Teraz jest 28 kwi 2024, 00:07




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sty 2024, 16:43 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
No i ponownie - okolice Olsztyna są w ścisłej czołówce krajobrazowej Jury z przyległościami. Ostatnie zdjęcie z Biakłem w świetle zachodzącego zimowego słońca super. Reszta też, ale ten jeden widok dla mnie zawsze jest magiczny. Tylko jak długo jeszcze, bo sosenki coraz wyższe...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 sty 2024, 10:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki :) .Mnie zimą podoba się możliwość zarejestrowania głębi błękitu nieba.Biel od spodu dobrze wpływa na to zjawisko szczególnie gdy wspomożemy się filtrem polaryzacyjnym,ale i tu jest haczyk bo filtry takie w pełni działają pod odpowiednim kątem do słońca niestety,stąd brak możliwości absolutnie dowolnego wyboru kadru.Przykładowo zdjęcie trzecie w tej relacji,to z turnią na Puchaczu osobiście uważam za bardzo tajne,ale dość tego narcyzmu,są ważniejsze rzeczy :wink:
Sosenki jeszcze niedawno były soseneczkami,a niesamowity widok z czerwonego szlaku na Sokole już całkiem rosłe choinki pochłonęły.Gdy tego doświadczyłem miałem zamiar założyć taki temat porównawczy kiedyś/teraz,ale po zastanowieniu się zaniechałem,co to da i po co Jurali w.....ać.
Żeby było tam bardzo fajnie trzeba by się cofnąć co najmniej do 2008r.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2024, 18:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Towarne w ramach nasycenia oczu jurajskim krajobrazem by został w żywej pamięci gdy mnie tu czas jakiś nie będzie.
Miejsce charakterystyczne dla Towarnych Gór skupiające uwagę zwiedzających na tyle skutecznie że nawet w tym głębszym dziś śniegu jest ścieżka.Taka skalna brama.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 148.9 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Strona południowa lepiej oświetlona.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 159.92 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Patrząc na północ te niewielkie terenowo górki widać w całości,na pierwszym planie widać dokładnie ostańce tworzące ową bramę,zachodni Kogutek i wschodni Bałwanek.Na zachód od Kogutka urwisty ostaniec to Przekładaniec.
Dobrze stąd prezentuje się Towarek i Płyty,ostańce Towarnej Dużej która też darzy jaskiniami Towarną,Dzwonicą czy Cabanową.Z braku czasu Wam ich dzisaj nie pokarzę,sorry.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 148.32 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Zachód to widok na Czewe ale słaba widoczność pozwala na wyraźne widzenie zaledwie walcowni i dymów koksowni,bliższe Górki Srocke i Zielona Góra fajnie umilają krajobraz.Na niebie doskonale widoczna granica chmur i nadciągającego czystego błękitu.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 102.32 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Widok południowy w chmurach jeszcze pogrążony,dlatego tak dziwnie dzisaj światło zbalansowało się,niby widno ale ciemno.
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 96.05 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Schodząc w dół południowym szlakiem trzeba uważać na drewniane stopnie pod śniegiem,zabezpieczają pewnie ścieżki przed nadmierną erozją.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 108.88 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Zima tegoroczna taka jakby na raty,ale raty treściwe.Wczorajsze opady wniosły swoje do krajobrazu.
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 349.35 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Droga Olsztyn Kusięta po opadach jeszcze do siebie nie doszła.
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 252.81 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Zamek na koniec.
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 196.15 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Zatrzymałem się z głodu przy jednej z knajpek pod zamkiem.Przygotowuje się do wyjazdu do Niemiec i na nic nie ma czasu,śniadanie w biegu itd.Podobno to szybki strzał ale jak znam życie i pewnie jak zwykle utknę tam na "trochę" :mrgreen:
Ponieważ na Jurze mnie zabraknie to gdy czas będzie zalegle Wam jeszcze o Trójmieście poglendze,a może katedra w Kolonii lub inny zamek nad Renem się trafi będąc niedaleko...
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2024, 11:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 180.27 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Gdzie wiosnę spotkać postanowiłem zdjęcie powyżej dokładnie wyjaśnia.Dlaczego tam właśnie?,bo miejsce to daje największą gwarancję obcowania sam na sam,no i wedką pomachać można.Fotki z canona i motoroli.
Na pierwszy rzut oka krajobraz jak w lutym,korony drzew nadal bezlistne.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 187.61 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Patrząc na korony olch w ten sposób trudno określić porę roku.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 147.55 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Bardziej wiosenny jest nadrzeczny łęg, obecne to raczej pozostały jego skrawek,w sporej części podtopiony przez bobry.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 169.14 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Facet z hodowli przegrał z upartymi bobrami,zamiast kolejny raz burzyć im tamę poszedł na kompromis i wykopał wzdłuż ogrodzenia"fosę",czyli rów odprowadzający nadmiar wody,co skutecznie chroni jego gospodarstwo przed zalaniem.
Nie można było tak od razu.
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 285.35 KiB | Przeglądane 158 razy ]

W rowie widać pierwsze płazy.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 265.25 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Czeremcha nadaje najwięcej soczystej zieleni w nadrzecznym lasku.
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 164.08 KiB | Przeglądane 158 razy ]

W runie dominują zawilce,widać też startujące pokrzywy.
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 160.92 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 321.02 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Wiele jest też stanowisk porośnietych śledzienicą i ziarnopłonem.
Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 187.49 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Na koniec możliwe że ostatnie zdjęcie tego miejsca,końcowy odcinek Piekiełka pełnego głęboczków mytych wartkim nurtem.Powyżej powstanie hydro elektrownia,tam gdzie dawniej był młyn,rzeka popłynie inaczej,starym nieczynnym dziś korytem,a ten atrakcyjny odcinek stanie się kanałem ulgi.Dowiedziałem się o tych planach od właściciela nadrzecznych gruntów.Niesamowite jak ekologia niszczy wartościowe przyrodniczo stanowiska...
Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 174.92 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Nie udało mnie się spotkać minogów,to już drugi sezon,nie widać też podążających na tarło ryb karpiowatych kleni czy jazi,smutne,ale ta rzeka chyba jednak umiera...
Udało mi się spotkać dużego zaskrońca ale nie sfotografować,widać podobnie jak ja wolał tego dnia samotność i czmychnął w wysokie suche trawy.
To tyle,spokojnych świąt. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Teraz jest 28 kwi 2024, 00:07


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL