Teraz jest 28 mar 2024, 10:51




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 cze 2020, 18:23 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
To fakt. Realizacja w sumie bardziej trafiająca do odbiorcy niż inne pogadanki. Ale jeszcze coś mi się nasunęło, czego na filmie nie ma. Jak startowałem na geografię to powierzchnia Polski wynosiła 312 677 km2. Dziś jest większa. A przecież morze co roku zabiera hektary. Pomijając przesunięcie Rybiego Potoku na niekorzyść Słowacji MUSI w tym kraju coś wysychać.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 19:26 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
tytus. O co chodzi z tymi chmurami?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 20:32 

Dołączył(a): 28 lut 2016, 15:19
Posty: 156
Lokalizacja: http://www.naukaoklimacie.pl/
Dziękuję za Wasze refleksje. Pytałem o nie dosłownie z czystej ciekawości. Przede wszystkim chciałbym Wam powiedzieć, że sam byłem zaskoczony dokumentem prof. Szymona Malinowskiego, bo nie takiego się spodziewałem i ogólnie rzecz biorąc byłem zdziwiony, że taki dokument był w realizacji a to dlatego, że do mojego szefa często zaglądają dziennikarze i różne media więc do widoku kamer z jego udziałem wszyscy w instytucie i na uczelni już dawno się przyzwyczailiśmy. Osobiście uważam, że ten dokument jest bardzo dobry. Mnie się podoba, tym bardziej, że bałem się iż Szymon raczej będzie truć o fizyce atmosfery, która de facto każdego nudzi, mało obchodzi i trafia do niewielu odbiorców a ku mojemu zaskoczeniu stało się zupełnie inaczej. Film jest bardzo osobisty i emocjonalny - ja bym się nigdy na taki publicznie nie zdobył, chociaż świadomość tego co będzie się działo z klimatem dołuje mnie ogromnie. Pisałem Wam ostatnio na czacie, że niedawno zerwałem kontrakt badawczy, na którym byłem w tundrze bo po pierwsze nie mogłem już patrzeć na jej rozpad i tonące nam instrumenty pomiarowe, a po drugie zacząłem odczuwać neurologiczne skutki wdychania wysokich stężeń metanu wydobywającego się w procesie tajania.

Pytacie o chmury. Mowa o stwierdzeniu Szymona: "to się wydaje niewiarygodne, ale nasi przodkowie mieli nad sobą inne chmury niż my mamy w tej chwili, zmieniliśmy chmury..."

Przede wszystkim chodzi o to, że w cieplejszym klimacie mamy zarówno większe parowanie jak i większą ilość pary wodnej pozostającej w atmosferze. Do tego dochodzą przemysłowe aerozole siarkowe i azotowe oraz zanieczyszczenia stałe pozostające w powietrzu a także smugi kondensacyjne samolotów oraz statków pływających po morzach i oceanach. Włączając w to coraz wyższe stężenia gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze mamy do czynienia zaburzeniem bilansu energetycznego planety co w konsekwencji prowadzi do zmiany miejsca występowania i rodzaju chmur. Mówiąc oględnie zmieniają się właściwości kondensacyjne pary wodnej i w konsekwencji chmury. To dość skomplikowane, choć na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie proste. Nie bez powodu Szymon poświęcił temu zagadnieniu tyle lat i nadal bada. Jeśli chcecie to mogę zapytać co dokładnie miał na myśli wypowiadając to zdanie.

p.s. mnie np. bardziej zaintrygowało słowo przodkowie i o których w tym momencie przodkach mowa


Ostatnio edytowano 05 cze 2020, 20:40 przez tytus, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 20:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Pytałem ja. Rybak. Nikt inny.
Czy z Twojej wypowiedzi wynika, że wcześniej były czystsze? Bo mniej zapewne nie. Porażające w tym kontekście jest to, co z nich pada...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 20:48 

Dołączył(a): 28 lut 2016, 15:19
Posty: 156
Lokalizacja: http://www.naukaoklimacie.pl/
Przepraszam Rybak. Masz oczywiście rację. To już takie zboczenie zawodowe, bo w czasie wykładów często zdarza mi się, że na pytanie jednego studenta odpowiadam całej grupie w formie Wy/Was.

Kiedy chmura chłonie/wiąże zanieczyszczenia stałe, to dopiero wtedy na ziemię spada deszcz. Pamiętasz problem występujący w Polsce głównie w czasach PRL i kwaśne deszcze?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 20:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jasne. W jednym miejscu znalazłem gąszcz czterolistnych koniczynek. To były czasy. Ech...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 21:02 

Dołączył(a): 28 lut 2016, 15:19
Posty: 156
Lokalizacja: http://www.naukaoklimacie.pl/
A jeśli ktoś z Was ma jeszcze dodatkowo wolne 1,5 godziny to zapraszam do obejrzenia jednego z wykładów Prof. Malinowskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=PexDbIvDVy0


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 cze 2020, 03:30 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Mi się podobał, mimo że spodziewałem się czegoś bardziej naukowego. Fajnie zadziałał ten fragment z marszem młodzieży walczącej o swoją przyszłość. Pokażę film rodzicom, może coś w końcu...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2020, 21:07 

Dołączył(a): 28 lut 2016, 15:19
Posty: 156
Lokalizacja: http://www.naukaoklimacie.pl/
Zapraszam Was do obejrzenia dokumentu zrealizowanego kilkanaście lat temu przez NGC, ale w końcu udostępnionego w przyzwoitej rozdzielczości pod tytułem: Ginące lodowce

https://www.youtube.com/watch?v=5FpCccLVeAU

PS. Być może ktoś z Was już wcześniej oglądał go w TV...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 cze 2020, 21:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Słuchałem prof.Majewskiego w radiowejTrójce,był gościem red.Patrycjusza Wyżgi.Było to po 17tej,chyba wtorek,nie był osobiście w studio tylko"tele wywiad".Powiem krótko że jeśli rozmowę prowadzi dziennikarz a nie głupawy celebryta odbiór jest też na plus.
Podlinkowany film widziałem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2020, 22:54 

Dołączył(a): 28 lut 2016, 15:19
Posty: 156
Lokalizacja: http://www.naukaoklimacie.pl/
Marianowski, bardzo mnie to cieszy :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 sty 2021, 11:31 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
"306 stron wiedzy o klimacie podanej w przystępny sposób, rozłożonej na 13 lekcji. Eksperci z UW przygotowali interdyscyplinarny podręcznik na temat zmiany klimatu, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Książka w wersji elektronicznej jest dostępna bezpłatnie."

https://www.wuw.pl/product-pol-13475-Kl ... u-PDF.html


Załączniki:
spis treści.jpg
spis treści.jpg [ 111.89 KiB | Przeglądane 10315 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2021, 12:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
sław Miro napisał(a):
"306 stron wiedzy o klimacie podanej w przystępny sposób, rozłożonej na 13 lekcji. Eksperci z UW przygotowali interdyscyplinarny podręcznik na temat zmiany klimatu, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach.

Wszystko fajnie i nawet proste do zrozumienia ale mało popularne.Ciągle gdzieś krążą pojęcia,jak to słyszane bardzo często tzw. ZIELONY ŁAD.Mało popularne bo propagowane przez ludzi którzy przez wielu nazywani są czerwonymi zielonymi głoszącymi slogany jak pewna pani z Wiejskiej dla której dojenie to gwałcenie krówki.Jeśli tylko Europa ma zbawiać świat to tym bardziej jest to bez sensu,to jak dawno temu w armii za Ludowego Wojska Polskiego gdy malowano trawę na zielono bo przybędzie wizytacja z MON-u,czyli kosmetyka ale za wielkie pieniądze/koszty,koszty przerzucone wcześniej czy później na prostego obywatela.Gdy jakaś globalna klika stwierdzi że na tym się zarobi uruchomi co trzeba bez względu na to czy pomoże to klimatowi czy nie,poleci się sloganami,ogłosi nowych bohaterów i będzie jak zwykle,czyli ci co kopcą będą kopcić i płacić kwoty CO2 bogacąc się nadal,a i sterujący zielonym ładem też swoje zarobią.Życie.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 28 mar 2024, 10:51


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL