Teraz jest 28 mar 2024, 11:17




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 20 sty 2013, 00:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2006, 07:27
Posty: 167
Lokalizacja: Zawiercie
19 Styczeń 2013r.



Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 276.61 KiB | Przeglądane 3772 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 145.94 KiB | Przeglądane 3772 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 310.08 KiB | Przeglądane 3772 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 298.47 KiB | Przeglądane 3772 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 170.03 KiB | Przeglądane 3772 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 05 lut 2013, 17:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
Ohyda, wygląda to jak by otoczakami prosto z rzeki było to "budowane".

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 06 lut 2013, 21:22 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
No to może coś konkretnie - co i czemu jest źle?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 08:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Oprócz niezbyt udanej murarki widać różnicę w materiale stosowanym przy odbudowie. Stary mur jest w większości z kamieni "polnych", nowy to kamień łupany. Doskonale to widać np. w Skarżycach, gdzie mury kościoła są zbudowane dokładnie z tego co wygrzebywałem z ziemi na mojej działce.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Michale ni żądasz zbyt wiele? Objawił nam się na FJ ekspert ty śmiesz pytać o zasadność ocen? Nie wypada przecież nawet zapytać o kompetencje i fachową wiedzę. Ekspert to ekspert i koniec. We wrześniu nasz znawca niuansów konserwacji zabytków wygłosił taki sąd.
Cytuj:
Jeżeli tak ma wyglądać zabezpieczenie murów zamku w Smoleniu to patrząc na zdjęcia , płakać się chce, jak można odp***lić taką fuszerę, to jest zabytek, i nie można sobie pozwolić na dowolność, to nie ma nic wspólnego z restauracją obiektu zabytkowego. Konstrukcja muru ze zdjęcia bardziej przypomina mur przed jakąś chałpą na wsi.
7 stycznia ekspert zawyrokował:
Cytuj:
twierdzę, że taki projekt zabezpieczenia zamku, absolutnie nie powinien być dopuszczony do realizacji ... Tak „pięknie i fachowo" wyprowadzano łuki - ściana przy studni.
Zacząłem mieć wątpliwości bo porównanie kształtu łuku z rysunku w dokumentacji ze zdjęciem wykonanym z punktu leżącego spoza osią ściany i to co najmniej w dwóch kierunkach to żenada, za którą wylatuje się z egzaminu na pierwszym roku studiów. Kłaniają się podstawy rysunku technicznego i geometrii wykreślnej no ale gdzie jest napisane,że ekspert musi znać się na tematyce,w której się wypowiada? Media są pełne wypowiedzi znawców aerodynamiki, którzy kontakt z fizyką zakończyli na poziomie freblówki i to z mizerną notą na świadectwie. 20 stycznia wyszło szydło z wora.
Cytuj:
Zaraz jak zejdzie śnieg wybieram się zobaczyć Smoleń na żywo.
Nasz ekspert już dawno wydał i ogłosił wydał wyrok a teraz w pierwszej wolnej chwili pośpieszy na miejsce „przestępstwa' aby poszukać uzasadnienia . Rozumiem to opóźnienie bo ekspertów jest niewielu a obiektów ,które muszą ocenić jest multum więc są rozrywani. Mimo to, prekursor tego trybu postępowania, tow.Beria, kłania się z zaświatów :mrgreen: Ekspert niewzruszony dalej się popisuje:
Cytuj:
„fachowcy od renowacji zabytków” prawdopodobnie, wcześniej zajmowali się budową gabionów
Fachowcy od renowacji wiedzą,że gabiony i mury to dwie różne bajki chociaż na monitorze w niektórych ujęciach wyglądają bardzo podobnie. 23 stycznia forumowa Pytia wieszczy:
Cytuj:
Nadchodzą nieciekawe czasy dla zamku i kolejna odsłona dramatu.... Przy odrobinie szczęścia zabezpieczenie i remont zarówno wschodniego jak i górnego zamku ruszy w tym roku. Poczekajmy cierpliwie do wiosny.
Przesyłam kolejne pozdrowienia dla eksperta od tow.Berii wraz z życzeniami dalszej owocnej działalności na polu, niekoniecznie naukowym.
Cytuj:
Na tę chwilę nie dysponuję aktualnymi zdjęciami zamku
Dzisiaj dostaliśmy kolejną porcję zdjęć ściągniętych z internetu,bo aura nie pozwala na osobiste zbawienie ludzkości - Nie szkodzi. Ludzkość poczeka - :mrgreen: z komentarzem w stylu „jest źle bo jest źle”. Średnio zdolny Forumowicz po krótkim zastanowieniu dojdzie do wniosku,że odtwarzanie muru ze zwietrzałego kamienia byłoby zawracaniem Wisły kijem nie mówiąc o tym, że przy rekonstrukcjach wyraźnie wyróżnia się starą substancję od nowej między innymi strukturą materiału.

Tomekarcheo uzyskał oceny prac na Smoleniu wyrażone przez ludzi z wykształceniem historycznym i archeologicznym, na co dzień zajmujących się konserwacją zabytków. Są to oceny mocno pozytywne. Poprosiłem Tomka o uzyskanie zgody autorów na opublikowanie tych wypowiedzi na FJ żeby sądy wygłaszane przez naszego eksperta :roll: nie były jedynymi funkcjonującymi w internecie w tym temacie. Domyślam się,że zapewne zdaniem naszego forumowego eksperta są to ludzie, którzy mówią i piszą na zamówienie układu, w którym tkwią :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ale każdy z czytelników będzie sam mógł wybrać opinię, którą podzieli.

p.s. Na szczęście podczas prac nie ścięto żadnej brzozy. Sejm i bez tego ma od cholery roboty ;)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 11:34 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Naprawdę miałem spore opory przed dyskutowaniem w tym wątku z Frankiem ale muszę.

Po pierwsze przywoływane tu na forum zdjęcia ściągnięte z mojej strony są wybiórcze i przypasowane pod z góry przyjęte założenie - "zamek jest zły i już". Wiele zdjęć, które wrzuciłeś pochodzi z okresu prowadzenia prac, a więc oznacza to, że mury na zdjęciach są jeszcze niewykończone. Charakter materiału budowlanego, który rzekomo również jest zły jest zgodny z materiałem oryginalnym, a jego forma wynika z doktryny konserwatorskiej, która mówi: oryginał musi być rozpoznawalny, a wszelkie prace konserwatorskie muszą być prowadzone w sposób umożliwiający ich rozpoznanie w przyszłości, a więc w sposób odwracalny, kiedy zajdzie taka potrzeba. Kamień jest nieznacznie większy od oryginalnego w celu możliwości rozpoznania co jest oryginałem, a co uzupełnieniem.

Korona muru i jego wnętrze także wymagało konserwacji, zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i erozją biologiczną. Dlatego też niezbędne było wykonanie zbrojenia korony i linii obrywów.

Nadproże ceglane w oknie o którym także tu była mowa jest prawidłowo wykonane. A to z tego względu, że ceglane było od początku, a więc od początków wieku XVI! Cegła, która została użyta w tym miejscu do jego konserwacji jest więc prawidłowa. Aleksander zresztą zwrócił słusznie uwagę na absurdalne porównanie fragmentu projektu bardzo kiepskiej jakości i owego zdjęcia. Przypominam, że wszystkie konserwowane nadproża musiały zostać uzbrojone, aby się nie sypały.

To są wszystko rzeczy doktrynalne w konserwatorstwie!

Dalej - zachwalanie konserwacji z lat 70. XX wieku na tym zamku to jakieś totalne nieporozumienie. Przede wszystkim brama gotycka na zamek wschodni nie była wówczas konserwowana. Konserwowany był zamek górny, który został wówczas przez to prawdopodobnie zniszczony. Nie muszę mam nadzieję przypominać, że chronologia tego zamku budzi wątpliwości. Rozwiązanie tej zagadki mogło leżeć w strukturze muru i nawarstwieniach zamku górnego. Niestety przez "dziko" przeprowadzone prace PTTK-owskie zostaliśmy tego wówczas pozbawieni.

Tak jak przywołał Aleksander prace na zamku były obserwowane przez wielu specjalistów, zarówno na miejscu, jak i "medialnie". Wojewódzka Komisja Konserwatorska była z prac bardzo zadowolona (pomimo wcześniejszych uwag do kompetencji firmy prowadzącej prace; na spornej ścianie nr 9 dokonano jednak później poprawek, które oceniłbym na ocenę dobry, więc jedynie tam można mieć jakieś większe zastrzeżenia). Gmina Pilica także bardzo uważnie przyglądała się pracom i natychmiastowo kierowała uwagi, czy to do wykonawcy, czy WKZ. Z opinii ustnej i po ujrzeniu rezultatów prac, chociażby u mnie na stronie wielu specjalistów wyraźnie powiedziało, że prace te na podstawie fotografii wyglądają naprawdę dobrze. Tak wypowiadali się konserwatorzy, historycy architektury, archeolodzy i historycy sztuki (to wszystko jest na mojej stronie!). Zresztą może warto wspomnieć wypowiedź właśnie historyka sztuki, kasteologa dr Tomasza Ratajczaka z UAM (autora strony "Zamki na nowo" na FB, warto tam sobie zobaczyć) i jednocześnie jednego z największych w Polsce krytyków partactwa konserwatorskiego, który te prace chwali, szczególnie na tle innych prowadzonych na jurajskich zamkach.

Do krytyki każdy ma prawo ale warto chyba przytoczyć jakieś argumenty! Sam byłem krytyczny do początkowych poczynań wykonawcy, co jasno wyraziłem tu na forum. W tamtym przypadku krytyczni byli wszyscy - gmina, WKZ, specjaliści, a także tu na forum kilka osób. Nastąpiła szybka interwencja i problemy się zakończyły.

Porównywanie tutaj konserwacji zamku w Smoleniu z niezbyt dobrze lub wręcz bardzo niedobrze prowadzoną konserwacją w Rabsztynie (ubiegłe sezony, na co wskazywał słusznie na forum markpm), czy Bydlinie (cementowa polewa korony, brak rekonstrukcji partii murów zawalonych w ubiegłych latach) jest bardzo nie na miejscu.

Nieuzasadnione tworzenie wrażenia tragicznie przeprowadzonej konserwacji w Smoleniu może się odbić negatywnie nie tylko na opinii wszystkich instytucji zaangażowanych w prace ale przede wszystkim kondycji samego zabytku! Warto sobie zdać sprawę, że takie krytykanctwo (bo nie konstruktywna krytyka) może do tego doprowadzić i to nie są żarty. A kto potem będzie za taki fakt odpowiadał, Ty Frank?

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 13:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Tomekarcheo napisał(a):
Charakter materiału budowlanego, który rzekomo również jest zły jest zgodny z materiałem oryginalnym, a jego forma wynika z doktryny konserwatorskiej, która mówi: oryginał musi być rozpoznawalny, a wszelkie prace konserwatorskie muszą być prowadzone w sposób umożliwiający ich rozpoznanie w przyszłości, a więc w sposób odwracalny, kiedy zajdzie taka potrzeba.


Czy w dzisiejszych czasach nie ma innego sposobu zanotowania stanu sprzed prac konserwatorskich ?

Tomekarcheo napisał(a):
Kamień jest nieznacznie większy od oryginalnego w celu możliwości rozpoznania co jest oryginałem, a co uzupełnieniem.


Kamień raczej nie jest większy tylko o równej wielkości. Nie znam się na doktrynach konserwatorskich, piszę jako zwykły turysta, po prostu to mi nie pasuje w dobudowanych fragmentach. Nie żebym marudził - zaczekam do końca prac - oby wszystko wyszło jak należy, choć na pewno znajdą się niezadowoleni :wink: .


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Ja się mimo wszelkich zarzutów cieszę, że coś się w końcu z tym zamkiem robi, i mniej lub bardziej udolnie, ale jednak zabezpiecza. Za chwilę nie byłoby tam co zwiedzać, lub komuś mogłoby się coś tam stać.

P.S. Frank w sobotę na siatkarki o 17:00.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 20:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
frank napisał(a):
...chyba jednak nie jestem osamotniony w swoich spostrzeżeniach



Wytykacz malkontent ?

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 20:34 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Frank! Widzisz różnicę pomiędzy Rabsztynem, a Smoleniem? Człowieku, dopuszczasz się zwykłej manipulacji! Zresztą siła Twoich argumentów naprawdę powala na łopatki. Brawo, zgodzę się z Aleksandrem - wykryłeś układ! Zgłoś więc sprawę do prokuratury bo widać zmarnowano na ten Smoleń prawie 1 mln złotych publicznych pieniędzy i zniszczono zabytek.

Zresztą jaki jest sens rozmowy z klasycznym trollem... Pokrzycz sobie, a potem zjedz pączka bo poprawia nastrój - dziś Tłusty Czwartek 8) .

_________________
"Przechodniu! w dzień jasny i pogodny, wnijdź na szczyt wieży, potocz w około okiem, a mimowolnie schylisz kornie czoło przed Stwórcą, poznasz Jego Wielkość!!!"
Roman Hubicki "Opis trzech zamków..." o Smoleniu


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 21:04 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Kolego Frank.
Proponuję wybrać się na studia konserwatorskie.Może wtedy będziesz miał coś sensownego do powiedzenia oprócz bredni na temat zdjęć z internetu.
Więcej pokory życzę.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 21:27 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
alkosander napisał(a):
Michale ni żądasz zbyt wiele?

Ja tylko proszę :P
A poważnie jest mądre, ba, bardzo mądre powiedzenie - nie chwal dnia przed zachodem słońca, czyli poczekajmy aż prace będą zakończone... No chyba że ktoś jest specjalistą w tematyce to wtedy co innego.

W każdym razie sobie najpierw pooglądam dokładnie zamek "w naturze" przed publiczną wypowiedzią

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 21:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Ten etap prac (zamieszczony na zdjęciach w ostatnich stronach wątku) został ZAKOŃCZONY, więc opinie pozytywne jak i negatywne są jak najbardziej wskazane.

Tomek (nie żaden Tadek) dokładnie przedstawił nam szczegóły rekonstrukcji. Jeśli się ktoś nie zgadza to uwagi powinien zgłaszać także do urzędników, a nie wylewać żale na forum.

Po części muszę się zgodzić z Frankiem. Nie jestem ekspertem, nie mam tytułu naukowego, więc proszę mnie nie linczować, ale chyba rozumiem o co chodzi Frankowi. W sumie zwraca uwagę na szczegóły, czyli wykończenie korony (wykończenie na gotowo jak gabion, zamiast "sztucznej ruiny" - duże kamienie na licu i drobne, zlepione zaprawą w środku muru), ukończenie ścian na równo, bez charakterystycznych do tej pory postrzępionych form ruiny czy warstwy wyrównawcze rodem z bramy w Rabsztynie. Nie można jednak porównywać tych prac do Rabsztyna, bo tam na początku zabezpieczenia zamku działy się cuda i tak mamy mury z kamienia łamanego na cementowej zaprawie.

Oczywiście nie zgadzam się co do krytyki całości prac oraz wycieczek personalnych.

PS. Władzy i wyższej sferze z wykształceniem też trzeba patrzeć na ręce. Doświadczyłem tego w Olkuszu i wiem co mówię.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 22:11 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Marek - etap został zakończony, ale czy to jest docelowy wygląd korony murów?

Mnie intryguje w zakresie dawniej - rekonstrukcja:
- używa się powszechnie określenia kamień łamany, ale jaki? (odpowiedź wapienny nie wyczerpuje tematu i nie zawsze jest w pełni właściwa vide Mirów). Część surowca nawet wewnątrz murów nosi ślady wietrzenia.
- obróbka surowca, w jakim zakresie i z jaką starannością?
- murowanie pełnej ściany, czy zazwyczaj lico i część wewnętrzna a środek wypełniany rumoszem z zaprawą?
- dziury na zewnętrznych murach to pozostałość po rusztowaniach?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Smoleń
PostNapisane: 07 lut 2013, 22:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Według dokumentacji i tak posiedzieli troszkę dłużej. Jeśli Gmina czy Konserwator nie zgłosił poprawek (które można wykonać dopiero na wiosnę) to jest to wygląd docelowy.

Pyt. 3 To raczej ślady po belkach stropowych między kondygnacjami. Po rusztowaniu zostają niewielkie dziury 10-14 mm.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:17


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL