Teraz jest 28 mar 2024, 09:33




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lut 2017, 19:23 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Pierwsza w tym roku "dalsza" trasa, tym razem bez podjeżdżania samochodem. Celem było Pławno - dawne miasteczko nad Wartą, które kilkanaście lat temu spodobało mi się podczas powrotu bocznymi drogami z Łodzi. Rowerem byłem tam do tej pory tylko raz, zdarza się samochodem przejechać, lecz albo czas goni albo z przyczepą jadę. Jak na końcówkę lutego pogoda wręcz idealna na rower - mocne choć jeszcze nisko świecące słońce, temperatura odczuwalna powyżej 10stC i tylko troszkę za mocny wiatr przeszkadzający w drodze powrotnej. Na jazdy terenowe rowerem o wąskich oponach jeszcze za wcześnie, spora część szutrów i ścieżek dalej mocno rozmoknięta, na asfaltach typowy pozimowy slalom między dziurami.

Dystans ok. 133km, czas niecałe 7:45h
Włodowice - Trzebniów - Siedlec - Piasek - Małusy Wielkie - Mstów/Wancerzów - Kłobukowice - Rzeki Wielkie - Konary - Pławno - Gidle - Borowa - Garnek - Wola Mokrzeska - PK Stawki - Julianka - Złoty Potok - Ostrężnik - Przewodziszowice - Żarki - Włodowice

Pełna fotorelacja (53 zdjęcia): http://jurapolska.com/wycieczki/rowerowa_27022017.php

Obrazek
Mapa wycieczki

Obrazek
Skała Koński Łeb górująca nad ostatnimi zabudowaniami Trzebniowa i wylotem doliny Kozubiec.

Obrazek
Wąskim bocznym asfaltem do Pabianic, na powyższej fotce widać bardzo charakterystyczną blaszaną stodołę na wjeździe do nich

Obrazek
Widok z Zagórza na Babią Górę, Dupnicę i wzgórze z wiatrakiem nad Mokrzeszem - w większości otwarte pagórki między Żurawiem mają niezły potencjał rowerowy a i kserotermy na skarpach miejscami ciekawe.

Obrazek
Widok na Mstów z punktu widokowego na Górze Szwajcera, skąd doskonale widać całe miasteczko, Częstochowski Przełom Warty, czy górujące nad miejscowością ruiny zespołu stodół.

Obrazek
Od czasu do czasu trafiały się jakieś ciekawsze chaty, czy kapliczki. Jednak od Mstowa w większości wsie bez charakteru, z bardzo ciasną zabudową - nit to wieś rolnicza ni to przedmieście, choć do miasta kawał drogi.

Obrazek
Zespół klasztorny kartuzów w Gidlach.

Obrazek
Gdzieś w Dolinie Starej Wiercicy.

Obrazek
Drogi wiodące przez Stawki w większości prowadzone są niskimi nasypami nad bardzo podmokłym lasem.

Obrazek
Nietypowy jak na Jurę dom w Czatachowej.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 10:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Kolejna bardzo fajna wycieczka po dobrze znanych mi terenach,pomysł z linkiem do dużej foty jest bardzo zacny :idea: .
Pławno miałem okazję często oglądać zza szyb PKSu jadącego do Maluszyna w czasach gdy Maluszyn przeżywał naszą letnio weekendową okupację.Z Gidel (z Gidlów? ) specjalnie odbijał do Pławna po pasażerów by wrócić tą samą drogą i dalej już kursem do celu.
Martwią mnie te informacje o nowych hodowlach na Wiercicy.Jak one będą funkcjonowały,czy zasilane będą tylko wodą z rzeki,bo jeśli tak to powoli ale faktycznie rzeka będzie się zmieniała na niekorzyść,ciekawe czy gmina wydając takie pozwolenia zleca jakiekolwiek badania wpływu na środowisko (w tym przypadku rzekę).Wystarczy w niektóre dni robocze stanąć nad brzegiem rzeki w okolicy miejscowości Wiercica by przekonać się jaki syf generuje hodowla :twisted: ,w weekendy z wiadomych przyczyn woda płynie czysta.

"Widok z Zagórza na Babią Górę, Dupnicę i wzgórze z wiatrakiem nad Mokrzeszem"...

Nie zrozum mnie źle,nie czepiam się,jest to tylko ciekawość.W cytacie z jednego z Twoich podpisów
Mokrzesz przybiera rodzaj męski,tymczasem lokalsi jeżdżą do Mokrzeszy czy mieszkają w Mokrzeszy.Czyli jest to błąd gwarowy a Mokrzesz to nie ona ale on :?:
Podobnie ale tu inaczej jest z Gidlami,jeden jedzie do Gidlów inny do Gidel,przy piwie z miejcowymi tego nigdy nie rozwiązaliśmy :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 12:50 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Bodajże w 1990 roku jadąc na Jurę kąpaliśmy się w Wiercicy niedaleko mostu w Gidlach.
Woda była chłodna, ale bardzo czysta. Przyjemne odświeżenie w trakcie podróży.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 15:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
@Marianowski - nigdy się nad takimi sprawami głębiej nie zastanawiałem. Jakoś intuicyjnie "nad Mokszerzem" podobnie jak do Niegowej, czy do Czatachowej, choć często słyszę do Niegowy, do Czatachowy itp.

Jak obeschnie mocniej to wybieram się jeszcze nad Wiercicę i zobaczę dokładniej. "Nowy", znaczy ma już ze 2 albo i 3 lata, staw jest przed samym Przyrowem, a koparki widziałem na łąkach poniżej Smykowa. Widać że mimo iż woda bystra i przejrzysta to rzeka zarasta bardzo mocno, czyli coś tam musi do rzeki spływać.

@Niki, czyli kąpaliście się albo w Starej Wiercicy, albo w Kanale Lodowym.
Parę lat wstecz, w lecie oba te cieki ledwo płynęły, zresztą S. Wiercica jesienią też ledwo ledwo, a teraz wyglądało jak by większość wody poszła nie Nowym Kanałem uchodzącym do Warty k/Karczewic lecz właśnie starym korytem.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 16:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Jakoś intuicyjnie "nad Mokszerzem"

Mam często tak samo :wink: ,pomyślałem że masz w temacie wiedzę dla mnie obcą,stąd zaciekawienie,ale teraz wszystko jasne :)
Odnośnie Wiercicy to uważam że zrobienie z Niej cieku gospodarczego to zbrodnia.Pisze to ktoś kto pamięta Ją gdy jeszcze między Julianką a Przyrowem nie było żadnych hodowli.Na dnie był piasek i żwir,a dziś jakikolwiek dołek czy przykosa spowalniająca nurt gromadzi na dnie różnego pochodzenia badziewie wypływające z hodowli,rybia padlina też się zdarza :twisted:
niki napisał(a):
Woda była chłodna, ale bardzo czysta.

Tego kryształu się nie da nie zauważyć,dwa kilometry powyżej Przyrowa wygląda tak,na zdjęciu wydaje na płytką,ale miejscami można się bardzo zdziwić :mrgreen:
Załącznik:
IMG_1471.JPG
IMG_1471.JPG [ 127.38 KiB | Przeglądane 9961 razy ]

Załącznik:
IMG_1313.JPG
IMG_1313.JPG [ 165.36 KiB | Przeglądane 9961 razy ]

Tam gdzie pływałeś rzeka ma inny charakter ale woda raczej ta sama.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 16:54 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Michał napisał(a):

@Niki, czyli kąpaliście się albo w Starej Wiercicy, albo w Kanale Lodowym.
Parę lat wstecz, w lecie oba te cieki ledwo płynęły, zresztą S. Wiercica jesienią też ledwo ledwo, a teraz wyglądało jak by większość wody poszła nie Nowym Kanałem uchodzącym do Warty k/Karczewic lecz właśnie starym korytem.

Prawdopodobnie w Kanale Lodowym, ale pewności nie mam. Było to niedaleko betonowego mostku. Woda czysta, rześka, do pasa. Jechaliśmy na Jurę z N m.in. przez Szczerców, Gidle, Świętą Annę, Złoty Potok i dalej na S. Nie było wtedy internetu, dopiero tego roku odtajniono mapy sztabowe 1:25000. Kupiłem wtedy w Urzędzie Wojewódzkim w Wydziale Kartografii komplet map w promieniu 35 km od mojego miejsca zamieszkania. Wcześniej mapy tworzyłem sam " z natury" ( najdokładniejsza legalna jaką dysponowałem miała skalę 1: 1000000 :) ).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 17:24 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Pod koniec lat 80-tych była dostępna mapa Jury w dziwnej skali bodajże 1:125000, bardzo prosta i uboga w treść, wręcz schematyczna. Wtedy nie dość że wystarczająca to i jeszcze wyzwalała nutkę odkrywcy.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 mar 2017, 17:36 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Michał napisał(a):
Pod koniec lat 80-tych była dostępna mapa Jury w dziwnej skali bodajże 1:125000, bardzo prosta i uboga w treść, wręcz schematyczna. Wtedy nie dość że wystarczająca to i jeszcze wyzwalała nutkę odkrywcy.

Też jestem zdania, że często " mniej " znaczy " więcej ".
Nic nie zastąpi efektu " pierwszego razu ".
A odkryć można dokonywać nawet w mikro turystyce, tuż za " Jachowym polem " :) .


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 09:33


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL