http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,3837200.htmlNadwiślański Park Etnograficzny w nowym muzeum
kuba
2007-01-08, ostatnia aktualizacja 2007-01-08 22:22
W Małopolsce powstało nowe muzeum obejmujące Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i zamek Lipowiec. Od stycznia finansowane jest z budżetów województwa małopolskiego i gminy Chrzanów.
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie prezentuje tradycyjną kulturę ludową południowo-zachodniej części naszego regionu, zamieszkanego przez krakowiaków zachodnich. U podnóża pokrytej lasem bukowym Góry Zamkowej stoją m.in. zagrody chłopskie z sadami i ogródkami warzywnymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą i zespół małomiasteczkowy. Nieopodal na wapiennym wzgórzu zachodniej części Grzbietu Tenczyńskiego stoją ruiny Lipowca, zamku, którego historia sięga średniowiecza.
- Do tej pory obiekty te były częścią muzeum w Chrzanowie, choć nasze zabytki mają zupełnie inny charakter niż te z tego miasta - tłumaczy Jerzy Motyka, dyrektor nowo utworzonego muzeum. - Dlatego od dawna zabiegaliśmy o powołanie osobnej instytucji kultury, która byłaby współfinansowana z budżetu województwa małopolskiego. I tak się w końcu stało. Władze gminy Chrzanów już zdecydowały, że na ten rok otrzymamy z jej budżetu 425 tys. zł. Liczymy, że władze wojewódzkie dołożą nam drugie tyle, bo wydatków mamy sporo. Trzeba należycie zadbać zarówno o budynki w Wygiełzowie, jak i o ruiny zamku Lipowiec.
W Wygiełzowie można m.in. oglądać: dom podcieniowy z Alwerni (1825 r.), dom o charakterze podmiejskim przeniesiony z Chrzanowa (1807 r.), jednokondygnacyjny spichlerz dworski pochodzący z Kościelca (1789 r.), karczmę z Minogi (XIX w.). Wśród zabudowań wiejskich znajdziemy modrzewiową chałupę sołtysią z Przegini Duchownej (1862 r.) z bogatym wnętrzem wyposażonym w oryginalne sprzęty; dom mieszkalny pochodzący z Przeciszowa (1843 r.) z oborą, składzikiem i z warsztatem szewskim w kuchni; dom z Podolsza, stanowiącego niegdyś centrum wikliniarskie w dolinie Wisły z warsztatem wikliniarskim i ekspozycją wyrobów z wikliny.
Bogatą historię ma też pobliski zamek Lipowiec. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pojawia się w dziele Jana Długosza - można w nim przeczytać, że teren, na którym wzniesiono zamek, należał na początku XIII w. do małopolskiego rodu rycerskiego Gryfitów. Do dzisiaj zachowały się wolno stojąca okrągła wieża, której dolne partie pochodzą z drugiej połowy XIII i początku XIV w., studnia wykuta w litej skale i fragment przedbramia.
- Mam nadzieję, że dzięki stworzeniu z naszych obiektów osobnego muzeum, współfinansowanego przez województwo, będzie nas odwiedzało coraz więcej gości - mówi dyrektor Jerzy Motyka.