A wracając do tego co najważniejsze w temacie...W związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zawierciu http://www.kultura.zawiercie.eu/aktualnosci/2389 pojawił się artykuł i apel w sprawie upamiętnienia działań Żołnierzy Wyklętych w regionie:"Żołnierze wyklęci.
We wtorek, 1 marca br. po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40., 50. i na pocz. lat 60. XX w. walczyli o suwerenność państwa polskiego.
O chwilę zadumy w tym dniu poprosili Prezydent Miasta Zawiercia Ryszard Mach, kombatanci i władze samorządowe Zawiercia.
Do dzisiaj żyją nieliczni świadkowie tamtych czasów. Żyją też ostatni „Żołnierze Wyklęci”. Czy będziemy mogli Nazwać Ich po Imieniu ? Czy doczekają się szacunku, dokumentacji historycznej i odznaczeń?
Apelujemy do tych, którzy żyją i pamiętają, do rodzin o pomoc w udokumentowaniu czynu zbrojnego zawiercian w okresie II wojny światowej w walce i konspiracji zarówno przeciwko hitlerowskim Niemcom, jak i stalinowskie Rosji.
1 marca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz samorządowych – zastępca prezydenta miasta - Marek Kozieł, przewodniczący Społecznej rady Kombatanckiej - Władysław Gorzelak oraz Władysław Żuk wraz z żoną zapalili znicze.
W Zawierciu znajdowała się siedziba Zawierciańskiego pułku GL PPS WRN. Wiemy o nim niewiele. O narodowej konspiracji w naszym mieście jeszcze mniej. A symbolem tego czasu może być fakt przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Zawiercie (z noclegiem w Blanowicach). Po II wojnie światowej różnie układały się losy Zawiercian. A przynależnością do konspiracji spoza „jedynie słusznych” formacji raczej się nie chwalono. Dziś przyszedł czas pamięci i pochylenia głowy nad zmarłymi i żywymi nieznanymi bohaterami.
Dobrze byłoby też, aby młodzi ludzie, dla których tak jak kiedyś, dla ich rówieśników, liczy się tylko prawda, rozejrzeli się wokół siebie i poszukali ostatnich świadków historii. Abyśmy mogli „policzyć ich i zawołać po imieniu”.
Wszelkie informacje o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego, „Żołnierzach Wyklętych” przyjmuje Wydział Upowszechniania Kultury Rekreacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Zawierciu (Michał Oleś, podinspektor)."
(źródło:
http://www.kultura.zawiercie.eu/aktualnosci/2389)