach naturalnego podmokłego terenu,a na temat klarowności dość wyczerpującej odpowiedzi udzielił Michał
Michał napisał(a):
Bardzo lubię ten fragment, w tygodniu jak jest cicho coś wspaniałego. Szkoda że ciecz w Warcie słabo czystą wodę przypomina.

Też tam mi się bardzo podoba,dla mieszczucha z Częstochowy to pobliska enklawa oferująca bardzo atrakcyjną odskocznie od codzienności i to rzut beretem od miejskiego zgiełku.Co do ciszy w tygodniu to rejon Bramy Mirowskiej jest już sprofanowany hałasem,szczególnie najbliższe otoczenie ostańca Jasia i Małgosi,pobliski zakład (niecałe 100m) ma bardzo głośno pracujący kompresor (chyba kompresor) i pomijając co wytwarza to dla mnie jest głównie producentem hałasu,tak że ten rejon wyjątkowo lepiej wypada chyba w weekendy gdy zakład nie pracuje.Dale na wschód jest dobrze.Co do czystości wody to jak już wyżej napisałem,mętna jest ale nieprzyjemnego fetoru nie stwierdziłem,no chyba że to efekt spowodowany chłodem o tej porze roku
Michał napisał(a):
Odnośnie fotek - niektóre warto wyostrzyć.

Jest mi wstyd,gdybym startował z domu zabrałbym lusterko.Ten taniutki kompakt różnie sobie radzi choć myślę że fotki zmasakrowało również za mocne odchudzenie,do takiego wniosku dochodzę gdy patrzę na oryginały.Moja wina,mogłem dokładniej sprawdzić co wklejam.Dalsze plenery gdy w zimnym powietrzu wisi sporo wilgoci też imponująco się nie rejestrują.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 02 lis 2014, 18:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Wstyd przyznać :oops: , ale jest to jedyny fragment Jury, do którego nigdy nie dotarłem. Znacznie dalej odległe Zelce znam jak własną kieszeń, ale tu jakoś nie miałem okazji, pomysłu, czasu...
Może by tak dla mnie jakieś wskazówki dojazdu, co i jak bym w 1 dzień z pomocą samochodu obskoczył, ofocił i nakręcił jakiś filmik?

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 02 lis 2014, 18:32 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Ja tam byłem raz.... kajakiem i mam nadzieję że nigdy więcej (chyba że czystość wód się poprawi). Płynąłem 1,5 roku temu i było tragicznie. Woda przypominała ściek, na brzegu wszędzie śmieci.... :( aż nieprzyjemnie się wiosłowało.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 03 lis 2014, 14:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Alferek napisał(a):
Wstyd przyznać , ale jest to jedyny fragment Jury, do którego nigdy nie dotarłem.

Myślę że ugaszę ten wstyd gdy powiem że wielu Częstochowian niewiele wie,albo nic o tym rejonie.
Alferek napisał(a):
Może by tak dla mnie jakieś wskazówki dojazdu, co i jak bym w 1 dzień z pomocą samochodu obskoczył, ofocił i nakręcił jakiś filmik?

Załącznik:
dojazd.jpg
dojazd.jpg [ 67.5 KiB | Przeglądane 11525 razy ]
Alferek
blisko nie masz,do Czewy najlepiej Gierkówką,gdy wiaduktem miniesz tory kolejowe na skrzyżowaniu zjeżdżasz w Krakowską,potem w prawo ul.Kanał Kohna i prosto Nadrzeczna by z niej w lewo skręcić w Mirowską i tą ulicą prosto do miejsca zaznaczonego "iksem",tam znajdziesz miejsce do zaparkowania,screen z googla powinien to lepiej zobrazować.
Z tego miejsca masz dobry wypad na Bramę Mirowską,(patrz mapka w pierwszym poscie).Gdy już nacieszysz się tym miejscem możesz dalej samochodem udać się do następnego miejsca postoju na szczycie Przeprośnej Góry,przy sanktuarium jest spory parking
Załącznik:
sanktuarium.jpg
sanktuarium.jpg [ 320.65 KiB | Przeglądane 11525 razy ]

