Teraz jest 28 mar 2024, 11:03




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 maja 2010, 08:39 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Witam,

poszukuję informacji na temat pochówku Seweryna Bonera - bratanka Jana Bonera. Na stronie it-jura w teksie o kościele w Kromołowie pojawiła się informacja jakoby został on pochowany właśnie w Kromołowie. Z kolei Olgerd Dziechciarz w "Przewodniku po ziemi olkuskiej" sugeruje, że został on pochowany w Kościele Mariackim w Krakowie, gdzie do dziś możemy oglądać przepiękne nagrobki jego i jego pierwszej żony Zofii dłuta Vischera z Norymbergii. Z kolei ksiądz Wiśniewski w książce "Diecezja Częstochowska" wspomina tylko, że w kaplicy zwanej Bonar podobno pochowani są Bonerowie, nie rozszerzając tematu dalej.

Może ktoś z pasjonatów historii Zawiercie-Kromołowa posiada na ten temat więcej informacji, będę wdzięczna.

Pozdrawiam
Olkuszanka


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, 15:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ewidentnych śladów pochówku Seweryna w kościele nie ma. Jest niepublikowana praca magisterska o dziejach kościoła w Kromołowie do 1795 roku. Dostępna jest bodajże w czytelni biblioteki Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mnie ten okres nie interesował więc nie robiłem notatek ale warto spróbować zajrzeć do czytelni.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, 17:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Było dwóch Sewerynów Bonerów:

1.Seweryn Boner (1) ur.1486.zm.1549.Nigdy nie wyrzekł się wiary katolickiej i pochowany został w Kościele Mariackim.

kaplicę także S.Jana Chrzciciela u panny Maryi w Krakowskim rynku wspaniale ozdobił kędy sobie jeszcze żyjąc miedziany nagrobek wystawił,gdzie i leży.[Herbarz Niesieckiego]

2.Seweryn Boner (2) ur.po 1530.zm. 1592. Stał się innowiercą.Pochówek w Kościele Mariackim odpada.Może być pochowany w Kromołowie.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, 18:22 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Być może chodzi o syna Seweryna, który zmarł w 1592 roku, jednakże z tego co kojarzę Kromołów w 1562 roku trafił jako posag Zofii Boner w ręce jej męża Jana Firleja. A po śmierci Jana Firleja w 1574 roku w ręce jego syna Mikołaja, który jak wiadomo był katolikiem. Być może nie wyklucza to "wydania zgody" przez Mikołaja Firleja na pochowania swojego wujka Seweryna w kromołowskiej kaplicy :?:

Poszukuję informacji na ten temat, bo tylko w necie spotkałam się z informacją o pochówku Seweryna Bonera w Kromołowie (ponoć jego grób miał być nawet często bezczeszczony przez mieszkańców Kromołowa) i chciałam tę informację po prostu sprawdzić. Wiadomo jak to jest w necie, każdy może pisać co chce. Ale najlepiej zrobię jak skontaktuję się z kromołowskim kościołem albo z portalem it-jura, gdzie takowa informacja się pojawiła.

Dzięki za zainteresowanie tematem.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, 18:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
O ile mnie pamięć nie myli to info o bezczeszczeniu zwłok Bonera pojawia się w publikacjach p. Unisława Górskiego

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, 19:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Wiele znacznych rodów nie doczekał się jeszcze monografii-Pileccy,Warszyccy,Bonerowie...długo można wyliczać.Z jurajskich rodzin Tęczyńscy,Szafrańcowie i Kmitowie a z juropodobnych Wiśniowieccy maja solidne opracowania. W dawnych herbarzach panuje pomieszanie z poplątaniem a autorzy mylą wnuki z dziadkami i stryjków z ciotkami ;) Ze zrozumiałych względów skupiłem się na rozplątywaniu koligacji Pileckich i po kilku latach grzebania w książkach mam tyle samo,jeśli nie więcej, znaków zapytania :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, 21:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
http://pl.wikipedia.org/wiki/Seweryn_Boner
Tutaj wskazano o którego Bonera idzie. :D No i poszło.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2010, 07:17 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Niestety dla mnie wikipedia nie do końca jest wiarygodna :(
Zawsze z dużym dystansem podchodzę do zamieszczanych tam treści, tym bardziej, że nie do końca wiem w jaki sposób i czy w ogóle zamieszczane tam teksty są weryfikowane.

Co do Seweryna Bonera "starszego" tak jak zauważył alkosander wątpliwe się wydaje, aby był pochowany w jakiejkolwiek ariańskiej kaplicy skoro do końca życia był głuchy na reformację, chyba że wbrew jego woli pochowała go tam jego druga żona Jadwiga Kościelecka 8)

Udało mi się skontaktować z autorem książki "Heretycy regionu olkuskiego" ma sprawdzić dla mnie sprawę pochówku Bonera, więc może coś się wyjaśni.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 maja 2010, 07:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Znam tą informacje ale dla mnie to tylko poszlaka.Brak tu powołania się na jakieś dokumenty.W Wikipedii przeczytałem kiedyś,że Anna Pilecka była żoną Jagiełły :shock: Młody jest tu podobna sytuacja jak z pilicką kaplicą Padniewskich. Było cacy dopóki nie zwróciłeś uwagi na na dziwna pozę Mikołaja. Od tego czasu świat nie jest już taki jak był ;)

U.Górski w „Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu” pisze:

jako wyznawca kalwinizmu nie został pochowany w Kościele Mariackim w Krakowie,lecz druga żona Jadwiga Kościelecka pochowała go w kaplicy zwanej Bonar przy kościele parafialnym w Kromołowie (jak pisał J.Wiśniewski)

a ks.Wiśniewski... niczego takiego nie napisał! W jego monografii tak napisano:

Kaplica BONAR czyli rodu BONARÓW,lub kaplica arjańska...W tej kaplicy podobno pogrzebani są Bonarowie.

Wiem,że nic nie wiem ;) Od podobno Bonerowie do Seweryn Boner droga daleka.Kościół w Kromołowie stał się zborem około roku 1571 czyli 22 lata po śmierci Seweryna Bonera starszego i był nim przez ponad dwadzieścia lat.Mogli być w nim chowani Bonerowie i mogły być ich zwłoki bezczeszczone.Kilku potomków Seweryna starszego zeszło ze świata bezpotomnie co nie znaczy,że tacy się nie narodzili.Prosty lud nie wnikał w genealogiczne niuanse.Boner to Boner.Odmieniec i basta! Pytania brzmią:
-Czy wśród kromołowskich pochówków rzeczywiście był Seweryn Boner starszy.
-Czy przenoszenie zwłok w 22 lata po śmierci miało sens?
-Czy żyła wówczas jeszcze Jadwiga Kościelecka? Musiała by mieć pod sześćdziesiątkę.
-Dlaczego spośród kilkudziesięciu posiadłości Bonerów miejscem pochówku miałby być akurat Kromołów?
-Dlaczego o sprawie milczą herbarze,które powstawały niewiele lat po wydarzeniach?
- Dlaczego nie ma o tych wydarzeniach słowa w takich książkach jak "Dzieje Reformacyi w Polsce..." Juliana Bukowskiego, "Szlachta kalwińska w Polsce" Szymona Konarskiego czy "Dzieje kościołów wyznania helweckiego w dawnej Małej Polsce" Łukaszewicza a przeciez sprawa dotyczyła jednego z najpotężniejszych magnatów.

To tylko luźne uwagi bo dotychczas Kromołów interesował mnie jako posiadłości Warszyckich i Arkuszewskiego.

-Tato czy dziadek bił cię kiedy dostałeś dwóję?
-Tak synku.
-A pradziadek bił dziadka?
-Nie jestem pewien ale pewnie tak.
-A prapradziadek bił pradziadka?
-A skąd mam wiedzieć ! O co ci chodzi?!

-Staram się ustalić kto pierwszy zaczął! :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 maja 2010, 08:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Unisław Górski lubował się w rozwijaniu znanych z wcześniejszych publikacji wątków historycznych,
między innymi z Wiśniewskiego.Po jego opisie zamku ogrodzienieckiego rozpętała się nie tylko przewodnicka burza( chodziło o ilość wież zamkowych) a po lekturze jego opisów zabytków w okolicach Myszkowa( Mrzygłód) można spaść w czytelni z krzesła.
A propos kaplicy to mówiono o niej kaplica Bonerów lub ariańska.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2010, 11:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
alkosander napisał(a):
Wiele znacznych rodów nie doczekał się jeszcze monografii-Pileccy,Warszyccy,Bonerowie...długo można wyliczać.Z jurajskich rodzin Tęczyńscy,Szafrańcowie i Kmitowie...


Alkosandrze mam pytanie:
Dlaczego Kmitów nazywasz "jurajską rodziną"? Czy mieli oni tutaj swoje "gniazdo rodowe"?
Pytam, bo w metrykach kościoła w Chechle można znaleźć sporo aktów dotyczących tej rodziny. Zresztą na tamtejszym cmentarzu zachowały się nagrobki tj. kolumny im poświęcone. Poza tym Kmitowie byli właścicielami bądź też współwłaścicielami kilku okolicznych wsi. Czy więc rejony Chechła stały się siedzibą jakiejś „odnogi” rodu Kmitów herbu Szreniawa? Skąd oni się tu wzięli?
pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2010, 21:26 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Jeśli chodzi o pochówek Seweryna Bonera (ale nie wiem o którego Seweryna tu chodzi :? ) to swego czasu był otwierany grób w Osieku, z którego wydobyto nawet pewne przedmioty. Jeden jest znany i dzisiaj znajduje się w kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
Wklejam cytat:
"W grobie królowej znaleziono też bursztynowe serduszko w srebrnej pozłacanej oprawie z popiersiem Stefana Batorego (fot.17), które obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Katedralnego na Wawelu.
Podobną oprawę, ale złotą, miał klejnot należący do Seweryna Bonera, wydobyty z jego grobu w Osieku, z wyrzeźbioną w krysztale górskim sceną religijną, która niestety ostatnio uległa zniszczeniu (fot. 18). "

A więc dodatkowo komplikuje to miejsce pochówku Seweryna Bonera (którego?). Oto ten klejnot.


Załączniki:
Fot. 17. Klejnot z grobu królowej Anny Jagiellonki na Wawelu.
25_p.jpg
25_p.jpg [ 11.8 KiB | Przeglądane 18400 razy ]
Fot. 18. Klejnot z grobu Seweryna Bonera w Osieku.
25_r.jpg
25_r.jpg [ 16.2 KiB | Przeglądane 18401 razy ]

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2010, 10:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Tomekaercheo:
Czy chodzi o świętokrzyski Osiek?

wr:
Kmitowie jako jurajska rodzina to lekka przesada z mojej strony :oops: Nie mieli tu gniazda rodowego ale pojawiają się w dziejach kilku miejscowości na Jurze i na jej obrzeżach głównie ze względu na sprawowane urzędy państwowe co łączyło się z nadaniem czasowych praw do pewnych miejscowości.Na przykład do urzędu wojewody krakowskiego przynależały jurajskie wsie Kroczyce,Dobrogoszczyce,Dobraków,Siemierzyce Podlesice i Krzywopłoty.W dokumencie z roku 1581 Jan Kmitha był tenutariuszem wsi Zwonowicze i Szirbowicze [dzisiejsze Dzwonowice i Sierbowice],Sicze [Szyce,wymienione jako wieś królewska] . Poza tym Kmitowie pojawiają się w dziejach Karniowic i Udorza. "Moi" Kmitowie i ci z Chechła byli herbu Szreniawa więc pewnie wywodzą się z jednego pnia."Moi" to jednak wiek XVI a Kmitowie w Chechła to wiek XIX.Trzeba przekopać się przez blisko czterysta lat koligacji :roll:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 maja 2010, 11:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Zerknąłem do "Małopolski" Pawińskiego i okazało się że Kmitowie siedzą w Chechle i w okolicy [Grabowa,Krzykawa,Okradzonów] co najmniej od XVI wieku czyli jurajskie gniazdo tego rodu istnieje :) Nie byli tak potężni jak ich krewni z Wiśnicza i z Sobienia ale szlachcic na zagrodzie...

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 maja 2010, 14:55 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
alkosander napisał(a):
Tomekaercheo:
Czy chodzi o świętokrzyski Osiek?

W tym właśnie problem, że nie podano o który Osiek w Polsce chodzi. Trochę poszukałem w googlach i:
1. Kościół pw. św. Andrzeja w Osieku na Ziemi Oświęcimskiej - zbudowano najprawdopodobniej w latach 1538-49 na miejscu poprzedniego. Nie jest wykluczone, że fundatorem świątyni był Seweryn Boner. W końcu XV i na początku XVII w. kościół służył jako zbór kalwiński. Wieś Osiek była jedną z najbogatszych posiadłości w okolicy. Należała kolejno do książąt oświęcimskich, Bonerów, Szembeków, Larischów, Dunin-Borkowskich i Rudzińskich. (dodatkowa informacja o Harmężach koło Oświęcimia - Na przełomie XIV i XV wieku wieś stanowiła posiadłość mieszczan oświęcimskich - Charmęskich i pozostawała w ich władaniu do pierwszej połowy wieku XVI, kiedy to ostatnimi właścicielami byli Jędrzej i Stanisław Charmęscy, a później ich siostrzenice: Katarzyna Zymanowa, Elżbieta Raczkowska, Dorota Żłobicka i Anna Jagodówna. Od Doroty Żłobickiej i Anny Jagodówny wieś Harmęże odkupił Seweryn Boner, starosta Zatorski. Ten zaś w 1545 roku odstąpił Harmęże i część Osieka Wincentemu Niczowi, mieszczaninowi krakowskiemu -właścicielowi Bulowic. )
Wklejam jeszcze z opracowania historycznego: "Faktem jest, że 18 lipca 1543 roku Wincenty Nycz kupuje od Seweryna Bonera, kasztelana bieckiego dobra Osiek i Charmęże za 2000 florenów węgierskich. Chyba jednak nie wszedł w posiadanie tych dóbr, ponieważ w 1549 roku pożycza kasztelanowi oświęcimskiemu Janowi Bonerowi 2400 florenów pod zastaw wcześniej wymienionych: Osieka i Charmęża.
2. Gdzieniegdzie na niektórych stronach pojawia się informacja o Osieku w województwie świętokrzyskim.

Więc o grób w jakim Osieku chodzi nie mam pojęcia... (choć bardziej prawdopodobny wydaje się ten oświęcimski, bo pojawia się w źródłach historycznych - dlaczego jednak tam miano by pochować Seweryna Bonera?)

A więc podsumowując:
- mamy dwóch Sewerynów Benerów
- trzy domniemane miejsca pochówku Sewerynów: kościół Mariacki w Krakowie, kościół w Kromołowie i kościół w Osieku (oświęcimskim?)
- jestem zdania, że w kościele Mariackim w Krakowie Seweryn Boner mógł nigdy nie spocząć. To, że znajduje się tam nagrobek jego i jego żony wcale nie oznacza, że złożono tam jego ciało. Takie przypadki często się zdarzały, wystarczy spojrzeć ile w niektórych kościołsach jest epitafiów i to często osób, które zostały pochowane gdzie indziej.
- wg mnie jeden Seweryn (starszy) spocząć mógł w Osieku (ale dlaczego?), a drugi Seweryn (młodszy) w Kromołowie

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:03


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL