Teraz jest 28 mar 2024, 10:34




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2012, 17:56 

Dołączył(a): 29 mar 2010, 12:45
Posty: 58
aha właścicielem jest skarb państwa. wyznaczonym organem który w imieniu państwa opiekuje się tym zbiornikiem ( region biała przemsza ) jest RZGW w Gliwicach (reginalny zarząd gospodarki wodnej). Pzw podpisuje umowę dzierżawy z rzgw na jakieś łowisko lub nie.....
taki stan jak ze stawem na Stokach Kwaśniowskich jest na Skawie w obrębie zapory w Świnnej Porębie. chyba od ujsćia Koszarawy do korony zapory jest osobny region którego rzgw nikomu nie dzierżawi. żeby łowić w takich łowiskach trzeba mieć kartę wędkarską i uzyskać pozwolenie od stosownego rzgw, co jest raczej niemożliwe... a bez zezwolenia po prostu nie wolno łowić w takich miejscach. kontrolę nad takimi wodami, wydaje mi się, że mogą wykonywać ci sami strażnicy PSR czy SSR, oczywiście Straż Leśna, Policja i inne instytucje uprawnione ( w regulaminie amatorskiego połowu ryb są wymienione ).
Staw na Stokach to piekna osoja. wydaje mi się że wąwóź żródliskowy miał zostać objęty ochroną jako rezerwat (plany Gminy Klucze). jak dla mnie to mogliby by cały zbiornik podciągnąć pod rezerwat. ten staw, mimo że ryby w nim małe, to unikat. to taki endemit a wprowadzanie tam karpia - to zbrodnia... mimo że to skala mikro to porównałbym go do rynnowego jeziora polodowcowego. a kąpaliście się w nim? :) w największe upały woda nie przekracza 10stopni C.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2012, 11:07 

Dołączył(a): 25 sty 2009, 22:19
Posty: 96
Lokalizacja: Wrocław
Poproszę o podanie mi namiarów na łowiska komercyjne na Jurze. takie, gdzie można rekreacyjnie połowić bez karty wędkarskiej. Są takie? Z góry dziękuję.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2012, 11:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Na stronie drugiej tego wątku masz Pilicę i Będkowską, są jeszcze:

http://www.kjwolta.pl/index.php?option= ... &Itemid=15
http://cholerzyn.blogspot.com/


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2012, 19:44 

Dołączył(a): 29 mar 2010, 12:45
Posty: 58
dzisiaj zostało wykonane nowe tarlisko na kanale szczakowskim dla pstrąga potokowego. 20 osób ze Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy, oraz sympatyków przerzuciło około 20 ton żwiru o odpowiedniej frakcji do wcześniej przygotowanego koryta rzeki. była wywrotka, koparka i ręce chętne do pracy. krótka fotorelacja na stronie www.bialaprzemsza.pl w dziale forum główne - trzeba się zarejestrować. pewnie niedługo ukarze się artykuł na stronie głównej. stała się rzecz wspaniała, i cieszy , że kilku zapaleńców potrafi sprawnie zrealizować pożyteczny projekt. smutne, że na pewnie kilka tysięcy wędkarzy okręgu katowickiego pzw tylko 20 osób wzięło udział....


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2012, 17:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Karaś okolice Klucz.


Załączniki:
Karaś
DSCF0045.JPG
DSCF0045.JPG [ 311.69 KiB | Przeglądane 18541 razy ]

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 sie 2012, 19:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
To karaś srebrzysty, zwany japońcem, blają itd., ryba przywleczona ze wschodniej Azji, niestety wypiera naszego rodzimego karasia pospolitego, którego coraz trudniej złowić i stał się rybą rzadką. Szkoda, bo jest dużo smaczniejszy od japońca ;).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2012, 11:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Wędkarze kontra dzika zwierzyna, wyraźnie chcą mieć staw hodowlany zamiast czegoś przypominającego naturalny zbiornik wodny.

http://olkusz.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ml#galeria

"Mieszkańcy mają dość urzędujących w wolbromskim stawie bobrów i wydr. Opiekunowie tego terenu włożyli dużo pracy, żeby nadawał się on do odpoczynku i rekreacji. Tymczasem zwierzaki niszczą to, co zrobił człowiek. - I jest ich coraz więcej - alarmują wolbromiacy.

Spustoszenie sieje para bobrów i około cztery wydry. Ile dokładnie, nie wiadomo do końca.
- Mieliśmy tu pięć dorosłych łabędzi i około stu kaczek. Teraz nie ma ani jednego ptaka. Wszystkie zostały wypłoszone - alarmuje wolbromski radny Stanisław Biernacki ze Stowarzyszenia Wędkarzy przy Wolbromskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Rozmawiałem z osobami, które były świadkami jak wydry atakowały kaczki - opowiada. Biernacki dodaje, że czaple, których wcześniej było bardzo dużo, też przestały tu zaglądać. - Wydry zniszczyły i wypłoszyły również gniazda rybitwy. Niedługo w ogóle nie będzie tu życia - podkreśla Biernacki.

Tym bardziej, że wydra to drapieżnik z rodziny łasicowatych, który szczególnie chętnie poluje na ryby. A te sprowadza do stawu właśnie Stowarzyszenie Wędkarzy z Wolbromia. - Płacimy regularnie składki, żeby zarybić ten staw. Dbamy o niego. I co z tego mamy? Nawet nie możemy połowić ryb. Nie możemy sobie dać rady z tymi wydrami -nie ukrywa Stanisław Biernacki.

Jak podkreślają mieszkańcy, problemem jest też para bobrów, które obgryzają drzewa wokół zbiornika. - Nie widziałam tu jeszcze tak poniszczonych drzew - mówi pani Marta, która często podczas odwiedzin rodziców, przyjeżdża nad staw ze swoją córką. - Karolinka jak to zobaczyła ostatnio, złapała się za głowę i spytała mnie "co się stało z drzewami" - relacjonuje Marta.
Bobry pościnały już wierzby i niszczą kolejne drzewa, które mieszkańcy sadzili, by uatrakcyjnić okolicę.

Mało tego, bobry podkopują 20-30 metrowe tunele uszkadzając brzegi zlewiska. - Raz chciały nawet przegryźć tamę - zaznacza Biernacki. Mieszkańcy zwracają uwagę, że staw znajduje się w bliskim sąsiedztwie os. Łokietka. Boją się, że jeśli wyleje, woda może wedrzeć się do budynków.

Sprawą zainteresowaliśmy Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu. Tam jednak dowiedzieliśmy się, że problem powinien zgłosić administrator terenu, czyli Stowarzyszenie Wędkarzy, do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. - My nic nie możemy z tym zrobić - powiedziała nam Ewa Barczyk z UMiG.

Potwierdzają to fachowcy z RDOŚ. - Mieszkańcy mogą opisać sytuacje konfliktowe na tym terenie i złożyć u nas odpowiedni wniosek. My go przeanalizujemy i wydamy decyzję - wyjaśnia Tomasz Ciepły. Zdaniem specjalisty z RDOŚ, każdą tego typu sprawę należy potraktować indywidualnie. - Drapieżniki są potrzebne i powinny występować w środowisku, ale nie może być ich za dużo - wyjaśnia Ciepły. - Jeśli zachodzi konflikt z człowiekiem, można ograniczyć liczebność osobników lub przesiedlić je w inne miejsce.

Nie ukrywa jednak, że nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeśli chodzi o wydry. Staw nie jest bowiem ogrodzony i w momencie, kiedy uda się schwytać urzędujące tam zwierzęta, zaraz potem mogą pojawić się nowe. Tym bardziej, jeśli mają tam sprzyjające warunki do życia.
Dodatkowo wszystkim musi się zająć zarządca terenu. - My tylko wydajemy zgodę - zaznacza Ciepły.

Wędkarze są jednak na tyle zdeterminowani, że postanowili walczyć o swój teren.- W ciągu najbliższych dni przygotujemy wniosek do RDOŚ - zapewnił Biernacki. "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2019, 12:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Raport z wynikami rejestracji połowów za rok 2017. Podsumowanie na stronie
https://bialaprzemsza.pl/biala-przemsza ... h-polowow/

Słabo to wygląda, szczególnie totalnie zniszczona Sztoła :| , o niej też można poczytać w powyższym linku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2019, 23:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Na BP słabo to wygląda bo na no killu pewnie mało kto zawraca sobie głowę rejestrami skoro i tak ryb nie zabiera stąd dane nie odzwierciedlają rzeczywistości.
Dawniej Pozytywni Wariaci działali na wszystkich wymienionych rzeczkach,dziś skupili się na BP stąd pewnie takie a nie inne wyniki.Na odcinku złów i wypuść pewnie nie jest źle,ale reszta dorzecza jest słabiej pilnowana lub wcale i jest jak jest.Przykre ale prawdziwe i dotyczące chyba całego kraju.
Wnioski nie trudno wyciągnąć ale pzw ich nie widzi...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2019, 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Po Sztole, która jest mulistym ściekiem pełnym osadów z ZGH Bolesław, w którym już raczej nie ma ryb, nadeszła kolej na Białą Przemszę.

https://bialaprzemsza.pl/wstrzymujemy-zarybienia/

https://bialaprzemsza.pl/malo-wody-brudna-woda/


Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2019, 10:23 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Nieciekawie się robi, jeśli nawet na południu kraju w rzekach obserwowany jest wyraźny deficyt wody.
Wysychają również jeziora https://kontakt24.tvn24.pl/najnowsze/ponad-dwie-tony-snietych-ryb-na-brzegu-jeziora,298793.html.
Warta w środkowym jej biegu wraz z całkiem sporymi dopływami jak np. Ner zaczyna od brzegów zarastać roślinnością wodną. Na powierzchni coraz więcej rzęsy. W mniejszych dopływach woda prawie bez ruchu i w 95% przykryta grążelami.
Na powyższych przykładach widać, że susza przestaje być problemem regionalnym, a katastrofy ekologiczne i degradacja środowiska to już nie od dziś znak rozpoznawczy ludzkiej cywilizacji.
Patrząc na "wodę"w Białej Przemszy przypuszczam, że miłośnicy rybiego mięsa za kilka lat będą musieli skorzystać z metod wypracowanych przez pomysłowych Azjatów :wink:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=411&v=W6Aef1O_2Bk


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2019, 12:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Tylko uściślę, opisywany odcinek rzeki to tzw. no kill, po mięso się tam nie chodzi.
http://no-kill.bialaprzemsza.pl/#start


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2019, 12:25 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 201
Cytat z linkowanej strony:

Cytuj:
Decyzję taką podjęliśmy z powodu pogarszającej się jakości wody. Niestety ostatnie tygodnie przypomniały nam Przemszę z dawnych lat. Z lat gdy ta rzeka była ściekiem. Co gorsza sytuacja jest bardzo zmienna i niestabilna. Nie sposób określić czasu i miejsca źródła zanieczyszczeń, chociaż oczywiście domyślamy się skąd taka woda. Próbowaliśmy sami dotrzeć do źródła problemu jednak bezskutecznie.


A ktos wie co jest tam problemem? Co to za domysly?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2019, 15:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jakieś to dziwne wszystko :shock: Przyjaciele BP to chyba stowarzyszenie działające przy pzw,i taką organizacje (pzw) nie stać na fachowców którym się zleca śledztwo :?:
Kiedyś (2003r.) "Górską Wartę "zatruła dość prężna firma,na tyle poważnie że padło niemal całkiem życie biologiczne,nie tylko ryby.Jurajski Salmoklub tylko wodę miał pod opieką jako Towarzystwo,wodą zarządzał okręg pzw i wtedy jeśli dobrze pamiętam w sądzie wywalczyli od trucicieli 100000 pln na nowe zarybienia,ile z tej kasy trafiło praktycznie do wody nie wiem,ale ryby są.Do tej pory podobny incydent się nie powtórzył,może ta stówa trochę przemówiła właścicielom przez kieszeń do rozumu że nie warto walić ścieków prosto do rzeki.Zatrucie chyba tłumaczyli awarią zakładowej oczyszczalni.
Tutaj Goście od BP jakby przyjęli cios na klatę i po robocie,jak nie będą ukarani tacy syfiarze to będą powtórki i tyle.
Chodziłem trochę nad Wartą,wody mało,ale coś tam od czasu do czasu przynętę pogoni,pstrągi są już pod ochroną do lutego,lipieni niestety nie widać,ale może jeszcze nie czas.
takie mokre muszki i nimfy testowałem,dla niezorientowanych dopowiem że te złote koraliki mają 1,5mm średnicy,to chyba pomoże w orientacji jaka jest wielkość tych "muszek"
Załącznik:
IMG_0371-800x449.JPG
IMG_0371-800x449.JPG [ 29.27 KiB | Przeglądane 13006 razy ]

i miarowy,nawet go z wody nie wyciągałem.
Załącznik:
DSC_0404 (2)-800x600.JPG
DSC_0404 (2)-800x600.JPG [ 77.25 KiB | Przeglądane 13006 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:34


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL