Pilnie poszukuje wolontariuszy - osoby chcące pomóc w przenoszeniu płazów na terenie Gminy Klucze. Wraz z koleżanką Magdą (na niektórych forach jako orsynia) w tamtym roku zaczęliśmy drążyć temat ginących płazów na terenie gminy Klucze (nie wiedziałem wtedy że wyjadę i że ktoś się akurat zainteresuje nami i naszym projektem) i tak wydrążyliśmy postawienie siatek i pułapek do przenoszenia płazów, które odbyło się dzisiaj na drodze Olkusz-Zawiercie, w dwóch najbardziej newralgicznych miejscach, czyli na "Malince" w Kluczach i przy wjeździe do Ryczówka, gdzie co roku ginęły setki (może i tysiące) płazów. Czy byłby ktoś zainteresowany, ja niestety w Danii nadal, a ręce są potrzebne do przenoszenia. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to pokaże mapkę i wytyczne na forum. Pozdrawiam
Może od razu podam wytyczne żebyście wiedzieli na co się godzicie jakby coś
Pułapki na wędrujące płazy, ich kontrola i przenoszenie zwierząt – wskazówki dla ludzi dobrej woli1. Prace związane z kontrolą pułapek i przenoszeniem płazów należy wykonywać
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na drodze oraz bezpieczeństwa dla zdrowia dlatego:
- wszystkie prace należy wykonywać w kamizelkach odblaskowych
- płazy należy chwytać i przenosić w rękawiczkach
2. Pułapki na wędrujące płazy stanowią plastikowe wiadra wkopane w ziemię wzdłuż wygrodzeń, uniemożliwiających wkraczanie płazów i gadów na jezdnię w trakcie sezonowych migracji. Wiadra są wkopane co ok. 20 m. W przypadku wygrodzeń ustawionych na odcinkach drogi wojewódzkiej nr 791 w okolicy miejscowości Klucze, pułapki zaplanowano i wykonano tylko na jednym z odcinków - Załącznik nr 2 - i tylko po jednej stronie drogi – po prawej stronie drogi patrząc w kierunku od Klucz w stronę Ogrodzieńca).
3. Pułapki powinny być kontrolowane regularnie !!!. Występujące w nich płazy powinny być wynoszone i wypuszczane w dogodnych dla nich warunkach, najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych. W przypadku wygrodzeń przy drodze 791 płazy należy przenosić na drugą stronę jezdni, wypuszczać za wygrodzeniem w pobliżu istniejących tam rozlewisk. Gady z pułapek należy wyjąć i wypuścić po tej samej stronie wygrodzenia, w niewielkiej odległości od miejsca złapania.
4. Częstość kontrolowania pułapek i przenoszenia zwierząt zależy od okresu
i nasilenia wędrówek płazów i gadów:
a) w okresie intensywnych migracji poszczególnych gatunków płazów i gadów (różne gatunki płazów na godowisko wędrują w różnym czasie – trasy wędrówek trzeba monitorować kierując się ich biologią) – kontrolę pułapek i przenoszenie zwierząt należy przeprowadzać dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
b) w okresie o mniejszym nasileniu wędrówek poszczególnych gatunków, raz dziennie, rano, koniecznie regularnie.
c) w okresie między wędrówkami poszczególnych gatunków – kontrola pułapek powinna być przeprowadzana co 2 – 3 dni.
5. W przypadku wędrówek wiosennych na godowisko żaby trawnej i ropuchy szarej
w parach „in amplexus”, pary muszą być wypuszczane bez ich rozdzielania do najbliższego zbiornika wodnego.
Tekst przygotowała nasza miła i sympatyczna koleżanka Ania Gał z ZPKWM.