Miejsce mające swoją dość długą tradycję związaną z pielgrzymkami jest zarazem dobrym punktem startowym aby dotrzeć do miejsc odsłaniających piękne pejzaże jakie oferuje nam przełom.Proponuje kilkaset metrów powędrować szlakiem czerwonym na wschód.Jako ciekawostkę można zahaczyć grodzisko Gąszczyk którego ja nie fotografowałem,w warunkach jakie zastałem kompaktem nie było sensu.
Dalej samochodem przez Siedlec dojedziesz nad rzekę skręcając za wsią na rozjeździe w stronę Jaskrowa,we wsi po drugiej stronie rzeki pewnie znajdziesz niedaleko dogodne miejsce do zaparkowania.Tutaj wzdłuż rzeki i blisko niej prowadzi dogodna ścieżka/droga z której na pewno cykniesz jakieś interesujące foty.Na mapie droga jest zaznaczona jako jeden wygodny ciąg do drogi przy Balikowej,obecnie przejazd jest nie możliwy ze względu na 1.5m głęboką dziurę przez niemal całą szerokość,chyba efekt podmycia.
Gdy dzień jest długi osobiście wolałbym samochód zostawić w Mirowie i zrobić odcinek pieszo bez pośpiechu.Przełom to też Mstów,będąc samochodem myśle że spokojnie udało by Ci się zaliczyć atrakcyjne okolice tej zacnej miejscowości,jak i rodzynki samej miejscowości,ale w tej kwestii może niech doradzą ludzie lepiej zorientowani w teraźniejszości Mstowa i okolic.
Na koniec,co do samego przełomu to sztywne polecanie w stylu"tu warto fotografować a tam nie,to warto zobaczyć co inne jest bee"nie ma sensu,trzeba się zdać na własną estetykę,zresztą jak wszędzie,jeszcze raz powtórzę że lubię to miejsce.
Maćko napisał(a):
Płynąłem 1,5 roku temu i było tragicznie. Woda przypominała ściek, na brzegu wszędzie śmieci.... aż nieprzyjemnie się wiosłowało.

Cóż,takie mamy społeczeństwo,śmieci w lejkach krasowych,w lasach,przydrożnych rowach ciągle są u nas zmorą i to w miejscach ekologicznie bardziej atrakcyjnych od tego wyżej opisanego.Ja ku swej uciesze tym razem takich nie znalazłem,poza dwoma incydentami nad samym brzegiem po niechlujnych wędkarzach.To że wiosną po przyborach w wiekszych rzekach jest dużo śmieci,trudno takie społeczeństwo,zobacz Dunajec w okolicy PPN.Przez zmącenie rzeka przypomina ściek,ale na szczęście tylko przypomina,w pewnym sensie to sukces biorąc pod uwagę jak duże miasto opuszcza w porównaniu do swych gabarytów.
Pozrawiam.


Załączniki:
brama mirowska.jpg
brama mirowska.jpg [ 272.43 KiB | Przeglądane 11525 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 10 lis 2014, 12:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Nic nie wspomniałem o historii tego rejonu,a sięga ona daleko wstecz.Więc jako uzupełnienie podam linki z ciekawymi opisami dwóch miejsc.
http://zamki.res.pl/czmirow.htm
http://www.it-jura.pl/pl/grody.php?go=gaszczyk
http://www.mstow.pl/grodzisko-gaszczyk.html


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 25 lis 2014, 11:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Prawie miesiąc temu napisałem takie słowa:
Marianowski napisał(a):
Co do ciszy w tygodniu to rejon Bramy Mirowskiej jest już sprofanowany hałasem,szczególnie najbliższe otoczenie ostańca Jasia i Małgosi,pobliski zakład (niecałe 100m) ma bardzo głośno pracujący kompresor (chyba kompresor) i pomijając co wytwarza to dla mnie jest głównie producentem hałasu,

Natknąłem się na taką notkę w prasie regionalnej dotyczącą problemu.Polska rzeczywistość. :evil:
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... Warty.html
ps.Mam trochę wątpliwości czy post umieszczam w odpowiednim miejscu,jeśli tak to proszę o przeniesienie go w odpowiedniejszy dział forum.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 25 lis 2014, 12:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Mają refleks, wszystko stoi już zbudowane, ciekawe jakie są szanse, że dojdzie do rozbiórki ?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 01 sty 2015, 16:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... galna.html

"Jura oszpecona przez silosy. Co dalej z nielegalną budowlą w Mirowie?

Silosy postawiono nielegalnie przy ul. Mstowskiej nad rzeką Warta. To już Park Krajobrazowy Orlich Gniazd i sąsiedztwo obszarów Natura 2000. Inspektor nadzoru budowlanego ustala, kto jest właścicielem działki
Artykuł otwarty
- Wysłaliśmy pismo do geodezji z prośbą o ustalenie właściciela działki, na której stoją silosy - mówi Krystyna Prokopska, inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Częstochowa. - Procedury trwają.

O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie. Przy ul. Mstowskiej na prywatnej posesji stanęły trzy ogromne blaszane silosy. Okoliczni mieszkańcy zaalarmowali "Wyborczą" i urząd miasta Częstochowa, że zbiorniki utrudniają im życie, gdyż pylą i hałasują. Zapewne też szkodzą przyrodzie, nie mówiąc już o tym, że szpecą okolicę.

Stanęły w jednym z piękniejszych miejsc w Częstochowie. To tzw. Brama Mirowska, czyli wrota malowniczego Przełomu Warty, teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i bezpośrednie sąsiedztwo chronionej unijnym prawem ostoi Natura 2000. Występują tu rzadkie gatunki roślin i ptaków. Magistrat przeprowadził kontrolę na posesji, która wykazała, że silosy i instalacja do suszenia zboża stanęły bez wymaganych dokumentów, czyli nielegalnie.

Sytuacja prawna terenu też jest niejasna. Urzędowi miasta nie udało się ustalić, kto właściwie użytkuje działkę - właściciel czy dzierżawca. Urzędnikom odmówiono im okazania odpowiednich dokumentów.

Sprawa trafiła do inspektorów nadzoru budowlanego.

- Jak tylko poznamy właściciela terenu, zobowiążemy go do przedstawienia dokumentów wymaganych do legalizacji budowli - mówi inspektor Prokopska.

A z tym może pewnie będzie miał problem, gdyż plan zagospodarowania przestrzennego dla Mirowa, uchwalony w 2010 roku, nie dopuszcza lokalizowania obiektów tego typu w tym cennym krajobrazowo miejscu. Plan ten zgodny jest zresztą w tym względzie z dokumentem wyższego rzędu, czyli planem ochrony Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, który powstał wiosną tego roku. Wątpliwe, by urząd miasta Częstochowa wydał w tej sytuacji pozwolenia.

- Jeśli właściciel nie przedstawi dokumentów, podejmiemy decyzję o rozbiórce - mówi Krystyna Prokopska."


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 01 sty 2015, 21:28 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Moim zdniem problem jest szerszy. W ogóle nie powinno się łączyć funkcji mieszkalnej z produkcyjną na jednym terenie nawet, jeżeli nie jest to obszar w jakiś sposób chroniony. Niestety po poprzedniej epoce odziedziczyliśmy model "prywaciarza" który budował dom na przedmieściu a w piwnicy tego domu bądź w warsztacie za domem produkował wózki dziecięce czy brandzle do butów. (Częstochowa jest chyba najlepszym przykładem tego rodzaju działalności :!: ) I trudno nawet mieć o to pretensje, bo ten ktoś z tego żyje a może nawet komuś jeszcze daje pracę. Jedynym wyjściem z sytuacji jest jak zaznaczyłem na wstępie całkowite rozdzielenie mieszkania od firmy. Zakłady produkcyjne, handlowe czy usługowe powinny być tworzone w specjalnie wyznaczonych do tego strefach a istniejące stopniowo do takich stref przenoszone. Model taki widziałem w wielu miejscach na "zachodzie europy". Mam nadzieję, że w miarę rozwoju społecznego i bogacenia się naszego społoczeństwa do takich przekształceń wcześniej czy później i u nas dojdzie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 02 sty 2015, 00:27 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
smar napisał(a):
Niestety po poprzedniej epoce odziedziczyliśmy model "prywaciarza"...


Po poprzedniej epoce odziedziczyliśmy podejrzliwość wobec prywatnej inicjatywy. Tematu nie będę rozwijał bo innym celom służy to forum.

smar napisał(a):
Zakłady produkcyjne, handlowe czy usługowe powinny być tworzone w specjalnie wyznaczonych do tego strefach a istniejące stopniowo do takich stref przenoszone


A gdzie te strefy miałyby lokalizowane? Na obrzeżach miast, miejscowości by tam szpecić krajobraz.
Chciałbyś kupować rano chleb w strefie handlowej? Ja nie bardzo.

PS W tym poście nie odnoszę się oczywiście do tej nielegalnej (jak można wywnioskować) działalności opisanej wcześniej.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przełom Warty
PostNapisane: 02 sty 2015, 12:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
HEH,minął miesiąc z hakiem i nadal urzędy wiedzą tyle co wiedziały :shock:
grzehu napisał(a):
A gdzie te strefy miałyby lokalizowane? Na obrzeżach miast, miejscowości by tam szpecić krajobraz.

Akurat w Czewie nie byłoby z tym problemów,jest masa terenu i nie na obrzeżach miasta gdzie "miasto" mogłoby z powodzeniem lokować hałaśliwe instalacje,dojazd do tych miejsc sto razy bardziej komfortowy niż do Mirowa.Nie mam teraz czasu szukać,ale na 99% jestem pewny że takie strefy istnieją w Czewie.
No ale jak ktoś nielegalnie ustawia sobie to i owo no to...


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 07:09


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL